Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

РФ звинувачує Україну в «державному тероризмі»

Автор:

|

Вересень 09, 2021

|

Рубрика:

РФ звинувачує Україну в «державному тероризмі»
Наріман Джелял

Підконтрольний Російській Федерації (РФ) суд в окупованому Сімферополі задовольнив клопотання слідчого Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ про взяття під варту на два місяці з можливістю подовження терміну Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу. Перед цим його брутально викрали з власного будинку і майже добу тримали в кайданках, з мішком на голові та під жорстким психологічним тиском.
Обвинувачення висунули надзвичайно серйозне — «диверсія», що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років. ФСБ стверджує, що п. Джелял нібито був керівником диверсійної групи Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ), яка 23 серпня ц. р. влаштувала вибух на газогоні в районі населеного пункту Перевальне в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим (АРК).

Тримання під вартою замість домашнього арешту
Разом із п. Джелялом окупаційна влада заарештувала ще чотирьох кримських татар. На знак протесту біля будівлі ФСБ у Сімферополі зібрався мітинґ, який окупанти жорстоко розігнали. Затримали близько 60 осіб, яких притягнули до адміністративної відповідальності.
Адвокати п. Джеляла просили суд обмежитися домашнім арештом, оскільки в їхнього підзахисного є малолітні діти та хворі батьки на утриманні. Однак окупаційна «Феміда» на це заплющила очі. «Я міг піддатися цьому карному переслідуванню ще з 2014 року, але щоразу, попри подібні загрози та прохання моїх друзів покинути територію АРК, я повертався додому, на свою батьківщину. Нещодавно відвідав установчий саміт «Кримської платформи», яку вкрай неґативно оцінює російська влада. Були публічні заяви керівництва АРК про переслідування учасників платформи, але незважаючи на подібні заяви і погрози я повернувся додому», — заявив п. Джелял.
Він зазначив, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою вважає «абсолютно непотрібним». «Цілком задовільним заходом міг бути домашній арешт. Він цілком пасує для того, щоб я міг на першу вимогу з’явитися для проведення слідчих дій і також міг виконувати обов’язки глави сім’ї та сина, забезпечити комфортне проживання моїй дружині та літнім батькам. Домашній арешт дозволив би мені все це робити», — пояснив активіст.

«Диверсія» за 2 тис. USD
ФСБ РФ стверджує, що всі п’ятеро арештантів буцімто влаштували вибух на газогоні поблизу Перевального, причому діяли за вказівкою командування територіального підрозділу ГУР МОУ в Херсоні — так званої оперативної служби «Таврія». За версією слідства, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу нібито пообіцяв виконавцям диверсії винагороду в 2 тис. USD та відправив їх у Херсон, де співробітники української розвідки навчали майбутніх «диверсантів» методам виготовлення та закладки вибухових пристроїв. За твердженням ФСБ, «акцію планували приурочити до відкриття Кримської платформи».
Пропаґандистський телеканал «Звезда» продемонстрував відео з місця диверсії на газогоні та допиту одного з «виконавців». 32-річний чоловік, який назвався Асаном Ахтемовим, розповів, що приїхав у Херсон на рейсовому автобусі і там зустрівся з чоловіком у червоних кросівках і кепці, який назвався Саїдом. Той наказав йому «зробити погану річ із газовою трубою в с. Перевальне». Ахтемов заявив, що сховав привезений із Херсона вибуховий пристрій у себе вдома, а пізніше разом зі спільником заклав під газогін бомбу з годинниковим механізмом, яка мала спрацювати через чотири-п’ять годин. За якийсь час йому зателефонував Саїд і підтвердив, що диверсія вдалася.

Помста за Кримську платформу
Володимир Зеленський пов’язав арешти з проведенням в Україні установчого засідання Кримської платформи» «Так РФ реагує на початок роботи Кримської платформи, — написав він у соціальних мережах. — Усі затримані мають бути звільнені!»
Міністерство закордонних справ (МЗС) України також висловило рішучий протест. «Розглядаємо цей каральний рейд проти керівників Меджлісу як покарання за участь в установчому саміті Кримської платформи 23 серпня, а також як чергові репресії РФ, спрямовані на залякування представників кримськотатарського народу і витіснення його з тимчасово окупованого півострова», — заявило в зовнішньополітичному відомстві.
МЗС України вимагає від РФ негайно звільнити всіх п’ятьох затриманих, а також усіх незаконно утримуваних нею громадян України. «Закликаємо міжнародну спільноту рішуче засудити такі протиправні дії держави-окупанта, посилити тиск на РФ для припинення нею грубих порушень прав людини на території тимчасово окупованих нею АРК і м. Севастополь, продовжити активний захист прав і свобод жителів Кримського півострова, зокрема, в рамках Кримської платформи», — йдеться в заяві МЗС.
«За звичним сценарієм фальсифікації справ російським окупантом, 23 серпня, саме в день проведення інавгураційного саміту Кримської платформи, в Криму начебто відбулося «механічне пошкодження газогону», який забезпечував подачу газу чомусь саме до військової частини. «Причетних» чомусь знайшли саме після повернення Нарімана Джеляла з Києва, де він брав участь в інавгураційному саміті Кримської платформи. За сфабрикованими обвинуваченнями він виявився «диверсантом» і посібником злочину, а двоюрідні брати Ахтемови — «диверсантами-виконавцями» злочину», — додала Еміне Джапарова, перша заступниця міністра МЗС.
Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, також вважає, що нова хвиля обшуків і арештів кримських татар є помстою російської влади за організований Україною саміт Кримської платформи. «Тривожні повідомлення, які надходять із АРК, свідчать про фабрикацію російськими спецслужбами справ про нові «терористичні акти» і їхніх нібито «виконавців» кримських татар. Зрозуміло, що справжньою причиною останніх обшуків і затримань є помста російських окупантів за дії на міжнародному рівні з чинення тиску на РФ у зв’язку з її злочинами, що здійснюються проти України, в т. ч. за окупацію АРК. Ми прямо пов’язуємо нову хвилю репресій у Криму зі самітом Кримської платформи», — зазначив він у коментарі «Радіо Свобода».
На думку діяча, після останніх затримань влада РФ може розгорнути ще більш масштабну хвилю переслідувань кримських татар. «Затримання кримських татар на території тимчасово окупованої АРК не може залишатися без уваги міжнародних правозахисних інститутів. Звертаюся до Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй із прав людини Мішель Бачелет зупинити свавілля країни-окупанта і сприяти звільненню незаконно ув’язнених громадян України», — заявила Людмила Денисова, уповноважена Верховної Ради України з прав людини. Вона також вимагає від Тетяни Москалькової, уповноваженої Державної думи РФ з прав людини, вжити невідкладних заходів щодо дотримання прав незаконно ув’язнених громадян України на Кримському півострові.
Арешт Нарімана Джеляла та його буцімто «спільників» також рішуче засудили в США. «Ми вимагаємо від російською окупаційної влади негайно звільнити всіх затриманих», — йдеться в заяві Державного департаменту. У документі підкреслюється, що «йдеться про останню подію в довгій низці політично мотивованих обшуків, арештів і каральних заходів, спрямованих проти Меджлісу кримськотатарського народу та його керівництва».
Як повідомляв «Міст», росіяни лютують через Кримську платформу.

Ігор Берчак

До слова
Окружний суд Гааги (Нідерланди), який розглядає справу малайзійського літака рейсу МН17, збитого у липні 2014 року над територією Донбасу, оголосив можливі дати ухвалення вироку в цій справі. За словами Гендріка Стейнгауса, головуючого судді, зараз розглядають три можливих дати ухвалення рішення. «Зазвичай суду потрібно два тижні, щоб ухвалити своє рішення, але в цій справі це неможливо. Тому суд зарезервував три дати: 22 вересня, 17 листопада або ж 15 грудня 2022 року», — повідомив він. Теперішній блок процесу відведений родичам, які використовують своє право свідчити, а це — понад 90 осіб, для чого суд зарезервував три тижні. Суддя Стейнгаус нагадав, що в Нідерландах право виступати родичам у судових засіданнях існує з 2005 року. «Ми не лише обговорюємо наслідки події, але й їхнє бачення з точки зору родичів потерпілих», — пояснив він. Суддя також наголосив, що виступи родичів жертв є вкрай емоційними. «Причина, через яку він був збитий, хто віддав наказ, і той факт, що на ці запитання ще офіційно не відповіли, лише посилюють їхні скорботу та злість», — пояснив п. Стейнгаус.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply