Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Президентський указ про звільнення голови КСУ скасували

Автор:

|

Липень 24, 2021

|

Рубрика:

Президентський указ про звільнення голови КСУ скасували
Олександр Тупицький, уже колишній голова КСУ

Замість пошуку адекватних виходів зі складної ситуації Зеленський знову обрав просте рішення, яке заводить до ще більшого правового хаосу.

Звільняти зась
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду України (ВСУ) визнав протиправним, відтак, скасував указ президента України від 27 березня про скасування указу щодо призначення 2013-го Олександра Тупицького суддею Конституційного суду (КСУ). Бо Конституція дозволяє президенту лише призначати суддів КСУ.
Натомість звільняти — зась. Навряд чи юристи Зеленського не знають про прецедент 2008 року — коли Окружний адміністративний суд Києва скасував звільнення тодішнім президентом Віктором Ющенком з посади судді КСУ Сюзанну Станік. Попри це, Сергій Никифоров, речник глави держави, повідомив, що «президент неприємно здивований рішенням Касаційного адмінсуду».
Свою чергою, Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента (ОПУ) запевнив, що Зеленський не визнає це рішення в будь-якому випадку та подасть апеляцію на нього. Бо воно «суперечить юридичній логіці та є практично ідеальним прикладом великої політичної корупції — коли галузева спільнота категорично опирається фундаментальній реформі».
Але юридичних повноважень звільняти суддів це пояснення президенту не надасть. Ігор Рейтерович, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку, наголосив: «Вважаю рішення ВСУ безумовно правовим. Не знаю правника, який би вважав указ президента про відсторонення Тупицького правовим. Президент, по суті, порушив Конституцію. Арґументація ОПУ не правова, а політична. Вони говорять про запинку судової реформи, про те, що президент має право і повинен іноді робити більше, ніж йому дозволено, щоб захищати публічні інтереси».
А Михайло Жернаков, експерт зі судової реформи, зауважив: «Звільнити Тупицького справді неможливо. Те, що ВСУ визнає указ президента неконституційним, не є дивиною. Про це попереджало громадянське суспільство. Адже таким чином діяти не можна. Неконституційно таким чином звільняти суддів, яким би не був цей суддя. Тож подобається нам, чи ні, але ВСУ і цій ситуації ухвалив справедливе рішення».

Імітація реформи
Тож апеляція президента також потрапить у конституційний тупик — услід за указом про скасування призначення Тупицького суддею КСУ. І буде лише імітацією боротьби за «фундаментальну реформу», якою Зеленський і пропрезидентська більшість у Верховній Раді (ВРУ) займаються вкрай непереконливо — небездоганними законами. Як зауважив п. Жернаков, «юридично «дивними» механізмами».
Адже повсякчас дають у законах привід суддям «накладати вето» на ці документи. Та чи не навмисно це роблять — щоб насправді лише імітувати судову реформу?
Хоча призначення 2013 року Тупицького суддею КСУ за квотою тодішнього президента Януковича — явний анахронізм, важко не погодитися зі зауваженнями 49 депутатів ВРУ (переважно з парламентських фракцій «Батьківщина» й «Європейська солідарність») в їхньому поданні до КСУ: «Усунення суддів КСУ у неконституційний спосіб може створити небезпечний прецедент, відповідно до якого будь-яких осіб, у т. ч. інших суддів єдиного органу конституційного контролю, призначених попередніми президентами, можна у такий спосіб та поза межами правових підстав «відсторонити» від виконання ними повноважень або «звільнити». Відтак, укази президента є не лише антиконституційними, а й юридично-шкідливими для подальшого існування правової системи України, перетворюючи державний устрій в неправовий і недемократичний».
Але Федір Веніславський, представник президента у КСУ, запевнив: «Тупицький щонайменше впродовж найближчого календарного року до суду не повернеться». І пояснив, що рішення ВСУ не набуло законної сили. Бо закон відводить на апеляційне оскарження 30 днів. Отже, указ президента залишається чинним доти, доки не буде рішення апеляційної інстанції — Великої палати ВСУ.
Її рішення депутат Веніславський очікує наприкінці осені чи на початку зими. Відтак, прогнозує: «Це означає, що Тупицький не повернеться туди ніколи. Тому що у президента є розуміння, яким чином діяти далі в межах Конституції й закону для того, щоб такі одіозні особи, як Тупицький, які виносять рішення не лише з порушеннями регламенту і закону про КСУ, але й на шкоду українській державі й українському суспільству, точно не були причетними до винесення рішень КСУ».

Правове свавілля
Леонід Ємець, депутат Київської міської ради від партії «Європейська солідарність», вважає: «Те, що зараз Зеленський робить, це просто правове свавілля. З ознакою диктатури, захопленням влади, зловживанням службовим становищем. Це може стати підставою для відповідної справи вже проти самого Зеленського».
Богдан Бондаренко, експерт із конституційного права, коментуючи рішення президента, теж застеріг від правового хаосу. І пояснив: «Ми не можемо прогнозувати подальші дії з точки зору правового розуміння суб’єктів, які ухвалюють такі рішення. Втрачається будь-яка прогнозованість і передбачуваність державної системи, настає правовий безлад і справжня конституційна криза. КСУ або й надалі не зможе працювати, або зможе, але буде незрозуміло, чи визнавати легітимними його рішення. Це означає фактичне припинення розгляду будь-яких конституційних подань».
Політолог Тарас Семенюк наголосив: «КСУ — це інституція, яку створила та наділила повноваженнями Україна як суверенна держава. Тобто це був сигнал міжнародній спільноті, що держава є цивілізованою і рухається демократичним шляхом. Щоб зовсім уникнути відповідних конфліктів, потрібно якісно готувати закони. Депутати мали передбачити наслідки».
А Марина Ставнійчук, віце-президентка Світового конґресу українських юристів і голова правління громадського об’єднання «За демократію через право», заявила: «Вражена останніми інтерв’ю наших різних керівників. Президент України на всю країну каже: «Я тиснув на Конституційний суд». Це пряма конституційна відповідальність за такі дії, а він не соромиться про це говорити. Це склад кримінального правопорушення. Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данилов каже, що вона може застосовувати санкції завжди, коли мова йде про національну безпеку. Зачекайте: або є закон про санкції і про РНБО і ви керуєтеся чинним законодавством України, або ви дієте так, як ви говорите, фіксуючи кримінальні правопорушення у своїх недолугих публічних позиціях в інтерв’ю. Настільки люди непрофесійні, що мимоволі роздають подібного роду публічні позиції і не соромляться свого незнання законодавства, свого політичного безкультур’я».

Партнери не толеруватимуть
Сергій Панасюк, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Українсько-американського університету «Конкордія», обурився: «Після усунення Тупицького пропоную друкувати Конституцію на м’якому папері, щоб президенту і його підтакувачам було легше її використовувати».
Євген Магда, директор Інституту світової політики, зауважив: «Ніде в законодавстві не записано, що президент може відстороняти суддю КСУ. Отже, люди, які переконали Зеленського це зробити, можливо, працюють на його політичних опонентів? Західні партнери навряд чи толеруватимуть такі дії українського президента щодо КСУ».
Максим Костецький, юридичний радник та експерт із протидії корупції, вважає: «Президент замість пошуку адекватних виходів із ситуації знову обрав просте рішення, яке заводить до ще більшого правового хаосу».
А Ігор Сліденко, суддя КСУ, пояснив: «Ситуація фатальна. В будь-якому випадку — війна. Й яка війна краще чи гірше, перепрошую, війна інституційна, війна правова чи війна, пов’язана з цією кризою управління, мені складно відповісти. Очевидно, що ніякого доброго вирішення ця проблема не має. Мої повноваження судді КСУ регулюються всього двома актами. Це Конституція України і Закон про Конституційний суд України. Указом президента не можна регулювати мою діяльність і Тупицького».
Як повідомляв «Міст», Зеленський звільнив Тупицького з посади судді КСУ.

Ігор Голод

Коментар експерта
Борислав Береза, народний депутат ВРУ 8-го скликання:
— Розумію, що діється на Банковій. І добре усвідомлюю, що вони можуть увімкнути зараз усе, щоб відіграти цю історію назад. Так, вони можуть телефонувати і погрожувати, створювати дискомфорт і тиснути на родичів суддів і на суд. Адже для них дуже важливо успішно оскаржити рішення ВСУ. Хоча, який сенс, якщо в Конституції точно перелічені всі повноваження президента, а Зеленський їх таки перевищив. Я спеціально проконсультувався у кількох суддів ВСУ і двох профільних експертів із Конституції України й усі вони кажуть одне і теж: той суддя, який визнає указ Зеленського законним, автоматично стає злочинцем і сам підпадає під кримінальну відповідальність за завідомо незаконне рішення. До речі, це не перший указ Зеленського, який визнаний незаконним. А Михайло Подоляк ляпнув феєричну дурість, що не визнає рішення суду. Адже в Україні є кримінальна відповідальність за невиконання рішень суду. Чи довге спілкування зі Зеленським вплинуло на те, що в ОПУ вважають, що вони над законом? Це хибна думка. Й якщо рішення суду не будуть виконувати, то всі, хто його не виконують, будуть вважатися злочинцями. Біда Зеленського й усієї цієї гоп-компанії в тому, що вони говорять одне, а роблять інше. Кажуть про судову реформу, а самі намагаються взяти контроль над судами. До речі, п. Зеленський, як там поживає ваша обіцянка подати у відставку, якщо порушите закон? Чи тут також: різниця?

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply