Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Нове загострення угорсько-українських стосунків

Автор:

|

Грудень 02, 2020

|

Рубрика:

Нове загострення угорсько-українських стосунків
Петер Сіярто та Дмитро Кулеба під час пресконференції в Києві. 7 лютого 2020 р.

Працівники Служби безпеки України (СБУ) 30 листопада провели санкціоновані обшуки в помешканнях керівників одного з доброчинних фондів, який пропагує створення угорської автономії на Закарпатті. «Зокрема, вивчають можливе втручання у внутрішні справи України та заподіяння шкоди державній безпеці. Мова йде про фейкове поширення дії законодавства Угорщини й юрисдикції її державних органів на наші окремі реґіони. Також досудове слідство вивчає факти підтримки окремими українськими публічними діячами державних органів сусідньої країни у веденні підривної діяльності, в т. ч. вчиненні дій із ознаками державної зради», — йдеться в повідомленні пресслужби відомства.
Під час обшуків правоохоронці виявили низку друкованих матеріалів, які популяризують так звану Велику Угорщину та створення етнічної автономії на Закарпатті. СБУ провела обшуки у Василя Брензовича, лідера Партії угорців України (КМКС), та інших членів угорської меншини.
У Товаристві угорців Закарпаття (ТУКЗ) і КМКС обшуки СБУ назвали безпрецедентно грубим втручанням, «в рамках якого озброєні представники спецслужб окупували для проведення обшуків помешкання Василя Брензовича, центральний офіс організації в Ужгороді, а також офіси благодійного фонду «Закарпатський центр економічного розвитку «Еган Еде» та Закарпатський угорський інститут». Відповідну заяву оприлюднив Йосип Борто, заступник голови Закарпатської обласної ради.
Під час акції, проведеної на підставі рішення Запорізького суду в карному провадженні за звинуваченням у сепаратизмі, шукали докази діяльності, спрямованої на порушення територіальної цілісності держави, примусову зміну кордонів і завдавання шкоди державі. Проте ТУКЗ і КМКС вважають, що це «запланована операція, здійснена на сфабрикованих політичних звинуваченнях, метою якої є не лише унеможливити діяльність угорських організацій, а й залякати угорців Закарпаття й їхніх керівників».
«Вважаємо, що такі дії згубно впливають не лише на угорську меншину в Україні, а й на міжнародне сприйняття держави та значно шкодять відновленню добросусідських взаємин між Україною й Угорщиною», — зазначили в ТУКЗ.
Своєю чергою, у Facebook з’явився відеоролик, на якому новообрані місцеві депутати на своїй першій сесії 21 листопада виконують гімн Угорщини, а не України. Арпад Пушкар, голова Сюртовської сільської об’єднаної територіальної громади (ОТГ), назвав цю публікацію провокацією. Він заявив, що спершу голова територіальної виборчої комісії (ТВК) оголосив результати виборів, по тому депутати склали присягу українською мовою, потім у залі пролунав гімн України і лише наприкінці — гімн Угорщини.
За словами посадовця, національний гімн сусідньої держави вирішили виконати, позаяк 17 депутатів із 22-х — представники угорської національної меншини. «Відео оприлюднили мої конкуренти, котрі також балотувалися на посаду голови ОТГ, але не пройшли, а тепер хочуть вчинити міжнаціональний конфлікт», — заявив п. Пушкар, однак додав, що не знає, кому вигідна ця провокація, оскільки раніше в селі всі жили мирно.
Натомість закарпатські засоби масової інформації оприлюднили відеоролик, в якому невідома особа у масці стоїть біля дорожнього знаку «Берегове» зі символікою «Правого сектора» та погрожує українцям угорського походження. Незнайомець заявляє, що знає, де ці люди працюють і живуть. І порадив стежити за своїми мріями про автономію.
За цим фактом Національна поліція відкрила кримінальне провадження. «Україна — демократична держава, де не може бути місця для екстремістських висловлювань», — наголосив Ігор Клименко, голова відомства. «Українська держава жорстко переслідуватиме нацистів та екстремістів, котрі рядяться у патріотів і загрожують нашим громадянам. Провокатори, котрі погрожують українцям угорського походження, — це вороги держави. Докладемо всіх зусиль, щоб їх викрити і покарати. Україна захистить своїх громадян від екстремістів, навіть якщо провокацію погрозами влаштували спецслужби ворожої країни», — заявив Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України.
У партії «Правий сектор» (ПС) відхрестилися від провокаційного відео. «Жодного стосунку активісти ПС до всього цього не мають. Це не прапор ПС, не наша офіційна символіка, а просто червоно-чорний прапор і знизу чи то шалик, чи щось таке, що в нас продається на будь-якому кроці», — заявив Андрій Тарасенко, керівник партії.
Тож Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, був змушений 1 грудня викликати до себе Іштвана Ійдярто, посла Будапешта в Києві. Сторони говорили про ситуацію на Закарпатті та стосунки між країнами.
В бесіді з угорським послом керівник українського зовнішньополітичного відомства торкнувся інциденту з виконанням гімну Угорщини депутатами об’єднаної територіальної громади в Закарпатській області, назвавши таку ситуацію неприпустимою. Він закликав угорську сторону уникати кроків і заяв, які створюють «деструктивну емоційну напруженість» в українсько-угорських взаєминах.
Також сторони обговорили обшуки в Закарпатській області, які провела СБУ. Міністр запевнив, що дії українських правоохоронців жодним чином не спрямовані проти угорської національної меншини. «Будь-які твердження про те, що в Україні нібито існують «залякування» угорської громади або її частини, є безпідставною спекуляцією. В Україні як правовій державі діє принцип індивідуальної, а не колективної відповідальності», — наголосив він. Водночас п. Кулеба зазначив, що всі громадяни України є рівними перед законом незалежно від національності й етнічного походження. При цьому угорські українці є невід’ємною частиною українського суспільства.
Та це не вдовольнило Петера Сіярто, міністра закордонних справ Угорщини. Він зателефонував Генту Чаку, міністру закордонних справ Албанії, яка зараз головує в Організації з безпеки та співпраці в Європі та попросив надіслати на Закарпаття для розслідування образ на адресу угорської громади спеціальну місію організації.
Також угорський міністр поінформував про останні події колег у НАТО та закликав їх проявити солідарність із Будапештом. За словами п. Сіярто, обшуки на Закарпатті свідчать про те, що залякування угорців і розпалювання антиугорської ненависті все ще перебуває на рівні політики центрального уряду. «Це, очевидний скандал, неприйнятний у XXI ст. Особливо з боку держави, яка каже, що хоче стати ближчою до НАТО», — заявив він. Петер Сіярто звернувся до міністрів закордонних справ країн НАТО з двома проханнями. Крім прояву солідарності, закликав не чинити тиск на Угорщину, щоб вона відмовилася від свого вето на проведення засідань Ради Україна-НАТО на міністерському рівні.
Як повідомляв «Міст», Угорщина втручалася у вибори в Україні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply