Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Дуля для Кремля ціною 75 млрд USD

Автор:

|

Грудень 28, 2017

|

Рубрика:

Дуля для Кремля ціною 75 млрд USD

Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольму (Стокгольмський арбітраж) підвів підсумки спору між «Газпромом» і «Нафтогазом України» через контракт на поставку російського газу. Українська та російська сторони трактують рішення на свою користь. «Нафтогаз» не платитиме в повному обсязі за порушення умови take or pay («бери або плати») і домігся ретроспективного зниження контрактної ціни. Але при цьому йому доведеться в 2018-2019 рр. закуповувати у російської компанії по 5 млрд куб. м газу на рік (зараз обсяг закупівель нульовий), а також виплатити «Газпрому» 2 млрд USD.

Із чого все почалося
2009 року два прем’єри сусідніх країн — Юлія Тимошенко та Путін — підписали контракт на постачання російського газу за захмарною ціною 485 USD за 1 тис. куб. м. Ще гірше, що угода зобов’язувала «Нафтогаз» купувати щороку 52 млрд куб. м газу за формулою take or pay, тобто, Україна повинна була оплачувати увесь обсяг газу, незважаючи на те, чи використовує вона всі 52 млрд, чи взагалі не використовує паливо з Російської Федерації (РФ).
2010-го вже президенти — Янукович і Медведєв — підписали так звані Харківські угоди, які передбачали продовження терміну перебування Чорноморського флоту РФ у Криму на 25 років. Своєю чергою, Москва надала Києву знижку на газ у розмірі 100 USD за 1 тис. куб. м. Після окупації Криму керівництво РФ в односторонньому порядку «Харківські угоди»денонсувало. Мотив — територія півострова увійшла до складу РФ. Одночасно «Газпром» заявив, що з цього моменту Україна має купувати газ за старою грабіжницькою ціною.
У червні 2014 року «Нафтогаз» звернувся до Стокгольмського арбітражу з проханням переглянути умови кабального договору 2009-го. Водночас із цим до Стокгольму примчали і юристи «Газпрому» з проханням про стягнення з «Нафтогазу» боргу в 56 млрд USD у вигляді санкцій за «бери або плати». Почався довгий і нудний судовий розгляд.

За сепаратистів заплатить Москва
І ось — маємо вердикт. Вочевидь, рішення Стокгольмського арбітражу значно вигідніше для України, хоча й РФ отримала певну сатисфакцію. Отож, давайте розбиратися.
Арбітраж повністю відхилив вимоги «Газпрому» за пунктом «бери або плати» на суму 56 млрд USD за 2009-2017 рр. «Нафтогазу» вдалося знизити контрактну вартість газу, отриманого в другому кварталі 2014-го, з 485 USD до 352 USD за 1 тис. куб. м. Загалом керівництво «Нафтогазу» оцінює загальний позитивний ефект від рішення арбітражу більш ніж у 75 млрд USD за весь термін дії контракту на поставку газу. Якби не це рішення, ці гроші могли б опинитися у бюджеті РФ і піти на фінансування бурятських танкістів і «бойових трактористів» на Донбасі.
Рішення Стокгольмського арбітражу має не лише економічний, але й важливий політичний ефект. Однією з вимог «Газпрому» була компенсацію в 1,3 млрд USD за газ, який РФ постачала на окуповані нею території впродовж останніх трьох років. Арбітраж однозначно підтвердив необґрунтованість цих претензій. «Стокгольмський арбітраж вказав, що «Нафтогаз» не повинен платити за обсяги газу, які нібито були поставлені на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей. Майбутні поставки на зазначені території не будуть зараховані в щорічні контрактні обсяги до припинення окупації територій на Сході України», — відзначили в прес-службі «Нафтогазу України».
«Одним своїм рішенням Стокгольмський арбітраж надіслав чіткий меседж у Москву: якщо хочете торгувати з Україною, мусите дотримуватися європейських правил, а не спекулювати політичними корупційними знижками та погрозами «перекрити газ», — пише для «Економічної правди» Олександр Ярощук із Центру досліджень енергетики.

Трохи дьогтю в діжці меду
Нібито — все гаразд. Але недарма старші люди кажуть, що в кожній діжці меду є бодай ложка дьогтю. Хоча в нашому випадку, дьогтю таки обмаль.
Стокгольмський арбітраж зобов’язав Україну купувати в 2018-2019 рр. у «Газпрому» по 5 млрд куб. м газу на рік (зараз Київ не купує нічого — Україна повністю припинила закупівлі російського газу 25 листопада 2015-го). Причому за тим самим принципом «бери або плати». Щоправда, ціна при цьому має відповідати котируванням у німецькому газовому хабі в Баумгартені, а не політичним задумам Кремля.
Також арбітраж відмовив «Нафтогазу» в праві на перегляд ціни газу за період з травня 2011 року по квітень 2014-го і у стягненні переплати за газ за той же період в сумі близько 14 млрд USD. Й останнє — Україні таки доведеться виплатити «Газпрому» прострочену заборгованість за поставки газу в розмірі 2 млрд USD. Причому в інтересах «Нафтогазу» віддати ці гроші якомога швидше — за кожен день протермінування буде нараховуватися пеня розміром 0,03 %.

Попереду — ще один Стокгольм і Гаага
На розгляді у Стокгольмі залишається ще один спір між «Нафтогазом» і «Газпромом». Українська сторона вимагає 16 млрд грн за непостачання обумовлених об’ємів палива через свою газотранспортну систему впродовж 2009-2016 рр. Хоча рішення щодо цього контракту очікується 28 лютого 2018 року, експерти переконані, що перемога буде на боці України.
Є ще арбітражне провадження в Гаазі за позовом «Нафтогазу» щодо РФ, в якому українська держкомпанія вимагає відшкодувати близько 7 млрд USD збитків через втрату активів 2014-го після окупації Криму РФ.

Італія проти України в Словаччині
Тим часом Стокгольмський арбітраж несподівано «засвітився» в ще одній газовій справі, пов’язаній із Україною. Суд у Словаччині заарештував реверсні постачання газу з цієї країни на адресу «Нафтогазу України». Йдеться про позов італійської компанії Italia Ukraina Gas (IUGas) про стягнення боргу за старою угодою, за якою Стокгольмський арбітраж виніс рішення ще 19 грудня 2012 року. «Нафтогаз» і IUGas 2003-го уклали контракт, згідно з яким «Нафтогаз» мав поставити IUGas у 2004-2013 рр. 13,1 млрд куб. м газу за ціною 110 USD за 1 тис. куб. м. За недопостачання арбітраж наприкінці 2012 року постановив стягнути з «Нафтогазу» 12,7 млн USD. Тепер як зазначає київський тижневик «Дзеркало тижня», загальна сума позову, в т. ч. штрафи та пені, зросла до 21 млн USD.
Італійська компанія намагалася домогтися виконання рішення Стокгольмського арбітражу 2012 року в самій Україні, проте ці спроби не увінчалися успіхом. Після цього в рамках міжнародного права IUGas звернулася до судів інших країн. Згідно з юридичними нормами, рішення Стокгольмського арбітражу спрямовується до судів інших країн і виконується там згідно з внутрішніми процедурами відповідно до законодавства кожної країни, в цьому випадку — Словаччини.
Справа ускладнюється тим, що компанія-позивач проходить процедуру банкрутства, і «Нафтогаз» зараз намагається встановити, хто юридично уповноважений представляти інтереси IUGas. Тим не менш у прес-службі оператора газотранспортної системи «Укртрансгаз» запевнили, що обсяг реверсних поставок газу з Європейського Союзу в Україну не скоротився. Та й зрештою, сума в 21 млн USD для «Нафтогазу» виглядає зовсім не страшною. Найцікавіше в цій ситуації, чому словаки вирішили саме тепер виконати прийняте в Стокгольмі ще п’ять років тому рішення? Можливо, Москва підказала…

Ігор Берчак

Мовою чисел
Міжнародні санкції — в дії! Незважаючи на показну бадьорість Путіна: мовляв, мені ваші санкції, як слону шріт, насправді запроваджені США обмеження на інвестиції в будівництво РФ нових газогонів змушують Кремль вимивати гроші зі своєї головної годувальниці — «Газпрому». Притиснутий до стіни російський монополіст заявив, що «на тлі санкцій з боку Вашинґтону та нарощування США обсягів поставок зрідженого природного газу в Європу» змушений наступного року різко збільшити обсяг власних інвестицій. Про це пише Bloomberg за результатами вивчення проекту бюджету російського газового холдингу.
2018-го «Газпрому» доведеться вдвічі збільшити фінансування будівництва «Турецького потоку» дном Чорного моря — із 93,6 млрд RUR до 190 млрд RUR. У чималу копієчку влетить «Газпрому» й «Північний потік-2», який має зв’язати РФ і Німеччину дном Балтійського моря, — замість 193,6 млрд RUR, витрачених цього року, 2018-го доведеться вкласти вже 278,4 млрд RUR. Інвестиції у газогін «Сила Сибіру», який достачатиме російський газ до Китаю, мають намір збільшити з 210 млрд RUR до 218,1 млрд RUR.
Нагадаємо, що раніше в Кремлі розраховували добудувати всі три газогони зі залученням міжнародних інвестицій. Тепер доведеться витрачати оборотні кошти «Газпрому». Тож зовсім не дивними є заяви РФ про те, що їй «доведеться скоротити видатки на оборону», зокрема, повністю закривається проект ядерних потягів «Баргузін», зменшується держзамовлення на будівництво нових субмарин і бойових кораблів, скорочуються видатки на авіабудування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply