Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

НАТО підвищив статус партнерства з Україною

Автор:

|

Червень 19, 2020

|

Рубрика:

НАТО підвищив статус партнерства з Україною

Україна стала членом Програми розширених можливостей НАТО. Такий статус припускає поглиблення співпраці між союзниками та партнерами, які зробили значний внесок в операції та місії під проводом НАТО. «Як партнер НАТО Україна надала війська для операцій союзників, у т. ч. в Афганістані та Косово, а також для Сил реагування та навчань НАТО. Союзники високо цінують цей значний внесок, який демонструє прихильність України євроатлантичній безпеці», — йдеться в повідомленні Альянсу.
Там зазначають, що будучи партнером із розширених можливостей, Україна отримає вигоду від спеціально розроблених можливостей для підтримки такого внеску. Це передбачає розширений доступ до програм і навчань із взаємодії, а також ширший обмін інформацією. «Це рішення визнає значний внесок України в місії НАТО і демонструє незмінну відданість Альянсу своїм партнерствам, незважаючи на пандемію Covid-19», — заявила Оана Лунґеску, офіційна представниця НАТО.
Україна зараз є одним із шести партнерів з розширених можливостей поряд із Австралією, Фінляндією, Грузією, Йорданією та Швецією. Кожен із партнерів має індивідуальні стосунки з НАТО, що ґрунтуються на галузях, які становлять взаємний інтерес.
На жаль, статус України як партнера з розширеними можливостями не передбачає жодних рішень щодо членства в НАТО. Союзники з НАТО продовжують заохочувати та підтримувати Україну в її зусиллях щодо проведення реформ, у т. ч. у сфері безпеки й оборони, щодо громадянського контролю та демократичного нагляду, а також у боротьбі з корупцією.
Україна зможе брати участь у плануванні операцій НАТО й отримає допуск до всіх навчань Альянсу. Статус партнера розширених можливостей є частиною Ініціативи НАТО з питань сумісності партнерів, що має на меті підтримувати та поглиблювати співпрацю між союзниками і партнерами. Це особливий формат співпраці, який НАТО пропонує найближчим союзникам, готовим тісно співпрацювати з Альянсом для протидії світовим загрозам. Такий формат дозволяє кожній країні вибрати сфери для взаємодії, які будуть максимально корисними для неї і НАТО. Програма також відкриває широкі можливості секторальної взаємної сумісності з НАТО у сферах логістики, зв’язку, управління військами.
Володимир Зеленський подякував членам НАТО за надання Україні статусу партнера розширених можливостей Альянсу. «Дякую членам за визнання вагомого внеску України в спільні операції з підтримання миру», — написав він у Twitter. За словами президент, новий статус є практичним рішенням, яке дозволить Україні й Альянсу ще краще взаємодіяти заради спільної безпеки.
Подяку членам Альянсу висловив і Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. «Цей день настав. Я щиро вдячний нашим партнерам в Альянсі, завдяки яким це рішення стало можливим. Україна нарешті отримала статус партнера розширених можливостей НАТО», — написав він у Twitter і додав, що це дозволить обом сторонам стати сильнішими.
Свою чергою, Лінас Лінкявічюс, міністр закордонних справ Литви, висловив думку, що отримання статусу партнера розширених можливостей НАТО принесе взаємну вигоду як Альянсу, так і українському народу. «Вітаємо Україну», — зазначив він. А Едгар Ринкевич, міністр закордонних справ Латвії, вважає присвоєння Україні статусу ще одним кроком в євроатлантичній інтеграції. «Ми також дуже вдячні Україні за її внесок в місії Альянсу», — наголосив він.
Домінік Рааб, міністр закордонних справ Об’єднаного Королівства, підкреслив, що Велика Британія зберігає тверду прихильність безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України. «Вітаю присвоєння статусу партнера розширених можливостей НАТО Україні, це зміцнює тісні відносини між НАТО і Україною», — зазначив він.
Харджит Саджан, міністр оборони Канади, також висловився з приводу зближення України та НАТО. За його словами, Канада позитивно оцінює зближення України і Північноатлантичного альянсу й обіцяє продовжувати розвивати співпрацю зі Збройними силами України. «НАТО вітає Україну як партнера Програми розширених можливостей. Канада завжди була солідарна з нашими українськими друзями і партнерами. Збройні сили Канади продовжують працювати з ними над зміцненням їхньої безпеки перед обличчям російської аґресії», — написав міністр у Twitter.
На думку Місії США при НАТО, таке рішення визнає видатний внесок України в євроатлантичну безпеку та призведе до ще міцніших взаємин і співпраці між НАТО й Україною. «Ми вітаємо рішення союзників по НАТО надати Україні статус партнера розширених можливостей», — заявили американські дипломати.
Крім цього, Ольга Стефанишина, віцепрем’єрка з питань європейської й євроатлантичної інтеграції України, пояснила,що Північноатлантичний альянс очікує від Києва ухвалення п’яти законів. «Це закон про парламентський контроль безпеки й оборони, проєкт якого зареєстрований у парламенті під № 1204, зміни до законодавство про Службу безпеки України (№ 3196), закон про розвідку (№ 2412-д), про оборонні закупівлі (№2398-д) і закон про державну таємницю, який ще в роботі», — уточнила вона і запевнила, що після отримання нового статусу в НАТО, партнера з розширеними можливостями, Україна буде прагнути до членства. «Ні Україна, ні НАТО не розглядають цей статус як відволікання уваги від руху в напрямку Плану дій щодо членства в Альянсі», — запевнила урядовиця.
Раніше «Міст» повідомляв, що міністр оборони України згортає реформу армії за стандартами НАТО.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply