Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Декларація ПАЧЕС закликала агресора забиратися геть

Автор:

|

Грудень 07, 2017

|

Рубрика:

Декларація ПАЧЕС закликала агресора забиратися геть

Кремль отримав облизня в субреґіональному об’єднанні 12-х країн.

«Страшна» помста
У Києві 28-30 листопада відбулося 50-те пленарне засідання Парламентської асамблеї Чорноморської економічної співпраці (ПАЧЕС), до складу якої входять представники 12-х парламентів — Албанії, Азербайджану, Болгарії, Вірменії, Греції, Грузії, Молдови, Румунії, Російської Федерації (РФ), Сербії, Туреччини й України. Однак депутати Верховної Ради, котрі головують у цьому субреґіональному об’єднанні в другій половині 2017 року, росіян у свою столицю не запросили.
Відтак, Москва двічі помстилася за це. Спершу її делегація заблокувала участь Світового конґресу українців (СКУ) в 50-му пленарному засіданні ПАЧЕС. Бо правила процедури цієї міжнародної організації передбачають, що будь-яка делегація може висловити протест проти будь-якого гостя й, відповідно, в такий спосіб запобігти його участі.
У прес-службі СКУ констатували з цього приводу: «Протест Російської Федерації не є несподіванкою, оскільки СКУ сприяє територіальній цілісності незалежних держав, в т. ч. України, та поважає фундаментальні свободи й основні людські права, в той час, як РФ постійно зухвало порушує ці принципи».
А 29 листопада навряд чи за власним бажанням залишила залу засідання ПАЧЕС у Києві вірменська делегація. І хоч офіційно її представник запевнив, що таким чином вона опротестувала «ігнорування», мовляв, «не запросили на обговорення однієї з декларацій», Роман Семенуха, член української делегації та народний депутат розтлумачив: «Представники Вірменії під впливом Москви виступали проти згадки в декларації Генеральної асамблеї ПАЧЕС необхідності сприяти відновленню суверенітетів держав у реґіоні, зокрема, в Азербайджані, Грузії, Молдові й Україні».
Рефат Чубаров, ще один член української делегації, також пояснив демарш вірменської делегації впливом Москви. «Переконаний, що за умови відсутності російської делегації вірменська делегація виконує її роль. До проекту декларації, присвяченої 25-річчю ПАЧЕС, вірменська делегація запропонувала кілька поправок, зокрема ту, що передбачала, що члени організації мають утримуватися від санкцій проти інших країн-членів. Своєю чергою, українська делегація пропонувала розширити один із пунктів проекту декларації положенням, яке передбачає, що організація у своїй діяльності виходить із того, що території, які визнані такими міжнародними організаціями як Організацією Об’єднаних Націй (ООН), Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЄ), Організацією з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), Європейським парламентом (ЄП) окупованими, підлягають негайному звільненню без будь-яких попередніх умов, — розповів він. — Керівник української делегації Людмила Денисова запросила перед початком засідання керівників інших делегацій для того, щоб обговорити цю поправку. Вона запросила тих, кого вважала доцільним із точки зору проходження цієї поправки. Позиція вірменської сторони для нас була повністю відома».
Асаф Гаджієв із Азербайджану, генеральний секретар ПАЧЕС, також назвав звинувачення вірменської делегації необґрунтованими. Утім, демарш сателіту Кремля був прогнозований одразу ж після того, як депутатів нелегітимної Державної думи РФ не запросили до Києва.

«Викрутивши руки»
Тим паче ніхто щодо нього не сумнівався після того, як Андрій Парубій, голова Верховної Ради України (ВРУ), закликав ПАЧЕС дати адекватну відповідь аґресивним діям РФ проти країн-членів організації. На цьому він наголосив уже під час вступного слова на церемонії відкриття 50-го засідання Генеральної асамблеї ПАЧЕС у ВРУ. Зокрема, спікер українського парламенту наголосив: «Маємо визнати, що безпекова ситуація в реґіоні надзвичайно складна та напружена. І маємо визнати, що, власне, аґресивна політика РФ спричинила брутальне порушення територіальної цілісності не лише України, а й інших наших сусідів — членів ПАЧЕС. Це не відповідає статутній цілі організації, адже нашими статутними цілями є діяти в дусі дружби та добросусідства на основі принципів і норм міжнародного права. Тому це підриває сам фундамент, саму філософію діяльності ПАЧЕС. Коли одна з країн-членів ПАЧЕС веде аґресивну політику, вводить окупаційні війська на території Грузії, Молдови, України — це підриває сам фундамент і… саму філософію діяльності нашої організації, і ми повинні дати адекватну відповідь на подібні дії країни-аґресора».
Відтак текст декларації ПАЧЕС підтримали з урахуванням поправки від України всі делегації, крім вірменської. Бо в цій поправці пропонувалося цілком очевидне: «Конфлікти у Чорноморському реґіоні мають вирішуватися на підставі повної поваги до територіальної цілісності, незалежності та суверенітету держав-членів ОЧЕС. Заявляємо, що необхідно сприяти відновленню територіальної цілісності держав ЧЕС, визнаних міжнародними організаціями, такими як ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, ЄП як незаконно анексованих».
Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ заявило з цього приводу: «Українці фактично зловжили своїми головуючими функціями, викрутивши руки делегатам ПАЧЕС, і домоглися прийняття явно не збалансованих формулювань, що виходять за рамки економічної тематики, якою повинна займатися Парламентська асамблея Чорноморської економічної співпраці. Більше того, підсумкова декларація сесії, яка була приурочена до 25-річного ювілею Асамблеї і мала бути просякнута об’єднавчим духом, виявилася заручником деструктивних устремлінь України».
Як бачимо, в російському МЗС усе перевернули догори дриґом. Бо насправді деструктивним може бути не засудження анексії територій, а винятково вона сама.
Людмила Денисова, коментуючи цю заяву, констатувала: «Очікувана реакція Росії. Це свідчить, що наші зусилля не були марними, а ПАЧЕС є органом, який здатен приймати виважені рішення. І ці рішення досягають своєї мети. Таким чином Україна зробила ще один важливий крок на шляху до відновлення своєї територіальної цілісності».

Не лише про аґресію
Аргументи, які п. Денисова виголошувала з трибуни ПАЧЕС, вона подала в публікації в агенції Укрінформ: «Аґресивна політика однієї держави кардинально змінює геополітичну рівновагу в Причорномор’ї. Це підриває саму сутність співпраці членів ОЧЕС і перешкоджає економічному розвитку наших країн. Росія окупувала Крим і ввела свої війська на Донбас! Країна-аґресор посилює збройну присутність на півострові, загрожує розміщенням ядерної зброї та керує бойовими зіткненнями на Донбасі.
Віце-президент ПАЧЕС також нагадала: «Зараз на тимчасово неконтрольованій території Донецької та Луганської областей перебувають два армійські корпуси восьмої армії Південного військового округу РФ. Їхній склад налічує 35,5 тис. військовослужбовців, близько 1,4 тис. танків і бойових машин, до 1 тис. реактивних систем залпового вогню, артилерійських і мінометних систем». Тільки танків у цій групі більше, ніж, наприклад, у Великої Британії».
«Дії РФ на сході України забрали життя понад 10 тис. наших громадян. Велика частина загиблих — це мирне населення. 200 з них — діти. І там продовжують гинути люди. Більше 2 млн моїх співвітчизників стали переселенцями. Окупація територій і загроза для життя змусили сім’ї покинути свої будинки», наголосила віце-президент ПАЧЕС і резюмувала: «Російська Федерація намагається отримати монопольне домінування в реґіоні. З цією метою блокуються морські шляхи та створюються загрози державам Чорноморського простору. Зупинене будівництво Чорноморської кільцевої дороги і глибоководного порту в Криму як транзитного пункту для товарів із Китаю в Європу. Незаконне спорудження Керченського мосту практично знищує економічний потенціал Азовського моря. Значно скоротилася кількість та обсяги перевезених вантажів. Українські й іноземні компанії зазнають збитків і змушені шукати нові торговельні шляхи».
Утім, не лише про аґресію Кремля йшлося на засідання ПАЧЕС у Києві. Його учасники домовилися про створення центру реґіональної співпраці у стандартах харчування, визначили рибальські зони, створили спеціальну робочу групу в сфері інформації та комунікаційних технологій і провели інвестиційний форум «зеленої енергетики». Натомість на 2018 рік для обговорення на комітетах ПАЧЕС запропоновано такі питання: перспективи розвитку цифрової економіки, зміцнення співпраці у кібербезпеці, культурній і мультикультурній сферах.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply