Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Останній візит віце-президента Байдена в Україну

Автор:

|

Січень 19, 2017

|

Рубрика:

Останній візит віце-президента Байдена в Україну
Петро Порошенко та Джозеф Байден

Петро Порошенко та Джозеф Байден

16 січня ц. р. Україну з офіційним візитом ушосте відвідав Джозеф Байден, віце-президент США, котрий зустрівся в Києві спершу з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, а потім і з Президентом Петром Порошенком.

«Продовжуйте!»
Під час своєї 13-хвилинної заяви для преси він багато у чому повторив тези свого виступу у Верховній Раді 8 грудня 2015-го, коли закликав народних обранців та урядовців не змарнувати шанс, що його відкрила Революція гідності: «Ні для кого не секрет, що Росія не хоче, щоб ви досягли успіху. Це стосується не тільки України, а й майбутнього, якого ми давно прагнемо — цілісної, вільної та мирної Європи, що в національних інтересах США й усіх європейців. Ваша рішучість і воля не коритися примусу, ваш успіх як ліберальної демократії є дуже важливими для реалізації цієї мети».
«Продовжуйте демонструвати вашу відданість верховенству праву, продовжуйте боротися проти корупції, наполягайте на транспарентності, розслідуйте і карайте урядовців, котрі використовували державні кошти заради власного збагачення», — закликав п. Байден українців.
А звертаючись до Петра Порошенка, віце-президент США спонукав його: «Пане Президенте, продовжуйте досягати прогресу, продовжуйте важко працювати і робити важкий вибір, щоб українці були на першому місці, обіцяю, що американський народ буде підтримувати вас. Тому продовжуєте реформи, спрямовані на викорінення корупції. І тут справа не лише в доброму урядуванні, а в самозбереженні і це стосується безпосередньо вашої національної безпеки».
Джо Байден також пояснив мету свого перебування в Україні: «Я хотів приїхати сюди ще раз із остаточним візитом як віце-президент, аби віддати хвалу досягненням народу України».
Він також адресував народу України свої настанови: «Наполягайте на прозорості. Переслідуйте у судовому порядку урядовців, які розбазарюють державні гроші для свого збагачення. Росія впродовж останніх десяти років використовувала іншу зброю зовнішньої політики. Використовує корупцію, як інструмент примусу проти України. Щоб Україна залишалася вразливою та залежною. Тому впроваджуйте реформи, щоб викорінити корупцію. Це вкрай важливе питання національної безпеки».

«Записки з порадами»
Відтак, політолог Володимир Фесенко дійшов висновку, що візит п. Байдена «мав символічне значення — це данина поваги Україні». «Байден і керівництво США таким чином — у вигляді прощального візиту — підтверджують, що Україна була і залишається одним із пріоритетів американської політики. Це, скоріше, сигнал Дональду Трампу, що співпрацю потрібно продовжувати», — вважає політолог.
До слова, 12 січня п. Байден повідомив, що надіслав Майку Пенсові, своєму наступнику на посаді віце-президента США, «записки з порадами, як краще налагодити відносини з українськими, а також іракськими лідерами». Відтак, той, за словами Байдена, «знає про Росію більше, ніж обраний президентом США Дональд Трамп».
Що ж, ще 7 січня ц. р. Джон Гербст, колишній посол США в Україні запевнив щодо п. Байдена: «По мірі сил як віце-президент, повноваження котрого завершуються, він хотів би ускладнити для нової адміністрації можливість продати Україну».
Світлана Заліщук, народний депутат України, вважає, що Джо Байден засвідчив своїм візитом у Київ свою підтримку з боку «частини ліберального істеблішменту США на тлі останніх заяв п. Трампа і невизначеності політики стосовно до Росії нової американської адміністрації». А політичний консультант Тарас Березовець нарахував одразу три причин для візиту п. Байдена: «Перша — публічно задекларувати підтримку Україні та підвести підсумки роботи неформальної комісії «Порошенко-Байден». На відміну від комісії «Кучма-Ґор», це партнерство ніколи так і було оформлено у вигляді інституту, але зате результатів спільної роботи п. Порошенка з п. Байденом вистачає з надлишком. Друга — Джо Байден, найімовірніше, спілкувався про передачу українського кейса своєму наступнику в Білому домі. Майкл Пенс відомий своєю безкомпромісною позицією щодо Росії та висловлювався за надання більшого пакету допомоги Україні. За інформацією з Вашинґтона, команда п. Байдена контактувала з командою п. Пенса в частині продовження політики п. Байдена по Україні і отримала позитивну відповідь».
Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України, також вважає, що віце-президент США вже передав всю інформацію щодо ситуації в Україні своєму наступникові, відтак, за словами дипломата, «його останній візит був свідченням того, що він запевнив, мабуть, українське керівництво про те, що передав українське досьє в руки нового віце-президента, і розповів про ключові моменти політики Штатів, про які треба знати».

«Надав певних рекомендацій»
Юлія Курнішова, член правління Ради зовнішньої політики «Українська призма», також пояснила, що, за її словами, «метою візиту віце-президента США були також його консультації українських лідерів із приводу майбутньої команди в Білому домі, оскільки паралельні консультації ведуться між п. Байденом і його Майком Пенсом». «Байден уже раніше зазначав, що у Пенса навіть адекватніше розуміння поведінки Росії та ситуації, що склалася навколо України, ніж у Трампа, тому Байден вважає, що саме Пенс прийме від нього місію щодо врегулювання українського конфлікту. Байден також задоволений тим, що Пенс не поділяє багатьох поглядів Трампа, що було очевидно під час передвиборчої кампанії в США», — прокоментувала п. Курнішова.
За її словами, «з одного боку, можливо, Байден надав певних рекомендацій українському політикуму, якими можуть бути сценарії розвитку відносин із адміністрацією президента Трампа, з іншого — він готує низку рекомендацій для свого наступника Пенса».
А Тарас Чорновіл, колишній народний депутат України, пояснив, що «Байден давав певні пояснення про певні «больові точки», за якими можна працювати» з наступним керівництвом США. Політолог Олександр Кочетков також вважає, що «Байден приїхав погодити позиції на майбутнє між країнами — як українська влада має поводитись із новою американською адміністрацією».
За словами експерта, такі речі політики мали обговорити особисто. «Там достатньо чутливі речі. Телефоном таке не обговорюється. Як поводити себе з адміністрацією Трампа таким чином, аби не викликати проблем для колишньої адміністрації. Українська влада надслабка, переслідує власні цілі, вирішує власні проблеми за рахунок зовнішніх партнерів. Адекватної позиції очікувати важко», — пояснив п. Кочетков.
Політолог Вадим Карасьов також дійшов висновку, що небайдужий до України Джо Байден побував у ній вшосте «в ролі консультанта з приводу того, як правильно будувати українську зовнішню політику при новому президентові США, як безболісніше адаптуватися до умов, що змінилися». «Друге — як продовжити виконання Мінських угод і провести реформи. Це наш головний козир перед Трампом, який дасть збагнути, що Україна буде корисною Заходу в протистоянні з РФ», — пояснив експерт.
Натомість політолог-міжнародник Андрій Бузаров впевнений, що у п. Байдена була своя вигода: «Він залишається сенатором, тому своїм візитом хоче показати свою важливість в українських справах, аби втриматися у великій міжнародній політиці. Наша користь — підтримка України, а п. Байден порекомендував, із ким для України корисно налагодити контакти в новій адміністрації Трампа».

Не лише політика
Своєю чергою, Валентин Землянський, експерт ринку енергетики, вважає: «Напередодні візиту віце-президента США до Києва з’явилися чутки, що його приїзд продиктований не політичними інтересами. Адже його син Гантер Байден є директором компанії «Бурісма», яка займається видобутком газу в Україні, тож, імовірно, Джо Байден приїхав сюди, аби лобіювати бізнес свого сина. Коли п. Байден зустрічається з вищими посадовими особами країни, смішно думати, що там не згадають «Бурісми».
А Іван Крулько, депутат із парламентської фракції «Батьківщина», звернув увагу журналістів на те, що напередодні візиту Джо Байдена до Києва Генеральна прокуратура України зняла усі звинувачення з газовидобувної компанії «Бурісма», керівником якої є син американського віце-президента. Депутат прокоментував це так: «У таких діях немає жодної корупційної складової, мовляв, це зробили лише для того, аби виключити будь-які негативні конотації у зв’язку з приїздом американського посадовця. Гадаю, що це було зроблено для того, щоб не пов’язувати візит п. Байдена з карною справою, де фігурує його син. Я б жодним чином не пов’язував ці два процеси».
У будь-кому разі, Україна стала єдиною державою, яку з прощальним візитом відвідав настільки високий чиновник із США. Тож можна сподіватися, що американський істеблішмент не покине нас навіть усупереч новій адміністрації.

Ігор Голод

До слова
Президент Обама вручив віце-президенту Байдену «Президентську медаль свободи» — одну з двох вищих цивільних нагород США. Нагородження влаштували у вигляді сюрпризу під час церемонії проводів Байдена в Білому домі. Барак Обама виголосив промову, в якій назвав п. Байдена найкращим віце-президентом. «Він витривалий, вірний, скромний працівник, патріот, але перш за все сім’янин», — сказав він. Президент, котрий іде, також подякував п. Байдену за те, що той «дозволив йому побалакати з Папою Римським» під час візиту понтифіка до Вашинґтона. А ще п. Обама відзначив дружбу з свого заступника з поп-співачкою Леді Ґаґою і розповів, як Байден влаштовував розіграші в президентському літаку, щоб налякати працівників Білого дому. Віце-президент зазначив, що такої нагороди не очікував і розплакався.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply