Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Москва взяла ясир

Автор:

|

Квітень 03, 2019

|

Рубрика:

Москва взяла ясир

Арешти кримських татар

На анексованому півострові у помешканнях кримських татар минулого тижня відбулися масові обшуки. Російські окупанти спершу заарештували 23 особи. Різі Ізетову, Аліму Керімову та Фархаду Базарову інкримінують ч. 1 ст. 205.5 (організація діяльності терористичної організації й участь у її діяльності) Карного кодексу Російської Федерації (РФ). Решті інкримінують ч. 2 тієї ж статті (участь у терористичній організації). Едема Яячікова, Владлена Абдулкадирова, Османа Аріфмеметова та Ремзі Бекірова не було вдома, коли співробітники Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ прийшли з обшуком. Усі вони — активісти організації «Хізб ут-Тахрір», яку окупанти вважаються терористичною. Торік і позаторік заарештували ще 30 членів цієї організації, вісьмох із них уже засудили.
Рішення щодо обрання запобіжного заходу незаконно затриманим кримчанам обирали упродовж 27 і 28 березня. Судові засідання тривали в закритому режимі. Відтак підконтрольний Москві суд Сімферополя виніс рішення — затриманих під час обшуку кримських татар заарештували до 15 травня.
Затримані й узяті під варту: Шабан Умеров, Рустем Сейтхалілов, Різа Ізетов, Фарід Базаров, Джеміль Гафаров, Сейран Муртаза, Алім Карімов, Тофік Абдулгазієв, Білял Аділов, Меджіт Абдурахманов, Рустем Шейхалієв, Сейтвелі Сейтабдієв, Яшар Муєдінов, Ізет Абдулаєв, Асан Яніков, Енвер Аметов, Руслан Сулейманов, Акім Бекіров, Ерфан Осман, Сервет Газієв, Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров.
Під час обшуків вдома був відсутній також і Едем Яячиков. Його місце перебування досі невідоме. Дружина Сусанна подала заяву про викрадення чоловіка. 29 березня заарештованих кримськотатарських активістів вивезли до Москви. Про це заявив адвокат Едем Семедляєв.
Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, повідомив, що у 22 затриманих у Криму кримських татар є 55 неповнолітніх дітей. «Це буде наростати комом. І треба відповідати собі чесно — якщо допоможемо собі вистояти як держава, тоді завтра зможемо допомогти людям на окупованих територіях. Але допомогти разом із нашими партнерами. Потрібна консолідація наших партнерів», — наголосив він.
Лідер кримських татар зазначив, що масові обшуки російських силовиків в окупованому Криму нагадують облави сталінських чекістів 1930-1950-х рр. «Сьогоднішні вторгнення російських окупантів у будинки кримських татар є актом найбільш масового порушення прав людини в окупованому Криму, скоєних окупантами в один день», — написав він у Facebook. За словами п. Чубаров, можна говорити про початок нової, ще «більш жорстокої хвилі репресій і гонінь на кримських татар», метою яких є спроба привести їх до «повної покірності окупантам».
А Алім Алієв, програмний директор «Кримського дому», заявив, що масовими обшуками й арештами Кремль намагається залякати всіх, хто має відмінну від пропагандистів точку зору. Він наголосив, що останніми роками на окупованому Росією українському півострові з’являється дедалі потужніший мирний спротив населення. І для Кремля це — невтішний прогноз. «Зокрема, з кримських татар впродовж п’яти років намагалися зробити громадян РФ, вибити оцей внутрішній дух свободи. Але цього зробити не вдалось і я впевнений, що не вдасться». Втім, наразі Москва здаватися також не наміру не має.
У зв’язку з незаконними обшуками будинків кримських татар в окупованому Криму Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест. У відомстві переконані, що нова хвиля репресій — це відповідь Кремля на п’яту річницю ухвалення резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Про територіальну цілісність України». Влада РФ налаштована посилити залякування українських громадян, котрі мешкають на тимчасово окупованих територіях. Російська сторона вже неодноразово фабрикувала кримінальні справи проти кримськотатарських активістів. Тактика «Росгвардії» незмінна — обшуки проводять під приводом «справи «Хізб-ут-Тахрір». Міністерство закордонних справ переконане, що обшуки можуть призвести до початку нових судових переслідувань кримських татар. Українська сторона закликала міжнародну спільноту відреагувати на дії окупантів та запровадити нові санкції щодо РФ.
Відтак Україна повідомила генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи (РЄ) про системні затримання в Криму кримських татар. Про це повідомив Дмитро Кулеба, постійний представник України при РЄ. За його словами, цього разу Україна очікує не лише на чергове висловлення стурбованості, а на конкретні кроки зі захисту прав кримських татар. «Якщо ці кроки будуть хоча б на 50 % такими ж енергійними, як спроби деяких впливових сил у РЄ повернути Росію в ПАРЄ, видавши їй індульгенцію за аґресію проти України, права людей в окупованій зоні будуть захищені. А то у нас так виходить: якщо треба допомогти Росії, то і засідання скликають, і документи готують, і юристи обґрунтовують позиції, і лунають заяви про потребу конструктиву. А коли треба захищати жертв російської окупації, то зараз максимум, що можна вичавити з РЄ, це заяву про стурбованість», — написав він у Facebook.
Дипломат зазначив, що в РЄ зараз часто питають, чи стане позиція України щодо Росії м’якшою та поступливішою після виборів. «Дуже тут дехто на це чекає. Не йметься людям. Не знаю, чим завершаться вибори, але для мене тут вибору немає: я буду і надалі вгризатися в нашу позицію. Інакше навіщо тоді це все?», — зазначив він.
Крім цього, Микола Точицький, посол України в Королівстві Бельгія, заявив, що РФ здійснила найбільшу хвилю порушень прав людини в Криму. «П’ятиріччя прийняття резолюції ООН: обшуки в 27 будинках кримських татар. Ми інформуємо партнерів ЄС про жахливе переслідування людей і вимагаємо рішучих заходів реагування», — написав він у Twitter.
Свою чергою, дії РФ щодо затримання 23 жителів Криму, нібито підозрюваних в участі в організації «Хізб ут-Тахрір», засудив Державний департамент США. «Озброєні співробітники ФСБ в масках вдерлися до будинків кримських татар, тероризуючи сім’ї і заарештувавши понад 20 осіб», — заявив Роберт Палладіно, заступник представника американського зовнішньополітичного відомства. Він закликав Москву звільнити цих людей, а також інших «несправедливо засуджених українців».
Сполучені Штати разом із Європейським Союзом закликали Росію допустити до анексованого Криму моніторингову місію Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). Під час засідання Постійної ради ОБСЄ пролунала заява, що для забезпечення миру на окупованих територіях необхідно також допустити представників Місії уздовж кордону з РФ. Гаррі Кеміан, тимчасовий повірений у справах США при ОБСЄ, заявив, що Крим завжди був і буде невід’ємною частиною України. В ОБСЄ зазначили, що незаконні збройні формування Росії постійно перешкоджають діяльності представників Місії. З минулого року бойовики близько двох сотень разів відмовили ОБСЄ через проїзд блокпостами.
А в п’ятницю окупанти затримали 24-го кримськотатарського активіста — Едема Яячикова, котрий після масових обшуків в окупованому Криму перебував у розшуку. Тепер у заручниках Кремля числяться вже 118 громадян України.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply