Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 21, 2021

У Києві відбувся саміт Україна — Європейський Союз

Автор:

|

Жовтень 14, 2021

|

Рубрика:

У Києві відбувся саміт Україна — Європейський Союз
Шарль Мішель, Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн

До Києва завітали Шарль Мішель, президент Ради Європи (РЄ), й Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії (ЄК). Високі гості розказали про своє бачення членства України в Європейському Союзі (ЄС), але Володимир Зеленський знову втратив терпець і набазікав зайвого.

Завдання для Києва
Найбільше в президентський команді тішилися підписанням довгоочікуваної угоди про Спільний авіаційний простір, тобто про «відкрите небо». Угода має на меті урівняти в деяких правах українські й європейські авіакомпанії, зняти монополію на окремі маршрути, встановлену двосторонніми договорами, полегшити відкриття нових маршрутів між українськими й європейськими містами, та як наслідок — це має зменшити ціни на квитки.
В ЄС наголосили, що одним із наслідків підписання угоди має бути вхід до України нових лоукост-авіаліній і підвищення туристичної привабливості України. Угода була парафована ще 2013 року, проте досі не була підписана через британсько-іспанську суперечку щодо належності Гібралтара. «Угода дасть змогу нашим громадянам отримати дешеві квитки та розширити географію подорожей», — наголосив президент України.
Також представники ЄС підтвердили відданість зміцненню політичної асоціації й економічної інтеграції України з ЄС і непохитну підтримку суверенітету й територіальної цілісності української держави. Про це йдеться у спільній заяві за підсумками 23-го саміту Україна-ЄС. «Ми зібралися, щоб підтвердити нашу незмінну відданість зміцненню політичної асоціації й економічної інтеграції України з ЄС на основі Угоди про асоціацію та передбаченої нею поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі», — зазначили в документі.
Водночас представники ЄС наголосили на важливості впровадження в Україні судової реформи, а також реформи Конституційного суду (КСУ) та Служби безпеки України (СБУ). «Ми визнали значний прогрес, якого Україна досягла в процесі реформування, та погодилися з необхідністю подальшого посилення цих зусиль. Ми привітали історичне відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні. Ми знову підтвердили, що всебічне та послідовне впровадження судової реформи залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України та її майбутнього успіху», — йдеться у спільній заяві учасників саміту.
У цьому контексті європейці привітали прийняття змін до законів «Про Вищу раду правосуддя» та «Про судоустрій і статус суддів», які мають вирішальне значення для відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Також вони наголосили на необхідності швидкого впровадження цих реформ і реформи КСУ.
Водночас представники ЄС привітали зусилля України з обмеження можливостей для вчинення корупційних дій та її відданість боротьбі з впливом приватних інтересів (зокрема, прийняття закону про деолігархізацію. — Ред.), у т. ч. шляхом юридично обґрунтованого прийняття та впровадження відповідного законодавства, та закликали до подальших кроків України на цьому напрямку.
Урсула фон дер Ляєн чітко зазначила три напрямки, які наблизять Україну до перспективи членства в ЄС. Вона заявила, що український народ під час Революції гідності чітко та гучно заявив про зовнішньополітичний вибір. «Україна як суверенна і незалежна країна цілком здатна визначити свої власні політичні пріоритети. Для нас це дуже важливо: ми дуже близькі і ми стаємо ще ближчими один до одного», — заявила вона.
Президентка ЄК сказала, що цей процес потребує трьох аспектів, над якими відбувається робота. «Один стосується неодмінно реформ», — заявила вона та відзначила «мужність, налаштованість і стійкість президента Зеленського» у питанні подальшого руху на шляху реформ заради користі країни й українського народу.
«Другий стосується поступової економічної інтеграції. Це потужна сила. Це рушійна сила, позаяк чим ближчими ви будете економічно, тим легшим буде подальший шлях», — заявила президентка гостя та відзначила важливість поглиблення політичної асоціації України з ЄС, повного впровадження Угоди про асоціацію, глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі. «Важливим є те, що ми одна європейська сім’я, і відповідно, ми працюємо разом», — запевнила п. фон дер Ляєн.
Напередодні саміту в Києві Жозеп Боррель, верховний представник ЄС зі закордонних справ і політики безпеки, в інтерв’ю «Радіо Свобода» заявив, що Україна дуже близька до ЄС — від географії та культури аж до тісних зв’язків. «Це означає роботу над впровадженням угоди, продовження блискучої співпраці між Україною й інститутами та аґенціями ЄС і загалом ведення спільного бізнесу, поїздки на роботу та навчання до ЄС — і навпаки. Всі ці речі з кожним днем роблять нас ближчими один до одного», — підсумував дипломат.

Завдання для Москви
Під час свого візиту до Києва представники ЄС закликали Російську Федерацію (РФ) припинити фінансування бойовиків на Донбасі та використати свій вплив на них для припинення вогню. Про це йдеться у спільній заяві за підсумками 23-го саміту Україна-ЄС. Зокрема, гості з ЄС підкреслили важливість повного впровадження заходів, про які було домовлено під час Нормандського саміту в Парижі в грудні 2019-го, а також повного виконання мінських домовленостей, підкреслюючи відповідальність РФ як сторони конфлікту.
«Ми засуджуємо порушення припинення вогню збройними формуваннями, які підтримує РФ, а також закликаємо Москву повністю визнати свою відповідальність в цьому контексті та використати свій значний вплив на збройні формування, які вона підтримує, відновити всеосяжне припинення вогню, виконати мінські домовленості в повному обсязі, надати вільний і безперешкодний доступ Спеціальній моніторинговій місії Організації з безпеки та співпраці в Європі до непідконтрольних уряду України ділянок уздовж українсько-російського державного кордону, відповідно до її мандату», — йдеться в спільній заяві учасників саміту.

Зеленський: «Де той фініш?»
Однак, не все було так добре, як мало б бути на дипломатичних заходах такого рівня. Володимир Зеленський повідомив, що заявив президенту Європейської ради про відсутність розуміння, коли саме Україна вступить до ЄС. «Я сказав п. Мішелю, що нашому суспільству і мені, як частині цього суспільства та лідеру країни, вже зрозуміло, що ми, Україна й ЄС, ідемо одним шляхом, однак не вистачає розуміння, де той фініш у цьому шляху, і чи він є», — сказав він. Президент наголосив, що Україна робить усе можливе, щоб «фініш у цьому шляху» настав найближчим часом.
«Дуже чекаємо від керівництва ЄС і країн-членів сміливості та далекоглядності, чіткого сигналу в баченні України невіддільною складовою європейського простору», — зазначив він. Глава держави також назвав логічним та очікуваним кроком надання Україні європейської перспективи, адже вона поділяє спільні з ЄС цінності. За його словами, Україна наполегливо працюватиме з усіма партнерами для досягнення цієї мети. На думку п. Зеленського, кожен українець повинен отримати сигнал, що «попереду буде остаточний і важливий результат».
Шарль Мішель, президент РЄ, відповів, що на саміті обговорювали зближення ЄС і України, а український лідер називав «дуже солідні арґументи». «Ми домовилися мобілізувати дискусії в ЄС. Останніми місяцями видно це прискорення, яке дозволяє ще більше пов’язати наших людей», — заявив п. Мішель.
Як повідомляв «Міст», на саміті у Брюсселі проривів не
було , але був позитив.

Ігор Берчак

До слова
Всеволод Ченцов, новопризначений представник України при ЄС, вручив Шарлю Мішелю вірчі грамоти. Як повідомило представництво України при ЄС, під час зустрічі п. Ченцов і п. Мішель обговорили пріоритетні напрямки співпраці України й ЄС. «Європейська інтеграція — це вибір українського народу і пріоритет для нашої держави. Щиро вдячний за ваше особисте лідерство у зміцненні відносин України й ЄС», — заявив український дипломат. Своєю чергою, президент РЄ позитивно відзначив прогрес в імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та висловив підтримку комплексній програмі реформ в Україні. Він наголосив, що ЄС незмінно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, готовий посилювати взаємодію в рамках Кримської платформи й у сфері енергетичної безпеки.

Мовою чисел
Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, подякував ЄС за виділення другого траншу макрофінансової допомоги в обсязі 600 млн EUR. Про це він оголосив під час свого виступу на 23-му саміті Україна-ЄС. «Ми дуже цінуємо підтримку ЄС у цей складний час трансформацій в Україні, які відбуваються на тлі викликів, спричинених пандемією, а також аґресії з боку РФ», — зазначив глава українського уряду.

About Author

Meest-Online