Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

ОБСЄ на Донбасі опинилося в епіцентрі шпигунського скандалу

Автор:

|

Серпень 02, 2018

|

Рубрика:

ОБСЄ на Донбасі опинилося в епіцентрі шпигунського скандалу

Під час свого візиту на Донбас 27 липня ц. р. Томас Ґремінґер, генеральний секретар Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), пообіцяв на прес-брифінгу в Краматорську, що його організація вживатиме заходів у зв’язку з повідомленням німецького телеканалу ARD про виявлені факти шпигунства у Спеціальній моніторинговій місії (СММ) ОБСЄ на Донбасі на користь спецслужб Російської Федерації (РФ). «Не можу коментувати документи, які не були нам доступні. Водночас ми, звісно ж, стурбовані будь-якою інформацією про можливу потенційну загрозу нашій безпеці. Ми ставимося до цього дуже серйозно… Наразі сили моніторингової місії та секретаріату ОБСЄ здійснюють збір фактів, перевіряють інформацію. У разі потреби розпочнемо розслідування», — наголосив посадовець, повідомляє інформаційна аґенція «Укрінформ». Щоправда, генсек ОБСЄ додав, що особисто не бачив репортаж німецького телеканалу, і вважає, що «звинувачення дуже хиткі».

Майже 400 документів
А журналістське розслідування вийшло в ефір ще 17 липня у політичній передачі «Факт» Першого каналу громадського телебачення Німеччини (ARD). Однак тоді воно чомусь майже не привернуло увагу українських засобів масової інформації (ЗМІ). Після офіційного коментаря генсека ОБСЄ в Краматорську шпигунський скандал перетворився на топ-тему, причому не лише в Україні.
Репортаж фактично складається з двох частин. У першій журналісти, котрі супроводжували представників СММ ОБСЄ під час інспекційних поїздок на лінії розмежування на Донбасі, використовують документальні кадри з місць подій. Також вони нагадують про трагічний випадок у квітні 2017-го, коли внаслідок підриву автомобіля ОБСЄ зазнала поранень співробітниця з Німеччини, а її американський колега Джозеф Стоун загинув. До речі, після цього бойовики «з метою дотримання безпеки» стали регулярно закривати доступ екіпажів СММ на певні ділянки фронту, натомість місцеві жителі з не меншою регулярністю звинувачують спостерігачів у бездіяльності.
Крім буднів жорстокої війни, нагадують журналісти ARD, триває й інша війна — шпигунська. «Під прицілом опинилися і члени місії ОБСЄ. Вони стали жертвами конфлікту між Заходом і РФ, яка підтримує сепаратистів», — розповідають репортери німецького телебачення.
Їм вдалося зустрітися з інформатором, достовірність даних котрого, мовиться в передачі, була підтверджена. Крім цього, що він передав електронний носій із документами ОБСЄ, а також повідомив про контакти з російськими спецслужбами, які здобули ці таємні матеріали. Репортери зізналися, що почувалися, як у трилері про агентів часів холодної війни.
У розпорядженні журналістів опинилося близько 400 документів внутрішнього листування співробітників СММ ОБСЄ, датованих весною 2016 року, які, можливо, опинилися і в розпорядженні спецслужб РФ. Водночас джерела стверджують, що втрачено набагато більше. У документах є не лише приватні дані, адреси працівників місії, а й опис окремих особливих ситуацій на окупованих територіях під час роботи СММ, а також світлини розташувань офісу, вулиць і камер спостереження, встановлених ОБСЄ.
Арндт Ґінцель, один із авторів репортажу, розкрив в інтерв’ю німецькому телеканалові MDR деякі подробиці отриманих від інформатора файлів: «Документи належать до розряду «таємних» і розповідають про особливі ситуації з великою кількістю деталей. Ми мали можливість дізнатися з них чимало даних про співробітників ОБСЄ: адреси, номери телефонів, навіть групи крові. Де спостерігачі зустрічаються після роботи, в яких барах чи ресторанах. Були також складені досьє, які створюють враження, що хтось хотів знати слабкі місця цих співробітників: «Б. любить молодих дівчат і розваги», «Е. любить гроші та намагається якомога більше заробити», «Т. п’є у готельному номері або барі. Якось він так напився, що проспав патрульну службу».

Реакція ОБСЄ: місія занепокоєна
Спочатку в ОБСЄ витік інформації офіційно не підтверджували. Александр Хуґ, перший заступник голови СММ в Україні заявляв, що СММ не збирає персональну інформацію про своїх співробітників. «Для нас питання приватності та безпеки нашого персоналу є дуже серйозним. Ми також поважаємо основоположні права на приватність наших співробітників і не моніторимо, спостерігаємо чи досліджуємо їхнє приватне життя», — наголосив він. Однак згодом був змушений змінити риторику. «Ми проведемо перевірку внутрішньої системи, яким чином здійснюється обмін і поширення інформації. Якщо хтось порушив Кодекс поведінки ОБСЄ, тоді можуть бути вжиті відповідні заходи: від попередження до звільнення з місії», — заявив посадовець.
Прес-служба СММ ОБСЄ ще перед виходом передачі в ефір заявила, що знає про цей репортаж, але відбулася обтічною заявою ні про що. «Місія занепокоєна будь-якими можливими порушеннями безпеки і має намір ретельно вивчити всі заяви відповідно до встановлених процедур. Місія занепокоєна, що ймовірне проникнення може бути потенційним ризиком для її співробітників і поставити під загрозу недоторканність їхньої особистої інформації та їхню безпеку», — йшлося в тій заяві.
Лише 27 липня Томас Ґремінґер офіційно заявив про початок перевірки та ймовірність внутрішнього розслідування. Хоча й не забув наголосити, що вважає звинувачення дуже хиткими.

Реакція України: давно знаємо про шпигунство в місії
Натомість Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, був категоричний, і заявив, що «всі росіяни у складі місії ОБСЄ є шпигунами». «Коли я розповідаю європейським друзям про місію ОБСЄ, то вони питають: а чому іноді патрулі місії затримуються? Я кажу, давайте переглянемо статистику: наші хлопці затримують патрулів лише у разі, коли там є росіяни. Оскільки вони приїжджають, а за 15-20 хвилин починаються обстріли. Ми впевнені, що всі росіяни у складі місії працюють на спецслужби. Тільки єдине, чого не знаю, то це те, чи працюють вони на одну спецслужбу, чи на всі водночас. Дуже добре, що це зробили саме журналісти АRD. Тепер уже ніхто не скаже, що це упередженість. Це зробили німецькі журналісти, і це піде зараз по всьому світу», — заявив він.
А Віктор Гвоздь, колишній глава Служби зовнішньої розвідки (СЗР) України, впевнений, що вся ця інформація, якщо вона справді потрапила до рук російських спецслужб — на вагу золота. «Елементарна інформація, яка може бути використана для вербування. Для чого це вербування? Цілком зрозуміло. Для того, щоб співробітник місії або давав інформацію, і став працювати на цю розвідку, або міг заплющувати очі на ті чи інші дії країни. А ми говоримо про РФ. Країну-аґресора», — заявив він.
Свою стурбованість повідомленнями про ймовірне втручання спецслужб РФ у роботу СММ ОБСЄ в Україні висловили й у США. Гаррі Каміан, тимчасовий повірений у справах США при ОБСЄ, заявив: «Сполучені Штати поділяють стурбованість останніми повідомленнями в пресі про те, що російська розвідка отримала важливу інформацію про вашу місію. Ми закликаємо вас повністю розслідувати такі твердження та вживати всіх необхідних заходів для захисту місії від будь-яких зовнішніх спроб поставити під сумнів її об’єктивність».

Ігор Берчак

P. S. СММ ОБСЄ продовжує роботу по обидва боки лінії розмежування на Донбасі. Зокрема, місія використовує дрони: фіксує бойову техніку та нові укріплення на фронті. Але проблема з витоком інформації залишається. Як розповів «Донбас. Реалії» один із авторів розслідування, людина, котра спричинилася до цього, досі працює в ОБСЄ.

Мовою чисел
СММ ОБСЄ працює в Україні з весни 2014 року. Зараз кількість спостерігачів по всіх реґіонах країни — 699. Більшість із них — на Донбасі (556). У місії є представники 44-х країн. Делегати з РФ — у першій п’ятірці за представництвом.

До теми
Проросійські бойовики стягують військову техніку до лінії розмежування сторін на Донбасі. Це пояснюється тим, що Путіна не влаштовує теперішній стан в окупованих реґіонах і він шукає шляхи, як це змінити, зокрема готуючи нові провокації проти України. Таку думку виданню «Апостроф» висловив Ігор Романенко, колишній заступник голови Генерального штабу Збройних сил України. «Вони готуються до 24 серпня. Путін же любить організовувати всілякі події, наприклад, провести у себе Олімпійські ігри, чемпіонат світу, а також зіпсувати свято сусіда», — заявив він. За словами генерала, президента РФ не влаштовує теперішній стан в окупованих реґіонах, бо Москва зазнає не лише моральних і дипломатичні втрати, але й фінансових. «Тому Путін шукає шляхи, як це змінити. І якщо не досягне своїх цілей політичним або дипломатичним способами, то піде на військовий крок. Одним із варіантів є удар на День незалежності України. Нам же треба готуватися, щоб ціна початку нових масштабних бойових дій була неприйнятною для РФ. Це головне, що зупиняє аґресора», — наголосив генерал-лейтенант Романенко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply