Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 27, 2022

Презентували проєкт Спеціального міжнародного трибуналу

Автор:

|

Жовтень 07, 2022

|

Рубрика:

Презентували проєкт Спеціального міжнародного трибуналу
Андрій Смирнов

Минулого тижня в Офісі президента України (ОПУ) відбувся важливий політико-дипломатичний захід. Послам 30 держав представили проєкт заснування Спеціального міжнародного трибуналу для покарання Російської Федерації (РФ) за злочин аґресії проти України.

Юрисдикція трибуналу
Передбачається, що цей трибунал матиме юрисдикцію розслідувати та притягувати до відповідальності за злочини аґресії проти України найвище політичне та військове керівництво РФ, яке санкціонувало військову аґресію проти України.
Андрій Смирнов, заступник глави ОПУ, вважає, що світова громадськість має приєднатися до такого трибуналу. «Ми прагнемо його створення шляхом підписання відкритого міжнародного договору з усім цивілізованим світом, із усіма країнами, які готові дати правову оцінку варварській і жорстокій військовій політиці Путіна та його правлячої кліки», — зазначив він.
Чиновник сказав, що це питання безпеки всього світу та його готовності дотримуватись своїх принципів. Інакше будь-який диктатор зможе оголосити територіальні претензії будь-якій країні, що спричинить нові смерті людей.
Крім цього, він прокоментував скептичні зауваження щодо створення міжнародного трибуналу. На думку п. Смирнова, об’єднання міжнародної спільноти допоможе обмежити географію міжнародних поїздок Путіна. Він також додав, що скептики стверджують, що Путіна нібито не ув’язнять. Натомість нагадав про керівництво нацистської Німеччини, яке також не думало, що їх повісять або посадять до в’язниці.
Чиновник вважає, що створення Спеціального міжнародного трибуналу вплине на швидкість закінчення війни. Й уже сам факт його створення продемонструє навіть скептикам серйозність міжнародної ізоляції керівництва РФ. «Наша мета — справедливий суд і законна відплата. Навіть якщо Путін і вся еліта РФ фізично не потраплять до в’язниці, вони до кінця своїх днів сидітимуть у Росії та в невеликій кількості країн, які підтримують путінський режим. Тому маємо створити трибунал, який висуне звинувачення Путіну та російським лідерам, видасть ордери на їхнє затримання й оголосить законні вироки», — підсумував він.

В ООН нарешті прокинулися
Матільда Богнер, голова Моніторингової місії Організації Об’єднаних Націй (ООН) із прав людини в Україні (ММПЛУ), повідомила, що під час повномасштабної аґресії РФ проти України загинули 5 996 мирних громадян, 8 848 отримали поранення. Серед жертв є 382 дитини (вже 395. — Ред.). Ці числа відображають підтверджені окремі інциденти, фактичні показники є значно більшими», — підтвердила вона.
За словами голови ММПЛУ, зафіксували пошкодження або руйнацію 252 медичних закладів і 415 закладів освіти по всій країні, хоча реальні числа також є більшими. «Переважна більшість втрат серед цивільного населення, зафіксованих із 24 лютого, викликана застосуванням у населених пунктах зброї вибухової дії, переважно російськими збройними силами та пов’язаними з ними збройними групами. Регулярно застосовували обстріли з важкої артилерії, зокрема, з реактивних систем залпового вогню, а також ракетні й авіаційні удари, в т. ч. зброєю, здатною нести касетні боєприпаси», — поділилася п. Богнер.
Вона наголосила, що масштаби пошкоджень і руйнувань переконливо свідчать про наявність порушення міжнародного гуманітарного права. А також додала, що ММПЛУ вкрай стурбована незаконними вбивствами, в т. ч. сумарними стратами цивільних осіб збройними силами РФ у більш ніж 30 населених пунктах у Київській, Чернігівській, Харківській і Сумській областях. «Після кількох виїздів у населені пункти Київської та Чернігівської областей ми підтвердили факти умисних убивств цивільних осіб російськими збройними силами. У деяких випадках вони розстрілювали цивільних, коли ті втікали своїми автівками, переходили дорогу пішки або збирали базові продукти харчування, іноді це робили снайпери. В інших випадках убивства дорівнювали сумарним стратам», — повідомила глава ММПЛУ.
Однак РФ не пустила місію до місць утримання українських військовополонених. «Наші фахівці з прав людини мали безперешкодний доступ до місць інтернування військовополонених на території, яку контролює уряд України. Проте з іншого боку, нам не надали конфіденційного доступу до місць інтернування українських військовополонених на території, що контролюють Збройні сили РФ або пов’язані з ними збройні групи», — побідкалася п. Богнер і додала, що інформація, яку отримує Місія, свідчить про те, що для українських захисників, які перебувають у російському полоні, існують серйозні ризики в здоров’ї та безпеці. «Вони зазнають жорстокого поводження. Крім того, принижують і їхню гідність. Таке поводження з українськими військовополоненими має систематичний характер як на окупованих територіях, так і в місцях інтернування в РФ», — підсумувала вона.

Ґвалтували, катували й ув’язнювали
Свою чергою, Ерік Мьозе, голова незалежної міжнародної комісії (ООН) із розслідування порушень в Україні, не сумнівається, що російські військові чинили на українській території воєнні злочини. За його словами, «дітей ґвалтували, катували та незаконно ув’язнювали».
У його звіті йдеться, що розслідування справ, що стосуються сексуального та гендерно зумовленого насильства, встановило, що деякі солдати РФ скоїли такі злочини. Вік жертв сексуального та гендерно зумовленого насильства сягав від чотирьох до 82 літ.
Спільні елементи воєнних злочинів передбачають попереднє затримання жертв та видимі ознаки страти, такі, як зв’язані за спиною руки, вогнепальні поранення в голову та перерізані горла. Офіс Генеральної прокуратури України вже встановив п’ятьох жертв сексуального насильства боку російських військових проти дітей віком від чотирьох до 16 років. Водночас таких справ офіційно зареєстровано вже кілька десятків. «Ми були вражені великою кількістю страт у районах, які відвідали. Зараз комісія розслідує такі смерті в 16 містах і селищах», —— додав п. Мьозе.
Команда комісії ООН для розслідування воєнних злочинів в Україні документує достовірні заяви і щодо багатьох інших випадків страт. Потім комісія розглядатиме ймовірні випадки примусової передачі й усиновлення дітей із України.

Дійшло й до Ради Безпеки
А Розмарі ДіКарло, заступниця генерального секретаря ООН, наголосила, що міжнародне співтовариство рідко коли збирало стільки доказів воєнних злочинів і порушень прав людини, як це відбувається під час розслідування вторгнення РФ до України.
Вона додала, що після розслідувань у районах Києва, Чернігова, Харкова та Сум уповноважену міжнародну слідча комісію вразила велика кількість страт та інших порушень, здійснених російсько-окупаційними військами. «Рідко, а може й узагалі ніколи, міжнародне співтовариство збирало стільки доказів порушень прав людини, воєнних злочинів та інших звірств, як зараз. Прикро, що ми не змогли їх зупинити. Але буде ганьбою, якщо не зможемо забезпечити справедливість для жертв та їхніх близьких. Винні в безчинствах, які чинять в Україні, де б вони не ховалися, мають бути притягнуті до відповідальності», — заявила п. ДіКарло.
Свою чергою, Світовий конґрес українців (СКУ) закликав Генеральну Асамблею ООН вжити заходів для створення Спеціального міжнародного трибуналу з воєнних злочинів, який притягне до відповідальності керівництво РФ і всіх відповідальних або причетних до воєнних злочинів і злочинів проти народу України. «СКУ закликає ООН вжити рішучих каральних заходів, щоб припинити геноцид Росії проти українського народу. Якщо великим державам не перешкоджати анексовувати території, порушувати права людини, розпочинати війни проти малих держав, жодна нація у світі вже ніколи не почуватиметься в безпеці», — заявив Павло Ґрод, президент СКУ.
Він наголосив, що світ на власні очі бачить тортури, зґвалтування й убивства, які чинить РФ проти українського народу на окупованих територіях, тож не можна залишатися осторонь. «Ми не можемо стояти осторонь, ми повинні діяти, повинні закликати всі уряди світу надати Україні засоби для негайного звільнення окупованих територій України. Є потреба в максимальному озброєнні, потрібна економічна підтримка та ще жорсткіші санкції, а також ізоляція Росії й її прихильників. Ми повинні припинити цей геноцид негайно», — закликав діяч.

Не лише Україна
А тим часом уже 23 держави подали заяви до Європейського суду з прав людини, щоб долучитися як третя сторона при розгляді позову України проти РФ. Серед них є майже всі країни Європейського Союзу, не приєднались лише Болгарія, Греція, Мальта, Угорщина та Кіпр. Поза Унією долучилася Норвегія, а також планують Велика Британія й Ісландія. «Російська війна проти України стала геноцидом, необхідно створити трибунал для Путіна та його спільників, — завив Урмас Рейнсалу, міністр закордонних справ Естонії.
А Національна антитерористична прокуратура Франції зараз розслідує сім справ стосовно злочинів, скоєних російсько-терористичними військами проти французів. «Ми налаштовані вкрай рішуче. Ми не відкриваємо розслідування для проформи, просто щоб оголосити про це. Ми відкриваємо розслідування, щоб зрештою встановити відповідальних і щоб відбулися суди — у Франції чи деінде», — пояснив Жан-Франсуа Рікар, глава відомства.
Французькі слідчі вже прибули до України. Наразі вони фіксуватимуть злочини в Ізюмі. Катрін Колонна, міністерка закордонних справ Франції, представила їх Андрію Костіну, генеральному прокурору України.
Як повідомляв «Міст», організувати міжнародний трибунал для РФ буде складно, але можливо.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply