Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Розпочався всеукраїнський тур найвідомішої виставки про Голодомор

Автор:

|

Листопад 28, 2021

|

Рубрика:

Розпочався всеукраїнський тур найвідомішої виставки про Голодомор
Афіша виставки «Марія»

У Львівському історичному музеї зараз експонують виставку «Марія» Лесі Марущак, канадської художниці українського походження. Проєкт є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 рр. Всеукраїнський тур здійснюють за фінансової підтримки Світового конґресу українців (СКУ).
Проєкт «Марія» демонстрували у дев’яти країнах, книга за його мотивами потрапила до короткого списку премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий арсенал» у Києві (2019). У вересні 2020-го британське видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «Марія» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival.
Перша виставка в Україні відкрилася восени 2020 року у Національному музеї Голодомору-Геноциду (Київ). Після Львова експозиція поїде до Харкова, а загалом упродовж наступних двох років її продемонструють у п’яти містах України.
У центрі проєкту — образ дівчини Марії, яка всупереч сталінському рішенню про геноцид українців вижила, на відміну від мільйонів жертв. Проєкт натхненний реальною історією Марії Ф., яка пережила Голодомор і зараз живе з родиною в Канаді. Леся Марущак отримала дозвіл використати у проєкті світлину зі сімейного архіву, проте за погодженням з родичами героїня залишається анонімною.
«Я хотіла уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача з утратою. Для мене цей проєкт є також внеском у діалог про соціальну справедливість і права людини. Завдяки міжнародному успіху «Марія» розповідає про Голодомор ширшій авдиторії з різним бекграундом, а його презентація в Україні є частиною зусиль із розбудові колективної пам’яті про геноцид, який довгий час замовчували», — розповідає п. Леся.
«Вже понад півстоліття СКУ бореться за визнання Голодомору геноцидом у всьому світі, відстоює історичну правду, працює зі свідками Голодомору, а також із нащадками жертв Голодомору. Україна пам’ятає — світ визнає», — наголосив на важливості проєкту Сергій Касянчук, директор Представництва СКУ в Україні.
В образі Марії втілена пам’ять мільйонів людей, її історія — це компіляція багатьох спогадів. Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповідь на злочин, сформовану на основі розповідей тих, хто пережив Голодомор. Леся Марущак збирає візуальні докази та вербальні історії в українській громаді Канади та надає голос жертвам геноциду. В експозиції представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій Counting, Transfiguration та Erasure.
«Невидима конфронтація, напруження та тиск пронизують простір виставкової зали. Так, до прикладу, світлина зі зображенням порожньої миски та зерна, представлена у незвично великому форматі, породжує ілюзію доступності, але розміри настільки збільшені, що відштовхують і демонструють недосяжність», — розповідає Катерина Радченко, кураторка виставки.
Дати проєкту «Марія» у Львові обрали не випадково — 27 листопада в Україні відзначатиметься щорічний День пам’яті жертв Голодомору. Виставка у «Кам’яниці Корнякта» Львівського історичного музею триватиме до 4 грудня.
Леся Марущак — мисткиня, творчість якої спирається на історичні дослідження пам’яті й ідентичності і за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори: Музей мистецтв Метрополітен, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу США. Катерина Радченко — дослідниця фотографії та лекторка. Вона фокусується на темі маніпуляцій, пропаґанди та вернакулярної фотографії й є засновницею міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days.
Як повідомляв «Міст», СКУ опублікував Календар відзначень 88-х роковин Голодомору.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply