Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Росіяни втекли з Донбасу. На жаль, не всі

Автор:

|

Грудень 21, 2017

|

Рубрика:

Росіяни втекли з Донбасу. На  жаль, не всі

Офіцери з РФ залишали територію Донбасу в супроводі журналістів російських пропагандистських каналів

Російська Федерація (РФ) 19 грудня відкликала своїх військових із Спільного центру контролю та координації припинення вогню та стабілізації (СЦКК) на лінії зіткнення сторін на Донбасі. Офіційна причина: напружена морально-психологічна обстановка. Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, заявив, що українська сторона нібито «робить усе, аби поставити російських офіцерів у СЦКК у нестерпні умови, висуваючи вимоги, які неможливо виконати». Повернення російських офіцерів додому дивним чином збіглося з різкою активізацією терористів. У Генеральному штабі (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ) заговорили про ймовірність широкомасштабного наступу. Проте рішення Москви може мати й ще один наслідок — дискредитацію ідеї введення на Донбас миротворчої місії під егідою Організації Об’єднаних Націй (ООН).

Що таке СЦКК?
Група з контролю за дотриманням Мінського протоколу, до якої увійшли представники української та російської сторін, була створена 26 вересня 2014 року. Вона виконує зовсім інші завдання, ніж спостережна місія Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ).
Спочатку офіцери обох країн (українські зі свого боку фронту, 75 росіян — з боку тимчасово непідконтрольної території) лише спостерігали за виконанням мінських угод у сфері припинення вогню. Після того, як були підписані документи щодо відведення важкого озброєння, СЦКК почала моніторинг виконання сторонами цієї угоди та координував тимчасові перемир’я для виконання ремонтно-відновлювальних робіт на лінії розмежування.
При цьому всі офіцери з РФ, які входили до складу СЦКК (їхня ротація відбувалася кожні три місяці), в’їжджали на окуповані території виключно через офіційні, контрольовані Україною пункти перетину кордону, маючи при собі службові паспорти. За кілька днів до цього Україна отримували через дипломатичні канали список прізвищ, відповідно, Служба безпеки України (СБУ) перевіряла цих людей на предмет приналежності до розвідки РФ. Хоча представники СБУ й зізнавалися, що чудово усвідомлюють, що серед членів російських такі все одно є.

Ймовірність великого наступу
В українському ГШ одразу попередили, що за даними військової розвідки, вже найближчим часом бойовики можуть вдатися до аґресивних наступальних дій по всій лінії зіткнення. «Зокрема, ворог планує активізувати роботу своїх диверсійно-розвідувальних груп на військових об’єктах ЗСУ, об’єктах енергетичної та транспортної інфраструктури, збільшити кількість провокативних обстрілів у бік наших позицій і житлових кварталів населених пунктів поблизу лінії розмежування», — повідомив прес-центр штабу проведення антитерористичної операції (АТО).
«Крім цього, для обвинувачення сил АТО в порушені мінських домовленостей бойовики частіше обстрілюватимуть власні позиції зі ствольної артилерії великого калібру, реактивних систем, танків та інших видів озброєння», — додали там. Також у штабі АТО наголосили, що ці провокації «спрямовані на обурення місцевого населення з метою негативного ставлення, а іноді й аґресії в бік українських військ, особливо напередодні консультацій у «Нормандському форматі» та засідання тристоронньої контактної групи у Мінську, планових візитів представників ОБСЄ тощо».
Одним із доказів цього може вважатися поява на Донецькому напрямку групи сербських найманців-снайперів. За даними розвідки Міністерства оборони України, ватажок групи — Деян Берич із позивним «Декі». 2015 року його вже полонили сили АТО, але потім обміняли на українських військовослужбовців.
Тривожну інформацію української розвідки підтвердив і Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США у справах України: «РФ відкликала своїх офіцерів із СЦКК, який є інструментом встановлення режиму припинення вогню, прямо перед сильною ескалацією конфлікту».
«2017-й є роком з найбільшим рівнем насильства у конфлікті з часу його початку. РФ продовжує заперечувати свою власну роль у конфлікті на Донбасі, і саме тому так важко це врегулювати від самого початку. РФ наполягає на тому, що вона не має нічого спільного із силами, які вона створила, якими командує, які контролює, тобто, з сепаратистськими керівними органами, в яких вона змінює за своїм бажанням лідерів, як вона це зробила у Луганську минулого місяця», — додав він.

«Хитрий план» проти «хитрого плану»
Відкликання російських офіцерів із СЦКК може бути одним із етапів чергового «хитрого плану» Путіна, котрий у такий спосіб намагається врятувати інший «хитрий план». Свого часу великою несподіванкою стала пропозиція Кремля ввести на Донбас миротворчу місію під егідою ООН. Спочатку ніхто нічого до ладу не зрозумів.
Потім стало ясно, що Путін мав абсолютно чітку мету. Поява «блакитних шоломів» на лінії розмежування й, відповідно, відведення підрозділів із обох боків принаймні на 50 км углиб власних територій давала надію Кремлю нарешті розпочати втілення своєї заповітної мрії — реалізацію політичної частини мінських домовленостей: проведення «виборів» на території сепаратистських республік, оголошення тотальної амністії, а найголовніше — внесення змін до української Конституції з метою надання Донбасу особливого статусу, що означало б фактичну федералізацію України. В такому разі Київ міг би назавжди забути про перспективи членства в Європейському Союзі та НАТО, оскільки «особливий» Донбас отримував право блокувати будь-які загальнодержавні ініціативи.
Але цей «хитрий план» швидко розкусили і в Україні, й на Заході. На миротворців радо погодилися, але лише за умови, що їхній мандат поширюватиметься не лише на лінію розмежування, але й на всю зараз окуповану територію, в т. ч. на неконтрольовану частину українсько-російського кордону. Путін розгубився, адже це означало б, що жоден російський танк чи «гуманітарний конвой» із боєприпасами до терористів більше не зміг би потрапити.
У Кремля виникла ідея, на яку Київ точно не погодився б: узгоджувати формат миротворчої місії ООН із керівництвом терористичних організацій. «РФ прикидається, що її там немає. Вона наполягає, аби в рамках «нормандського процесу» велися справи з представниками Луганська та Донецька, яких створила Москва. У зусиллях, щоб з’ясувати, чи буде РФ готова змінити курс, відвести свої сили та погодитися на миротворчу силу в реґіоні, Росія сказала чітке «ні», бо «ви повинні мати справи з людьми з Луганська і Донецька». І наслідки цього полягатимуть лише у леґітимізації присутності РФ і призведуть до подальшого затягування конфлікту», — наголосив п. Волкер.
Рішення відкликати військовослужбовців РФ із СКЦЦ можна вважати останнім цвяхом у процес дискредитації самої ідеї введення міжнародних миротворців. Мовляв, дивіться: навіть російським офіцерам створили «напружену морально-психологічну обстановку», що ж буде з «блакитними шоломами», які й мови не знають, й в місцевих реаліях не орієнтуються?
Водночас це дає можливість кураторам із Кремля справді нацькувати своїх маріонеток на українські підрозділи. В Кремлі тепер можуть заявляти, що «шахтарі та трактористи» на танках не йшли в наступ лише тому, що їх контролювали аж 75 російських офіцерів зі складу СКЦЦ. Оскільки провину за їхнє відкликання Москва офіційно переклала на Київ, отже, його й робитимуть винним у всіх гріхах. Традиційна для Путіна тактика.

Офіційний Вашинґтон
Вашинґтон прямо назвав дії Москви й її посіпак на Донбасі джерелом насильства. У США переконані, загострення на сході України та збільшення обстрілів пов’язані з одностороннім виходом РФ зі СКЦЦ. З відповідною заявою 19 грудня виступила Гізер Ноєрт, речник Державного департаменту. «Раніше домовленості про припинення вогню досягалися на рівні російсько-українського військового механізму, що дозволяло цивільним безпечно залишати райони обстрілу. Проте уряд РФ в односторонньому порядку ухвалив рішення про вихід із цього механізму деконфліктизації, — зазначила вона. — Російський уряд продовжує підтримувати активний конфлікт і гуманітарну кризу, забезпечує своє командування та спрямовує ЗС, а також здійснює безпосередній контроль над своїми ставлениками в місцевій владі».
У Держдепі зазначили, що конфлікт на сході Україні не є громадянською війною. «Так звані республіки, які створила РФ, є незаконними формуваннями», — додала спікер. — Сполучені Штати закликають Росію припинити атаки на сході України, вивести свої сили та важкі озброєння з суверенної території України та узгодити міцну миротворчу місію ООН».

Громадська думка
Мешканці Донецької та Луганської областей не мають одностайної думки щодо державної політики з відновлення суверенітету над окупованими територіями. Про це йдеться у звіті фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва». Так, 41 % жителів Донецької та Луганської областей прагнуть миру за будь-яку ціну, натомість 36,9 % вважають, що не будь-які поступки варті миру, 14 % — підтримують ідею надання сепаратистам «особливого статусу», 12 % схвалюють ідею відмови від перспективи членства в НАТО і по 7 % хочуть амністії для всіх учасників бойових дій і введення федеративного устрою.
Експерти Фонду вважають, що для того, аби змінити настрої мешканців Донбасу, необхідно активно використовувати сюжети реґіональної історії для ілюстрації приналежності краю до українського простору, створити інформаційні ресурси, спрямовані на популяризацію української мови, ефективно комунікувати з місцевим населенням тощо.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply