Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Секретар РНБО України Олександр Данилюк подав у відставку

Автор:

|

Жовтень 02, 2019

|

Рубрика:

Секретар РНБО України Олександр Данилюк подав у відставку
Олександр Данилюк

Це рано чи пізно мало трапитися. Монолітна, здавалося б, команда Володимира Зеленського — першого в історії України президента, котрий набрав на виборах 73 % голосів і також уперше має монобільшість у Верховній Раді України — дала першу тріщину. 27 вересня про свою відставку заявив Олександр Данилюк, секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО). Головною причиною називають конфлікт між ним та Андрієм Богданом, керівником Офісу президента України (ОПУ), колишнім особистим адвокатом олігарха Ігоря Коломойського. До речі, прізвище останнього також фігурує в одній із можливих версій відставки п. Данилюка.

Політичний довгожитель
44-річний фінансист із трьома дипломами (один із них він отримав у бізнес-школі Індіанського університету в США), поліглот зі знанням п’яти мов (українська, російська, англійська, іспанська та французька) розпочинав у бізнесі, де займався переважно інвестиційними проектами, після чого зробив блискучу кар’єру державного службовця. Олександр Данилюк встиг попрацювати з командами чотирьох президентів України.
За часів Віктора Ющенка був радником із економічних питань тодішнього прем’єр-міністра Юрія Єханурова (2005-2006). За Януковича — позаштатний радник президента (2010-2013), керівник координаційного Центру з впровадження реформ, покращення інвестиційного клімату і взаємин із Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Після Майдану ввійшов до команди Петра Порошенка, де спершу став представником глави держави в Кабінеті Міністрів України (КМУ) Арсенія Яценюка (липень 2014-го), а потім — заступником голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна (2015-2016). Після звільнення прем’єра Яценюка, був призначений міністром фінансів (2016-2018) в уряді Володимира Гройсмана, з яким часто публічно конфліктував, що зрештою завершилося відставкою у червні 2018 року.
До Зе-команди доєднався у березні ц. р., ще перед першим туром президентських виборів. Саме п. Данилюк працював над візитом тоді ще кандидата у президенти до Парижа для зустрічі з Еммануелем Макроном, президентом Франції. Тоді лунала думка, що саме п. Данилюк «фактично легалізував Зеленського в очах міжнародної спільноти». На відміну від нового президента, п. Данилюка на Заході знали. На посаді міністра фінансів в уряді п. Гройсмана він провів успішні перемовини з МВФ, які завершились отриманням чергового траншу.

Невтілені амбіції
28 травня ц. р. Олександр Данилюк був призначений секретарем РНБО. До речі, це кадрове рішення президента Зеленського викликало багато запитань. Ще перед другим туром президентських виборів п. Данилюка називали ймовірним міністром закордонних справ. Сам він ці припущення не коментував.
Можливо, тому, що мав значно амбітніші плани — очолити КМУ. «Із самого початку казали, що Данилюку було десь некомфортно на цій посаді (секретаря РНБО — Ред.). Навіть були чутки про те, що він не задоволений таким призначенням. Очевидно, що мав більшу й якіснішу амбіцію. Так сталося в нашій політиці, що кого призначали в РНБО — це було, як заслання. Секретар РНБО — посада, яка не передбачає постійної публічної активності. Амбіція Данилюка була очолити уряд. Він був навіть у списках кандидатів, у так званому проамериканському списку. Було два списки — «проамериканський» і національний. «Проамериканський» — бо його озвучили Atlantic Council в одному з видань. І так експерти між собою оцінювали: це американці хотіли б, щоб серед цих кандидатів і був Данилюк», — заявив у ефірі програми «Ваша Свобода» Тарас Семенюк, експерт-міжнародник.

Богдан + Коломойський
Не пропрацювавши на посаді секретаря РНБО і п’яти місяців, п. Данилюк несподівано написав заяву про відставку. Більшість експертів схиляються до думки, що головною причиною став затяжний конфлікт з головою ОПУ.
Як повідомили «Українській правді» джерела в оточенні колишнього керівника РНБО, той не зміг змиритися з методами управління «в стилі Богдана». Своєю чергою, співрозмовники в ОПУ кажуть про Данилюка як про малоефективного менеджера: «Він деструктивний, неефективний, не показав результату з моменту призначення. Абсолютно порожня людина, котра займається всім, але нічого не доводить до кінця».
Версію конфлікту п. Данилюка з п. Богданом підтримує й Юрій Бутусов, головний редактор інтернетвидання «Цензор.НЕТ»: «Данилюка повністю усунули від усіх питань, які він мав намір реформувати. Стратегічні рішення Зеленський приймає у вузькому колі своїх найближчих помічників. Андрій Богдан зробив усе можливе, щоб дистанціювати Данилюка від Зеленського, системно, крок за кроком, він обрізав Данилюку всі контакти і можливості доступу. І в цих умовах всі питання, які ще недавно курирував РНБО, взяв на себе ОПУ, питання безпеки тепер координують профільні заступники Богдана».
Також не варто забувати, що п. Данилюк був одним із ідеологів націоналізації «ПриватБанку» (ПБ), одним із співвласником якого був олігарх і колишній бізнес-партнер Зеленського Ігор Коломойський. Останній вважає націоналізацію незаконною та вимагає від держави відшкодування 2 млрд USD. Судові суперечки досі тривають як в українських, так і в міжнародних судах.
Натомість сам п. Данилюк послідовно називав спроби п. Коломойського повернути ПБ «загрозою для національної безпеки країни» та наполягав, що рішення про націоналізацію було правильним. «Погоджуюся зі заявами експертів, що проголошена відставка Данилюка все ж спричинена Коломойським і має безпосередній стосунок до заяв Данилюка, що він не бачить можливості повернення ПБ. Тобто, за такою логікою, наступник Данилюка якраз має побачити можливість втілення варіантів, потрібних Коломойському», — написав у Facebook політолог Олексій Голобуцький.
Водночас прем’єр-міністр Гончарук у нещодавньому інтерв’ю американським журналістам обмовився про те, що на вул. Банковій (за цією адресою розміщений ОПУ. — Ред.) розглядають можливість врегулювання суперечки між державою й олігархом. За однією з версій, відставка п. Данилюка може бути пов’язана саме з цими намірами. «Можливе повернення банку колишнім власникам або повернення компенсацій — це дуже болісний і репутаційний процес для Данилюка», — наголосив Іван Верстюк, політичний оглядач видання «Новое время».
Символічно, що заява п. Данилюка збіглась у часі з від’їздом з Києва місії МВФ. Перемовини про надання Україні нової програми фінансової допомоги Україні терміном на три роки продовжаться за два тижні у Вашинґтоні. У підсумковому документі за результатами візиту представники МВФ у кращих дипломатичних традиціях м’яко натякнули, що в банківській сфері уряду України «треба бути обережним».
Фінансовий аналітик Сергій Фурса переконаний, що на рішення МВФ звільнення п. Данилюка не вплине. Хоча саме він — один із тих, хто сформував позитивний імідж президента Зеленського для міжнародних партнерів. «Але питання ПБ точно вплине на рішення Фонду щодо кредиту. Вони сказали: ось є домашнє завдання, ми поїхали, а ви вирішуйте це питання. Червоні лінії — це будь-який компроміс щодо ПБ. І якщо цього не буде виконано, не буде ніякої співпраці з МВФ», — пояснив експерт виданню «Новое время».

200 країн на вибір
Одразу після появи заяви про відставку поширилися вперті чутки, що наступним місцем роботи колишнього секретаря РНБО стане посада посла України в США або Великій Британії. Однак достатньо швидко ці припущення спростували. Співрозмовник «Української правди» в ОПУ так прокоментував цю можливість: «Нам треба налагодити стосунки з американцями, а Данилюк буде послом Данилюка, а не України. Він прийшов до Зеленського, щоб отримати посаду прем’єра. Він її не отримав. Якщо його й призначать послом, то не у топ-країну, щоб не нашкодив».
Схожу думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Чудова четвірка» на телеканалі ZIK висловив політтехнолог Олександр Курбан. «Мавр зробив свою справу, мавр має піти. Йому знайдуть якусь почесну позицію, він її займе і до кінця терміну нового президента перебуватиме на лаві запасних, або виконуватиме почесні загальні функції. Наприклад, подейкують, що його збираються відправити амбасадором. Це — типова ситуація, коли є незручний політик, якого не можна відправити до лав опозиції, його відправляють послом десь подалі. Не думаю, що це будуть США, або Велика Британія. У світі є понад 200 країн, тому вибір дуже великий», — резюмував експерт.
Поки що Олександр Данилюк залишається безробітним. Можливо, в ОПУ вже приготували йому якусь почесну, але маловпливову посаду. Інше питання, чи погодиться колишній секретар РНБО з так і не втіленими прем’єрськими амбіціями стати звичайним клерком.

Ігор Берчак

До теми
27 вересня (тобто, в день подачі Данилюком заяви про відставку) Національна аґенція з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомила, що він вказав у деклараціях про доходи за 2015-й і 2016 роки недостовірні дані на майже 1,6 млн грн у кожній. Згідно з даними перевірки, Данилюк зазначив недостовірні відомості про житло та земельну ділянку, які належать йому та дружині на праві спільної власності. НАЗК узгодило проєкт рішення про затвердження обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак правопорушення, пов’язаного з корупцією, і скерувало відповідні матеріали в Національне антикорупційне бюро України. В пресслужбі НАЗК нагадали, що декларування недостовірної інформації на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб передбачає карне переслідування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply