Новини для українців всього свту

Saturday, Mar. 6, 2021

У Харкові таки знесли пам’ятник Жукову

Автор:

|

Червень 05, 2019

|

Рубрика:

У Харкові таки знесли пам’ятник Жукову

Учасники мітинґу біля Палацу спорту у Харкові

У Харкові біля Палацу спорту, де 2 червня проходив з’їзд партії «Довіряй справам» Геннадія Кернеса та Геннадія Труханова, міських голів Харкова й Одеси відповідно. Вони мають намір узяти учать у дочасних виборах до Верховної Ради України (ВРУ), як призначені на 21 липня ц. р. На з’їзді делегати обрали головою партії самого Кернеса, а той запропонував зробити співголовою Труханова.
Під будівлею, де відбувався з’їзд, харків’яни влаштували акцію протесту. Вони нагадали, що під час подій Революції гідності і Труханов, і Кернес займали проросійську позицію та виступали проти майданівців. Учасники акції скандували «Ганьба» всім, хто заходив усередину палацу. На думку організаторів акції, цей з’їзд — спроба реваншу колишніх членів Партії реґіонів (ПР). «Місце для його проведення обрали не випадково, адже 22 лютого 2014 року саме в Палаці спорту в Харкові проходив «антимайданівський» з’їзд депутатів всіх рівнів південно-східних областей і Криму за участі самого Кернеса, тодішнього голови Харківської обласної державної адміністрації Михайла Добкіна, народних депутатів від ПР Олега Царьова та Вадима Колесниченка, лідера антиукраїнської «Цитаделі» Євгена Жиліна (після Революції гідності він переховувався в Москві, де його ліквідували російські спецслужби. — Ред.) й інших», — заявили організатори вони.
Участь в акції протесту взяли представники партії «Національний корпус» (НК). Уздовж центрального входу до Палацу спорту вони розгорнули банер «Стоп реваншу». А на вікнах Палацу спорту вивісили портрети тих, хто загинув на Майдані і під час теракту біля Палацу 2015 року.
Навколо місця проведення з’їзду чергували поліціянти, на вході перевіряли запрошення та торби. Через тисняву одну людину травмували, але одразу ж надали медичну допомогу.
Пізніше активісти НК перемістилися до пам’ятника Жукову і спробували його демонтувати. Поліція намагалася розігнати учасників акції біля пам’ятника, застосувавши сльозогінний газ, але пам’ятник Жукову все одно знесли. Під час сутичок троє правоохоронців отримали хімічний опік очей і їх доправили до лікарні.
Відтак Національна поліція (НП) через знесення цього пам’ятника порушила карне провадження за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) і ч. 2 ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) Кримінального процесуального кодексу України. Максимальне покарання за санкціями цих статей передбачає до п’яти років позбавлення волі.
Захищати «кривавого маршала» кинулися в Російській Федерації (РФ). Олена Суторміна, голова комісії Громадської палати з розвитку громадської дипломатії, гуманітарної співпраці та збереженню традиційних цінностей, закликала нову владу України публічно засудити людей, котрі скинули бюст Георгія Жукова в Харкові, знайти їх і притягнути до відповідальності. За її словами, націоналістичні ідеї «ніколи не несуть благо, це завжди руйнування». «Сподіваюся, що адміністрація п. Зеленського це розуміє. Також просимо Організацію з безпеки та співпраці в Європі звернути увагу на цей кричущий факт», — додала діячка.
Крім неї свою заяву оприлюднила Марія Захарова, офіційний представник Міністерства закордонних справ РФ. «Знесення бюста радянському маршалу Георгію Жукову в Харкові є серйозним викликом для нового керівництва України, якому доведеться розставити розділові знаки в реченні «Засудити не можна промовчати», — написала вона у Facebook.
Не залишився осторонь заяв і Рамзан Кадиров, глава Чечні, котрий засудив «вандалів, котрі вкрили себе ганьбою». «Упевнений, що сотні міст світу вважали б за честь мати в своїх парках, скверах і на площах пам’ятник Георгія Жукова. Якщо в Харкові сектористи і корпусисти знесли його бюст, вони нічим не прославилися», — написав він своєму Telegram-каналі і припустив, що своїми діями вандали хотіли «зробити жест в бік Заходу». Також чеченський лідер наголосив, що в «підкореному військами Жукова» Берліні ніхто б так не вчинив, адже під його під командуванням 1-й Білоруський фронт дійшов до столиці Німеччини.
На ці закиди відреагувала Юлія Мендель, прес-секретар президента Зеленського. «Ситуація в Харкові навколо пам’ятника радянському маршалу Жукову, який повалили активісти, є прикладом непродуманої гуманітарної політики та необхідності нового якісного діалогу між владою і суспільством», — заявила вона.
Спікерка нагадала, що в Україні існує закон на заборону пропаганди радянської символіки про засудження комуністичного режиму, однак він же і робить винятки для деяких випадків, коли такі історичні пам’ятки пов’язані з опором і вигнанням нацистських окупантів із території України. Іншими словами, закон не вимагав знесення пам’ятника Жукову, вважає вона.
«Але правова колізія, пов’язана з ним, так само як із перейменуванням проспекту, є. Тим більше, за відсутності громадського консенсусу з цього питання в місті Харкові. Президент вважає, що вирішення подібних колізій в рамках закону є справою виключно територіальної громади міста. Що передбачає проведення громадських консультацій і слухань і досягнення оптимального рішення, яке б задовольнило всі зацікавлені сторони. Міський голова, як лідер територіальної громади, має бути арбітром в цьому протистоянні й організувати процес пошуку оптимального рішення, а не ставати на чийсь бік. Президент закликає міську владу Харкова провести широке обговорення ситуації в територіальній громаді. Він також закликає НП і прокуратуру дати правову оцінку подіям, що сталися 2 червня», — написала чиновниця у Facebook.
Однак їй заперечив Сергій Рябенко, юрист Українського інституту національної пам’яті. «Відповідно до Закону про декомунізацію (п. 4 ч. 1 ст. 1) символікою комуністичного режиму є в т. ч. пам’ятники особам, котрі займали керівні посади. Жуков був першим заступником народного комісара оборони СРСР в 1942-1944 рр. і міністром оборони СРСР в 1955-1957 рр., отже, займав керівні посади у вищих органах влади СРСР. Тому цей пам’ятник є символікою комуністичного тоталітарного режиму й закон (п. 6 ст. 7) вимагає такі об’єкти демонтувати», — пояснив він.
Натомість Геннадій Кернес пообіцяв найближчим часом відновити демонтоване погруддя маршала Георгія Жукова. За його словами, народний депутат Віталій Хомутинник пообіцяв виділити на це гроші зі свого фонду «Відродження». Міський голова Харкова додав, що «взагалі цьому час уже покласти край», і закликав обрати такий парламент, який зможе «поставити крапку в цій танці вседозволеності і божевілля».
Сергій Рябенко прокоментував цю заяву так: «Ініціатива повернути проспекту ім’я та бюст Жукова в Харкові суперечить ч. 6 ст. 3 Закону «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних і святкових дат, назв і дат історичних подій. Винятки цієї частини не стосуються об’єктів топоніміки».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply