Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Прощавай, міліціє!

Автор:

|

Листопад 12, 2015

|

Рубрика:

Прощавай, міліціє!

Поліція

В Україні повномасштабно проходить «правоохоронна реформа». Поки що — тільки на папері.

Зреклися старого
10 листопада Верховна Рада України розпустила успадковану від СРСР міліцію, замінивши її Національною поліцією. Зокрема, за закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» проголосували 289 депутатів, а за «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національної поліції» — 294.
Перед цим Арсен Аваков, міністерств внутрішніх справ України, пояснив, що ці документи «мають на меті приведення національного законодавства у відповідність до закону «Про Національну поліцію», який набув чинності щойно 7 листопада — хоч перші поліцейські патрулі вийшли на вулиці Києва ще 4 липня. Але щойно 10 листопада міністр попросив депутатів парламенту внести зміни до закондавчих актів.
Згідно з однією з цих змін, функції підрозділів Міністерства внутрішніх справ (МВС) передаються підрозділам поліції. Своєю чергою, закон «Про політичні партії в Україні» було доповнено положенням про те, що поліцейські не можуть бути членами політичних партій.
Напередодні ж Кабінет міністрів України призначив начальником Національної поліції Хатію Деканоїдзе, екс-міністра… освіти Грузії. Що правда, їй вдалося ще й попрацювати у своїй країні ректором Поліцейської академії МВС. Кандидатуру п. Деканоїдзе запропонував міністр внутрішніх справ. Сама ж нова головна поліцейська вважає своє призначення честю. «Я дуже люблю Україну. Україна для мене — друга батьківщина. Робитиму все, абсолютно все, що в моїх силах», — заявила п. Деканоїдзе. Вона пообіцяла зробити поліцію «сучасним європейським державним органом». «Наразі у МВС розробляється концепція атестації співробітників, котрі служитимуть у Національній поліції, щоб до нового органу потрапили чесні та достойні люди», — запевнила вона. Окремо очільниця правохороноців нагадала, що за вісім місяців реформування МВС була створена патрульна поліція, а зараз у міністерстві працюють над створенням нової служби «КОРД».
Борис Малишев, експерт «Реанімаційного пакету реформ», вважає призначення грузинки вдалим ходом. На його думку, «на етапі формування поліції необхідна людина, котра не має жодних зв’язків із міліцією і старим бюрократичним ядром, яке люто чинить опір реформам». «Головне, щоб ця людина була здатна зруйнувати внутрішню корупцію у правоохоронній системі та сформувати команду своїх заступників із числа фахівців», — додав він. До слова, заступником шефа Національної поліції став Олександр Фацевич, керівник Департаменту патрульної служби МВС.
А для мінімізації ризиків корупції та моніторингу якості роботи поліції передбачена участь громадськості в її дисциплінарних комісіях. Крім того, впроваджується підзвітність поліції не тільки уряду, а й громадськості. Та й місцеві ради зможуть висловлювати недовіру місцевим керівникам поліції.

Ще буде перехід
Щоправда, 6 листопада, напередодні набрання чинності закону «Про Національну поліцію», п. Аваков попередив: «Ще буде перехід. Буде кілька місяців кадрових змін і атестацій, через кілька тижнів з’ясуємо, кому видамо стару форму». Натомість у прес-службі МВС наступного дня рапортували: «Уже призначені на посади працівники чергових частин поліції та слідчі, котрі виконують свої обов’язки у повному обсязі. У складі Головних управлінь поліції в областях та місті Києві повноцінно функціонують понад 700 відділів і відділень поліції. З початку доби вже зареєстровано 3,3 тис. звернень громадян. Також затверджений штатний розпис Національної поліції. Зокрема, у складі Головних управлінь поліції в областях та місті Києві відповідно до повноважень, визначених законом, повноцінно функціонують 217 відділів і 489 відділень поліції».
Арсен Аваков оголосив, що процес кадрової атестації вже «стартував». За його словами, «теперішні керівники територіальних підрозділів МВС під час свого перепризначення пройдуть «подвійне сито» відбору: після атестації наказ про їхнє призначення буде підписувати голова Національної поліції за погодженням з главою МВС». Щойно після цього начальники обласних підрозділів внутрішніх справ тимчасово будуть призначені на посади радників голови Національної поліції.
«Діючі співробітники міліції, котрі висловили бажання служити в поліції, і до котрих немає претензій із боку служби внутрішньої безпеки, будуть допущені до атестації на посади в поліцію, а до того будуть числитися як тимчасові виконувачі обов’язків. У той же час співробітники патрульної поліції Києва, Одеси, Львова, Харкова, а також Департаменту патрульної поліції МВС, котрі пройшли конкурс при вступі на службу, перейдуть у Нацполіцію автоматично, — пояснив міністр. —Решта співробітників зобов’язані пройти відповідний атестаційний конкурс для підтвердження професійної та моральної готовності до служби в Національній поліції України».
Він також повідомив, що проведення атестаційного конкурсу почнеться зі столиці та Київщини. За словами п. Авакова, процес переатестації буде курувати Центральна комісія МВС, яку очолить сам міністр. До її складу також увійдуть народні депутати Мустафа Найєм (з фракції «Блок Петра Порошенка») й Антон Геращенко (з фракції «Народний фронт»), а також правозахисники, громадські діячі та керівництво МВС.
«Нову поліцейську форму зможуть отримати тільки ті співробітники, котрі успішно пройшли всі етапи атестаційного конкурсу. До переатестації не допустять діючих співробітників міліції, щодо котрих є підтверджена інформація про вчинення правопорушення. Атестаційний конкурс пройде в кілька етапів залежно від категорії посад. У випадку незгоди результати переатестації можна буде оскаржити в МВС», — пообіцяв п. Аваков. А Артем Шевченко, прес-секретар МВС України, пообіцяв, що «за півроку впораємося».

Не сумують
Натомість Андрій Золотарьов, політолог і керівник центру «Третій сектор», в цьому сумнівається, позаяк, за його словами, «найскладнішим завданням реформування міліції вважається створення кримінальної поліції — її фактично доведеться формувати заново, адже карний розшук за часів президентства Януковича був майже повністю зруйнований».
Борис Малишев, експерт «Реанімаційного пакету реформ», зауважив: «Набір слідчих і оперативників — це робота зі створення найчисленнішої групи в правоохоронній системі. Тут неможливо застосувати метод «звільнити всіх і набрати нових. У країні немає такої кількості нових фахівців, котрі могли б робити набагато складнішу роботу, ніж робота патрульного поліцейського».
Стосовно ж створення кіберполіції, то це, за словами експертів, може зіткнутися з нерозв’язною проблемою дефіциту кадрів. «Будь-який професійний гакер може за короткий час заробити в кілька разів більше на ту тисячу доларів, яку збираються платити співробітникам кіберполіції», — вважає п. Золотарьов.
Олег Мартиненко, директор Центру досліджень правоохоронної діяльності, на запитання в ефірі радіо «Голос столиці» «Призначені керівники реґіональних управлінь поліції в більшості — з «колишніх». У чому ж тоді реформа і оновлення?» відповів: «Поки що — ні в чому. Оновлення особового складу в патрульній службі — це тільки мала частина реформи, перший крок. Тому ми чекаємо від МВС прозорих і чітких процедур відбору на керівні посади в ході конкурсу або переатестації».
«Кожна область зараз проводить таку переатестацію на власний розсуд без чітких вказівок із центру, і тому там відбирають людей практично за принципом — подобається чи не подобається, є зауваження чи немає зауважень, є стягнення чи немає стягнень. Це, звісно, не зовсім правильна позиція органу виконавчої влади, так може діяти приватна особа, але не влада», — зауважив експерт.
Відтак п. Мартиненко прогнозує: «Нічого не зміниться. Мало того, що залишаться старі кадри, але не зміняться і правила гри. Залишиться такий самий дисбаланс у зарплатах, де нова і гарна поліція буде отримувати по 8 тис. грн, слідчі отримуватимуть по 4-5 тис. грн, а оперативники — по 3 тис. грн. Природно, що за відсутності внутрішнього та зовнішнього контролю старі схеми збережуться. Тому боюся, що реформа наразі залишається тільки на папері».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply