Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Окупанти отримали значні дози радіації і покинули Чорнобильську АЕС

Автор:

|

Квітень 06, 2022

|

Рубрика:

Окупанти отримали значні дози радіації і покинули Чорнобильську АЕС
Рафаель Маріано Гроссі

Після поразки «бліцкригу» в Україні Путін не втомлюється погрожувати світові застосуванням ядерної зброї. Та позаяк натискання «червоної кнопки» залежить не лише від нього, а Сполучені Штати не забарилися б із покаранням за такі дії, рашистські окупанти вдалися до ядерного шантажу іншого штибу.

Чорнобильська АЕС
24 лютого ц. р. російсько-терористичні війська зайшли з території Білорусі в українську Зону відчуження навколо Чорнобильської атомної електростанції (АЕС) і захопили в заручники персонал станції. Відтак Міжнародна аґенція з атомної енергії (МАГАТЕ) втратила зв’язок із системами моніторингу на АЕС. Якби вимкнулася система охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива, це загрожувало б витоком радіації.
Рафаель Маріано Ґросі, генеральний директор МАГАТЕ, заявив, що через фізичну втому після тижнів терору персонал станції не в змозі працювати. Після цього вдалося провести часткову ротацію персоналу й евакуювати людей.
А інтервенти вдалися до феєричної дурості, за яку, за словами Ірини Верещук, віцепрем’єрки та міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заслужили на «премію Дарвіна». Вони накопали шанців у Рудому лісі, який «почервонів» від радіації після аварії й є найзабрудненішим місце в усій Зоні відчуження. Водночас російські варвари пограбували та знищили новітню центральну аналітичну лабораторію у місті Чорнобиль вартістю 6 млн EUR.
Отримавши значні дози опромінення за перших ознак же хвороби невдахи впали в розпач і вчинили бунт. Не отримавши жодних дивідендів, вони пограбували місто Славутич і 31 березня рушили двома колонами в бік українського кордону з Республікою Білорусь. За якийсь час вони прибули до білоруського Гомеля. Підрозділів хімічного захисту в окупантів не було, тому жодної дезактивації ні техніки, ні особового складу не проводили — все прихоплене і заражене вони привезли зі собою.
Виходячи з України, окупанти прихопили зі собою полонених національних гвардійців, які з охороняли АЕС і першого ж дня опинилися в полоні. Зараз тривають перемовини щодо їхнього обміну.

Запорізька АЕС
4 березня окупанти вдерлися на територію Запорізької АЕС, а 12 березня оголосили, що відтепер вона перейшла у власність «Росатому». Персонал станції захопили в заручники. Туди привезли кремлівських пропаґандистів, які мали фільмувати «подяку» окупантам від працівників станції, запевнення про контроль із боку Росатому та готовність прийняти делегацію МАГАТЕ. Але їхній план провалився.
Тоді варвари вдалися до такого кроку, від якого сіпнувся світ. Вони підірвали навпроти енергоблоку № 1 частину боєприпасів і назвали свої дії «утилізацією». Після цього АЕС втратила три з п’яти доступних з’єднань із лініями електропередач. Пізніше українські енергетики їх полагодили. А українські військові ліквідували старшого лейтенанта Миколу Шумицького, командира танку, який був серед захопників станції.

Південноукраїнська АЕС
На щастя, до цієї станції окупанти не дісталися і вона від самого початку бойових дій працює у штатному режимі. Тому саме сюди 29 березня ц. р. приїхав Рафаель Маріано Ґроссі, генеральний директор МАГАТЕ. «Я прибув сюди, щоб зустрітися з представниками уряду та персоналом, а також розпочати надання технічної допомоги МАГАТЕ для дотримання безпеки та захисту ядерних об’єктів країни. Важливо бути на місці, щоб надавати ефективну підтримку Україні в ці надзвичайно важкі часи», — наголосив він і додав, що присутність МАГАТЕ допоможе запобігти ризику ядерної аварії.
Загалом п. Ґроссі нарешті прибув до України для обговорення ситуації, що склалася з ядерною безпекою в умовах російської воєнної аґресії, хоча тривалий час ігнорував проблему. «Ми повинні діяти зараз, щоб допомогти запобігти небезпеці ядерної аварії», — заявив він після перетину кордону.
Голова МАГАТЕ обговорив із українськими колегами кроки щодо надання Україні невідкладної технічної допомоги з питань ядерної безпеки. А також заявив, що організація проводить тісні консультації з українською владою щодо найближчих днів першої місії допомоги та підтримки на Чорнобильській АЕС. МАГАТЕ має намір у найкоротші терміни розробити й опублікувати конкретний план допомоги Україні. Передбачається, що у переліку допомоги з’являться технічні пристрої для моніторингу радіаційної ситуації, а також удосконалені протоколи безпеки АЕС.

Українці діють
Поки в МАГАТЕ чухали потилиці, українські енергетичні компанії створили проєкт Stop Bloody Energy зі закликом припинити будь-яку співпрацю в паливно-енергетичній сфері з Російською Федерацією (РФ). Проєкт запустили група ДТЕК, «Нафтогаз України» й «Укренерго». «Кожен долар, заплачений за російські енергоносії — це долар, відданий безпосередньо вбивці в руки. Більше не має бути жодних вагань щодо ведення комерційної діяльності з російськими енергетичними компаніями», — йдеться в спільній заяві засновників проєкту. Вони зібрали та виклали в Інтернет усю інформацію про газові, вугільні (трейдингові), нафтосервісні та машинобудівні компанії, які продовжують співпрацювати з РФ. «Ті, хто ще цього не зрозумів, мають отримати чіткий сигнал: сьогодні у вашу маржу закладена конкретна кількість убитих українських дітей, зруйнованих будинків, знищених міст і мільйони втрачених і понівечених війною життів. Єдиний спосіб зупинити цю війну — позбавити країну-аґресора коштів на її продовження», — зазначили автори звернення.
Крім цього, українці добилися ще однієї історичної події: відтепер всі українські АЕС переходять до Паризького центру. Раніше вони входили до Московського.
31 березня ц. р. Рада керуючих Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС) на своєму засіданні підтримала заявку українського державного підприємства «Енергоатом» і ухвалила рішення стосовно переведення компанії разом із усіма її станціями й атомними енергоблоками до Паризького центру ВАО АЕС.
Піл контроль центру перейшли: Запорізька АЕС (шість блоків ВВЕР-1000), Рівненська АЕС (два блоки ВВЕР-440 і два блоки ВВЕР-1000), Південноукраїнська АЕС (три блоки ВВЕР-1000), Хмельницька АЕС (два блоки ВВЕР-1000). Всесвітня асоціація організацій, які експлуатують атомні електростанції, об’єднує всіх операторів АЕС світу. Вона сприяє обміну досвідом експлуатації АЕС, аби члени Асоціації могли спільно працювати для досягнення найвищого рівня безпеки та надійності під час експлуатації своїх атомних станцій.
Як повідомляв «Міст», російські загарбники можуть влаштувати ядерну катастрофу в центрі Європи.

Євген Клен

Довідка
Міжнародна аґенція з атомної енергії є провідним світовим міжнародним урядовим форумом науково-технічної співпраці в галузі мирного використання ядерних технологій. До її складу входять 164 країни, а сама МАГАТЕ входить до загальної системи міжнародних організацій Організації Об’єднаних Націй (ООН), стосунки ж ґрунтуються на окремій угоді від 1959 року. Штаб-квартира — у Відні (Австрія). А два реґіональні бюро — в Торонто (Канада) та Токіо (Японія). Разом із ЮНЕСКО Аґенція керує міжнародною лабораторією морського довкілля у Монако та міжнародним центром теоретичної фізики у Трієсті (Італія).
Головними органами є щорічна Генеральна конференція МАГАТЕ, участь у роботі якої беруть усі країни-члени, та Рада керуючих МАГАТЕ, до складу якої входять, за географічною приналежністю, 35 країн-членів, що змінюються на ротаційній основі. Генерального директора МАГАТЕ обирають на чотири роки. Під егідою Аґенції розробили та схвалили 12 міжнародних конвенцій у сферах ядерної безпеки, фізичної ядерної безпеки й ядерної відповідальності.
Зараз МАГАТЕ очолює арґентинець Рафаель Маріано Ґроссі, який вступив на посаду 3 грудня 2019-го. Він — дипломат із більш ніж 35-річним досвідом у галузі нерозповсюдження ядерної зброї та роззброєння. 2013 року був призначений представником Арґентини при МАГАТЕ. Але реальний вплив в організації має заступник генерального директора Михайло Чудаков, представник «Росатома» — структури, що пронизана і химерним чином переплетена з Федеральною службою безпеки (ФСБ) РФ. Саме цим пояснюють зволікання з реакцією МАГАТЕ на захоплення українських АЕС.
«Будь-яка взаємодія з МАГАТЕ, крім інформаційної, неможлива, доки з Аґенції не будуть відсторонені співробітники, які або мають російське громадянство, або дотичні до будь-яких російських структур, передусім ФСБ РФ та державного концерну «Росатом», — вважає Григорій Плачков, колишній керівник Державної інспекції ядерного регулювання України. — Допуск цих персон до чутливої інформації, а тим більше — на українські ядерні об’єкти в воєнних умовах, це очевидна загроза диверсії. МАГАТЕ досі не зробило нічого, крім висловів крайньої стурбованості, аби Україна вважала, що вона не заангажована російською стороною. Ба більше, МАГАТЕ досі у жодній своїй заяві не назвала російську аґресію проти України війною, називаючи її «ситуацією», та не артикулювала, хто ж саме цю «ситуацію» спричинив».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply