Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Макрон вирішив стати головним миротворцем для України

Автор:

|

Лютий 12, 2022

|

Рубрика:

Макрон вирішив стати головним миротворцем для України
Емануель Макрон і Володимир Зеленський, 8 лютого, Київ

Цього року у Франції — президентські вибори. Перший тур відбудеться 10 квітня, а другий, якщо знадобиться, 24 квітня. Крім Еммануеля Макрона, теперішнього глави держави, на цю посаду претендують Ерік Земмур, політичний журналіст, есеїст, письменник та оглядач, і Марін Ле Пен, лідерка ультраправої партії «Національний фронт» і шанувальниця Путіна. Остання 2014 року пропонувала федералізувати Україну, називала росіян «великою нацією» та заявила, що США веде проти РФ «холодну війну». А тепер заявила, що у разі перемоги на виборах виведе Францію зі складу НАТО. Причиною такого рішення вона назвала «небажання бути втягнутими в не наші конфлікти». Тож і теперішньому французькому лідеру для перемоги потрібна якась «фішка». Адже на відміну від союзників по НАТО, Париж не надав Україні жодного набою. Натомість Еммануель Макрон вирішив залагодити російсько-український конфлікт дипломатією. 7 лютого від побував у Москві, а 8-го прибув до Києва.

Москва: Україна — «красуня»
На спільній пресконференції з Путіним у Москві Макрон традиційно теревенив багато, гарно і ні про що. Він озвучив набір традиційних заяв про необхідність повного виконання мінських угод і про те, що безпека Європи та відмова країнам у праві на членство у НАТО несумісні. «Я певен, що ми досягнемо результатів, навіть якщо це буде непросто. Для цього потрібне суворе і чітке виконання плану з врегулювання ситуації на Донбасі, що також передбачає кроки і з боку Києва. Найближчі дні стануть вирішальними та потребуватимуть інтенсивних перемовин», — запевнив президент Франції.
Своєю чергою, Путін припустив, що низка ідей та пропозицій Макрона можуть стати основою для прогресу у вирішенні конфлікту. Що це за ідеї та пропозиції, залишилося незрозумілим. Володар Кремля поводився зухвало і вчергове нагадав свою головну вимогу — виконання мінських угод у вигідній для нього інтерпретації, тобто спершу вибори в Окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) під дулами російських автоматів, надання ОРДЛО особливого статусу шляхом внесення змін до Конституції, а вже потім передача Україні контролю над кордоном.
«У Києві то кажуть, що будуть виконувати мінські угоди, то кажуть, що це зруйнує їхню країну. Нещодавно чинний президент України заявив, що йому жоден пункт із цих угод не подобається. Ну, подобається — не подобається… Терпи, моя красуне! Треба виконувати! Інакше — ніяк», — потролив Володимира Зеленського російський президент і додав: «Самі нічого не виконують, а від нас вимагають виконання. Давайте так не будемо бавитися — це погана пісочниця. Нам така гра не подобається».

Київ: «новий порядок»
В Україні Макрон озвучив приблизно ті ж тези… ні про що. «Мій намір — саме з цим я приїхав і до Москви, і до Києва — відновити безпеково-оборонний порядок на європейському континенті. Потрібен «новий порядок», який влаштує всіх на континенті», — заявив він на спільному брифінгу за результатами перемовин із Зеленським. На думку французького лідера, шлях до деескалації лежить у виконанні всіма сторонами мінських домовленостей, а також «створення» нових механізмів гарантування безпеки». Знову ж таки, що таке «нові механізми гарантування безпеки», нова «низка ідей та пропозицій» і «новий порядок», який буцімто мав би влаштувати всіх в Європі, залишилося незрозумілим.
Наразі президент Франції бачить можливість знайти шлях, «незалежно від того, яку архітектуру безпеки будемо обирати на майбутнє», щоб всі цінності були дотримані. Зокрема, йдеться про суверенітет держав і суверенне право націй обирати. «Ми маємо повернутися до такого світопорядку, який повинен влаштовувати всіх», — ще раз наголосив він.
За словами Макрона, виконання мінських домовленостей є єдиним шляхом, який дозволяє йти до стійкого миру. Він також зазначив, що у готовності виконувати ці домовленості його запевнив президент РФ під час перемовин напередодні. «Також я почув від України, що ви теж готові виконувати ці угоди. Мені здається, що на сьогодні це єдиний шлях, який дасть змогу йти до сталого миру», — сказав високий гість.
Водночас він наголосив на важливості внести певні «пояснення» щодо комплексу заходів із виконання мінських угод, щоб уникнути «різночитання». За його словами, це може бути зроблено вже найближчими тижнями в рамках зустрічі Тристоронньої контактної групи х мирного врегулювання на сході України.
А потім були танці на кремлівській галявині. «Путін мене запевняв, що він не є ініціатором ескалації, що він лише реагує. Але при цьому ми бачимо бази російського контингенту в Білорусі, маневри, і все це він виправдовує ситуацією тиску і напруги», — сказав французький президент та закликав не применшувати напруженості ситуації, що склалася. Водночас Макрон, за принципом «і вашим, і нашим» привітав «виваженість і холоднокровність» української сторони в умовах накопичення російських військ біля кордонів держави.
Володимир Зеленський у найкращих дипломатичних традиціях подякував французькому колезі за підтримку та наголосив на «спільному баченні» України та Франції актуальних загроз та безпекових викликів для України, Європи та світу. Крім того, мирний процес, як зазначив український лідер, був одним із ключових питань перемовин. Водночас Україна очікує від президента Російської Федерації (РФ) конкретних кроків, які доведуть серйозність його намірів щодо деескалації. Цим, за словами українського лідера, може стати участь Путіна в зустрічі лідерів країн «нормандського формату».
Крім того, важливим питанням двосторонньої зустрічі стало залучення Франції до спільних економічних і насамперед інфраструктурних проєктів Зеленський подякував Макрону за виділення 1,2 млрд EUR макрофінансової допомоги, яку, за словами українського лідера, використають для стабілізації української економіки. «Ми наразі вже непогано йдемо, але це потужний крок для економічної стійкості України», — наголосив президент України.
А ще він прокоментував слова Путіна про «красуню» Україну, яка нібито має все терпіти. «Путін має рацію у тому, що Україна — «красуня», а от «моя» — це вже перебір. Щодо терплячості… Україна дуже терпляча, бо це мудрість, тому що це важливо не тільки для України, а й для всієї Європи. Ми захищаємо свою країну. Ми на своїй території. Наше терпіння впливає на провокації, коли ми не відповідаємо на них, а поводимося дуже гідно», — зазначив Зеленський.
Крім цього Україна та Франція підписали у вівторок контракти на постачання в Україну французьких локомотивів і пожежно-рятувальної техніки. «Ми фіналізували домовленості та перевели у практичну стадію реалізацію дуже важливого проекту щодо постачання 130 локомотивів компанії Alstom на суму 900 млн EUR, — повідомив президент Зеленський. — Також фіналізували домовленість про постачання в Україну 370 одиниць пожежно-рятувальної техніки французької компанії Desautel SAS на 300 млн EUR. Відповідні рамкові угоди було укладено у травні минулого року, а сьогодні відбулося офіційне підписання.
А Міністерство економіки та фінансів Франції надасть уряду України 200 млн EUR кредиту, а також фінансові гарантії на 1 млрд EUR. Під ці гарантії Київ зможе отримати кредити у французьких банках на пільгових умовах. За словами Ростислава Шурми, заступника голови Офісу президента України, ці гроші можуть спрямувати на конкретні проєкти розвитку, узгоджені з французькою стороною. Також ці проєкти передбачають залучення французьких постачальників і підрядників.
Як повідомляв «Міст», глава угорського уряду встромив ніж у спину України.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Під час спільної прес-конференції з Макроном у Москві Путін несподівано згадав попереднього президента України і запропонував йому політичний притулок у РФ. «Свого часу, коли п. Порошенко ще був президентом України, я йому казав, що якщо у нього виникнуть якісь проблеми в майбутньому, Москва готова надати йому політичний притулок. Він тоді багато іронізував із цього питання. Але сьогодні хочу підтвердити свої пропозиції, попри наші серйозні розбіжності щодо питання врегулювання на Донбасі. І вважаю, що він наробив багато помилок щодо цього. Але все ж його переслідування як державного злочинця — надмірна заявка на успіх від чинного керівництва України», — сказав володар Кремля.
«Розберемося самі, — відповів йому Порошенко. — Переслідуючи проєвропейську опозицію в Україні, Зеленський насамперед хоче зробити подарунок Путіну. Нині це підтвердив вже сам Путін. Раджу Володимиру Олександровичу (Зеленському. — Ред.) припинити тішити Путіна і зайнятися захистом країни. І саме туди спрямувати свої зусилля та зусилля правоохоронних органів, які зараз займаються Порошенком більше, ніж російською загрозою. А Володимиру Володимировичу (Путіну. — Ред.) треба нарешті усвідомити, що ми розберемося самі, тут, в Україні. Й одвічна російська практика «опікуватися» українською політикою та політиками вже давно припинилася. Це сталося тоді, коли мене обрали президентом України».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply