Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Спроби реанімації мінських угод

Автор:

|

Червень 22, 2020

|

Рубрика:

Спроби реанімації мінських угод
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України

«Мінськ» не помер, але Україна тримає його на німецько-французькому апараті для штучної вентиляції легенів (ШВЛ). Про це 14 червня заявив Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. За його словами, офіційні заяви Російської Федерації (РФ) свідчать про те, що вони сприяють поверненню окремих районів Донецької та Луганської областей до складу України, але, на своїх умовах. Тому наразі дуже важливо створити таку ситуацію, коли РФ буде змушена йти на конструктив. Тож у Києві вирішили вдатися до певних новацій. В Офісі президента України давно витала ідея запросити до перемовин на Донбасі переселенців, котрі повтікали від війни. І нарешті цю ідею реалізували — до складу групи українських перемовників у столиці Білорусі увійшли переселенці з Донбасу: Денис Казанський і Сергій Гармаш за Донецьку область, а Вадим Горан і Костянтин Лібстер — за Луганську.

Новий імпульс
Українська влада вважає, що залучення до перемовин переселенців дозволить зрушити їх із мертвої точки. Як писав «Міст», раніше виникла ідея створення Консультаційної ради між представниками Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) і України, але після нищівної критики від цієї ідеї відмовилися. Нова ж ідея полягає в тому, що Україна залучає до перемовин представників Донбасу, але не тих, котрі залишаються на окупованій території, а тих, хто виїхав на вільну територію України.
Питаннями, до яких за мінськими угодами має залучати представників Донбасу, займається, переважно, політична група. «Перших чотирьох фронтменів уже офіційно задекларували. Нотою Міністерства закордонних справ (МЗС) України їх представили Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) та МЗС РФ. Також повідомлення про втрату чинності отримав і П’єр Морель, координатор робочої групи з політичних питань у Тристоронній контактній групі з мирного врегулюванню ситуації на Донбасі (ТКГ)», — про це повідомив Олексій Резніков, віцепрем’єр України.
Він також розповів про реакцію РФ на введення нових членів ТКГ. «Несподівано м’якше, ніж я припускав. Я думав буде демарш, але його немає. Йде діалог. Координатор оголосив про те, що у нас є гості. Посилаючись на технічну проблему, росіяни затримали включення на 30 хвилин. Вони ніколи не затримувалися. Гадаю, що це був момент внутрішніх консультацій, що з цим робити», — уточнив урядовець. За його словами, ніякого ультиматуму РФ не висувала, хоча українська сторона була до цього готова.

Хто ці люди
То хто ж такі нові представники у ТКГ?
Денис Казанський — донецький журналіст і відомий український блогер, котрий раніше активно критикував Партію реґіонів і Комуністичну партію України. 2014 року переїхав із Донецька до Києва і почав співпрацю зі журналом «Український тиждень». 2015-го став головним редактором порталу «Четверта влада». Зараз працює головним редактором порталу «Східний варіант», присвяченого подіям на Донбасі.
Журналіст повідомив, що всі четверо нових учасників перемовин виступають проти закріплення особливого статусу ОРДЛО в Конституції України. Також вони вважають, що вибори на непідконтрольних зараз українській владі територіях стануть можливими лише після отримання Україною контролю над державним кордоном, виключно за українськими законами і після повернення українського телебачення, українських журналістів, українських політичних партій і переселенців.
Також п. Казанський заявив, що на перемовинах вони «можуть говорити те, що вважають за потрібне». «Перед нами, по суті, жодне завдання не стоїть. Ми представляємо населення Донбасу, 1,5 млн переселенців, котрі ніяк не представлені на перемовинах. Та сторона робить вигляд, що нас немає. Вони намагаються створити таку ілюзію, що весь Донбас — це Луганська і Донецька «народні республіки». Й усі абсолютно їх підтримують, що дає їм право висловлювати думку всього Донбасу. А ми кажемо, що це не так. Вони нас не представляють, ми їх не вибирали, вони не мають ніякої легітимності», — зазначив він.
Сергій Гармаш працював кореспондентом «Радіо «Свобода» в Донецькій області в 1996-2004 рр. З 2002-го — засновник і головний редактор порталу «Острів». У травні 2014 року виїхав із Донецька, після того, як обстріляли його будинок. «Наше керівництво згадало про те, що не лише любителі РФ причетні до ОРДЛО, а й ми, ті, кого ці «патріоти» вигнали зі своїх домівок. І ми справді маємо більше стосунку до України, ніж новоспечені власники червоношкірої російської паспортини», — заявив він.
Вадим Горан — юрист, колишній заступник прокурора Києва, з 2015 року — глава міжнародної громадської організації «Луганське земляцтво». Ще 2016-го заявляв про своє бажання брати участь у перемовинах щодо Донбасу.
Костянтин Лібстер — лікар-травматолог із Луганська, закінчив Луганський державний медичний університет. Сергій Лібстер, котрий, імовірно, є батьком Костянтина Лібстера, є в базі сайту «Миротворець» як «пособник терористів», оскільки підтримує тісні зв’язки з російською окупаційною адміністрацією, активно бере участь у проросійських пропаґандистських акціях.

Чого очікувати?
Сергій Сивохо, колишній радник секретаря Ради з національної оборони та безпеки України, котрий також зацікавився темою перемовин щодо Донбасу, впевнений, що нічого хорошого поява нових людей на перемовинах у Мінську не дасть. «Ми все далі від миру… Знову незрозумілі рухи тіла, і занадто зрозумілі люди в ТКГ. Схоже, ніхто не наміряється домовлятися. Ми все більше забиватимемося в глухий і темний кут. Звідти нас точно ніхто не почує», — заявив він.
Натомість авторитетний український журналіст Юрій Бутусов появу цих переселенців називає «першою системною ініціативою Зеленського на перемовинах із РФ за рік президентства, яка не послабляє, а зміцнює Україну у взаєминах з РФ». «Україна виконує мінські угоди і делегує до перемовної групи жителів Донбасу, справжніх представників громадянського суспільства. Росія зобов’язана їх прийняти. Адже це й є вимогою мінських угод, які РФ постійно порушує. Вперше перемовна позиція України спрямована не на догідливість і не на поступки суверенітету. Вперше при Зеленському ми бачимо, як Україна робить спробу показати себе суб’єктом перемовин, а не об’єктом», — вважає він.
Своєю чергою, журналіст Станіслав Асєєв повідомив про те, що йому також пропонували увійти до складу групи переселенців української делегації в ТКГ, але він відмовився. «Я не вважаю для себе можливим брати в цьому участь саме в такому форматі», — пояснив він і зазначив, що причини відмови доволі докладно і довго обговорював із п. Резніковим. Однак бесіда була конфіденційною, тому подробиць не розповів.

Процес пішов
Денис Казанський повідомив, що під час перемовин політичної підгрупи щодо Донбасу представники ОРДЛО намагалися провокувати українську сторону через участь у процесі переселенців. «На нашу появу відреагували нервово, хамили, намагалися провокувати перепалки, але до цього всі були готові, тому відреагували спокійно», — розповів він і додав, що Олексій Дмитрієвський, представник РФ, протесту проти появи переселенців в українській делегації не висловлював.
Відтак українська делегація заявила, що проведення виборів на окупованих територіях Донбасу стане можливим лише в установлений законодавством термін після всеосяжної деескалації. Крім цього, українська сторона наполягає на виведенні іноземних військових підрозділів і техніки, роззброєння незаконних збройних формувань і відновлення контролю з боку уряду України над державним кордоном в зоні конфлікту.
Також, у рамках робочої групи з питань безпеки українська сторона знову акцентувала увагу на необхідності забезпечення повного і безперешкодного доступу Спеціальної моніторинґової ОБСЄ до всієї тимчасово непідконтрольною території. Також українська сторона підтвердила готовність відкрити два нових контрольних пункти в’їзду/виїзду для гуманітарної місії.

Євген Клен

До слова
Кремль за посередництва Анатолія Шарія, українського блогера, відомого своїми симпатіями до РФ, вирішив завчасу дискредитувати іншого авторитетного українського журналіста, Павла Казаріна, уродженця Автономної Республіки Крим (АРК). Анталій Шарій повідомив, що той після окупації АРК отримав російський паспорт. Проте загально відомо, що громадянами РФ окупанти вважали всіх, хто не зміг від нього відмовитися.
За словами п. Казаріна, після анексії його кримську реєстрацію прирівняли до російського громадянства. «Я переїхав до Києва в жовтні 2014-го. Мої батьки — через рік. Документи залишилися лежати в Сімферополі. Впродовж останніх двох років я збирав довідки для виходу з російського громадянства», — розповів він.
За словами журналіста, прискорена процедура щодо відмови від громадянства РФ займає пів року. Саме стільки ж в посольстві розглядають заявку. Збір документів також займає багато часу. «З урахуванням того, що виписуватися з кримської квартири і отримувати довідку про відсутність податкових заборгованостей перед російським бюджетом мені доводилося віддалено, на все це знадобилося дев’ять місяців», — додав він. В січні 2020-го п. Казарін записався на прийом у російське посольство, візит призначили аж на березень, але через карантин і його відклали.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply