Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Порошенко в Мінську

Автор:

|

Серпень 28, 2014

|

Рубрика:

Порошенко в Мінську

Спопеляючий погляд Порошенка

26 серпня й. р. у Мінську вже вдруге зустрілися президенти країн, між якими триває неоголошена війна.

Старі «пісні про головне»
Президенту України, аби покласти край кровопролитній війні на Донбасі, довелося відвідати саміт Митного Союзу (МС) Білорусі, Казахстану та Російської Федерації (РФ) у Мінську, бо там він отримував нагоду особисто й безпосередньо поспілкуватися з Путіним. А крім того Петро Порошенко ще й був змушений, згідно з дипломатичним етикетом, потиснути руку очільнику держави-аґресора.
Розповідаючи про це, київське інтернет-видання «Корреспондент.net» зауважило: «Характерно, що під час рукостискання з Путіним Порошенко різко перемінився на обличчі. До цього Президент України всміхався на адресу Кетрін Ештон (Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики) Але під час повороту до Путіна Порошенко всміхатися перестав».
Ще б пак! Адже вранці 26 серпня в англомовному додатку «Российской газеты» побачило світ інтерв’ю Сергія Лаврова, міністра закордонних справ РФ, у якому той укотре закликав офіційний Київ «припинити «військові ігри» та відкинути ілюзії в здатності вирішити українську кризу перемогою у війні з власним народом», лицемірно називаючи так закинутих на Донбас російських диверсантів.
Понад те, п. Лавров, нагадавш про «позицію Росії щодо української кризи»: мовляв, мир в Україні буде досяжний лише за допомогою широкого національного діалогу, участь у якому мають узяти всі реґіони та політичні сили країни», – чітко дав зрозуміти, що керівництво РФ не припинятиме дій на Донбасі.
Це підтвердив у Мінську й сам Путін, повторивши вслід за своїм міністром: «Ми готові обмінятися думками щодо гострої кризової ситуації в Україні, яку, впевнені, не можна вирішити шляхом подальшої ескалації силового сценарію без урахування інтересів південно-східних реґіонів країни та без мирного діалогу з їхніми представниками».
Петро Порошенко відповів президентові РФ так: «Ми нікому не нав’язуємо й не хочемо, щоби хтось нав’язував нам форму внутрішнього устрою або інтеграційного напряму зовнішнього розвитку. Український народ зробив свій вибір на користь унітарної, демократичної та європейської держави. Україна є відповідальним членом міжнародного співтовариства й вимагає поваги до свого суверенітету, територіальної цілісності та кордонів згідно зі загальноприйнятими нормами міжнародного права».

Вирішується доля світу!
Водночас Президент України наголосив: «Сьогодні в Мінську, безумовно, вирішується доля світу й доля Європи. Саме так я оцінюю потенціал нашої зустрічі. Ми повинні разом знайти єдино правильне рішення, від якого залежить мир на континенті».
Петро Порошенко також зазначив, що його мета візиту до Мінська — зробити все можливе, щоби припинити кровопролиття й дати змогу почати складний процес пошуку політичного компромісу. Він також заявив: «Головним на перемовинах є досягнення мирного вирішення кризи на сході України. Ключова позиція сьогодні — це мир на Донбасі, який припинить страждання людей». Президент України, зокрема, запевнив, що «готовий обговорювати варіанти, аби всі сторони конфлікту на Донбасі вийшли з нього, зберігши обличчя».
Але Путін, стверджуючи, що нібито «готовий до перемовин», уперто гнув своє: «Україна має піти на мирний діалог» із представниками Донбасу та врахувати інтереси сходу, щоби врегулювати кризу». Окрім того, президент РФ натякнув, що серед причин російської аґресії щодо України — підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом (ЄС). Бо заявив у Мінську, що «сукупний збиток для економіки Росії від реалізації Угоди про асоціацію України з ЄС може скласти понад 100 млрд. RUR, під ударом опиняться цілі сектори промисловості, агропромислового комплексу з усіма наслідками для темпів господарського зростання та зайнятості населення».
Він продовжував залякувати українську державу наслідками асоціації з ЄС: «Після ратифікації Україною Угоди про асоціацію з ЄС Росія скасує преференції щодо імпорту з України». Однак п. Порошенко недвозначно продемонстрував, що не сприймає сказаного Путіним за чисту монету, запропонувавши натомість: «Сьогодні ми можемо домовитися про створення моніторингової групи, яка буде моніторити реальний, а не гіпотетичний можливий збиток».

Тет-а-тет: не виключено…
А тим часом у Києві Андрій Лисенко, речник Ради національної безпеки й оборони України, інформував про таке: «На кордоні з Україною, неподалік Гуково Ростовської області РФ, виявлено близько 100 одиниць військової техніки, у тому числі танки, бойові машини піхоти, вантажівки, системи «Град», які, ймовірно, планують відправити в Україну». Ось які «аргументи» підготував Путін для перемовин віч-на-віч із Петром Порошенком, про які його прес-секретар Дмитро Пєсков заявляв напередодні, що він їх «не виключає».
А Нурсултан Назарбаєв, президент Казахстану, відкрито сказав, що він — «за прямий діалог між Порошенком і Путіним із метою врегулювання ситуації на Донбасі». Ще й підкреслив у розмові з Порошенком: «Гадаю, головне — щоби ви прямо говорили з Путіним. І для Росії, і для України, здається, настає година істини. Адже далі це кровопролиття тривати не може. Сторонам необхідно шукати компроміс для якнайшвидшого досягнення миру». Нурсултан Назарбаєв наголосив, що його країна збитків від Угоди Украхїни про асоціацію з ЄС не зазнає.
Своєю чергою, Олександр Лукашенко, президент Білорусі, зазначив, що за підсумками зустрічі у форматі МС — Україна — ЄС у Мінську може бути ухвалено документ, проект якого вже підготовлений.

Говорили-балакали…
Після загальної зустрічі Петро Порошенко та Володимир Путін дві години розмовляли віч-на-віч. Після цього Президент України поінформував, що вони вирішили негайно розпочати консультації прикордонних служб і начальників Генеральних штабів Росії й України для встановлення контролю на українсько-російському кордоні та врегулювання ситуації на сході української держави. Також п. Порошенко та Путін домовилися про звільнення незаконно утримуваних громадян.
Своєю чергою, Путін назвав перемовини з Петром Порошенком позитивними. Він зазначив, що зустріч у такому форматі була корисною. «Я справді не знаю, чим це все закінчиться. Але у будь-якому разі, у нас була можливість іще раз висловити нашу стурбованість, і ми домовилися, що інтенсифікуємо працю тристоронньої робочої групи в складі Росія-Україна-ЄС і намагатимемося до 12 вересня сформулювати, якщо зможемо, свої пропозиції», — сказав президент РФ.
Путін також повідомив, що умови припинення вогню в Україні предметно не обговорювалися. «Ми, Росія, не можемо говорити про якісь умови припинення вогню, можливі домовленості між Києвом, Донецьком і Луганськом», — наголосив господар Кремля, зазначивши, що це — справа не Росії, а самої України. «Ми можемо тільки сприяти тому, щоби створити обстановку довіри під час цього можливого й украй необхідного, на мій погляд, перемовного процесу. Ось про це ми й говорили», — додав Путін.
Президент РФ розповів, що під час перемовин із главою України обговорювалося надання гуманітарної допомоги Донецькій і Луганській областям. «Ми домовилися, як будемо взаємодіяти. Зараз поки що не буду забігати наперед, але певні домовленості вже є», — стверджував він.
Нова зустріч президента України Петра Порошенка з очільником РФ Володимиром Путіним може відбутися 28 серпня, під час інавгурації президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.
Тим часом, Кетрін Ештон, високий представник Євросоюзу зі закордонних справ і політики безпеки знову наголосила, що ЄС підтримує незалежність і територіальну цілісність України. «Сподіваюся, що сьогодні відбулися дуже корисні та дуже важливі зустрічі», — сказала вона.
Представник ЄС зазначила, що під час перемовин увагу було сфокусовано на двох важливих питаннях: встановлення миру та безпеки, зокрема припинення військових дій на сході України, а також на економічних аспектах імплементації укладеної Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
Володимир Макей, міністр закордонних справ Білорусі, заявив, що контактна група з урегулювання української кризи збереться вже найближчими днями в Мінську. «Було підтримано рішення президентів із проведення робочої групи в Мінську з метою знаходження компромісного рішення з урегулювання конфліктної ситуації на сході України», — сказав він. Нагадаємо, що в попередніх перемовинах контактної групи, які відбулися наприкінці липня ц. р., брали участь посол РФ в Україні Михайло Зурабов, екс-президент України Леонід Кучма й офіційний представник чинного голови ОБСЄ з питань врегулювання ситуації на Україні Хайді Тал’явіні.
Натомість, Олександр Новак, міністр енергетики РФ, уточнив, що Україна, Росія та ЄС домовилися продовжити газові перемовини в тристоронньому форматі. Такої домовленості було досягнуто при зустрічі Президента України, президента РФ і Гюнтера Еттінгера, єврокомісара з енергетики.
Отже, що можна констатувати за підсумками цих нелегких перемовин у Мінську? Насамперед стало зрозуміло, що Крим був винесений за дужки цих переговорів. Можливо, це й правильно — до нього черга дійде пізніше. Президент України так і не підняв питання про виведення російських військ із території України. Мабуть, позиція інших учасників перемовин не дала йому підстав для таких вимог, адже європейські політики бояться Путіна не менше, ніж п. Лукашенко і п. Назарбаєв.
Та найголовніше — те, що позиція, озвучена Президентом України в Мінську, не дезавуювала інформацію про узгодженість плану Путіна-Меркель і чітко не означила межі можливих компромісів. Добре, що такі перемовини взагалі ведуться. Крім, звісно, випадку, коли застосовується «душманська тактика». Це як афганські вояки, якщо потрапляли в складне становище, то відразу просили про перемовини, використовуючи отриманий час для перегрупування, відпочинку та підтягування резервів. І Путін таке вже робив неодноразово…

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply