Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Загострення на фронті диктує необхідність запровадження військового стану

Автор:

|

Липень 28, 2016

|

Рубрика:

Загострення на фронті диктує необхідність запровадження військового стану
Олександр Турчинов

Олександр Турчинов

Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБОУ) 19 липня заявив, що ця інституція «може розглянути питання про запровадження воєнного стану у разі, якщо ситуація на сході країни продовжить загострюватися».

«Нехай народ живе спокійно»
Чиновник пояснив, що потреба розглянути питання про запровадження воєнного стану може виникнути тому, що, за його словами, «активні аґресивні дії російських окупаційних військ призводять до системного погіршення ситуації на сході України».
Однак коли 21 липня журналісти звернулися з цього приводу до Андрія Лисенка, речника Адміністрації Президента з питань проведення антитерористичної операції, то почули: «По-перше, це чутки. По-друге, якщо раптом буде прийнято рішення коли-небудь, то воно буде офіційно озвучене офіційними особами. Для чого запускають ці чутки? Причина одна — дестабілізація внутрішньої ситуації в країні з підтасовкою фактів. Тож нехай народ живе спокійно».
Але 22 липня в прес-службі Генерального штабу (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ) прокоментували заявлене секретарем РНБОУ вже не так нервово: «Введення воєнного стану можливе, якщо виникне проблема масштабнішого характеру». Про це заявив Віктор Муженко, начальник ГШ. Зокрема, відповідаючи на запитання про можливе запродадження воєнного стану, начальник ГШ зазначив: «На сьогоднішній день такої загрози немає. У нас достатньо сил і засобів, аби реагувати на загрози, що виникають на лінії зіткнення. Але якщо виникне проблема, гадаю, такий варіант можливий». Також генерал Муженко наголосив, що рішення буде прийматися, виходячи з оцінки обстановки, яка буде складатися на той час, коли воно буде прийматися».
Утім, до цього повідомлення не потрапило те, що цитував напередодні у Facebook з уст начальника журналіст Роман Бочкала: «У разі широкомасштабної російської аґресії втрати української сторони складуть 10-12 тис. людей за перші дві доби протистояння. Жахлива арифметика, але об’єктивна хоч і гіпотетична реальність, згідно з прогнозами. Два дні як за два роки. Єдине, що заспокоює — росіяни бояться тотальної війни. Їхні втрати будуть страшними. І вони це знають».
Тим часом Юрій Касьянов порівняв заяву секретаря РНБОУ з атомною бомбою. За словами волонтера, «це звучить як нова надія і нова загроза, проте нічого нового не дасть». «З таким же успіхом можна ввести долар, або заборону на брехню — ні багатшими, ні чеснішим ми від цього не станемо. Військовий стан не зробить армію професійною, зброю — сучасною, а воєначальників — талановитими і сміливими», — пояснив він.
За словами волонтера, новий режим, якщо він і буде запроваджений, значно обмежує права та свободи українців за місцем їхнього проживання — мовляв, «у містах і селах «царем-богом» стане військовий комендант, котрий усе буде вирішувати самостійно, в т. ч. і те, кого відправляти на фронт, а кого — ні. «Воєнний стан — це коли ви не будете знати правду про втрати, і будете щасливі в своєму невіданні. А тих, хто каже незручну правду та критикують владу, нарешті притягнуть до відповідальності. І, може, навіть поставлять до стінки. Щоб не заважали всім нам безперервно перемагати», — стверджує п. Касьянов.

Політичний посил
Натомість Дмитро Тимчук, координатор групи «Інформаційний спротив» і народний депутат України, прокоментував заяву п. Турчинова так: «Це — політичний посил Москві та Заходу». «Владі України належить зробити вибір щодо розвитку ситуації на Донбасі. Зараз українська влада стоїть на роздоріжжі. Мінські домовленості зайшли у глухий кут, а діалог із Російською Федерацією (РФ) перебуває під великим знаком питання. І тут можна або залишити все як є, коли щодня гинуть наші солдати, або вдатися до радикальних заходів, — пояснив він. — Одним із таких заходів може бути запровадження воєнного стану. Хоча б на Донбасі. Військовий стан допоможе ЗСУ. Це дозволить полегшити організацію взаємодії військ. Так само ніхто не буде церемонитися з людьми, котрі заважають ЗСУ виконувати свої завдання.
Звісно ж, це й політичний момент. Після довгих спроб залагодити конфлікт дипломатичним шляхом Україна перейде до повноцінного режиму війни, чого вимагає значна частина суспільства. Захід сприйме це вкрай негативно. Але не потрібно з них знімати відповідальність. Захід начебто і допомагає, зберігаючи санкції проти РФ, але з іншого боку — не сприймає Росію як аґресора. Вони намагаються вмовляти Кремль, а не ставлять ультиматум, як це мало б бути в ситуації, що склалася. Це буде чітка та зрозуміла позиція нашої держави.
Військовий стан необхідно вводити тільки на Донбасі. Не бачу сенсу вводити воєнний стан по всій території України. Навіть з економічної точки зору це буде неправильне рішення, позаяк ми відразу втратимо тих небагатьох інвесторів, яких маємо зараз. Загалом, усе залежить від нашого головнокомандувача. Це — політичний посил Москві та Заходу. На цьому етапі. І треба визнати, це — й адекватна відповідь із нашого боку на ескалацію конфлікту на Донбасі».
Із цим погодився Олександр Бригинець, депутат із пропрезидентської парламентської фракції «Блок Петра Порошенка», котрий вважає: «Заява секретаря РНБО про можливість оголошення воєнного стану — це сигнал президенту країни-аґресора, котрий думає, що в умовах деморалізації Європи та міжсезоння в США жорстких політичних ходів в України не залишається. Але в цьому він помиляється. Путін зробив усе, щоб Європа була зайнята виключно своїми справами. Гадаю, сама загроза запровадження воєнного стану буде стресом для наших союзників і реальною небезпекою для Путіна, бо це поламає геополітичну ситуацію в світі. Не кажу вже про те, що це мобілізує наше суспільство. Зашкодить це Путіну? Так! Полегшить ситуацію для нас? Навряд чи. Сама загроза ввести воєнний страшніша, ніж сам військовий стан».

«Інші важелі вичерпали себе»
Натомість Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння прокоментував сказане секретарем РНБОУ так: «Заява п. Турчинова про можливе запровадження воєнного стану свідчить про те, що інші важелі впливу себе вичерпали. І дипломатичні важелі, і політична підтримка НАТО не можуть зараз зберегти мир в Україні. Риторика Кремля після саміту НАТО лише погіршилася.
Крім цього, всі бачать фактичні дії РФ, починаючи від активізації в Арктиці та продовжуючи посиленням обстрілів на сході України. Все це — ланки одного дуже небезпечного для України ланцюга. Ми зараз наблизилися до ймовірної масштабної війни. Вона, в принципі, вже триває, але можливе значне посилення її інтенсивності.
Наголошую, ми наблизилися до цього як ніколи близько за весь час конфлікту. Винятком є ситуація після Іловайська, але тоді Путін ще не знав, як поведеться Захід у відповідь на активний наступ. Тепер він чітко знає, що Захід ніяк себе не буде поводити.
З одного боку, НАТО визнав свою слабкість і почав активні дії у підготовці оборони на своїх кордонах, але Україна фактично залишилася за межами цієї оборони. Історія з Туреччиною надзвичайно послабила НАТО і дала Путіну додатковий козир у грі проти України.
У військовому сенсі Україна опинилася з ворогом наодинці. У нас є, наприклад, проблеми з отриманням навіть західних комплектуючих. Країни Заходу демонструють свою заляканість і неготовність до війни з РФ. За всіх цих умов воєнний стан абсолютно може бути доцільним.
Існують багато експертних думок, які підтримує наш Центр, про те, що напередодні святкування 25-ї річниці Незалежності є висока ймовірність здійснення дуже серйозних атак і в т. ч. перехід до безконтактної війни не лише в сенсі застосування важкої артилерії, але й до потужніших систем на дальші відстані. На тлі зростання такої небезпеки та покращення РФ своїх оперативності воєнних можливостей до стану війни (якщо раніше маневреність сягала кількох тижнів, то зараз йдеться про кілька днів) Україні треба реагувати відповідно.
На жаль, за кілька днів воєнна машина України не зможе оперативно відреагувати на небезпеку. Тому введення воєнного стану може бути превентивною мірою та має розглядатись як підготовка українського війська до реальної масштабної війни з РФ.
Що стосується того, що Президент уже неодноразово згадував про воєнний стан, але так його і не вводив, то можна сказати, що є час риторики і попереджень, а є час для реальних дій. Зараз ситуація настільки небезпечна, що вже має йтися про реальні дії. Час попереджень давно минув. Путін продемонстрував всьому світу свою готовність нищити Україну та йти до кінця.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply