Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Коломойського покарали за корупцію на посаді керівника області

Автор:

|

Березень 12, 2021

|

Рубрика:

Коломойського покарали за корупцію на посаді керівника області
Ігор Коломойський

Президент Сполучених Штатів виконує обіцянки свого українського колеги за посадою.

«Сильний сигнал»
Ентоні Блінкен, державний секретар США, 5 березня оголосив внесення до санкційного списку «олігарха й державного чиновника України Ігоря Коломойського через його причетність до значної корупції». Бо цей восьмий в рейтинґу найзаможніших громадян України мільярдер, «із 2014-го по 2015 рік брав на посаді голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації (ОДА) участь у корупційних діях, які підривали верховенство права та довіру української громадськості до демократичних інститутів й процесів урядування, в т. ч. використання свого політичного впливу й офіційної влади для особистої вигоди».
Керівник американського зовнішньополітичного відомства також висловив занепокоєння «поточними постійними спробами Коломойського підірвати демократичні процеси й інституції в Україні, що становить серйозну загрозу для її майбутнього». І пояснив, що рішення Держдепу «підтверджує прагнення США підтримувати реформи політичного, економічного та судового секторів, які є ключовими для євроатлантичного шляху України». «США продовжують підтримувати всіх українців, чия робота рухає реформи вперед. Держдепартамент і надалі використовуватиме подібні повноваження й інструменти, щоб сприяти відповідальності корумпованих суб’єктів», — запевнив п. Блінкен.
Нед Прайс, речник відомства, пояснив, що «сильний сигнал про підтримку усіх українців, чия праця рухає реформи уперед» США надсилають тому, що «віддані просуванню підзвітності та боротьбі проти безкарності тих, хто задіяний у значній корупції, і будуть і надалі використовувати усі доступні інструменти, щоб протидіяти корупції на глобальному рівні. А відповідаючи на запитання про підстави для запровадження санкцій щодо Коломойського, запевнив, що держсекретар справді «має інформацію, яка заслуговує на довіру про те, що Коломойський брав участь у корупції».
Чиновник уточнив, що інформація «була зібрана з різних джерел». Зокрема, за його словами, «численні засоби масової інформації широко інформували про корупційну діяльність Коломойського, і це також було предметом розслідування з боку українського уряду». «Ця корупція підірвала верховенство права й вплив української громадськості на демократичні інститути їхнього уряду та державні процеси. США прагнуть допомогти Україні досягти майбутнього, за яке багато українців вийшли на Майдан під час Революції гідності», — наголосив він.

«Україна вдячна»
Санкції щодо Коломойського поширили й на його дружину, доньку та сина, адже для американців не секрет, що в Україні «переписують» майно на родичів, аби уникнути його арешту. Вони також стали «неприйнятними для в’їзду до США». Але в Національному банку України зауважили, що «інформації про обмеження (Коломойських. — Авт.) в частині банківських операцій, у т. ч. на території України, не було».
Тож Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень, зауважив: «Запроваджені цього тижня обмеження є символічними. Олігарх уникнув економічних санкцій, активи залишилися недоторканими, а бізнес продовжить працювати. Принаймні, поки що. Проте, офіційний Вашинґтон надіслав чіткий сигнал. Унікальність перестороги — в її багатовекторності, адже висновки від кроку Держдепу повинен зробити не тільки Коломойський, а і його запеклі друзі з кола інших українських олігархів, місцева правоохоронна система, а також, що найголовніше, чинний президент Зеленський».
Але Офіс президента України (ОПУ) лише визнав 5 березня необхідність «подолати систему, в якій домінують олігархи». Зокрема, «створенням умов в Україні, при яких бізнес розвиватися в прозорій, конкурентному середовищі, а великі фінансові групи не зможуть домінувати на ринку, впливати на медіа та політичні рішення». «Україна вдячна кожному партнеру за підтримку на цьому шляху. Кожне справедливе рішення в цьому напрямку допоможе Україні стати сильною та по-справжньому незалежною державою. Ми невідступно рухатимемося на шляху реформування кожного сектора та зміцнення наших відносин, серед іншого й зі стратегічним партнером — США», — запевнили в ОПУ.

Розгубленість президента
«ОПУ наразі розродився лише протокольною реакцією. Але згадати прізвище дніпровського магната в повідомленні від президентської канцелярії не наважилися. Таке знеособлення неґативного політико-економічного явища української дійсності на рівень міфічної деолігархізації дозволить вивести Коломойського з-під удару. А боротьба «з усіма», без конкретних прізвищ, найімовірніше, завершиться великою імітацією. На цьому етапі все виглядає так, що колективному Заходу доведеться і далі підштовхувати Зеленського та компанію до конкретних дій», — резюмував п. Федорців.
Своєю чергою, в німецькій телерадіокорпорації Deutsche Welle констатували: «Відсутність реакції Зеленського на санкції США проти його колишнього бізнес-партнера Коломойського свідчить про повну розгубленість президента. Колишній діловий партнер олігарха, котрого в США підозрюють у причетності до корупції, вирішив відмовчатися, прикрившись беззубою заявою від імені ОПУ. Після того, як США оголосили про санкції проти Коломойського, Зеленський не знайшов часу і потрібних слів, аби сформулювати свою позицію з приводу того, що відбувається. Зрозуміло, що опальний мільярдер — не чужа для теперішнього президента людина. Саме на його телеканалі Зеленський зробив карколомну кар’єру — від актора до глави держави».
Тому журналісти Deutsche Welle наголосили: «Запроваджені США санкції проти Коломойського через причетність його до корупції в 2014-2015 рр. під час перебування на посаді голови Дніпропетровської ОДА, — сигнал Зеленському, що адміністрація Білого дому не має наміру миритися з впливом Коломойського на українську політику й економіку. «Чорна мітка» мільярдерові, вочевидь, має підштовхнути керівництво України до рішучих дій із деолігархізації країни».
Але наразі влада лише анонсує їх. Юлія Мендель, речниця президента України, стверджуючи 8 березня, що «стався удар по трьох дуже відомих людях, які представляють величезні фінансові групи, які зробили свої статки на державному бюджеті, податках», запевнила, що серед них є Коломойський.
І уточнила, що Національне антикорупційне бюро України оголосило підозру в розтраті колишнім голові правління «ПриватБанку», який до націоналізації належав Коломойському, його першому заступнику та керівнику одного з підрозділів. «Я думаю, що це не кінець. Думаю, це початок», — пообіцяла п. Мендель.

Вистачить сміливості?
Але в цьому впевнені не всі. Бо генпрокурорка Ірина Венедиктова не підтвердила заяви ексміністра фінансів Олександра Данилюка, що в її офісі готують екстрадицію Коломойського до США, де його звинуватили у відмиванні коштів. Мовляв, бракує доказів. Тож запевнення Держдепу, що п. Блінкен має інформацію, що Коломойський брав участь у корупції, адресовані передусім Венедиктовій і Зеленському, якому вона підконтрольна.
У Deutsche Welle підсумували: «Чи вистачить сміливості у теперішнього президента України приборкати політичні й економічні апетити Коломойського за допомогою Ради національної безпеки й оборони, ніхто не знає. Напевно, побоюється реакції з боку олігарха. Хтозна, який у того є компромат на Зеленського. Але рано чи пізно Зеленському доведеться обирати між своїм давнім другом і президентом США. І мені здається, що в цій ситуації вибір очевидний. Просто український президент до цього поки що не готовий. Ось і виходить, що боротися з корупцією та олігархами в Україні обіцяв Зеленський, а виконувати його обіцянки взявся Байден».
А в The New York Times, де не забули про те, як в інтерв’ю виданню Коломойський заявив 2019 року, що «Україна має покращити стосунки з Росією», наголосили: «Адміністрація Байдена розглядає боротьбу з корупцією в Україні як кращий захист від російського впливу. Олігархи здійснюють неабиякий вплив у країні, контролюючи засоби масової інформації та часом фінансуючи цілі фракції в парламенті, що суперечить зусиллям Америки й Європи щодо зміцнення прозахідної геополітичної орієнтації України».
Американський політтехолог Дейн Вотерс пояснив: «США намагаються обмежити можливість Путіна взяти Україну під повний контроль. Держдеп подивився на всі шматочки пазлу в Україні, знайшов те, що не вирішено, і почав над цим працювати. А Коломойський — це проблема. Він є відомою загрозою для українського уряду. Візові санкції проти Коломойського — заклик вжити щодо нього більш рішучих заходів. А накладання санкцій на його рідних — це демонстрація у великій зацікавленості в покаранні Коломойського».
Як повідомляв «Міст», США конфіскує ще одну будівлю Коломойського.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply