Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Європа проводить свої «червоні лінії» для Росії

Автор:

|

Січень 14, 2022

|

Рубрика:

Європа проводить свої «червоні лінії» для Росії
Жозеп Боррель на сході України 5 січня 2022 р.

Жозеп Боррель, високий представник Європейського Союзу (ЄС) зі зовнішньої та безпекової політики, минулого тижня обговорив із Єнсом Столтенберґом, генеральним секретарем НАТО, тему концентрації сил РФ поблизу кордонів із Україною, а також російські пропозиції у сфері безпеки. Розмова двох політиків відбулася напередодні поїздки п. Бореля до України. Також вони обговорили військове посилення Росії на кордоні з Україною та два проєкти домовленостей про безпеку, спрямовані Російською Федерацією (РФ) до США та НАТО. У Харкові високого гостя зустрів Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. Пізніше у Києві відбулися перемовини з Денисом Шмигалем, главою українського уряду, на яких домовилися навесні провести саміт Асоціації Україна-ЄС. Натомість президент України такого поважного гостя проігнорував і поїхав на відпочинок до Буковелю, що Карпатах.

Дипломати на фронті
Жозеп Боррель відвідав Україну з офіційним візитом. «У зв’язку з наростаючим посиленням військової могутності РФ (біля кордонів України. — Ред.) я перебуваю тут, аби продемонструвати підтримку ЄС суверенітету та територіальній цілісності України та підтримати послідовні зусилля щодо реформування, які мають ключове значення для стійкості», — написав він у соціальній мережі й оприлюднив світлину аеропорту у Харкові.
Своєю чергою, п. Кулеба назвав візит п. Борреля частиною заходів стримування РФ. «Візит є своєчасним і конкретним проявом підтримки України та солідарності з українцями, які проживають у зоні бойових дій на Донбасі», — заявив він.
Відтак керівники української й європейської дипломатії вирушили на лінію зіткнення у Станиці Луганській. «Жозеп Боррель і Дмитро Кулеба залишають неповторний VIP-термінал сталінської архітектури в аеропорту Харкова (хоча сумніваюся, що цей термін використовували, коли він був збудований) на лінію дотику у Станиці Луганській», — повідомив Матті Маасікас, голова представництва ЄС в Україні. А п. Кулеба додав, що це перший візит високого представника ЄС до Донбасу з моменту, коли Росія розпочала війну. «Цей візит є знаком єдності України й ЄС на тлі загроз РФ і сили нашої дипломатії заради миру, безпеки та справедливості в Європі», — зазначив він.

Україну не здадуть
Крім того, що поїздка Жозепа Борреля на Донбас стала першим візитом глави європейської дипломатії в зону збройного конфлікту від часу його початку навесні 2014-го року, це ще й був перший закордонний візит верховного представника ЄС зі зовнішньої політики та політики безпеки цього року. І він відбувся до України в час, який через різдвяні та новорічні канікули вважається «періодом дипломатичної тиші». Приводом для такого візиту стало стягнення Кремлем військ до українського кордону та загроза внаслідок цього ескалації конфлікту на сході України.
«Наша головна мета — зниження напруги. Це має відбуватися під час перемовин і шляхом твердих заяв щодо підтримки України», — заявив євродипломат у Станиці Луганській на спільному брифінгу з міністром Кулебою. «Будь-яка військова аґресія проти України матиме масштабні наслідки й величезну ціну», — пообіцяв він і розкритикував намагання Кремля знову поділити європейський континент на сфери впливу. «Ми зараз не живемо за часів Ялти. Визначення сфер впливу між двома великими силами неможливе у 2021-2022 рр.», — заявив п. Боррель і ще раз наголосив на підтримці з боку Євросоюзу незалежності та територіальної цілісності України.
Він спробував розвіяти побоювання деяких українських експертів і політиків, що Захід проводитиме перемовини з Москвою про Україну без України. Наголосив, що Україна є «частиною Європи» та підкреслив непохитність принципу участі Києва у вирішенні всіх безпекових проблем. «Не може бути безпеки Європи без безпеки України. Всі питання, які стосуються безпеки України, мають обговорюватися за участі України, — запевнив верховний представник. — Зараз конфлікт перебуває на межі. Зараз наростає напруга навіть щодо європейської безпеки. Росія незвичним способом нарощує війська та зброю вздовж українського кордону».
Високий гість зазначив, що під час першої зустрічі президентів США та РФ у Женеві (Швейцарія) складалося враження, що вони вибудовують лінії комунікації, але зараз світ спостерігає за нарощуванням російських військ, а також висуванням «гарантій безпеки».
За словами п. Борреля, він прибув до Україні, насамперед, щоб іще раз наголосити на повній підтримці ЄС незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України, а також щоб разом працювати над деескалацією конфлікту. «Це має відбуватися як у ході перемовин, так і шляхом твердих заяв щодо підтримки України», — додав він і наголосив, що в ЄС зараз відбувається координація з НАТО й іншими партнерами-однодумцями задля деескалації та повної імплементації мінських угод.

Коментарі експертів
Відвідини керівником європейської дипломатії лінії зіткнення стало результатом консенсусу країн Євросоюзу щодо усвідомлення ними небезпеки, яку становить Росія для цілого континенту. Так вважає Олександр Леонов, український експерт-міжнародник. На його думку, це сталося не лише через безпрецедентну концентрацію російського війська біля кордонів України, а й унаслідок спровокованої білоруським диктатором міґраційної кризи на кордонах із Литвою та Польщею.
Візит п. Борреля до України відбувся напередодні важливих перемовин РФ зі США, НАТО й Організацією з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). «Рішучі заяви керівника європейської дипломатії свідчать про те, що ЄС змінив своє ставлення до Росії і тепер ставиться до неї доволі жорстко. На тлі майбутніх перемовин із Путіним Брюссель у такий спосіб проводить свої «червоні лінії» та дає зрозуміти, що Кремль не є модератором безпекових процесів», — пояснив п. Леонов.
Олексій Гарань, політолог із Києво-Могилянської академії, упевнений, що п. Боррель діє також на випередження намагань Кремля скерувати свої пропозиції щодо нової безпекової угоди в обхід Європи за лініями РФ-США та РФ-НАТО. «В ЄС та в Україні є побоювання, що інтереси європейських союзників не будуть достатньо враховані. Тим більше, що на цьому тлі Путін намагається розколоти європейську та трансатлантичну єдність, використовує європейських крайніх «лівих» і крайніх «правих» для формування російського лобі всередині європейських держав», — зазначив він.
А на думку Володимира Фесенка, відомого київського політолога, візитом глави європейської дипломатії до України Брюссель продемонстрував, що не залишатиметься осторонь дискусій щодо питань безпеки в Європі. «Якщо Росія хоче гарантій безпеки, то ЄС теж мусить наполягати на гарантіях безпеки для України у вигляді відмови від концентрації російського війська біля українських кордонів, відведення наступальних озброєнь і нерозміщення російських ракет середньої дальності не лише в Калінінградській області, а й у Білорусі та в Криму», — наголосив фахівець.

Post Scriptum
Після відвідин України Жозеп Боррель поспілкувався телефоном із Ентоні Блінкеном, державним секретарем США. Вони обговорили аґресію РФ щодо України. Про це повідомив Нед Прайс, керівник пресслужби американського зовнішньополітичного відомства. «Держсекретар Блінкен наголосив на важливості координувати дії на підтримку суверенітету та територіальної цілісності України і зазначив, що будь-яка подальша аґресія РФ щодо України приведе до жорсткої відповіді», — йдеться в повідомленні.
Співрозмовники також обговорили двосторонні та багатосторонні дипломатичні відносини після того, як Російська Федерація представила пропозиції з її поглядом на домовленості про безпеку в Європі. І п. Блінкен, і п. Боррель підкреслили тривале партнерство Сполучених Штатів та ЄС, спільні зобов’язання з трансатлантичної безпеки та протистояння спільним викликам безпеці.
Як повідомляв «Міст», у Кремлі вкотре блефують, аби змусити Захід до поступок.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply