Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Передчуття третього Майдану

Автор:

|

Жовтень 09, 2019

|

Рубрика:

Передчуття третього Майдану

Те, що Леонід Кучма 1 жовтня ц. р. погодився у Мінську (Білорусь) на імплементацію так званої формули Штайнмаєра, обурило багатьох українських громадян. Нагадаємо, її зміст полягає у врегулюванні конфлікту на Донбасі через надання особливого статусу зараз окупованим Російською Федерацією (РФ) окремим реґіонам Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), проведення на цих територіях місцевих виборів, та амністію учасниками незаконних збройних формувань.
Відтак влада була змушена оприлюднити текст листа, під яким поставив свій підпис представник України в Тристоронній контактній групі (ТКГ). Примірників було п’ять, усі з однаковим текстом, але за різними підписами. Чотири листи адресовані Мартіну Сайдіку, спеціальному представнику Організації з безпеки та справ праці в Європі (ОБСЄ). Крім підписаного другим президентом України, були ще листи від російського представника в групі Гризлова, а також посланців терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР). Ще одну копію, вже за підписом самого п. Сайдіка, скерували Мирославу Лайчаку, голові ОБСЄ. Усі — російською мовою. Закон про особливий статус ОРДЛО має набути чинності о 20.00 за місцевим часом у день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей. Ці вибори мають бути призначені та проведені відповідно до Конституції України та спеціального закону України, що регулює проведення місцевих виборів у цих районах. Якщо ОБСЄ ці вибори визнає, закон продовжить діяти на постійній основі. Нагадаємо, що в Спеціальній моніторингової місії (СММ) ОБСЄ на Донбасі є багато російських громадян, тому їхні висновки можуть бути сумнівними.

Народ і діаспора — проти
Такий стан справ багато хто в Україні вважають обурливим. Уже 2 жовтня на Майдані Незалежності в центрі Києва відбулася акція проти підписання Україною «формули Штайнмаєра» «Ні капітуляції». Участь у ній узяли кілька тисяч осіб. Мітинґарі вигукували: «Ні — капітуляції», «Ні плану — Штайнмаєра», «Ні — плану Путіна», «Ні — відведенню військ».
Виступаючи перед авдиторією, Софія Федина, депутатка Верховної Ради України (ВРУ) від політичної партії «Європейська солідарність», наголосила, що президент Зеленський, міністр закордонних справ Пристайко і начальник Генерального штабу Хомчак знехтували вимогою народних депутатів відповісти перед суспільством на запитання, що стосуються підписання «формули Штайнмаєра». Вона також виступила проти відведення військ із облаштованих бліндажів і побудованої лінії оборони. А один із ветеранів російсько-української війни закликав не дозволяти Збройним силам України (ЗСУ) відступати на своїй землі і не допустити примирення зі злочинцями ОРДЛО.
Учасники мітинґу зачитали п’ять вимог до української влади, серед яких: заборонити будь-особливий правовий режим, що обмежує суверенітет України або дію загальнонаціонального законодавства на окремих її територіях; заборонити звільнення від відповідальності членів незаконних збройних формувань, котрі вчинили тяжкі злочини на території України; заборонити обиратися і бути обраними до органів влади всіх членів незаконних збройних формувань або колабораціоністських адміністрацій; заборонити добровільну передачу під контроль незаконних збройних формувань, іноземних військ або невстановлених бойовиків будь-яких населених пунктів на території України; заборонити створення або існування для будь-яких недержавних або реґіональних збройних формувань на території України; заборонити визнання виборів будь-якого формату на території країни, що не перебуває під військовим або адміністративним контролем України. Після проголошення своїх вимог мітинґарі рушили до Офісу президента України (ОПУ).
Своєю чергою, діаспора Канади попросила Володимира Зеленського запевнити світ у тому, що незалежність і територіальна цілісність України обговоренню не підлягають. Про це заявила Олександра Хічій, президент Конґресу українців Канади. «Багато жителів України й українців за кордоном дуже стурбовані згодою п. Зеленського на російські умови проведення зустрічі в «нормандському форматі». Президенту варто чітко заявити, що незалежність і територіальна цілісність України не обговорюються», — зазначила вона.
Діячка закликала президента України упевнитися в тому, що вибори в тимчасово окупованих районах Луганської та Донецької областей не будуть проводити, доки їх не покинуть російські війська і підтримувані з Москви заколотники, а також доки не буде відновлений контроль України за кордоном із РФ. Діаспора закликала президента зберегти курс на євроатлантичну інтеграцію та наполягати на продовженні санкцій проти РФ, доки Кремль не поверне Україні Крим і не звільнить Донбас.
А 7 жовтня у Лос-Анджелесі (штат Каліфорнія) представники української громади зібралися з українськими прапорами і плакатами біля федеральної будівлі в центрі міста. Вони закликали українську владу не зраджувати інтересів України. «Зараз відбувається такий момент, якого Путін чекав із 2015 року. «Формула Штайнмаєра» насправді «формула Путіна». І він тиснув, щоб Україна на неї погодилася. Чотири роки цього не відбувалося, але зараз, на жаль, так», — зазначає один із активістів.

За кордоном радіють
У Франції привітали прогрес ТКГ й узгодження саміту «нормандської четвірки». За словами представника Міністерства закордонних справ Франції, конструктивна атмосфера перемовин за участі РФ, України, ОБСЄ та представників непідконтрольних Києву районів Донбасу на зустрічі в Мінську «призвела до певного прогресу в реалізації мінських угод». «Зараз назріли умови для майбутнього проведення в Парижі зустрічі глав держав і урядів у «нормандському форматі» з метою досягнення прогресу в напрямку сталого врегулювання конфлікту в Україні», — заявив він. Нагадаємо, про те, що «нормандська зустріч» відбудеться в столиці Франції, раніше повідомляла Анґела Меркель, канцлерка Німеччини, але терміни її проведення невідомі й досі.
А от у РФ відразу ж кинулися диктувати свої умови. Там заявили, що терміни проведення саміту «нормандської четвірки» будуть визначені лише після відведення військ на узгоджених напередодні двох ділянках на лінії зіткнення в Донбасі.
Сам же Путін під час сесії Російського енергетичного тижня став повчати президента України, що той насамперед має вирішити питання розвитку стосунків із Донбасом. Володар Кремля бідкався, що Зеленському дісталася важка спадщина від попередників, і додав, що перед ним стоять великі виклики — мовляв, валовий внутрішній продукт України впав через втрату російського ринку, а деякі галузі промисловості України практично перестали існувати (мабуть, мав на увазі вугільну галузь, яка в основному була сконцентрована на Донбасі, окупованому російсько-терористичними військами). Хоча насправді за президентства Порошенка Україна поновила своє економічне зростання навіть у часи, серйозно зменшивши торгівлю з аґресором і не купуючи російського газу взагалі.
Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, намагався пом’якшити враження, заявивши, що Україна має «план Б». Він начебто враховує варіант, що ОБСЄ не визнає результати виборів. «Рішення ОБСЄ — це запобіжник правильності, чесності та прозорості проведення цих виборів. Якщо цього не відбувається, то ми повернемося в ту точку, у якій перебуваємо зараз із тим законом (про особливий статус Донбасу. — Ред.), який уже існує», — запевнив він. Однак це відразу ж спростував Сергій Лавров, міністр закордони справ РФ. Він заявив, що ніяких «планів Б» із реалізації мінських угод бути не може і назвав «формулу Штайнмаєра» компромісом.

Що робити?
Андрій Парубій, колишній голова ВРУ, а тепер — народний депутат України, закликав усі патріотичні сили об’єднатися у Комітет захисту України, щоб запобігти реалізації «формули Путіна» щодо виборів на окупованому Донбасі, виконання якої вже схвалив президент Зеленський. «Формулу, яку пропонують Україні — це формула Путіна, а згода на проведення цієї формули в Україні — шлях до капітуляції. Переконаний, що ми маємо цього не допустити, що усі державницькі сили, які б вони не займали позиції, повинні об’єднатись, аби не виступати поодинокими й окремими колонами. Ми повинні скоординувати свої дії на вулицях, площах та в сесійній залі», — зазначив він.
За словами депутата, за путінським сценарієм у ВРУ планують проголосувати за закон про вибори, за закон про амністію бойовиків, а також за безстроковий термін спеціального статусу для ОРДЛО. «Ми повинні об’єднати усі здорові сили суспільства, бо коли це відбудеться, стануться незворотні речі. Ми можемо потім змінити будь-який закон, що стосується соціально-економічного розвитку, але коли відбудеться організація сценарію Путіна, це означатиме для України незворотні процеси. Після російської пропаґанди ми знову почуємо про одеську, херсонську, запорізьку «народні республіки». Фактично, почнеться сценарій децентралізації України у сенсі намаганні розірвати її як живий організм. Це й є план, котрий Путін хоче нав’язати Україні. Його ключова мета — неможливість вступу України до Європейського Союзу та НАТО, його мета — розірвати Україну зсередини, його мета — зняти санкції з РФ. І мені дуже прикро, що президент України публічно під цим планом Путіна підписався», — додав політик.
Відтак 6 жовтня на Майдані Незалежності у Києві відбулося віче проти «формули Штайнмаєра», яку люди вважають капітуляцією. Учасники акції висунули вимоги: заборонити впровадження особливого статусу для ОРДЛО або будь-яких інших реґіонів України; заборонити використання амністії для сепаратистів ДНР і ЛНР; заборонити відведення українських військ від лінії розмежування; заборонити вишкіл будь-яких недержавних воєнізованих формувань, зокрема, народних міліцій на території окупованого Донбасу; заборонити проведення виборів у будь-які органи влади або самоврядування в ОРДЛО до отримання повного контролю по всій довжині українсько-російського кордону; вийти з безперспективного Мінського формату й ініціювати Будапештський формат перемовин.
Водночас Андрій Богдан, голова ОПУ опублікував у Facebook заяву, що людей на Майдан збирали за гроші. За його словами, кожному учаснику начебто заплатили по 100 грн, а якщо прийшли з плакатом, то докидали ще 10 грн. Це розлютило учасників віче «Зупинимо капітуляцію» і вони з Майдану перейшли до будівлі ОПУ, скандуючи «Ні капітуляції», «Зелю геть!», «Україна — не рояль», «Імпічмент». Учасники акції вирішили вимагати відставки п. Богдана. «Наступного тижня ми почнемо акції під ОПУ з вимогою негайної відставки цього чоловіка. Ця людина такими постами провокує громадянський конфлікт. Ця людина зараз невідомо чиї завдання виконує, кидаючи такі заяви. У нього сидить Портнов (колишній соратник Януковича. — Ред.), котрий керує вже в ручному режимі судами та Державним бюро розслідувань. Для нас це принципове питання. Зеленський казав, що чує нас, то нехай почує. І це не якась ефемерна формула, а конкретне прізвище і конкретна вимога. До 14 жовтня ми чекаємо чіткої заяви про неприпустимість капітуляції, підтримку всіх позицій, висловлених резолюцією нашого віче, а також про відставку Богдана», — заявив один із учасників віче.
Аналогічні акції відбулися і в інших містах України. Серед учасників віче у Харкові були активісти, волонтери, ветерани російсько-української війни та небайдужі. Мітинґарі заявили про створення «Штабу спротиву капітуляції» та вимагали відмовитись від так званої формули Штайнмаєра, а закінчити війну на Донбасі іншим шляхом.
На площу біля пам’ятника Дюку Рішельє в Одесі на акцію протесту під гаслами «Ні капітуляції» вийшли близько 300 людей. Серед них — студенти, волонтери, священники, громадські та політичні діячі, просто небайдужі містяни.
У Львові попри дуже холодну погоду на площі біля пам’ятника Тараса Шевченка зібралися близько 1 тис. людей — громадські активісти, студенти, учасники бойових дій і пересічні львів’яни.
На акцію «Зупинимо капітуляцію» вийшли і в Дніпрі й інших містах.

Погрози
Як це не дивно, але погрожувати українцям кинувся не Путін, а Богдан Яременко, депутат ВРУ від партії «Слуга народу». Він заявив, що Україна не зможе без наслідків відмовитися від імплементації «формули Штайнмаєра». За його словами, прийнята п. Кучмою в Мінську «формула Штайнмаєра» тепер несе для України якісь політичні зобов’язання. Колишній дипломат зазначив, що лист п. Кучми п. Сайдіку не є зобов’язуючим, а показує певну позицію. «Й якщо ми — країна, яка поважає себе, то повинні її дотримуватися. Щось подібне вже зафіксовано в мінських домовленостях. І самі мінські домовленості, хоча з моєї точки зору, не є міжнародним договором, але політично вони для нас є зобов’язувальними», — наголосив п. Яременко.
У преамбулі до двох абзаців самої формули йдеться про її імплементацію в українське законодавство. За словами депутата, формулювання в законі має відображати суть узгодженої «формули Штайнмаєра», але не зобов’язане бути дослівним. «Окремі слова можна правити, та суть — ні. Адже це матиме наслідки не тільки у вигляді реакції РФ і продовження війни, а викличе і реакцію Заходу», — резюмував він.
А Олександр Лукашевич, представник РФ при ОБСЄ заявив, що Москва братиме участь у зустрічі «нормандської четвірки», тільки якщо Україна виконає кілька умов. Він оголосив, що майбутня зустріч у «нормандському форматі» повністю залежить від України, яка повинна імплементувати підписану 1 жовтня «формулу Штайнмаєра» в своє законодавство. Представник Кремля також зазначив, що перспектива проведення саміту «нормандської четвірки» буде ясна лише в разі підтвердження Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ розведення військ в Золотому-4 і Петровському. «В іншому випадку зустріч заради зустрічі навряд чи буде затребувана», — пригрозив він.
Водночас і в Золотому-4, і в Петровському місцеві мешканці виступили проти відходу від них ЗСУ, адже тоді вони стануть повністю беззахисними проти російсько-терористичних військ, які й не думають покидати свої позиції.

Євген Клен

Пряма мова
Блаженнійший Святослав, глава Української греко-католицької церкви:
— Про війну ми говоримо багато, але, без сумніву, війна не може закінчитися миром за будь-яку ціну. Ми вже багато заплатили за нашу свободу, за право бути собою. Якщо мир означає все втратити, то це буде не мир, а капітуляція. Тому мир абсолютно неможливий без справедливости. Ми говоримо саме про справедливий мир, зокрема, задля тих, кого позбавили життя, хто є невинною жертвою, хто втратив на фронті своїх дітей. Мир повинен ґрунтуватися на шануванні болю іншої людини. Без такого миру, який базований на правді, яка є джерелом справедливості, ми не можемо говорити про якесь закінчення війни. Гадаю, що це треба усвідомити всім. Якщо тепер під словом «мир» розуміють за всяку ціну — погодження на умови аґресора — тоді ми фальшуємо саме поняття миру як такого.

А в той час…
Андрій Білецький, голова партії «Національний корпус», заявив про встановлення блокпоста біля населеного пункту Золоте в Луганській області, де має відбутися розведення військ. «Якщо свого прямого обов’язку — захищати кожного українця, кожен сантиметр української землі не виконують президент і влада, тоді її виконаємо ще раз ми, ветерани-добровольці. Це наш останній блокпост, і ми даємо слово, що ніколи його не покинемо», — зазначив він. За словами п. Білецького, влада хоче залишити жителів населених пунктів Золоте, Петровське та Станиця Луганська без прикриття, «принести в жертву ЛДНР», тому ветерани, котрі воювали на Донбасі 2014 року, приїхали в район Золотого і мають намір залишатися на блокпосту на весь час розведення військ.

Офіційно
3 жовтня президент України Володимир Зеленський записав звернення до українців, в якому розповів про свою позицію щодо перемовин у «нормандському форматі», «формулу Штайнмайера» і подальші кроки України щодо повернення Донбасу:
«Дорогі українці! Можливо, я зараз когось сильно засмучу, але «зрада» скасовується. Пояснюю чому, і дуже прошу вас мене почути. Почнемо з найголовнішого. Чи хочемо ми завершення війни та повернення всіх українських територій? Так.
Сьогодні існує єдиний майданчик, де ці питання можуть обговорюватися на найвищому рівні. Це — зустріч у «нормандському форматі». Чи могла вона відбутися найближчим часом? Ні.
Чому? Бо на шляху до цього була одна перепона — найбільша страшилка останніх тижнів — «формула Штайнмаєра». Давайте розберемося, що це за формула.
Чи передбачає вона, що Україна визнає анексію Криму та відмовляється від Донбасу? Ні. Чи передбачає вона, що вибори на Донбасі відбудуться завтра й під дулом кулеметів? Ні. Чому три роки тому попередній Президент України заявляв про початок роботи з імплементації цієї формули?! Невже він хотів зрадити Україну? Ця формула свідчить лише одне — коли має запрацювати так званий закон про особливий статус Донбасу.
А саме — після проведення там місцевих виборів, які відбудуться за Конституцією України, законодавством України та після публікації звіту ОБСЄ про те, що вибори відбулися відповідно до міжнародних демократичних стандартів. Ось із чим погодилась Україна у Мінську.
Чи підписували ми якісь спільні угоди з так званими ДНР чи ЛНР? Ні. Ми відправили окремого листа п. Сайдіку, де засвідчили узгодження позиції щодо тексту цієї формули. Що далі? Завтра вибори на Донбасі? Ні. Далі — відбудеться зустріч у «нормандському форматі» разом з президентом Франції, канцлером Німеччини та президентом РФ, де ми обговоримо шляхи припинення війни на Донбасі.
Моя позиція в цьому питанні є чіткою та зрозумілою, і вона збігається з позицією всіх українців: ми всі розуміємо, що Донбас — це Україна. І там повинен запанувати мир, відбутися повне припинення вогню, виведення іноземних військових формувань. Ми всі розуміємо, що на українсько-російському кордоні з нашого боку повинні бути українські прикордонники. Має відбутись обмін полоненими, щоб усі наші громадяни повернулися додому.
І проведення виборів має відбутися не під дулами кулеметів, а за українським законодавством, з доступом кандидатів від українських політичних сил, українських засобів масової інформації та міжнародних спостерігачів, з можливістю реалізації свого виборчого права всіма внутрішньо переміщеними особами.
Все це ми будемо обговорювати на зустрічі у «нормандському форматі». Чи буде там підписуватися новий закон про особливий статус? Ні. Цей закон діє до 31 грудня ц. р. Буде новий закон. Чи будемо ми розробляти його самі і швидко ухвалювати? Ні.
Ми напишемо його разом — у співпраці та публічному обговоренні з усім українським суспільством. Не перетнувши жодної «червоної лінії». Отже, жодної капітуляції. Жодної здачі національних інтересів України. Жодних договірняків і глобальних кроків без згоди народу України. Лише повернення людей і наших територій, повернення полонених і повернення миру.
Попереду в нас довгий і складний шлях до вирішення цієї проблеми. І ми повинні пройти його разом. І тут нам потрібна єдність. Я поважаю конституційне право кожного громадянина України на протест, я чую вас і повірте: я ніколи не здам Україну! Водночас дуже прошу всіх зважено та спокійно підійти до ситуації та не піддаватися на маніпуляції і провокації деяких осіб. Вони дуже хочуть використати вас, повернути собі можливість грабунку, стати жертвами політичного переслідування й уникнути кримінальної відповідальності. Цього не буде. Все буде Україна! Слава Україні!»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply