Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

У Дніпрі створили бібліотеку ім. Джона Мак-Кейна

Автор:

|

Січень 22, 2021

|

Рубрика:

У Дніпрі створили бібліотеку ім. Джона Мак-Кейна
Дніпровська Центральна міська бібліотека

Дніпровська центральна міська бібліотека й 30 її філій — це одна з найбільших бібліотечних установ України, що забезпечує кожному мешканцю Дніпра вільний доступ до інформації, до культурного надбання людства. Саме тут кожен дніпрянин і випадковий гість міста має нагоду знайти необхідну інформацію, або щось своє, те, що відкликається в його серці та торкається душі.
Центральна міська бібліотека Дніпра — це дім книги, де на шести поверхах будівлі розмістилися понад 500 тис. паперових та електронних видань 115 мовами світу, здатних повідати читачам незліченну кількість життєвих подій, зворушливих казок, фантастичних оповідей, захопливих фактів, розповісти історію цілих поколінь і донести багато нової інформації для допитливих і примхливих поціновувачів літератури. Щороку бібліотеку відвідують понад 260 тис. читачів.
Сучасна будівля книгозбірні розташована в центральній історичній частині м. Дніпра на вул. Воскресенській, 23. Вона облаштована для зручного та вільного перебування в ній людей із особливими потребами, щоб кожен охочий міг користуватись послугами без перепон і обмежень. Обслуговування користувачів забезпечують вісім відділів центральної бібліотеки.
Відділ художньої літератури може задовольнити потреби читачів із різними смаками. Тут кожен знайде собі книгу до душі, чи то пригодницький твір, детективна загадка, роман про кохання, дитячі віршовані оповідання чи краєзнавча література. Перлиною відділу є огляди класичної літератури та інтригуючі розповіді про життя та творчий шлях письменників.
Родзинкою бібліотеки є тренінговий центр, в якому проводять навчання для дітей і дорослих, котрі бажають опанувати інформаційно-технічні професії чи дізнатися про численні можливості у роботі з персональними комп’ютерами та ґаджетами. До речі, Дніпровська центральна міська бібліотека однією з перших публічних книгозбірень України ще в 1990-ті рр. розпочала впровадження новітніх інформаційних технологій. В електронному каталозі бібліотеки нараховують понад 600 тис. бібліографічних записів, діє локальна комп’ютерна мережа, створені власні вебсайти, користувачі мають доступ до електронних ресурсів бібліотеки та мережі Інтернет.
Інформаційно-бібліографічний відділ надає відповіді на читацькі запити та підказує, де можна знайти потрібну інформацію серед сотень тисяч імовірних джерел. Міжбібліотечний абонемент допомагає читачам отримати книги, що перебувають в інших бібліотеках міста. Відділ галузевої літератури надає відвідувачам літературу з різних сфер буття. Тут можна знайти практичні поради для життя в реальному світі, а саме: літературу, що стосується техніки, точних наук, біології, психології, історії тощо. Унікальний відділ — зала рідкісної книги, що може здивувати найстарішими екземплярами, і незвичними виданнями, які можна порівняти з книжковими динозаврами.
Соціокультурний центр бібліотеки — вільний простір, розділений на кілька зон, де знайдеться місце для настільних ігор із друзями чи на приставці, презентації нових книг і зустрічей із письменниками, перегляду й обговорення культового чи документального кіно, психологічного тренінгу, проведення майстер-класів, проведення лекцій чи інших просвітницьких заходів. Тут також можна відвідати мистецькі лекції, ознайомитися з літературою на запропонованих виставках і скористатись комп’ютером задля власних потреб.
Відділ документів із питань мистецтв радує своїх відвідувачів мистецькими експозиціями від місцевих художників, фотографів і майстрів. Сюди люблять приходити люди, щоби наповнити духовну скриньку через споглядання прекрасного та доторкнутися до мистецького світу.
Відділ документів іноземними мовами допоможе дізнатися більше про культури країн і народів, опанувати іноземну мову та поринути в світ, де діють інші закони і дотримуються інших правил. Крім знайомства з мовчазними іншомовними мешканцями, у відділі можна відвідати розмовні клуби та попрактикуватися з тими хто вивчає мови. Також тут розташований етнокультурний центр, де проводять мовні курси, майстер-класи та виставкові проєкти.
Частими гостями центральної бібліотеки є творчі особистості — письменники, поети, літератори, художники, мистецтвознавці, музиканти, фотографи, театрали, дизайнери й інші люди творчих професій. Саме тут вони черпають натхнення, проводять виставки, обговорюють плани та подальші соціальні проєкти у співпраці з іншими креативними особами. У лекційній залі щотижня проводять різноманітні заходи — лекції, музичні вистави, презентації, тренінги тощо. У книгозбірні звичайна на перший погляд подія перетворюється на теплу зустріч у колі однодумців. Тут затишно і приємно проводять час люди різних професій, вікових категорій, статусу та поглядів, котрих об’єднують спільні інтереси та жага творення нового.
2019 року в центральній міській бібліотеці з’явився новий відділ — Бібліотека української діаспори ім. сенатора Джона Мак-Кейна. Завдяки сучасному дизайну приміщення й унікальному фонду, відділ став «родзинкою» міста, яким пишаються городяни і який відвідують туристи з інших міст і країн.
Ідея цієї бібліотеки з’явилася 2018-го, під час знайомства Бориса Філатова, міського голови Дніпра, з українським еміґрантом, ученим і філантропом Володимиром Пилишенком. Під час робочої поїздки делегації Дніпра на чолі з мером до кількох американських міст, в одному з них, а саме у Рочестері, відбулася ця знакова зустріч, знайомство Бориса Альбертовича з величезною книжковою колекцією п. Володимира, і, власне, прийняли остаточне рішення передати бібліотеку в Дніпро. Торік відбувся візит В. Пилишенка з родиною до нашого міста, під час якого було затверджено місце розташування бібліотеки.
Бібліотеку урочисто відкрили на День міста 2019 року і тепер вона налічує близько 5 тис. примірників рідкісної української літератури, яку видавали за межами України, і здебільшого була заборонена в СРСР. Більшість колекції складає література історичного та політичного характеру, мистецькі альбоми та художня література наших закордонних класиків. Окрему частину приміщення відвели для експозиції, що присвячена історії визвольних змагань, зокрема, діяльності УПА: рідкісні періодичні видання, книги про історію, які видавали в ті часи, кліше для друкування фінансових розписок УПА бофонів тощо.
Бібліотеку назвали на честь американського сенатора Джона Мак-Кейна, котрий був великим приятелем України і мав чітку позицію щодо захисту нашої держави від російської аґресії, яка триває досі. Сенатор Мак-Кейн приїжджав до України під час Революції гідності, виступав на майдані Незалежности, зустрічався з українськими політиками. 2015-го відвідав Дніпро та зустрівся з Борисом Філатовим.
Крім Володимира Пилишенка і громади Рочестера, у створені бібліотеки допомогли члени діаспори з Саут-Баунд-Бруку (штат Нью-Джерзі), а також окремі благодійники з інших міст США.
Крім великого книжкового фонду і фонду періодичних видань, життя Бібліотеки української діаспори наповнене різноманітними заходами: лекціями, відеопоказами, екскурсіями, фотосесіями, записами інтерв’ю та відеопрезентацій. Одночасно з реставрацією рідкісних примірників, з кінця 2020 року почалася робота над «оцифруванням» рідкісних видань. Наша амбітна мета — зробити електронні копії всього фонду книгозбірні.
Запрошуємо українців діаспори в гості та закликаємо долучатися до проєкту, адже це лише початок формування унікальної бібліотеки.
Як повідомляв «Міст», може закритися бібліотека світової україніки Diasporiana.

Наталія Чернишова

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply