Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Пам’ять про українця, котрий вчинив самоспалення проти СРСР

Автор:

|

Лютий 02, 2017

|

Рубрика:

Пам’ять про українця, котрий вчинив самоспалення проти СРСР

У Києві 26 січня відкрили меморіальну дошку Василю Макуху — українцеві, котрий 5 листопада 1968-го підпалив себе, обливши перед тим бензином. Охоплений полум’ям, він біг людним Хрещатиком, вигукуючи «Хай живе вільна Україна!», «Геть з окупованої Чехо-Словаччини!». Цей протест відбувся тоді, коли радянська влада вважала, що національний опір українців уже остаточно зломлено.
Автором меморіальної дошки Василю Макуху є скульптор Василь Білей. Рішення встановити її було прийняте ще 2011 року, але реалізоване лише тепер. Після урочистого відкриття пам’ятного знаку його за традицією освятили. Чин освячення виконав о. Андрій, представник Української греко-католицької церкви. «Це крик болю за народ, голос вопіющого в пустелі байдужості людських сердець», — сказав про самоспалення Василя Макуха о. Андрій і закликав нарешті почути його.
Реалізувати ідею вільної, гідної України, за яку віддав життя Василь Макух, закликав також його син Володимир і подякував усім присутнім за вияв пошани до свого батька. Участь у відкритті дошки взяла Ярослава Осьміловська, племінниця героя. «Я проводжала його в останню дорогу 3 листопада 1968-го. Пам’ятаю цей його заклопотаний, стривожений стан, хоча зовні він нічим не показував, що це його остання дорога, — розповіла п. Ярослава. — Його самоспалення — це заперечення того, що нас, українців, немає, це крик душі, що ми були, є і завжди будемо. Я хочу, щоб люди приходили сюди й очищувалися».
Також участь у відкритті пам’ятної дошки взяла Орина Сокульська, голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, котра зазначила, що звертатиметься до влади Дніпра, де мешкав упродовж останніх років життя Василь Макух, із пропозицією встановити у місті пам’ятник на його честь.
Євген Гірник, син Олекси Гірника, котрий вчинив акт самоспалення 1978 року на Чернечій горі у Каневі на знак протесту проти русифікації України, закликав Адміністрацію Президента надати Василеві Макуху звання Героя України. Пам’ятна таблиця на честь Василя Макуха також була встановлена у його рідному селі Карів Сокальського району Львівської області 1997-го до його 80-ліття.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply