Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Танкер Delfi застряг біля Одеси

Автор:

|

Серпень 21, 2020

|

Рубрика:

Танкер Delfi застряг біля Одеси
Танкер Delfi

Танкер-бункерувальник Delfi, який сів у ніч на 22 листопада 2019 року на мілину біля одного з пляжів Одеси, застряг там надовго.

«Біографія»
Delfi заклали 1974-го на судноремонтному заводі в Болгарії. 1977 року танкер потрапив на баланс Чорноморського морського пароплавства під назвою «Пялиця». А з 1992-го належав Іллічівському морському порту.
Ходив відтоді під українським прапором. Був приватизований 1997 року «Одеською танкерною компанією», яка перейменувала його на «Екологію». 2003-го змінив порт приписки на Батумі, а український прапор — на грузинський.
2010 року повернувся до Одеси й отримав мальдівський прапор. А 2019-го, коли новий власник — британська компанія Atenia Holding Ltd. — перейменувала його на Delfi та прописала в молдовському порту Джурджулешти. Але 2018 року був вилучений із «Реєстру прапора Молдови».
Учасники журналістського розслідування програми Watchdogs твердили, що насправді корабель належить Олегу Ковтунову, колишньому депутату Миколаївської обласної ради від Партії реґіонів і фігурував разом із ним у справі щодо контрабандних операцій групи компаній Сергія Курченка — мільйонера з оточення президента-втікача Януковича.
2016 року слідчі з’ясували, що «невстановлені особи організували злочинну діяльність, спрямовану на ввезення нафтопродуктів на територію України». Їх видавали за продукцію Одеського нафтопереробного заводу, який належав тоді Курченку.
Частину нафтопродуктів переправляли в румунську Тульчу, решту реалізовували в Україні. До цієї злочинної схеми залучили безліч офшорних компаній і морських кораблів. Серед них був і Delfi, який, вочевидь, для конспірації міняв назву, прапор і прописку.

Аварія
Із травня 2019 року стояв на якорі в акваторії порту «Південний», де його чи то не могла, чи то не хотіла дістати морська охорона Державної прикордонної служби України. Але в ніч із 21 на 22 листопада шторм зірвав Delfi з якоря й відніс у бік Одеси.
Унаслідок відмови двигунів дрейфував до неї. З її порту на допомогу йому вийшов буксир «Австралія». Ближче до ранку закріпився якорем неподалік від одеського пляжу «Дельфін». Але вранці його прибило до берега, де сів на мілину з трьома українцями, членами екіпажу, на облавку, залитому крижаною водою.
Буксир, надісланий власником, не зміг відтягнути Delfi — линва намоталася на гвинт танкера. Його власник, аби приховати факти контрабанди, погрожуючи екіпажу позбавити платні, не дозволив залишати танкер.
Рятувальну операцію ускладнив шторм. Але її учасники — кількадесят водолазів, рятувальників і прикордонників, ризикуючи життям, все ж евакуювали примусово екіпаж із Delfi, який три дні голодував.
Медики ушпиталили з діагнозом «загальне переохолодження» непритомного 59-річного капітана Анатолія Слинька та 39-річного старшого механіка Костянтина Михайленка. У нього діагностували ще й «гострий трахеобронхіт». 22-річний матрос танкера Тудорян заявив, що не потребує медичної допомоги й одразу ж відбув до Ізмаїла, де проживає.
Поліція інкримінувала капітану «порушення правил безпеки руху». Кримінальний кодекс передбачає за це виправними роботами на термін до двох років або обмеженням волі на термін до трьох років. Але 6 серпня Приморський районний суд Одеси засудив капітана Delfi до одного року обмеження волі. Однак, звільнив від покарання, призначивши йому випробувальний термін — один рік.

«Чорна» заправка
Але 16 листопада Олександр Захаров, фахівець транспортної галузі, розповів журналісту телеканалу «1+1», що Delfi працював у відкритому морі нелегальною заправною станцією. І що про це було відомо всім службам, які контролюють район його аварії. «На такі заправки зазвичай зливають чорне паливо, яке зекономили буксири чи вкрали їхні капітани. Таке паливо можна зливати на подібні чорні заправки. В Україні ціна палива для кораблів найвища серед сусідніх країн Чорного моря. Тому суднам у морі вигідніше заправлятися з цього танкера й за готівку. Якщо є схема, то власник знаходить діряву посудину й використовує її доти, поки її не викине на берег», — пояснив він.
Про те, що Delfi може проводити незаконні операції, морська охорона дізналася ще 16 листопада. Прикордонники висадили на корабель оглядову групу, яка не виявила на облавку незаконне паливо. Відтак дійшли висновку: «Постійний контроль прикордонників звів до нуля можливість здійснення ним незаконних оборудок в масштабах міжнародних морських перевезень і прибережного плавання». Але водночас з’ясували: «Суднові документи мають певні порушення, що судно в занедбаному стані і може нести певну навігаційну та екологічну загрозу».
Цю інформацію передали правоохоронцям, адміністрації порту та державній службі морського та річкового транспорту. Але за п’ять діб, коли й почався шторм, ніхто з представників цих служб так і не піднявся на облавок танкера. «Бачили, що судно некероване. Але чому нічого не було прийнято для порятунку? Був пригнаний буксир із Очакова, але не з тим тросом, який потрібен. Він тріснув моментально», — наголосив п. Захаров.

«Не вжив заходів»
Танкер накренився після аварії на бік і його поступово засмоктує прибережний пісок. Кирило Цюпко, капітан Одеського морського порту, пояснив: «Згідно з кодексом торгового мореплавання України, є процедура — ми повинні висунути вимогу судновласнику і якщо він не з’явиться, адміністрація порту має розпочати видалення судна звідти в тому чи іншому вигляді».
На пляжі встановили навколо танкера захисні споруди від нафтопродуктів — бони, які всотали в себе залишки пального, що витекли зі судна. Але екологи зафіксували там перевищення забруднення води нафтопродуктами в 157 разів — в ємкостях Delfi був мазут, який витікав із паливом у море.
У червні ц. р. біля танкера виявили новий розлив нафтопродуктів. Відтак відпочивальникам заборонили відвідувати пляж «Дельфін». А 22 червня Одеська обласна прокуратура порушила карну справу за фактом забруднення морської води біля затонулого танкера, бо «судновласник не вжив заходів щодо ліквідації наслідків аварії, й зафіксовано перевищення гранично допустимої концентрації нафтопродуктів у воді».
Але 25 червня Адміністрації морських портів України запевнила, що все ще «відсутні будь-які законні підстави для самостійного, від свого імені, прибирання судна Delfi. Бо отримала 23 червня «відмову судновласника від залучення АМПУ, компенсації витрат, а також запевнення у повному розумінні відповідальності та фінансовій, організаційній і технічній готовності судновласника підняти власне судно».
27 листопада на сесії Одеської обласної ради дізналися, що власник Delfi не виходить на зв’язок і не має наміру забирати своє судно. Але 31 січня капітан Одеського порту запевнив: «23 січня представник судновласник отримав від мене вимоги, він їх суттєво не заперечував. Тільки просив трохи більше часу на певні технологічні моменти, але він згоден із усім. Компетентний план підйому судна в Україні готує тільки один науково-дослідницький інститут, тижня на розробку плану їм мало, потрібно два тижні».

«Ганьба для країни»
Але власник танкера не поспішав, тож до нього звернулася генеральний прокурор, яка повідомила 1 квітня: «Компанія запевнила, що має твердий намір усунути наслідки аварії власним коштом. Я сподіваюся, що виконання цієї обіцянки судновласника буде таким же оперативним, як і його реакція на увагу Офісу генпрокурора до справи затонулого танкера».
Однак, 4 липня президент України змушений був констатувати щодо Delfi: «Це ганьба для країни. Ми з листопада показуємо, що, чесно кажучи, імпотентна влада. Якщо не здатні прибрати самі, ми відправимо когось із Державної служби з надзвичайних ситуацій, розріжемо і вивеземо. Тоді вже нікого не цікавитиме законно це, чи ні».
Але дві спроби підняти Delfi в липні були безуспішними — обірвалася линва одного з двох буксирів. Владислав Криклій, міністр інфраструктури України, запевнив: «Робити третю спробу судновласнику не дамо, бо спершу вони шукали найдешевші варіанти, а не варіанти вирішення проблеми. Максимально економили на підрядниках, незважаючи на безоплатну участь буксирувальних компаній».
А в серпні власник танкера безуспішно намагався заблокувати підйом судна в суді. Тому п. Криклій заявив: «Час правоохоронцям докладніше ознайомитися з діяльністю судновласника». 16 серпня компанія «Трансшип», дочірня фірма якої «Краншип» перемогла в тендері на право прибрати Delfi з мілини, пояснила, що підготовка до його підйому затягується через погодні умови та характер дна.
Як повідомляв «Міст», у липні ц. р. пірати захопили танкер із українцями на облавку.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply