Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

На сході України ніяк не розведуть військ

Автор:

|

Жовтень 16, 2019

|

Рубрика:

На сході України ніяк не розведуть військ

На Донеччині та Луганщині може з’явитися демілітаризована зона.

На вимогу «четвірки»
Володимир Зеленський ще 1 липня запевнив, що в Станиці-Луганській відбулося розведення військ із обох боків лінії протистояння, яке підтвердила Спеціальна моніторингова місія Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). 18 вересня Володимир Кравченко, командувач операцією Об’єднаних сил (ООС), анонсував: «Українська армія найближчим часом готується до розведення в Петрівському та Золотому. Проводять підготовчі заходи з відведення військ уздовж всієї лінії розмежування. Все буде залежати від дзеркальних дій із протилежного боку. Таке завдання Збройні сили України (ЗСУ) отримали від Генерального штабу (ГШ), міністра оборони й президента».
Андрій Загороднюк, міністр оборони України, уточнив: «Сили уздовж всієї лінії розмежування на Донбасі не розводитимуть одночасно. Усе відбуватиметься поступово та паралельно з проросійськими бойовиками. Процес поділять на ділянки. У ГШ триває підготовка плану розведення сил на кожній із ділянок, в якому повинні врахувати всі ризики».
«Це має бути зроблено технічно правильно, тому що є вже позиції, є вже ціла система укріплень, яка вибудована. Ніхто не буде робити цього без підготовки. Буде нагляд за тим, аби це робилося з обох боків. Тобто це не відступ абсолютно», — наголосив міністр.
Того ж дня українська сторона в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України підтвердила готовність до розведення сил і засобів у районі Золотого та Петрівського. Але російська сторона заблокувала визначення його дати.
Щойно 1 жовтня Мартін Сайдік, спецпредставник ОБСЄ в ТКГ, розповів про тодішні домовленості її сторін: «Розведення сил у Золотому та Петрівському на Донбасі розпочнеться 7 жовтня. Це рішення, а також підписання «формули Штайнмаєра» були зроблені на вимогу «нормандської четвірки». Зеленський тоді запевнив: «Хочу заспокоїти місцеве населення. Я особисто гарантую, що ви будете захищені, і відвід військових ніяк не вплине на вашу безпеку».

Окупанти маскують
2 жовтня в Міністерстві оборони України (МОУ) роз’яснило: «Розведення військ дозволить створити ділянки безпеки для роботи міжнародних гуманітарних і безпекових організацій, дасть змогу провести розмінування. Розведення відбувається на відстань 1 км від лінії розмежування й є дзеркальним — має здійснюватися обома сторонами».
«Основна умова початку розведення військ — дотримання режиму припинення вогню на ділянці розведення впродовж сімох днів. Процес розведення військ відбуватиметься в два етапи. Перший — відведення особового складу з обох сторін, другий — демонтаж інженерних споруд і подальше розмінування територій. Якщо ці умови не виконуються, процес розведення військ припиняється», — уточнили в МОУ.
«При плануванні процесу розведення командуванням ЗСУ враховані різні сценарії розвитку подій. Зокрема, якщо російсько-окупаційні війська ігноруватимуть домовленості та спробують повернутися на раніше займані позиції, українські військові діятимуть адекватно», — запевнили в міністерстві.
Але 3 жовтня у ньому заявили: «Окупанти маскують артилерійське озброєння на передовій. Зокрема, йдеться про 122-міліметрові реактивні системи залпового вогню БМ-21 «Град», 122-міліметрові самохідні артилерійські установки 2С1 «Гвоздика», 122-міліметрові гаубиці «Д-30».

Небезпечно
Того ж дня Олександр Данилюк, уже колишній тоді секретар Ради національної безпеки й оборони, розповів, що коли він відвідав ділянки відведення військ, то йому пояснили: «В зимовий період розводити війська небезпечно — треба рухатися відкритою місцевістю, а там уже немає листя. Ми збільшуємо «сіру зону», де зможуть працювати і диверсійні групи, і снайпери, і це абсолютно не гарантує нічого і відкриває простір для провокацій».
4 жовтня Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, запевнив: «Президент планує розведення військ уздовж всієї лінії розмежування на Донбасі після врегулювання ситуації в Станиці-Луганській, Золотому й Петрівському, щоб люди перестали гинути там. Вважаю, що він не мав морального права довше чекати».
5 жовтня п. Пристайко уточнив: «Ідея в тому, щоб вздовж всього кордону відвести настільки, щоб снайпери не могли стріляти, а важке озброєння відводилося далі й далі. Україна не розбиратиме фортифікаційні спорудження. Якраз у цьому ідея, що українські війська зможуть повернутися».
Міністр пояснив, що погодившись на «формули Штайнмаєра» та розведення військ, «Україна зробила можливим проведення саміту «нормандської четвірки», бо «для подальшого прогресу у завершенні військових дій на сході України необхідно змусити аґресора сісти за стіл перемовин». Однак того ж дня в штабі ООС повідомили: «Окупаційні війська обстріляли ділянку розведення № 2 у напрямку Золотого-4».

Добровольці — проти
Того ж 5 жовтня до Золотого разом із ветеранами ООС приїхав Андрій Білецький, лідер партії «Національний корпус», і заявив там про готовність захищати це селище у випадку відведення військ. За його словами, «сьогодні найбільшої підтримки потребують ті, кого завтра ця влада хоче залишити без прикриття».
«Сотні молодих хлопців і літніх жінок з Золотого, Сіверськодонецька, всієї Луганщини запросили нас, — твердив п. Білецький. — Ветерани, які 2014-го взяли в руки зброю для того, щоб боротися за країну, приїхали сьогодні на свою рідну землю в Золоте і залишаться тут навіть, якщо влада кине їх напризволяще, навіть, якщо будуть виведені війська. Якщо свій прямий обов’язок — захищати кожного українця, кожен сантиметр української землі — не виконує президент, влада, того його виконаємо ще раз ми, ветерани-добровольці. Це наш останній блокпост, і ми даємо слово, що його ніколи не покинемо».
7 жовтня жителі Золотого закликали президента не відводити підрозділи ЗСУ з позицій, які вони зараз займають. Того ж дня міністр закордонних справ заявив: «Розведення сил і засобів на попередньо визначених ділянках у Золотому та Петрівському не почалось, оскільки бойовики обстріляли ці населені пункти. Україна чекатиме семиденного періоду без порушень режиму тиші, який покаже серйозні наміри сторін і готовність до подальших перемовин із розведення військ».
А 8 жовтня Руслан Хомчак, начальник ГШ, уточнив: «Координати місць розведення є у мінських угодах ще з 2014 року. Нові позиції українських військових будуть там, де вони були 2016-го, коли вперше відбулося розведення сил у цьому районі. 
Але того ж дня Андрій Гергерт, заступник командира Української добровольчої армії, заявив, що тисячі її бійців займуть позиції ЗСУ у разі їхнього відведення. Наступного дня на блокпосту у місті Кремінна були сутички між поліцією та добровольцями й ветеранами ООС, які хотіли проїхати в Золоте, не допустити розведення. Однак їх не пускали в Золоте доти, доки не приїхав п. Білецький, котрий заявив: «Закликаю кожного ветерана, кожного українця їхати сюди у Золоте, протестувати тут, не давати відводити тут, показати свою позицію».

«Переведення стрілок»
10 жовтня Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ), звинуватив Україну, що вона начебто «не розводить сили в Золотому та Петрівському, щоб загострити тему зустрічі в «нормандському форматі» заради проведення самої такої зустрічі», «аби переглянути домовленості попередніх зустрічей лідерів РФ, України, Німеччини і Франції». Міністр Лавров твердив також, що умови про сім днів «тиші» перед розведенням військ не було.
Того ж дня президент Зеленський заперечив: «Усі питання розведення сил чітко прописані в мінських домовленостях, у т. ч. про семиденні терміни забезпечення «тиші», аби здійснити таке розведення. Там передбачено, що має бути сім днів без пострілів, зафіксованих ОБСЄ. Тому ми не можемо говорити зараз про розведення сил, коли лунають постріли, от і все».
Але 11 жовтня президент РФ переклав провину за це на українців, заявивши: «Ніяк чинний президент України не може забезпечити розведення бойових підрозділів і техніки, ну не може! Під’їхали туди націоналістичні військові формування та публічно заявили — якщо армія піде з цих позицій, ми там станемо. Армія не йде».
Того ж дня інформаційна аґенція «Інтерфакс-Україна» повідомила з посиланням на «інформоване джерело»: «Питання про умови та параметри розведення винесуть на обговорення ТКГ 15 жовтня. Розведення сил на пілотних ділянках (Станиця-Луганська, Золоте, Петрівське) — одна з обов’язкових умов, без дотримання якої саміт у нормандському форматі не стане можливим».

Ігор Голод

До слова
Турецька Республіка (ТР) 13 жовтня вперше прийняла в складі російської парламентської делегації так званих депутатів від анексованого Криму. Про це повідомила Наталія Поклонська, «депутатка» російської Державної думи. За її словами, в рамках візиту на вітальному вечері в Стамбулі відбувся виступ Реджепа Таїпа Ердогана, президента ТР. Досі Анкара не приймала осіб, котрі представляють анексований Крим. МЗС України відреагувало на цю подію. «Інформація про зустріч президента Ердогана з політиками, незаконно обраними на окупованій території України, викликає занепокоєння. Україна вже спрямувала ноту протесту Туреччині через цю зустріч. Посла ТР в Україні запросили в МЗС», — йдеться в повідомленні прес-служби українського зовнішньополітичного відомства.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply