Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 27, 2021

Ракетний детектив: Україну звинуватили в допомозі КНДР

Автор:

|

Серпень 17, 2017

|

Рубрика:

Ракетний детектив: Україну звинуватили в допомозі КНДР

Нова корейська ракета, теоретично, може долетіти до Аляски

Американське видання The New York Times 14 серпня приголомшило читачів сенсацією: на новітніх балістичних ракетах, випробуваних Корейською Народно-Демократичної Республікою (КНДР) останнім часом, стоять двигуни, технологія яких могла бути отримана з українського заводу «Південьмаш» в Дніпрі. Видання при цьому посилається на джерела в американському розвідувальному товаристві й експертів Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS). Солідарна оцінка експертів американської розвідки та низки відкритих структур полягає в тому, що двигуни нової міжконтинентальної ракети, випробуваної Пхеньяном, «швидше за все», мають українське походження, стверджується в публікації.

Сліди ведуть у Дніпро
«Імовірно, двигуни створені на основі тісного знайомства з конструкцією та технологією рідинних двигунів, які застосовувалися на радянських балістичних ракетах, що були розроблені в конструкторському бюро (КБ) «Південне» і виготовлялися на заводі «Південьмаш» у Дніпрі», — пише The New York Times. Зокрема, мова йде про маршові двигуни з двокамерними модулями РД-250, що ставилися на радянські ракети Р-36 («Сатана»).
«Дуже схоже на те, що ці двигуни надійшли з України, і, швидше за все, нелегально. Окреме питання — скільки виробів придбала КНДР і чи допомагають їй українці досі. Це мене дуже турбує», — прокоментував ситуацію Майкл Еллеман, експерт із ракетної техніки Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
Також повідомляється, що агенти КНДР ще 2011 року намагалися викрасти в українському КБ «Південне» документацію, що стосується ракетної техніки, рідинних реактивних двигунів, бортових паливних систем і проектування космічних апаратів. «Кілька років тому був грандіозний скандал, пов’язаний із тим, що північнокорейські інженери намагалися викрасти в КБ конструкторську документацію. Але це розкрилося й північних корейців тоді затримали, а документацію повернули. Але не виключаю, що пізніше документи цілком могли опинитися в КНДР», — розповів колишній співробітник КБ, котрий забажав залишитися неназваним. За його словами, «у Пхеньяна немає таких величезних грошей на власні розробки, тому їм було набагато дешевше знайти підхід до української сторони, природно, неофіційний».
На думку п. Еллемана з IISS, КНДР просто купила на «чорному ринку» двигуни, документацію до них, а також «експертизу», тобто оплатила працю кваліфікованих фахівців, котрі допомагали північнокорейським інженерам швидко освоїти цей матеріал. Джерела в американській розвідці зазначають, що така ймовірність існує, однак наголошують, що не мають жодних свідчень причетності до цього українських офіційних осіб. У Білому домі коментувати цю тему відмовилися офіційно.

3,5 млн добровольців
Найприкріше, що новина про нібито причетність України до постачання ракетних двигунів КНДР з’явилася на тлі чергового загострення стосунків Пхеньяну та Вашинґтону, яке розпочалося 4 липня ц. р., коли КНДР відзвітувала про успішне випробування міжконтинентальної балістичної ракети. За версією самих північних корейців, ракета пролетіла 933 км і досягла висоти 2802 км, час польоту склав 39 хвилин. Пізніше влада США повідомила, що ракета, судячи з усього, була двоступеневою. Крім цього, її радіус міг досягати 3,5 тис. км, таким чином, вона, теоретично, здатна досягти території Аляски і точно може поцілити по американській базі на острові Гуам у Тихому океані.
Через чотири дні Джеймс Меттіс, міністр оборони США, заявив, що будь-які дії КНДР щодо продовження розвитку ядерної програми можуть призвести до воєнного конфлікту. «КНДР має зробити вибір на користь того, щоб припинити самоізоляцію та відмовитися від прагнення володіти ядерною зброєю. КНДР слід припинити будь-які дії, які призведуть до кінця її режиму і загибелі її народу», — войовниче зазначив генерал.
У серпні в американських медіа з’явилися повідомлення про те, що Пентаґон підготував план превентивного удару по ракетних об’єктах Північної Кореї на випадок, якщо Дональд Трамп віддасть такий наказ. Два високопоставлені військові чиновники повідомили, що ключовим у цьому документі є застосування важких бомбардувальників Rockwell B-1 Lancer, які вилетять із бази на Гуамі. Удар буде спрямований на майданчики для запуску ракет і випробувальні комплекси. За словами джерел, американська розвідка має дані про точні координати як мінімум 20 таких цілей.
12 серпня Дональд Трамп у телефонній розмові з французьким колегою Еммануелем Макроном заявив, що готовий застосувати силу проти КНДР у відповідь на розвиток Пхеньяном своєї ядерної програми та випробування балістичних міжконтинентальних ракет. «Президент Трамп заявив, що Сполучені Штати готові разом із своїми союзниками застосувати повний спектр дипломатичних, економічних і військових заходів для досягнення цієї мети», — йшлося в повідомлення Білого дому. За словами господаря Овального кабінету, Північній Кореї слід «дуже сильно нервувати, якщо вона щось задумала проти Сполучених Штатів». Еммануель Макрон погодився з необхідністю протистояння «все небезпечнішій ситуації, пов’язаній із дестабілізуючими діями Пхеньяна». Долучився до нього й Малколм Тернбулл, прем’єр-міністр Австралії, котрий заявив, що в разі атаки з боку Північної Кореї Австралія прийде на допомогу США.
Пхеньян відреагував у своїй звичній манері, намагаючись переконати увесь світ у монолітності режиму. Як повідомила місцева газета «Нодон Синмун», лише за три дні аж 3,5 млн північних корейців записалися добровольцями в армію, «щоб відбити підступний напад американців». Причому звідкіля Пхеньян назбирав аж стільки «студентів, молодих робітників і відставних військових» — незрозуміло, адже населення КНДР становить 24 млн осіб, разом із дітьми та пенсіонерами. При цьому в збройних силах й до цього служили 1,2 млн солдатів.

Рука Москви
Поза тим при уважному аналізі ситуації стає очевидним, що маємо справу з черговою антиукраїнською провокацією. Майкл Ельман поспішив уточнити, що насправді не стверджував категорично про причетність української влади до постачання ракетних двигунів ц КНДР «Дозвольте мені уточнити щодо джерела надходження двигунів для міжконтинентальних балістичних ракет КНДР: «Південне» – одне з кількох можливих джерел», — написав він у Twitter.
Своєю чергою, Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, заявив, що підприємства українського оборонного й авіакосмічного комплексу не поставляли зброю та військові технології до КНДР. «Вважаємо, що ця антиукраїнська кампанія спровокована російськими спецслужбами для прикриття своєї участі в північнокорейських ядерних і ракетних програмах», — заявив він.
Ці слова підтверджує вже згадуваний експерт IISS, котрий не виключає, що посередником у передачі технології двигунів RD-250 Північній Кореї могло бути велике російське ракетне підприємство «Енергомаш», яке донедавна мало тісні зв’язки з українським КБ «Південне». На думку Майкла Ельмана, такі двигуни (справді виготовлені в Дніпрі) могли ще кілька років тому опинитися на складах російського підприємства, а пізніше передані Кремлем режиму в Пхеньяні. Ось такий ракетний детектив: кінців ніхто не зловив, але Україну при цьому виставили посібником КНДР.

Ігор Берчак

До теми
Тим часом ще один осередок потенційної ядерної небезпеки з’явився на Близькому Сході. 15 серпня Гасан Роухані, президент Ірану, заявив, що його країна може вийти з угоди щодо ядерної програми, якщо американські санкції проти Тегерану будуть розширені. Нагадаємо, що 18 липня Сполучені Штати ввели санкції щодо ще 18 іранських фірм і фізичних осіб, причетних до ракетної програми цієї ісламської республіки. При цьому американці зазначили, що обмежувальні заходи не мають стосунку до Спільної всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми. 1 серпня іранська влада звернулися до Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй зі скаргою на США, звинувативши Вашинґтон у порушенні умов ядерної угоди. У липні 2015-го «шістка» міжнародних посередників (США, Росія, Китай, Велика Британія, Франція, Німеччина) досягли домовленості щодо ядерної програми Тегерана. Іран зобов’язався згорнути виробництво збройового плутонію, а вже існуючий ядерний реактор перебудувати відповідно до проекту міжнародного консорціуму. Відпрацьоване паливо з нього буде вивозитися за межі країни. Тегеран також пообіцяв не збагачувати уран вище порогу в 3,67 % і обмежити його обсяги. В обмін на це з Ірану зняли міжнародні санкції.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply