Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Цифровий атлас: допомога в переосмисленні сучасності України

Автор:

|

Жовтень 24, 2018

|

Рубрика:

Цифровий атлас: допомога в переосмисленні сучасності України

Світлина Лесика Урбана

Співпраця працівників Українського католицького університету (УКУ) з Українським науковим інститутом Гарвардського університету США дала свій позитивний результат у формі семінару-презентації інтерактивного атласу України у Великій залі Центру ім. Митрополита Андрея Шептицького УКУ у Львові. «Переосмислюючи історію і сучасність України. МАПА. Інтерактивний атлас України» — саме такою була назва семінару, перша частина якого була спрямована на пояснення, що там «усередині МАПИ», й як із нею працювати.
Програму «МАПА: Цифровий атлас України» здійснює Український науково-дослідний інститут Гарвардського університету, щоб привести останні новинки інформаційних технологій до вивчення сучасної української історії та сучасної політичної географії. МАПА є не просто веб-платформою картографічного атласу, це повноцінний інтерактивний продукт із необмеженою кількістю варіативних відповідей на сучасні питання. Цікавить, який відсоток людей і в яких реґіонах України підтримують переселенців чи воїнів антитерористичної операції, або яка кількість жертв «Голодомору»? Саме тут є чіткі відповіді у візуальній формі. При цьому, що користувач може змішувати найрізноманітніше «меню» питань до мапи, порівнюючи їх між собою. Це відкрита для всіх бажаючих інтернет-платформа, яка буде найцікавішою науковцям, журналістам чи аналітикам, або всім, хто досліджує історію та сучасне суспільство України. У проекті використали останні інновації інформаційних технологій для вивчення ключових питань української історії (модулі «Генеалогія Русі», «Історичне Поділля», «Голодомор») та сучасної соціальної і політичної географії.
«Дані проекту неодноразово використовували дослідники та журналісти, особливо у гарячих дискусіях на історичну тематику, зокрема під час останньої російсько-української «медійної війни», стосовно походження Анни Ярославни, а також у дискусіях навколо оцінки демографічних утрат України внаслідок Голодомору 1932-1933 рр.», — наголосив Вікторія Середа, доцент кафедри соціології УКУ.
Семінар проекту МАПА мав на меті поділитися відкриттями, зробленими на підставі роботи з «Цифровим атласом України». Демограф Наталя Левчук продемонструвала, як нанесення даних на карти «Атласу МАПА» сприяло виявленню тих чинників, що спричинили реґіональні розбіжності у демографічних втратах під час Голодомору. Зокрема, історик Сергій Плохій проаналізував динаміку та географічний вимір «Ленінопаду», зміни ставлення до радянських та неорадянських історичних наративів і реґіональне відображення цих процесів на мапі України: «Український реґіоналізм, історичне минуле та «мовне» питання нерідко ставали джерелом гострих дискусій чи передвиборчих маніпуляцій. «Сучасний атлас» — другий розділ платформи МАПА, який дозволяє всім зацікавленим власноручно здійснювати порівняльний міжреґіональний аналіз ідентичностей, мовних преференцій і практик у сучасній Україні, візуалізувати ставлення мешканців країни до історичного минулого на підставі найновіших соціологічних даних, простежити перебіг «Ленінопаду» після Євромайдану».
Своєю чергою, соціолог Вікторія Середа розглянула проблематику макрореґіонального представлення соціологічних даних, реґіональні особливості ставлення до минулого та «мовного питання» в Україні. Варто додати, що дослідники зараз здійснюють розробку та вдосконалення мовного модулю України, зокрема наповнення інформації щодо найрізноманітніших поділів, як спілкування українською, російською, суржиком і двомовність, рівно ж досліджують практичний вимір використання тієї чи іншої мови вдома згідно з поділом на великі урбанізовані міста та реґіони.

Андрій Шестак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply