Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Кучма від імені України погодився на «формулу Штайнмаєра»

Автор:

|

Жовтень 02, 2019

|

Рубрика:

Кучма від імені України погодився на «формулу Штайнмаєра»
Леонід Кучма і Володимир Зеленський

Останніми тижнями тривають гарячі суперечки щодо так званої формули Штайнмаєра, запропонованої Франком-Вальтером Штайнмаєром, колишнім міністром закордонних справ, а тепер — федеральним президентом Федеративної Республіки Німеччина (ФРН). Її зміст полягає у врегулюванні конфлікту на Донбасі через надання особливого статусу зараз окупованим Росією окремим реґіонам Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), проведення на цих територіях місцевих виборів, та амністію учасниками незаконних збройних формувань.
Її палким промоутером виступив Еммануель Макрон, президент Франції, котрий останнім часом налагодив дуже теплі стосунки з Путіним. Так, під час свого виступу на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) 1 жовтня він закликав до виконання мінських домовленостей шляхом реалізації «формули Штайнмаєра». Французький лідер також підтримав повернення російської делегації до ПАРЄ та мимохіть нагадав про українців, котрих незаконно утримують у Російській Федерації (РФ).
У Кремлі ж перейшли до прихованих погроз. «Якщо влада України відмовиться письмово зафіксувати «формулу Штайнмаєра», яка описує процес надання Донбасу особливого статусу, це істотно загальмує перемовний процес, — заявив Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ. — Тоді Кремль продовжить пошуки шляхів вирішення цієї внутрішньоукраїнської проблеми в міру своїх можливостей».
Нагадаємо, що подібний тиск напередодні підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом 2013 року Путін чинив на тодішнього президента Януковича. Коли останній піддався, це стало поштовхом до Революції гідності. Вочевидь, тепер настала черга президента Зеленського.
У вівторок Леонід Кучма, другий президент України, а тепер — представник України в Тристоронній контактній групі (ТКГ) на перемовинах у Мінську (Білорусь) «формулу Штайнмаєра» підписав. Заспокоювати народ одразу ж кинувся пояснювати на брифінгу теперішній глава держави.
Він заявив, що підготують новий закон про особливий статус ОРДЛО, що тимчасовий закон про особливий статус Донбасу почне діяти на постійній основі лише за умови, коли там відбудуться місцеві вибори за Конституцією України та законодавством України, а також після публікації звіту Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) про те, що вибори відбулися за міжнародними стандартами. Нагадаємо, що в Спеціальній моніторинговій місіє ОБСЄ на сході України зараз працює чимало росіян і вона вже не раз робила контроверсійні заяви про російсько-українську війну, які спотворювали факти про реальний стан справ.
Свою чергою, Мартін Сайдік, спеціальний представник ОБСЄ у ТКГ, заявив, що «формулу Штайнмаєра» закріпили не єдиним документом, а листами. Він уточнив, що під кожним листом стоять підписи авторів. А на запитання, чи не стоять підписи всіх учасників контактної групи під єдиним текстом, п. Сайдік наголосив, що «підписи стоять під окремими листами».
Природно, що вітати рішення узгодження формули імені свого співвітчизника кинулися у ФРН. «Я радий, що конструктивна атмосфера в ТКГ призвела до настільки очікуваного прогресу. Це відчиняє двері саміту № 4 й інших етапів реалізації мінських угод», — заявив Хайко Маас, міністр закордонних справ цієї країни.
Однак в Україні ці радощі розділяють не всі. Петро Порошенко, п’ятий президент України, разом із фракцією «Європейська солідарність» на підписання Україною «формули Штайнмаєра» відреагував жорстко. «Погодившись на так звану формулу Штайнмаєра, Україна зреклася від власної дорожньої карти виконання Мінська, логіку якої свого часу підтримали ФРН, Франція та США. «Європейська солідарність» наполягає: спершу повинні бути вирішені питання безпеки, і тільки потім — політичні», — йдеться в заяві.
У фракції переконані, що змінювати ці блоки місцями — «пастка», яка може вільно або мимовільно вивести на шлях капітуляції. «Спільне завдання всіх патріотичних сил — не допустити такого сценарію. Ми готові як допомогти владі виплутатися з цієї пастки, так і жорстко протидіяти небезпечним сценаріям, якщо влада не буде чути суспільство й опозицію», — наголосили в цій політичній силі.
У партії «Голос» заявили, що вимагають проведення закритого засідання парламенту, на якому президент Зеленський має пояснити, який документ підписали в Мінську і на які поступки він готовий піти. «З наявної інформації неможливо зрозуміти: хто й яких домовленостей досягнув із країною-аґресором під виглядом реалізації «формули Штайнмаєра». Ми категорично проти проведення виборів на окупованих територіях Донбасу без повного безумовного контролю української держави за українсько-російським кордоном», — йдеться в їхній заяві.
У Всеукраїнському об’єднанні (ВО) «Батьківщині» також вимагають від Зе-президента пояснень. «Батьківщина» вважає «формулу Штайнмаєра» неприпустимою для України, а її підписання в Мінську — прямою загрозою національній безпеці, територіальній цілісності та суверенітету нашої країни. Ми звертаємося до президента з проханням терміново зібрати лідерів парламентських фракцій і детально пояснити, що підписано в Мінську та на які дії надали згоду», — зазначили у партії.
Ірина Геращенко, колишня учасниця перемовин, у Мінську назвала підписання «формули Штайнмаєра» планом Путіна і наголосила, що в Москви тепер немає жодних зобов’язань. Андрій Парубій, колишній голова Верховної Ради України, назвав таке рішення спробою демонтажу української держави та закликав до об’єднання заради недопущення сценарію капітуляції. А відома українська журналістка Соня Кошкіна назвала 1 жовтня ц. р. чорним днем української історії.
Відтак уже під вечір вівторка під Офісом президента України (ОПУ) почали збиратися мітинґарі проти підписання Україною «формули Штайнмаєра». Вони прийшли з прапорами ВО «Свобода» та «Національного корпусу». Прибули й ветерани російсько-української війни, котрі закликали зібратися о дев’ятій годині вечора на Майдані Незалежності. На цій акції були присутні кілька сотень протестувальників, вони скандували «Ні — капітуляції!» Влада ж кинулася стягувати до ОПУ поліційні загони.
У відповідь Андрій Білецький, лідер партії «Національний корпус», засновник і перший командир полку «Азов», оголосив їхню акцію безстрокову. «Ми маємо показати цій владі: ми такі ж, як були і п’ять років тому, у нас є власна гідність, у нас є почуття честі і ми готові боротися за нашу країну!» — заявив він.
На акції протесту стали виходити люди й в інших містах України. У Львові близько півсотні активістів зібралися під стінами будівлі Служби безпеки України (СБУ). Під стіни місцевого управління мітинґарі прийшли й у Харкові. Вони висунули вимогу притягнути до відповідальності Леоніда Кучму й інших учасників ТКГ, підпалили фаєри та наразі завершили акцію. А в Маріуполі противники «формули Штайнмаєра» вийшли на акцію протесту на Театральній площі. Вони тримали прапори України та плакати з написами «Ні капітуляції» та «Україну не здамо!». Нагадаємо, що так починався другий Майдан.

Євген Клен

Коментарі експертів
Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України:
— Так звану формулу Штайнмаєра необхідно доповнити чітким і послідовним планом заходів щодо проведення виборів на території ОРДЛО відповідно до українського законодавства. Схоже, що вибори мають бути ЗАГАЛОМ вільними та чесними. Тобто РФ зробить їх не вільними, не чесними й узагалі не виборами. Для демократичних виборів недостатньо простої відсутності російських військових, потрібне також повне роззброєння бойовиків, контроль кордону, участь українських засобів масової інформації та політичних партій, доступ до виборчих дільниць для тимчасово переміщених осіб, вільна робота Центральної виборчої комісії, судів тощо. Інакше легітимність цих виборів ніколи не буде визнана. Для нас це питання нашого існування як єдиної та соборної держави.

Віталій Портников, оглядач «Радіо «Свобода»:
— Згода з російським варіантом «формули Штайнмаєра» означатиме проведення місцевих виборів на Донбасі за присутності російських військ та їхніх найманців, консервування існуючого на окупованій території антиукраїнського режиму та російського контролю над ним за номінального «повернення» територій до складу України. Ну, і ніякого контролю над кордоном також не буде.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply