Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Хасиди завдали клопотів українцям

Автор:

|

Вересень 17, 2020

|

Рубрика:

Хасиди завдали клопотів українцям
Хасиди на білорусько-українському кордоні

Попри пандемію коронавірусу прочани з усього світу злітаються на святкування Рош-га-Шана.

«Груповий суїцид»
Моше Азман, головний рабин України і Джоель Ліон, посол Ізраїлю в Києві, заздалегідь закликали прибічників хасидизму (містичного відгалуження юдаїзму) не їхати до Умані через епідемію коронавірусу. Але ті вперто прагнуть зустріти Рош га-Шана (юдейський Новий рік, який святкуватимуть із 29 вересня до 1 жовтня) біля могили засновника їхньої конфесії Нахмана в Умані.
Бо вірять, що кожного року для людини відбувається суд, на якому вирішують її долю на наступні 365 днів. Тому якщо на Рош га-Шана приїхати на могилу Нахмана, то він стане для вірного «адвокатом» на цьому суді й, відповідно, рік буде вдалим.
Але Міністерство закордонних справ (МЗС) України ще 10 липня ухвалило рішення, що хасиди через епідеміологічну ситуацію в Ізраїлі не зможуть прибути до Умані. 5 серпня з цим погодилися МЗС і Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) Ізраїлю, які попросили українські органи влади обмежити проведення масових релігійних заходів.
Ейтан Фрідман, представник МОЗ Ізраїлю, пояснив: «В умовах коронавірусу проща в Умань виглядає як груповий суїцид. Неможливо контролювати поведінку тисяч людей на обмеженій території, навіть якщо вона — просто неба. До того ж, прочани зазвичай спільно проживають по 10-20 у крихітних кімнатках».
Але на це не зважали тисячі хасидів. 22 серпня портал Vesty.co.il цитував Натаніеля Барда з Ізраїлю: «Нас ніщо не здатне зупинити на шляху до Умані, до могили нашого праведника. Ні заборони, ні скасування рейсів, ні погрози. Якщо буде потрібно, прорвемося на підводному човні».
Після скасування чартерів до України хасиди скуповували на сайтах туристичних аґенцій транзитні авіаквитки, попри попередження, що в разі їхнього скасування компенсації не буде. А Олександр Цебрій, міський голова Умані, навіть ночував під будівлею Офісу президента України, вимагаючи зустрічі з ним Володимиром Зеленським, аби домогтися обмеження в’їзду хасидів. «Питання стосується життя та здоров’я жителів Умані. До 100-тисячного міста мають завітати тисячі іноземців. Зазвичай вони прилітають із Держави Ізраїль, яка наразі перебуває в «червоній зоні», — пояснив він.

«Призведе до колапсу»
17 серпня Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій України повідомила, що на святкуванні Рош га-Шана можуть перебувати 5-10 тис. хасидів. Щоправда, наступного дня український та ізраїльський уряд записали спільне звернення до них із проханням утриматися від поїздки до Умані.
Роні Гамзу, керівник урядового коронавірусного центру Ізраїлю, наголосив: «Тисячі прочан, котрі відвідають могилу цадика Нахмана, поставлять під загрозу обидві країни. Проведення двох тижнів святкувань в Умані неминуче матиме серйозні наслідки. Варто очікувати, що подібні заходи в такі неспокійні часи породжуватимуть масові зараження туристів і місцевих жителів України. Згодом вони перетворяться на важкий тягар для місцевих медичних систем».
Тому п. Гамзу закликав президента України не дозволяти хасидам відвідувати цього року Умань. 25 серпня, спілкуючись із представникам єврейських релігійних організацій в Україні, той визнав: «Усі великі скупчення людей дають приріст інфікування в рази. Масове святкування Рош га-Шана призведе до колосального колапсу. Це буде колапс в Україні, потім це буде колапс в інших країнах».
Відтак попросив представників іудейських релігійних організацій закликати хасидів уникати масових скупчень на свято Рош га-Шана. Того ж дня уряд України заявив: «На прохання прем’єра Ізраїлю прийняли про суттєве обмеження паломництва хасидів в Умань для святкування Рош-ха-Шана». Але не пояснив, що ж мав на увазі під «суттєвим обмеженням». А 27 серпня українські телеканали показали сотні хасидів, котрі застрягли в українських аеропортах.
Речник Державної прикордонної служби України пояснив: «Ті, хто отримали відмову, або не змогли підтвердити мету своєї поїздки, або діяла заборона на в’їзд. Якщо вони прибували через аеропорти, то авіакомпанії забезпечать їхнє повернення до країни вильоту».

«Буде ще один Майдан»
27 серпня уряд України ухвалив рішення закрити кордони для іноземців. Президент України також нарешті заявив, що святкування Рош га-Шана в Умані неможливе через епідемію. А 2 вересня уряд затвердив зміни до правил в’їзду іноземців на територію України. Зокрема, з переліку дозволених підстав для в’їзду іноземців забрали право на транзит до двох діб. Цією опцією й користувалися численні прочани, котрі їхали до Умані.
І цим неабияк розлютили її жителів. Британська телерадіокорпорація Бі-бі-сі цитувала скарги жительки Умані Олени Єремеєвої: «Паску ми святили он-лайн, на кладовища нас не пускали. Чому для паломників немає карантинних обмежень? Люди напружені. Буде ще один Майдан, якщо їм масово дозволять приїхати».
Одному з прочан місцеві підлітки навіть розбили в супермаркеті носа. 4 вересня міський голова розповів: «В Умані у шести хасидів-паломників виявили зараження коронавірусом. А в мене була домовленість із головним рабином України, що всі вони мали бути тестованими. В міській лікарні є лише 14 ліжок для хворих коронавірусом, а вже лікуються 18 осіб. Для розміщення заражених довелося шукати додаткові можливості».
6 вересня Джоел Ліон попередив: «За інформацією, яку ми отримуємо з туристичних аґенцій та авіакомпаній, очікується прибуття до України 50-80 тис. паломників». 8 вересня Євген Єнін, заступник міністра закордонних справ України, запевнив: «Уряд Ізраїлю підтвердив МЗС України готовність надіслати шістьох представників ізраїльської поліції для надання допомоги українським колегам у місцях перебування громадян Держави Ізраїль в Умані у відповідь на запит Національної поліції» (НП).
9 вересня у міґраційній службі повідомили, що на території Умані перебувають 1,2 тис. хасидів. Решта — в Меджибожі, Брацлаві, Вінниці, Дніпрі, Одесі й Києві. Міський голова Умані поскаржився: «Ми очікуємо, що вони на святкування Рош га-Шана всі приїдуть в Умань. І ми будемо мати до 3 тис. осіб». Він також поінформував, що коронавірус виявили вже у восьми хасидів, тому жителі Умані налякані приїздом прочан. Бо, за словами міського голови, ніхто не хоче сидіння вдома, проїдаючи всі заощадження.

«На країну чинять тиск»
10 вересня камери відеостеження на могилі Нахмана зафіксували брутальне знесення хасидами залізної захисної огорожі, встановленої для впорядкованого проходу, щоб мінімізувати поширення коронавірусу. Того ж дня НП і Державна міґраційна служба України ухвалили рішення депортувати двох руйнівників загорожі до Ізраїлю.
Наступного дня на дверях одного з кафе в Умані з’явилося оголошення «Хасидів не обслуговують! Covid-19». Об’єднана єврейська община України зажадала від поліції порушити з цього приводу кримінальну справу. В поліції інкримінували власнику кафе «порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної приналежності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками».
12 вересня 26 американських конґресменів-республіканців надіслали Майку Помпео, державному секретарю США листа, в якому попросили його закликати Україну як «релігійний виняток» впустити для святкування Рош ха-Шана до 2 тис. прочан-хасидів. А також запевнили, що ті «поважатимуть вимоги безпеки України, в т. ч. необхідність «залишатися відокремлено від місцевого населення».
Повідомляючи про це, «Голос Америки» процитував Алекса Кея, ортодоксального єврея зі штату Нью-Йорк: «Якщо на цей Рош га-Шана буде великий наплив євреїв до України, то все, що трапиться в Україні, буде через євреїв. Коли мене запитують, звідки я, все ще кажу, що з України. Це моя країна. І вона мені дуже дорога. Мені важко бачити, що на країну чинять тиск. І для мене це ще важче через те, що євреї беруть у цьому участь».
14 вересня в Умані знову виник конфлікт — через будівництво синагоги. Місцеві жителі заявили, що її збудували з порушенням будівельних норм, відтак, у сусідніх оселях потріскалися стіни.
Того ж дня на кордоні Білорусі та України застрягли 1,5 тис. хасидів, котрі хотіли скористатися послабленнями для білоруських громадян і прямували до Умані попри заборону на в’їзд до України для усіх інших іноземців. Відтак українські прикордонники посилили охорону державного кордону з Білоруссю.
Як повідомляв «Міст», в українських аеропортах застрягли десятки іноземців.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply