Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Чотири сценарії завершення війни в Україні

Автор:

|

Травень 03, 2022

|

Рубрика:

Чотири сценарії завершення війни в Україні
Російські військові

Впливовий американський аналітичний центр Atlantic Council опублікував доповідь про варіанти звершення війни в Україні. Експерти детально розписали чотири можливі сценарії завершення війни й її вплив на майбутнє світу.

Заморожений конфлікт
Військові зусилля Російської Федерації (РФ) в Україні тривають уже більше дев’яти років і кількість загиблих серед мирного населення продовжує зростати. Президент України залишається в Києві, навіть попри те, що його життю загрожує небезпека через спроби Кремля вбити його.
2023 року світові ціни на нафту становитимуть понад 100 USD за барель, оскільки Європа намагається відмовитись від російської енергетики. Сувора зима 2022/2023 спонукає країни Європейського Союзу (ЄС) розпочати нормування енергопостачання, позбавляючи галузі необхідної електроенергії та змушуючи школи зачинятися під час негоди через складнощі з опаленням. Європа занурюється в рецесію. І хоч США рецесії позбулися, високі ціни на бензин продовжують обурювати американців.
РФ перебуває у жахливому стані. Стрімко зростає інфляція на тлі перебоїв у постачанні основних продуктів харчування та меншої, ніж очікувалося, допомоги Китаю. Російське військове керівництво розуміє, що війну в Україні неможливо виграти, і ширяться чутки про неміцну коаліцію розлючених олігархів, військових і силовиків із розвідки, які мають на меті відсторонити Путіна від влади. Федеральна служба безпеки запобігає палацовому перевороту, а Путін відправляє десятки генералів до таборів.
Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) Олаф Шольц прагнуть стати посередниками. Майже 10 млн українців еміґрували до ЄС, де глибока рецесія викликає спротив громадськості щодо прийняття ще більшої кількості біженців. Європейські лідери готові запропонувати Путіну стимули: скасування деяких санкцій за умови, що російські війська припинять бойові дії та скоротять свою присутність в Україні.
Під тиском Путін виводить частину своїх військ із України, але зберігає їхню достатню кількість, щоб зберегти контроль над більшою частиною узбережжя України, забезпечуючи сухопутний міст між Донбасом і Кримом. Москва хоче гарантій, що НАТО припинить постачання зброї українському опору, а також скасує свою обіцянку 2008 року прийняти Україну та Грузію до Альянсу. США не поступатимуться, хоча Зеленський визнає, що українська мрія про членство в НАТО нездійсненна. Український президент погоджується на нейтралітет за умови, що п’ять постійних членів Ради Безпеки ООН, а також ФРН і Туреччина стануть гарантами безпеки України. Проте не бажає визнавати незалежність Донецької та Луганської областей, що були відрізані від решти країни.

Подвійна «холодна війна»
Перемовини про мир між РФ та Україною зайшли в глухий кут. Але після того, як кілька українських міст перетворилися на руїни, стає зрозумілим, що ніхто не може по-справжньому виграти війну. Франція і ФРН докладають нових зусиль для того, щоб обидві сторони погодилися на мирну угоду, за якою Україна стане нейтральною країною, подібною до Австрії, за умови повного виведення російських військ із країни. Одночасно розглядають складніші питання, такі як постійний статус окупованого РФ Криму та двох відокремлених областей. Після кількох невдалих спроб Зеленський і Путін укладають угоду про припинення вогню під тиском не лише Парижа та Берліна, а й Вашинґтона. ЄС пропонує Україні посилити гуманітарну допомогу та деяке скорочення санкцій проти Росії за умови, що Кремль виведе всі свої війська з України, крім тих, що розташовані в спірних реґіонах країни.
Еммануель Макрон та Олаф Шольц пропонують провести ширшу мирну конференцію, яка дасть початок перемовинам між НАТО і РФ щодо контролю над озброєннями. Їхня мета — уникнути нової «холодної війни» в Європі. Проте Вашинґтон виступає проти ідеї конференції, позаяк багато зовнішньополітичних еліт США вважають, що Путін недостатньо заплатив за своє невиправдане вторгнення в Україну.
Ціни на нафту знижуються, але залишаються в діапазоні від 75 до 95 USD за барель. Європа прискорює свої зусилля з підтримання використання відновлюваних джерел енергії. Економічне зростання ЄС після рецесії в 2022-2023 рр. становитиме менше 1 % на рік, тоді як у США будуть вищі темпи зростання — 2 %, а в Китайській Народній Республіці (КНР) — нижче 5 %.
Тим часом РФ стає все більш залежною від китайських та інших азійських ринків через повільне відновлення економіки та прискорює експорт своєї енергії на схід. КНР розширює свою транскордонну міжбанківську платіжну систему, щоб дозволити Росії обходити SWIFT. РФ і КНР розширюють торгівлю цифровими юанями, зменшуючи потребу в доларах. КНР також відмиває російські золоті резерви, вартість яких оцінюють у близько 100 млрд USD, конвертуючи їх у юані, які Москва може використовувати для купівлі китайських товарів.
У світлі підтримки Китаєм Росії, Вашинґтон розширює нову холодну війну на Пекін. США вводять санкції проти деяких китайських банків і закликають своїх союзників внести в чорний список китайські технологічні компанії.

Ядерний апокаліпсис
Попри сміливі зусилля України стримувати наземне вторгнення РФ, численні міста лежать у руїнах. За таких обставин Володимир Зеленський відмовляється від перемовин із Москвою. На Заході посилюється тиск щодо інших форм інтервенції, крім постачання зброї та гуманітарної допомоги. Сполучені Штати й інші члени НАТО посилюють постачання зброї непохитним українцям, забезпечуючи таємні навчання та безпечний притулок на польському кордоні. Війна загострюється, темпи виїзду українців з країни прискорюються. Українці продовжують боротьбу навіть у частинах країни, «умиротворених» російськими військами, і закликають Захід до активної допомоги.
У РФ західні санкції впливають на простих людей дужче, ніж під час фінансової кризи 1998 року. Відбувається широкомасштабний виїзд з Росії представників середнього класу — вчених, інженерів, викладачів, технічних фахівців та інших «білих комірців», більшість із яких ще не має 40 років, що ставить під загрозу майбутнє РФ. Тоді Кремль санкціонує спеціальний «переможний бонус» для всіх громадян РФ, аби посилити свою внутрішню підтримку. Москва забороняє експорт пшениці та заморожує вартість оренди та харчів першої необхідності у великих містах. Російська поліція жорстоко придушує протести проти жорсткої тактики російських військових в Україні.
Настає різка ескалація, що руйнує глобальне табу на використання ядерної зброї, яке діяло від закінчення Другої світової війни: Путін дозволяє своїм силам підірвати тактичну ядерну ракету на українському боці кордону з Польщею в малонаселеному районі, не зачіпаючи напряму базу США/НАТО.
У відповідь Польща посилається на ст. 5 НАТО, щоб закликати інших членів Альянсу на свій захист. НАТО скликає надзвичайний саміт. США визначають умови припинення конфлікту між РФ і НАТО, який зараз значно розширився: Росія має негайно вивести війська з усієї України, в т. ч. Криму та Донбасу. Не буде жодних обіцянок, що Україна не вступить у НАТО. Щоб скасувати всі санкції США, Росія повинна виплатити репарації за збитки, які вона завдала Україні.
Путін погоджується на перемовини, але відмовляється від умов, визначених США. НАТО випускає кілька звичайних крилатих ракет, щоб знищити російську військову базу в Україні біля російського кордону. Путін отримує підтримку російської громадськості, навіть попри те, що члени російської еліти намагаються його скинути. РФ завдає ще двох ударів тактичними ядерними ракетами, цього разу над кордоном із Польщею.
США завдають ударів по російських військових цілях, а РФ — по базах НАТО в ФРН та об’єктах США на Гуамі й Алясці. Гинуть тисячі мирних жителів. І США, і РФ використовують штучний інтелект і наступальні кібератаки, щоб знищити ядерну інфраструктуру один одного в космосі. На відміну від Другої світової війни, бойові дії зосереджені лише в Європі, але Третя світова війна почалася.

Новий світ
Шок від першого застосування ядерної зброї за майже 80 літ викликає страх, що російський удар може стати ядерною версією вбивства ерцгерцога Франца-Фердинанда. Генеральний секретар ООН скликає мирну конференцію, на якій КНР, Ізраїль та ЄС співпрацюють для врегулювання ситуації. В Україні запровадили режим припинення вогню. Ворогуючі сторони погоджуються на угоду, яка забезпечує виведення російських військ з України та послаблення західних санкцій проти РФ, доки Москва буде дотримуватися угоди.
Україна займає нову позицію нейтральної держави, стратегічного буфера між Сходом і Заходом, визначеного в новій конституції, затвердженій на референдумі. Вона налагоджує економічні зв’язки з ЄС і приєднується до Євразійського економічного союзу Путіна. ООН визнає Крим частиною РФ після того, як його жителі проголосували за приєднання до країни на референдумі під міжнародним контролем. За новою Конституцією України, Донецьк і Луганськ стали практично автономними областями.
Спираючись на глобальну реакцію проти РФ, яка перетнула ядерний рубікон, генеральний секретар ООН ініціює заборону будь-якої тактичної ядерної зброї та повернення до мети щодо ядерного роззброєння.
Після того, як мирна конференція завершила війну в Україні, група олігархів і військових висуває Путіну ультиматум: піти у відставку або постати перед судом за воєнні злочини. Путін вирішує поїхати на дачу, щоб писати мемуари. Російський народ обирає коаліційний уряд, до складу якого входять колишній бізнесмен Михайло Ходорковський і раніше ув’язнений дисидент Олексій Навальний.
Мирні перемовини сприяють економічному підйому в усьому світі. Зусилля КНР виступити посередником у конфлікті призводять до перезавантаження китайсько-американських відносин. Це, натомість, створює основу для конкурентного співіснування із стратегічним поділом технологічного та фінансового секторів, а також більш діловими стосунками між двома державами.
Як повідомляв «Міст», люди в Криму вжахнулися наслідками війни.

Atlantic Council

About Author

Meest-Online

  • Кирило Баков

    Надіюсь все закінчиться добре