Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Протести проти «формули Штайнмайєра»

Автор:

|

Вересень 25, 2019

|

Рубрика:

Протести проти «формули Штайнмайєра»

Увечері 19 вересня під Офісом президента України відбулася акція, учасники якої вимагали від Володимира Зеленського не погоджуватися на імплементацію «формули Штайнмайєра» на Донбасі. В акції під назвою «Нормандська змова — державна зрада» взяли участь кілька сотень людей.
Мітинґарі висловили побоювання, що реалізація «формули Штайнмаєра» призведе до втрати Україною державного суверенітету, а вибори відбудуться «під дулами російських автоматів». Протестувальники вважають, що українська влада спершу має домагатися повного та стабільного припинення бойових дій, виведення російських військ і роззброєння бойовиків, а потім передачі контролю над кордоном Україні або миротворцям Організації Об’єднаних Націй та Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) з подальшою передачею Україні. Лише за таких умов, на їхню думку, можливе проведення виборів за українським законодавством.
Нагадаємо, що «Формула Штайнмайєра» — це запропонований 2016 року Франком-Вальтером Штайнмайєром, тодішнім міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) варіант реалізації мінських угод, головним пунктом якої є надання «особливого статусу Донбасу через чесні, демократичні вибори відповідно до стандартів ОБСЄ».
18 вересня на засіданні Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ) українські представники підписувати «формулу Штайнмаєра» відмовилися. Вони заявили, що не мають принципових заперечень у «формулі Штайнмаєра» місцевих виборів, однак реалізація цієї формули можлива лише за умови виконання низки пунктів, серед яких повне припинення вогню, забезпечення ефективного моніторингу Спеціальної спостережної місії ОБСЄ на всій території України, виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки тощо. У Кремлі ж наполягають, щоб «формулу Штайнмаєра» підписали без жодних умов.
Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, 20 вересня пояснив свою позицію щодо «формули Штайнмаєра». «Її обговорювали ще з 2015 року і формула знайшла відображення в листі двох міністрів — німецького і французького», — нагадав він. За словами міністра, у вересні ц. р. радники лідерів «нормандської четвірки» погодили не саму «формулу Штайнмаєра», а її «чітке формулювання».
Він уточнив, що у формулі також сказано, що «закон про особливий статус застосовується on temporary basis, тобто на тимчасових умовах» — з моменту проведення виборів, а на постійній основі він починає діяти лише після визнання ОБСЄ того, що вибори відповідають високим стандартам».
Відповідаючи на запитання, чи хоче Україна щось змінити у «формулі Штайнмаєра», і чи повинні туди бути додані якісь гарантії безпеки, п. Пристайко сказав: «Безумовно, ми хочемо щось змінити. Ми ж розуміємо, що те загальне формулювання, про яке ми домовилися, викликає дуже багато трактувань. Це завжди відбувається на мінських перемовинах — все починають трактувати по-своєму, щоб ти не підписав, яке б слово не використав».
Він уточнив, що зараз це не завдання ні «нормандської четвірки», ні зовнішньополітичного відомства: завдання передали ТКГ. «Ось коли вони переформулюють точніше, тоді ми отримаємо, подивимося, що сталося з нашою пропозицією, і чи можемо ми це пропонувати лідерам, щоб вони зустрічалися», — зазначив урядовець.
Натомість Петро Порошенко, п’ятий президент України, заявив, що узгодженої «формули Штайнмайєра» не існує. Він пояснив, що були пропозиції міністра закордонних справ ФРН, які полягали у тому, щоб після того, як буде сформований безпековий компонент, після того, як проведуть бездоганну організацію виборів, після того, як ОБСЄ визнає ці вибори такими, що відповідають критеріям ОБСЄ і будуть вільними та демократичними, відповідати вільному волевиявленню громадян.
За словами колишнього керівника держави, п. Штайнмайєр запропонував, щоб закон про особливий режим місцевого самоврядування запроваджували не через два тижні після виборів, впродовж яких виборчі комісії будуть зобов’язані полічити результати, а в день виборів, коли ОБСЄ видасть звіт, що вибори були вільні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply