Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

«Російський Донбас» претендує на половину України

Автор:

|

Лютий 06, 2021

|

Рубрика:

«Російський Донбас» претендує на половину України
Вірменський десант у Донецьку

Минулого тижня в Донецьку відбувся форум «Російський Донбас», за підсумками якого прийняли доктрину з однойменною назвою. Основний її посил — інтеграція самопроголошених ДНР і ЛНР із Російською Федерацією (РФ) та встановлення контролю над усією адміністративною територією Донецької та Луганської областей. Також у документі йдеться, що ці реґіони «разом із Харківською, Дніпропетровською, Одеською, Запорізькою, Херсонською та Миколаївською областями входять до складу історичної Новоросії, а єдиним прийнятним для її народу майбутнім може бути лише повернення в орбіту «русского міра».

Росіянами там і не пахло
Захід про людське око виглядав, як самодіяльність ватажків «сепаратистських республік» Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Список представників РФ, котрі приїхали в український Донецьк захищати «русскій мір», викликав глузливі коментарі навіть у російському сегменті Інтернету: Маргарита Симонян, головна редакторка пропаґандистського телеканалу Russia Today; її чоловік Тигран Кеосаян, ведучий не менш пропаґандистського каналу НТВ; Роман Бабаян, головний редактор радіостанції «Говорить Москва», а до гурту — ще й Казбек Тайсаєв, депутат Державної думи від Комуністичної партії РФ. Як бачимо, росіянами там і не пахло…
У центрі уваги традиційно опинилася експресивна Маргарита Симонян, котра заявила, що «люди Донбасу хочуть жити у себе вдома, але хочуть бути частиною нашої величезної, великої та щедрої батьківщини (тобто РФ — Ред.). І ми зобов’язані їм це забезпечити. Росіє-матінко, забери Донбас додому!».
«Матінка» відреагувала дуже швидко. Дмитро Пєсков, прессекретар Путіна, заявив, що РФ не планує включати до свого складу самопрогоглошені ДНР і ЛНР. «Маргарита Симонян є медіаменеджером і журналістом. Вона жодним чином не може бути виразником офіційної позиції РФ. Такого питання на порядку денному не стоїть», — заявив він. А Марія Захарова, офіційна речниця Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ, також наголосила, що п. Симонян не представляє офіційну позицію Кремля. «Це її думка, це її точка зору, це її позиція. Причому вона її озвучувала і до цього в різних формах», — зазначила вона.
Про входження самопроголошених «республік» до складу РФ не йдеться і в самій доктрині «Російський Донбас». Метою документа зазначено якраз протилежне, а саме — «зміцнення державності Донецької та Луганської народних республік як російських національних держав». А ще там ідеться про шість областей України, які нібито потрібно повернути в орбіту «русского міра» та «гуманітарну, соціальну, правозахисну, політичну підтримку росіян в Україні».
Фактично, це схоже оголошення війни. При цьому офіційний Кремль зняв із себе всю відповідальність, відкараскавшись від доктрини «Російський Донбас», а в разі загострення на лінії фронту завжди можна озвучити стару казочку про «донецьких шахтарів і трактористів», котрі підуть у наступ на сотнях танків, котрі вони нібито «витягнули з копалень».

«Пробна куля» в бік США
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, коментуючи проведення російськими окупантами у Донецьку форуму «Російський Донбас», заявив, що нікому «не заборонено писати документи, які нагадують твори фантастів». Про це він сказав під час віртуального брифінгу за підсумки першої зустрічі «Люблінського трикутника», у якій також взяли участь глави МЗС Литви Ґабріеліус Ландсберґіс і Польщі Збіґнєв Рау.
«Нікому не заборонено писати фантастичні романи або документи, які нагадують твори фантастів. Загроза Україні була створена 2014 року з початком російської аґресії, з появою її збройних сил у Автономній Республіці Крим (АРК), а також в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). З того часу стратегія України була дуже чіткою. Ми враховуємо всі ризики, всі можливі сценарії подій, але стратегія базується на простому принципі невідворотного повернення наших територій, виведення російських військ і відновлення суверенітету України у цих реґіонах», — наголосив п. Кулеба. На його думку, в окупованому Донецьку на форумі за участі російських пропаґандистів нічого нового сталося. «Вони можуть все що завгодно там собі схвалювати, але ми розуміємо всі ризики й готові до них», — заявив міністр.
«Форум «Російський Донбас» в окупованому Донецьку є прикладом підривної діяльності РФ, — заявив Олег Ніколенко, речник МЗС України. — Російське керівництво не полишає ідеї перекроїти Україну під свої лекала. «Форум» у Донецьку — створення перешкод для мирної реінтеграції тимчасово окупованих територій».
Натомість Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, вважає, що форум «Російський Донбас» є «пробною кулею» Кремля, щоб перевірити реакцію нового керівництва США на події на сході України. «Можливо, це перевірка реакції не тільки Києва, а й Вашинґтона. Це схоже на традиційний підхід роботи Кремля. З точки зору того, що тривають воєнні дії, на жаль, на Заході вважають, що немає широкомасштабних воєнних дій. Ми їх щодня переконуємо, що є обстріли, загиблі, поранені, але є усталена думка за океаном, що перемир’я працює», — поділився він.
Своєю чергою, Леонід Кравчук, перший президент України, а тепер голова української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України в Мінську (Білорусь), заявив у етері телеканалу «Україна 24», що ситуація на Донбасі загострилася. «Потрібно визнати, що на Донбасі відбувається загострення ситуації не тільки в тому плані, що пройшов форум «Російський Донбас» і проголошені різні заяви, тези, «матінко-Росіє, забери нас до себе» тощо, але тут питання в концептуальному підході. Люди, які представляють ОРДЛО на нашому засіданні ТКГ, такого не кажуть. Вони кажуть про те, що Україні потрібно виконувати мінські домовленості, що потрібно виконувати нормандські угоди, а про себе мовчать. Тобто вони не кажуть, що йдеться про якесь російське державне утворення, як було сказано на цьому пропаґандистському шоу», — зазначив він.
Також експрезидент висловив достатньо суперечливу ідею про винесення на всеукраїнський референдум питання Донбасу й АРК. Як писав «Міст», Верховна Рада України (ВРУ) 26 січня ц. р. прийняла законопроєкт про референдум, підтримавши його в другому читанні 255 голосами. Леонід Макарович заявив, що питання Донбасу й АРК на сьогодні є «найбільш болючими», оскільки вони по-різному сприймаються різними політичними силами.
«Часто політики, котрі фактично підтримують кремлівську політику, видають себе за патріотів і проголошують свої уподобання на різних політичних майданчиках. І народ буквально не може зорієнтуватися в тому плані, а яка ж спільна думка у політичних сил… Вони розійшлися в корінному питанні. Йдеться про мир і війну, життя і смерть. Рідко буває, щоб так глибоко розходилися люди, а вони розходяться. Тому, можливо, нам потрібно буде винести на референдум для того, щоб люди сказали, як має бути організоване життя в тих реґіонах, які сьогодні не контролює Україна, але є українськими територіями, — сказав п. Кравчук. — Має бути на референдумі так сказано, що народ за те, щоб Україна була цільною, незалежною, з поверненням її територій. Ось головне питання референдуму, а не яким способом це робити. Спосіб має представити вже держава, влада, парламент».
Як повідомляв «Міст», «плану Б» щодо Донбасу досі немає.

Ігор Берчак

До слова
Документальний фільм «Віддалений гавкіт собак» (The Distant Barking of Dogs) про життя дітей на Донбасі під час війни увійшов до шкільної програми для учнів 6-9 класів у Данії. Про це повідомив Азад Сафаров, асистент режисера фільму. «У Данії школярів 6-9 класів учитимуть розуміння конфліктів і воєн та прав дітей на прикладі фільму «Віддалений гавкіт собак». Того самого фільму про дев’ятирічного хлопчика Олежка, який живе біля лінії фронту на Донбасі. Фільму, який ми знімали два роки разом із режисером Симоном Вільмонтом, і який підкорив світ, — написав п. Сафаров у Facebook. — Європейські діти дивитимуться цей фільм і розумітимуть, із чим стикаються десятки тисяч українських дітей на війні РФ проти України. Співпереживатимуть їм і ставатимуть на їхній бік». Стрічку спільного виробництва Данії, Швеції та Фінляндії знімали в с. Гнутове Донецької області із 2015-го по 2017 рік. У фільмі йдеться про життя хлопчика Олега на лінії фронту і вплив війни на нього. 2019-го «Віддалений гавкіт собак» потрапив до короткого списку номінантів на премію «Оскар» як найкращий документальний повнометражний фільм. 2020 року фільм номінували на премію «Еммі».

Підпис до фото:
Засідання форуму «Російський Донбас» (ліворуч — Маргарита Симонян), Донецьк, 28 січня 2021 р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply