Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Небезпечне загострення на Донбасі

Автор:

|

Травень 04, 2017

|

Рубрика:

Небезпечне загострення на Донбасі

Ярослав Чепурний, речник штабу антитерористичної операції на сході України констатував 1 травня: «Щодня у нас є поранені, через день — загиблі вояки. Можна казати, що після періоду невеликого затишшя можна вважати останні чотири дні — загостренням. Противник гатить із мінометів, зі самохідних артилерійських установок».

Конкретні сигнали
Причому російські окупанти й їхні колаборанти обстрілюють не лише позиції військових, а й оселі цивільних — щоб звинуватити у цьому українців. Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень, пояснив цю стрілянину так: «Москва вже давно обрала тактику на виснаження і має свої цілі. Росіяни у такий спосіб подають нам конкретні сигнали, що вони готові не лише дестабілізувати ситуацію, а й використати всі можливості змусити нас іти на поступки».
Про них вкотре нагадав ще 26 квітня ц. р. Сергій Лавров, міністр закордонних справ Росії. Він закликав «більш наполегливо і відкрито спонукати київську владу виконувати взяті на себе в Мінську зобов’язання». Бо ще 12 лютого 2015 року Петро Порошенко погодився в Мінську (Білорусь) на «амністію шляхом введення в силу закону, який забороняє переслідування та покарання осіб у зв’язку з подіями, які мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей» і «проведення конституційної реформи».
У результаті неї Україна мала б стати федерацією реґіонів, щонайменше у двох із яких керуватимуть колаборанти Кремля. Однак п. Лавров повсякчас «забуває» перший пункт Мінських зобов’язань — «негайне і всеосяжне припинення вогню», виконувати який російсько-терористичні війська не розпочали й досі. Бо сподіваються змусити своїми обстрілами українців відійти, залишивши колаборантам Путіна якнайбільше території.
Тому Ігор Козій, військовий експерт Інституту євроатлантичної співпраці, вважає систематичні бої на сході України «патовою ситуацією, яка триватиме доти, доки, за його словами, в Росії не оберуть демократичним шляхом нового президента, а українська влада мала б зробити чергові серйозні кроки в розвитку країни». Утім, останнім часом російські окупанти демонструють явні ознаки вирішити патову ситуацію на свою користь не лише збільшенням кількості своїх обстрілів на сході України.

Указ уже підписаний
Приміром, 26 квітня Дмитро Тимчук, народний депутат України та координатор групи військових фахівців «Інформаційний спротив», повідомив: «Упродовж останнього тижня бойовики переміщують через Дебальцеве з боку Луганська у напрямку Донецька військову техніку. Вона перекидається через місто навіть у денний час, іноді — великими колонами, наприклад, до складу однієї з них входили близько 20 автомобілів, в т. ч. зі встановленими зенітними установками типу ЗУ-23-2, також перевозилися близько 200 військовослужбовців у камуфляжній формі російського взірця».
А 21 квітня п. Тимчук повідомляв, що серед колаборантів РФ на Донбасі «посилено поширюються чутки про те, що якщо в найближчі місяці з боку фейкових республік не буде організований масштабне наступ, то Збройні сили (ЗС) України перехоплять ініціативу і візьмуть до кінця року під свій контроль окуповані райони Донбасу, повністю знищивши терористичні організації «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка». Депутат також поінформував: «Під цим приводом серед російських найманців отримує популярність теза про організацію швидкого наступу. Серед місцевих бойовиків ця ідея відгуку не знаходить».
Свою черго, 26 квітня Ламберто Заньєр, генеральний секретар Організації з безпеки та співпраці в Європі, коментував події на сході України так: «Є загрози ескалації, і цей реґіональний конфлікт може перейти до серйознішої конфронтації, і, звісно, якісь традиційні інструменти знову ж таки не спрацювали».
Відтак, наступного дня Ігор Павловський заявив, заступник міністра оборони України, про готовність до введення воєнного стану й запевнив: «У разі розвитку конфлікту на сході України, в разі введення воєнного стану, ЗСУ, підтягнувши підготовлений резерв, повністю в змозі виконати вимоги керівництва держави в частині підтягування та розгортання для повного застосування. Тут проблем немає».
Того ж дня й Євген Марчук, представник України у підгрупі з безпеки Тристоронньої контактної групи, заявив, що указ про запровадження воєнного стану в Україні через російську аґресію вже підписаний Президентом Порошенком, а також пояснив: «Знаючи, що робить РФ не лише у військовому сенсі, але й іншими технологіями, не виключено, що Росія може спровокувати Україну на введення правового режиму воєнного стану на всій території. Це може виникнути досить несподівано. Наразі Москва розмістила на кордоні з Україною військову структуру наступального характеру».

50 тис. на кордоні
Про неї говорив і Олександр Турчинов секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України. «Кремль продовжує готуватися до повномасштабної війни, яка загрожує не лише Україні, а й іншим державам Центральної та Східної Європи, також це може призвести до остаточної втрати незалежності країн, які зараз перебувають у кремлівській орбіті, — прокоментував він. — Указом Путіна з 1 липня цього року збільшено частину військовослужбовців російських ЗС, яка становитиме майже 1,9 млн. осіб. Розширено набір до окремих військових навчальних закладів РФ, курсанти яких залучаються до ведення бойових дій в окремих районах Донецької та Луганської області, до державного кордону України вже розгорнули наземне угруповання ЗС РФ, яке містить до 50 тис. військовослужбовців, не рахуючи бойовиків 1-го і 2-го «армійських корпусів» на тимчасово окупованій території Донбасу».
Секретар РНБО також поінформував: «Командування ЗС РФ підтримує постійну готовність до застосування підрозділів групи «Північ», розгорнуті на півночі окупованого Криму. На півострові розміщено наступальне озброєння, в т. ч. ракети, які можуть нести ядерні бойові заряди. Триває публічно анонсоване збільшення чисельності 1-го і 2-го «армійських корпусів» окупованого Донбасу — з 35 до 50 тис. осіб. Здійснюється гучна інформаційна кампанія щодо набору особового складу, яка, на думку експертів, має замаскувати перекидання на Донбас кадрових військовослужбовців і найманців із Росії.
Олександр Турчинов також розповів, що «вздовж кордонів з Україною розгортаються три нові дивізії», наголосив, що «така потужна військова група має виключно наступальний характер». Секретар РНБО також звернув увагу на те, що «для перекидання особового складу, озброєння та військової техніки ЗС РФ на великі відстані Міністерство транспорту та «Российские железные дороги» закуповують додатково 30 тис. універсальних платформ».

Можемо контрнаступати?
А військовий експерт Олег Жданов прокоментував усе це в інтерв’ю «Радіо Свобода» так: «Зараз політична ситуація навколо Кремля склалася у найгіршому варіанті, можна так сказати. І облога чи блокада з боку США — це удар по Сирії, це удар в Афганістані, це Північна Корея… Путін шукає ґрунт, де благодатні паростки дадуть його посіви. Тобто вони зараз перевіряють ту ситуацію, яка складається навколо РФ. Один із варіантів виходу для Путіна може бути те, що він нам влаштує ескалацію конфлікту на сході України. Це змусить особливо європейське співтовариство сідати за стіл перемовин і шукати якийсь вихід із ситуації, що склалася. Тобто, якщо буде розв’язана «кривава бійня» (я її так називаю), мабуть, гірша, ніж у травні минулого року, у нас літо було досить бойове… Принаймні обстріли та наступальна операція в тактичному плані можуть розпочатися в будь-який момент. І тоді Європа знову ж таки намагатиметься шукати якісь шляхи розв’язання, знову постане питання «нормандського формату», знову постане питання перемовин. Хоча Кремль візьме участь у «нормандському форматі», але тягнутимуть нас у «Мінськ».
Однак експерт упевнений: «Мінський майданчик треба закривати. Як такий, що не відбувся… Росія має стати не «миротворцем», а відповідачем. Якщо ми повертаємо важке озброєння й артилерію, то дамо не просто гідну відсіч, а можемо розпочати ще контрнаступальну операцію. Але для цього потрібне політичне рішення».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply