Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Скандальна заява посла України Пристайка

Автор:

|

Лютий 19, 2022

|

Рубрика:

Скандальна заява посла України Пристайка
Вадим Пристайко

Вадим Пристайко, колишній міністр закордонних справ України, якого призначив Володимир Зеленський, а потім хутко звільнив і відправив послом до Великої Британії, в інтерв’ю Бі-бі-сі припустив, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини.
На запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, він відповів: «Ми могли б», та уточнив: «Враховуючи ту загрозу, що є, Україна могла б бути вимушеною піти на такий крок. Запитання, яке ставить собі 40-мільйонна країна, як ми виживемо, якщо вони (росіяни. — Ред.) прийдуть завтра?»
За словами дипломата, Україна може залишитися беззахисною в той час, як всі її західні сусіди є членами НАТО. На уточнення ведучого, чи справді посол мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, посол відповів: «Це те, що записано в нашій Конституції. Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли кажу це, (маю на увазі. — Ред.) що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми безперечно можемо зробити». Водночас він наголосив, що вступу України до НАТО не змінить суттєво безпекової ситуації для Росії, бо «Росія вже оточена країнами НАТО».
Народні депутати України з фракції «Європейська солідарність» обурилися цією заявою п. Пристайка і вимагають від Зе-влади негайної реакції. «Стратегічний курс України на членство в Європейському Союзі (ЄС) і НАТО закріплений в українській Конституції. І немає жодного шансу це змінити. Пишаюся, що наша команда закріпила в Основному законі національну об’єднуючу ідею — стати повноправними членами Альянсу, — зазначила Ірина Геращенко, співголова фракції. — В попередньому парламенті деякі фракції тоді дорікали Петру Порошенку, що це передвиборчий PR, але, схиливши голови, проголосували. Всі наступні події показують, наскільки правильним був цей крок п’ятого президента. Сильний сигнал суспільству і світу, який зафіксував незворотність нашого зовнішньополітичного вибору».
«Некоректний і суперечливий коментар українського посла, що начебто Україна може відмовитися від НАТО, суперечить українській Конституції і нашим стратегічним, безпековим інтересам і потребує негайної реакції Міністерства закордонних справ (МЗС) та Офісу президента. Пристайко — досвідчений дипломат і має негайно виправити свої цитати. Україна — рухається до ЄС і НАТО, і наша мета — отримати план дій щодо членства вже найближчим часом», — наголосила вона. — «Європейська солідарність» вимагає від влади дезавуювати заяви, які суперечать нашому зовнішньополітичному курсу».
«Нещодавно, на брифінгу в Москві, президент Франції Макрон обмовився, що Путін дотиснув Зеленського, аби той відкликав із Верховної Ради законопроєкт про перехідне правосуддя. А тепер п. Пристайко обмовився про очевидне — на Україну тиснуть чи натякають, що на певний ми маємо відмовитися від наших євроатлантичних прагнень. І влада розглядає цей сценарій як робочий. Не дарма ж Зеленський блокував зближення з НАТО в перші роки свого президентства, попри вимоги опозиції не поїхав на лондонський саміт НАТО, й уникав будь-якої конкретики щодо Альянсу, — нагадала депутатка Геращенко. — Україна не відмовиться від мети — членства в НАТО. Цього не буде. Український народ визначився». «Будь-яка спроба заблокувати євроатлантичну інтеграцію, взяти курс на нейтральність і повернутися до багатовекторності розглядатиметься суспільством як державна зрада, — застерегла вона.
А депутат Володимир Ар’єв зазначив, що західні партнери були дуже здивовані заявою Пристайка і потребують пояснень. «Після заяви посла у Великій Британії про можливість поступитися вступом до НАТО, щоб відвернути війну, у мене червоний месенджер. Колеги-депутати з європейських країн питають, чи ми вже здалися? Називають цю заяву геополітичною катастрофою. Мій приятель, депутат дружньої до нас країни, написав, що збирався сьогодні до Києва бути з українцями, а тепер не знає, чи їхати взагалі», — повідомив він.
У МЗС України кинулися відбілювати свого дипломата. Там заявили, що слова Вадима Пристайка «вирвані з контексту». Додамо, що це улюблена формула Зе-влади, коли її представник набовкають дурниць. «Безумовно, заради миру і збереження життів наших громадян Україна готова йти на будь-які формати діалогів із країнами та міжнародними організаціями. Водночас посол Пристайко слушно зазначив в інтерв’ю, що перспектива членства в НАТО закріплена в Конституції України, але Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу. Тож ключовим для нашої країни стає питання гарантій безпеки, — заявив Олег Ніколенко, речник МЗС. — Загрози Україні існують тут і зараз, відтак пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним нагальним завданням. При цьому, жодне рішення не може бути ухвалене всупереч Конституції України».
Довелося виправдовуватися й президенту Зеленському. «Що стосується заяви нашого посла. У тому, що він сказав, треба звернути увагу на деякі деталі. Сьогодні деякі лідери трохи натякають Україні, що можна не ризикувати і не підіймати постійно питання про членство в НАТО, тому що ці ризики пов’язані з реакцією РФ. Мені здається, що ніхто цього вже не приховує, і ми маємо бути відвертими — це рішення залежить від нас», — наголосив він на брифінгу з Олафом Шольцем, канцлером Німеччини.
Зі слів глави держави, Україна не подавала сигналу, що її не цікавить членство в НАТО. «Тому це не перший сигнал, що це питання — неактуальне, яке виходить не з нашого боку, а від лідерів інших держав. Тому це питання не до нас», — запевнив він. Президент зазначив, що Україна має йти тим шляхом, який обрала. «А можливо, справді, питання відкритих дверей для нас така мрія, і ніхто не знає, коли ми там будемо. Тому вважаю, що ми повинні рухатися тим шляхом, який вибрали. Головне, щоб наша армія була потужною, а куди цей шлях доведе — побачимо», — зауважив він.
Як повідомляв «Міст», КНР підтримала вимогу РФ заблокувати вступ України до НАТО.

Євген Клен

До слова
Офіційний Будапешт вирішив заблокувати Україні приєднання до Об’єднаного центру передових технологій із кібероборони НАТО. «Ми шкодуємо про це рішення, — відреагував на цю звістку Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. — Напередодні Нового року у нас була активна дипломатія з Петером Сіярто (міністр закордонних справ Угорщини. — Ред.) якраз із питання кіберцентру НАТО. Мені дуже прикро, що Угорщина стала єдиною країною, яка не підтримала це рішення. Прикро тому, що насправді це було б вигідно всім нам, тому що кібербезпека стосується кожного». Таким чином Будапешт знову зіграв на боці Путіна. Адже 15 лютого сайти українських банків і міністерств відчули небувалу за потужністю кібератаку. Напали на «ПриватБанк (ПБ)», «Ощадбанк», а також на сайти Міністерства оборони та Збройних сил України. У ПБ вдалося усунути наслідки атаки та відновити стабільну роботу систем. Держслужба спецзв’язку та захисту інформації підтвердила інформацію про потужну DDOS-атаку на низку інформаційних ресурсів України. Робоча група вживає всіх необхідних заходів для протидії та локалізації кібератаки. Не виключено, що НАТО ще повернеться до розгляду заявки Києва після цієї кібератаки на Україну, й інші члени альянсу таки переконають Угорщину переглянути свою позицію. Але позаяк засідання Ради центру, яка ухвалює рішення про розширення складу учасників, збирають лише двічі на рік, приєднання України до цієї структури навіть за позитивного розвитку подій може статися лише з другого півріччя ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply