Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 16, 2021

Із РФ та ОРДЛО подають тисячі скарг проти України до ЄСПЛ

Автор:

|

Квітень 19, 2021

|

Рубрика:

Із РФ та ОРДЛО подають тисячі скарг проти України до ЄСПЛ
Будівля ЄСПЛ у Страсбурзі

Адвокати з Російської Федерації (РФ) та окупованих територій Донбасу сплановано подають тисячі заяв до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти України від імені жителів Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Як повідомляв «Міст», Україна увійшла в трійку країн, проти яких 2020 року подали найбільше скарг до ЄСПЛ (84 справи). До першої п’ятірки також увійшли: РФ (218), Туреччина (103), а також Румунія (78) та Угорщина (61). Журналісти проєкту «Схеми» (спільний проєкт «Радіо Свобода» і телеканалу «UA:Перший») вирішили дослідити, яким чином Україна опинилась у трійці антилідерів. Виявилося, що з-поміж майже 10,5 тис. скарг проти України, які зараз перебувають на розгляді ЄСПЛ, приблизно 7 тис. подали юристи російської приватної адвокатської компанії, а також правниками з ОРДЛО. Тобто громадяни України, котрі мешкають на неокупованій території, сукупно подали до ЄСПЛ не більше 4 тис. скарг.

Нечувана «працездатність»
Найбільша активна група — теперішні й колишні адвокати з приватної російської міжтериторіальної колегії адвокатів «Клішин і партнери». Загалом від 12 правників цієї компанії журналісти «Схем» нарахували більше 5 тис. скарг (тобто, більш ніж 75 % усіх скарг, які подані до ЄСПЛ проти України, ймовірно, від імені жителів ОРДЛО). 18 із них суд уже визнав такими, що не підлягають розгляду.
Зокрема, Олександр Малахов, один із адвокатів фірми «Клішин і партнери», за останні шість літ подав 771 скаргу (тобто майже 130 скарг на рік). При тому, що в середньому юристи, котрі професійно працюють із ЄСПЛ, зазвичай подають на рік до 20 заяв.
Олексій Клішин, голова колегії «Клішин і партнери» й її засновник, — в минулому член Ради федерації парламенту РФ. Серед клієнтів фірми — низка російських державних структур, зокрема, Міністерство юстиції РФ. Один із контрактів із цим відомством (від 2015 року) — на суму понад 600 тис. USD — уклали з посиланням на секретну постанову уряду РФ.
Інші виявлені журналістами «Схем» громадяни РФ, котрі збирали та подавали скарги до ЄСПЛ зі 2014-го по 2017 рік — брати Федорови. Член Громадської палати РФ Георгій Федоров разом із братом Володимиром були залучені до організації «Право проти фашизму», яка публічно звітувала про масове звернення до ЄСПЛ.
Володимир Федоров так пояснював це в ефірі донецького телебачення: «Сказати, що ЄСПЛ абсолютно незалежний — це неправда. Ба більше, на початку вони робили все, для того, щоб не приймати у нас ці позови. Але вони змушені — під таким валом… У тому числі, завдяки нашій роботі, Україна вийшла на перше місце за позовами до ЄСПЛ (станом на 2016 рік. — Ред.)».
«Тобто є кілька російських юристів, котрі розпочали подавати скарги лише після 2014 року. Вони не мають скарг проти РФ, а лише проти України. Це надзвичайно велика кількість справ. Коли ми говоримо про позицію на сході, то треба мати доволі серйозні докази для того, щоб подавати скарги проти однієї держави. До того ж, тактично, з точки зору заявника, простіше зазначати відповідачами дві держави, а нехай держави вже розбираються між собою — хто винен у порушенні прав людини», — каже Сергій Заєць, український правозахисник.

Сепаратистське «СБУ»
Не сидять склавши руки й юристи на окупованій частині Донбасу. Зокрема, Віталій Галахов, голова організації «Справедливий захист», 2018-го публічно звітував про зібрані й надіслані до ЄСПЛ понад 2 тис. скарг. «Схеми» виявили, що п. Галахов перебуває у розшуку Офісу генерального прокурора України, який підозрює його в т. ч., у фальсифікаціях зі заявами жителів ОРДЛО до міжнародних судів. Правоохоронці виявили близько ста осіб, котрі повідомили, що насправді ніяких скарг не подавали.
У період із кінця 2014-го по 2016 рік щонайменше 500 скарг винятково проти України подала до ЄСПЛ Юлія Нікітіна, яку в російських засобах масової інформації представляли як юристку громадської організації «Союз біженців України» («СБУ»), створеної Олегом Царьовим, колишнім депутатом Верховної Ради України (ВРУ) від Партії реґіонів, й оголошеного в розшук за звинуваченням у державній зраді, тепер переховується в РФ.
Згадку про «СБУ» журналісти знайшли також у копії зламаної електронної пошти Саргіса Мірзаханяна — медіатехнолога Владислава Суркова, колишнього помічника Путіна й одного з авторів концепції «русского міра». Походження цього архіву «Схемам» підтвердили в Українському кіберальянсі.
Раніше Іван Ліщина, заступник міністра юстиції України й уповноважений у справах ЄСПЛ, в інтерв’ю порталу «Букви» також пояснив, чому жителі ОРДЛО стали масово подавати позови проти України. «Зараз ЄСПЛ має 10,5 тис. заяв проти України. З них 8 тис. — це Крим і Донбас. З цих 8 тис. — 7 тис. подали з Донбасу. І з них 6 тис. — скарги винятково проти України. Ці скарги нам не комунікували, тому можу лише здогадуватися, про що там йдеться. Але ж дивіться: вся Україна згенерувала 10,5 тис. скарг із них — 7 тис. скарги з Донбасу. Тобто сама Україна генерує десь в близько 4 тис. скарг. У Міністерстві юстиції є підозра, що людей, котрі живуть в ОРДЛО, могли підштовхнути масово подавати заяви проти України», — зазначив він.
Заступник міністра також повідомив, що в суді є 50-200 справ, де спільно фігурують Україна та РФ. Це скарги, подані українськими військовими, котрих взяли у полон та катували. «Заяви подали проти РФ як порушника й України, в якої були позитивні зобов’язання, які треба було виконувати. Зокрема, йдеться про погану організацію бойових дій, внаслідок чого військові потрапили у полон», — пояснив він.

Полювання на кількох зайців
Серед іншого «Схеми» знайшли також звіти кремлівських пропаґандистів щодо розповсюдження публікацій на тему позовів до ЄСПЛ. В окремому листуванні вони обговорювали, як подавати інформацію так, аби РФ не вважалася лідером антирейтинґу за кількістю скарг та нав’язати громадськості думку щодо політизованості рішень ЄСПЛ.
«Як встановили журналісти, близько 98 % скарг через війну на Донбасі, які подали винятково проти України і зараз перебувають на розгляді ЄСПЛ, надсилали адвокати або з РФ, або з окупованих територій України, наразі підконтрольних Москві. Масове подання позовів можуть робити з метою дискредитації України в очах світової спільноти, адже за результатами минулого року, відповідно до статистики ЄСПЛ, Україна опинилася на третьому місці серед майже пів сотні країн за кількістю скарг щодо порушення прав людини. Ще однією метою може бути також гальмування роботи самого ЄСПЛ через масову подачу скарг і його дискредитації як інституції. Проте по-справжньому в цій кампанії можуть програти постраждалі від війни, які через дипломатичну війну та чиїсь забавки зі статистикою, зрештою, можуть залишитися без права на справедливий суд», — підсумовують розслідувачі проєкту «Схеми».
Як повідомляв «Міст», Україна — третя за кількістю позовів до ЄСПЛ.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Центральна виборча комісія (ЦВК) офіційно визнала переможцем на довиборах до ВРУ в 50-му окрузі Андрія Аксьонова, міського голову м. Добропілля, представника партії «Порядок». «За нього проголосувало 19 949 виборців, що становить понад 64 % від кількості виборців, котрі взяли участь у голосуванні», — йдеться в повідомленні. Андрій Аксьонов не раз опинявся в епіцентрі сепаратистських скандалів, зокрема, навесні 2014-го, будучи війтом с. Новодонецьке, підпорядкованого міській раді Добропілля, займався організацією незаконного референдуму про створення «Донецької народної республіки». Тоді в своїх інтерв’ю Аксьонов стверджував, що як селищний голова зобов’язаний «підтримувати бажання мешканців, навіть якщо вони захочуть приєднатися до Гондурасу». За інформацією журналістів проєкту «Донбас. Реалії», Служба безпеки України за десять днів до виборів повідомила ЦВК про російський паспорт Аксьонова, наголосивши, що громадянином РФ він став уже після початку війни на сході України, і попросила вжити заходів у зв’язку з цією інформацією. В ЦВК підтвердили: лист від спецслужби справді отримували, але зазначили, що реагувати не мали підстав. «На сьогодні законодавство України не передбачає ні можливості, ні механізму скасування реєстрації кандидатом у народні депутати особи, в якої виявлено громадянство іншої держави, поки ця особа є громадянином України», — наголосили в комісії. Там додали, що підставою для скасування реєстрації кандидатом у народні депутати не може бути звинувачення будь-якої особи в сепаратизмі чи будь-якому злочині, доки немає відповідного судового вироку, що набув законної сили.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply