Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Bellingcat нарешті оприлюднила результати розслідування «Ваґнерґейту»

Автор:

|

Листопад 27, 2021

|

Рубрика:

Bellingcat нарешті оприлюднила результати розслідування «Ваґнерґейту»
Затримання «ваґнерівців», 29 липня 2020 р., Мінськ

На жаль, сенсації українці не дочекалися. Висновки аґенції Bellingcat і видання The Insider не суперечать результатам розслідування Тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради України (ВРУ), яка встановила, що причиною провалу спецоперації українських спецслужб зі затримання в Республіці Білорусь (РБ) найманців російської приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер» наприкінці липня минулого року стало її відтермінування. Проте визначити, хто з українських чиновників ухвалив таке рішення, ТСК не змогла. Міжнародні розслідувачі стверджують, що мають дані щодо того, що операцію перенесли за вказівкою Офісу президента України (ОПУ), проте офіційно підтвердити це… не можуть.

Усе мало вирішитися впродовж 28 хвилин
Розслідування Bellingcat і The Insider, яке зайняло рік, встановило, що операція була складною комбінацією Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ), яка проводили за підтримки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України (СБУ). Первісно метою операції, яка розпочалася ще 2018 року, був звичайний збір розвідданих на сотні громадян України, Російської Федерації (РФ) та Республіки Білорусь (РБ), які, як вважає українська влада, скоїли серйозні злочини, воюючи на боці російсько-терористичних банд на сході України.
Потім виникла ідея заманити бойовиків у пастку під виглядом вербування. Спершу йшлося про чотирьох-п’яти осіб, яких намірялися виманити на територію Угорщини, де їх затримали б і передали в Україну для суду за скоєні воєнні злочини. Однак вже до вересня 2019 року зібрали персональні дані (місце перебування, працевлаштування, контактні дані) більш ніж тисячі найманців, які воювали на сході України. Умови, в яких вони проживали після повернення в РФ — безробіття, алкоголізм, депресія — створювали широкі можливості для залеґендованого вербування.
Для цього українські розвідники «створили» підставну ПВК «МАР», а точніше — прикрилися назвою компанії, що реально існувала в минулому, але пізніше припинила свою діяльність. Компанія начебто підшуковувала найманців для охорони об’єктів російського концерну «Роснефть» спершу на Близькому Сході, а потім у Венесуелі. Роль «головного рекрутера» зіграв український спецпризначенець із реальним бойовим досвідом, який добре знається на деталях війни на Донбасі та в жаргоні, яким послуговуються російські найманці.
2019 року операція отримала кодову назву «Авеню» і передбачала вже реальне затримання частини бойовиків, а не просто збирання розвідданих. Загальний задум виглядав так. Найманці, яких планували затримати, мали виїхати автобусом із Москви до Мінська (комерційні авіарейси з РФ тоді не виконували через коронавірусні обмеження), а звідти вилетіти до Стамбула. 28 хвилин, які лайнер мав провести в повітряному просторі України, мали стати вирішальними: саме в цей час літак, за задумом спецслужб, після повідомлення про ймовірне замінування мали посадити в Україні, а найманців — затримати і передати до суду.
Посилаючись на дані з розмови з колишніми працівниками ГУР, журналісти Bellingcat стверджують, що Володимиру Зеленському доповіли про підготовку операції 15 червня 2020 року. Співрозмовники Bellingcat кажуть, що 26 червня Зеленський схвалив проведення операції та попросив її конкретний план, який підготував і затвердив Андрій Таран, тодішній міністр оборони, 1 липня того ж року. Відтоді президент Зеленський регулярно отримував інформацію про підготовку до операції «Авеню».

Перемир’я понад усе
Доповідали главі держави Василь Бурба, тодішній керівник ГУР МОУ, та Руслан Баранецький, тоді — перший заступник голови СБУ. Обидва генерали прибули до ОПУ напередодні самої операції, запланованої на 25 липня 2020-го, для останнього звіту, однак президент не зміг прийняти їх, оскільки «був зайнятий».
Генерал Бурба розповів журналістам, що Андрій Єрмак, керівник ОПУ, запропонував їм відкласти спецоперацію хоча б на тиждень. Його арґументація була такою: напередодні Володимир Зеленський домовився про початок «великого перемир’я» на Донбасі — воно мало розпочатися 27 липня, натомість захоплення «ваґнерівців» зірве перемир’я ще до його початку.
Василь Бурба нібито відповів, що така затримка неминуче насторожить як «ваґнерівців», так і білоруські та російські спецслужби. Тоді, за його словами, не названі у звіті представники ОПУ запропонували відкласти операцію хоча б на чотири дні, щоб перемир’я на Донбасі бодай формально розпочалося. Проте, як підкреслюють розслідувачі, знайти документальне підтвердження цих двох розмов між керівниками розвідки й Єрмаком і неназваними співробітниками ОПУ їм не вдалося.
Керівники спецслужб попередили, що придбати нові квитки з Мінська до Стамбула може бути складно, але пообіцяли подивитися, «що можна зробити». Вже наступного ранку, коли «ваґнерівці» виїжджали з Москви, українським розвідникам вдалося забронювати 33 нові квитки на 30 липня. Тоді генерал Бурба нібито доповів в ОПУ, що все йде за планом, хоч і з п’ятиденною затримкою.
На шляху до Мінська «головний рекрутер» повідомив одному з командирів найманців про зміну плану та перенесення вильоту на п’ять днів. Автобус із бойовиками спрямували на базу відпочинку біля Мінська. Ще дорогою «ваґнерівці» помітили машину стеження білоруського Комітету державної безпеки (КДБ), але припустили, що так і треба, і що таким чином спецслужби РБ хочуть проконтролювати, щоб вони залишили територію країни.
А вранці 29 липня 2020 року всіх «ваґнерівців», які на базі відпочинку біля Мінська чекали на свій відкладений рейс до Венесуели, заарештували співробітники КДБ. У Лукашенка були впевнені, що бойовики прибули, щоб дестабілізувати ситуацію під час президентських виборів, що мали відбутися через два тижні, та завадити йому зберегти владу. В РФ усвідомили, що мають справу зі спецоперацією Києва лише за тиждень: саме тоді російські спецслужби змогли відстежити українські IP-адреси, з яких розміщували оголошення про пошук охочих попрацювати у ПВК «МАР». Урешті-решт, усіх затриманих передали РФ.

«Кріт» у владі?
Президент Зеленський та керівник його офісу Єрмак проігнорували численні запитання Bellingcat щодо цього розслідування. Опитані розслідувачами колишні оперативники ГУР МОУ висловили думку, що однією з причин зриву операції «Авеню» могло стати упереджене ставлення президента та його апарату до Василя Бурби, який уже тоді мав тертя з ОПУ. Успішне завершення настільки значущої спецоперації зробило б його героєм в очах широкого загалу та додало б йому політичної ваги.
Джерела, близькі до генерала Бурби, підтвердили The Insider, що відразу після арешту «ваґнерівців» у Мінську він запропонував усім, хто знав про спецоперацію (крім президента), пройти тест на детекторі брехні, щоб з’ясувати, чи не було витоку інформації. Пропозицію в ОПУ проігнорували, а за кілька днів після провалу операції Василя Бурбу усунули від виконання обов’язків очільника ГУР. Останній продовжує наполягати, що серед українських можновладців є «кріт», який передає інформацію ворогові.
Як повідомляв «Міст», винних у «Ваґнерґейті» не знайшли, або не захотіли.

Ігор Берчак

До слова
РФ де-факто вже вийшла з мінського процесу щодо врегулювання ситуації на Донбасі, але відкрито про це не заявлятиме. Про це заявив Олександр Мережко, заступник голови української делегації у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ), голова Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентської співпраці. «Росія діє дуже цинічно і провокаційно. З одного боку, не робить відкриту заяву, що вони наміряються вийти з мінського процесу або з нормандського формату. З іншого боку, повністю заблокувала весь перемовний процес і абсолютно не має наміру виконувати мінські угоди. Москва заявляє про те, що вона не є стороною конфлікту, не є стороною мінських домовленостей, і, по суті, не збирається їх виконувати. Це парадоксальна ситуація», — зазначив він і висловив думку, що РФ в надалі не буде відкрито заявляти про вихід із мінського перемовного процесу, оскільки це остаточно підірве залишки довіри до неї з боку західних партнерів. «А Кремль, як і раніше, називає Францію та Німеччину своїми партнерами», — додав заступник голови української делегації. Крім цього, він зазначив, що вихід РФ із мінського процесу означатиме нові санкції з боку Заходу. «Натомість Москва намагається в зриві мінських домовленостей звинуватити Україну. Хоча це тотальна брехня, і наші західні партнери все це чудово бачать і розуміють. Зокрема, Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), яка є медіатором, посередником у цьому процесі, вони теж це все чудово бачать», — наголосив п. Мережко. А 17 листопада Міністерство закордонних справ РФ опублікувало конфіденційне дипломатичне листування російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова з французьким і німецьким колегами — Жаном-Івом Ле Дріаном і Гайко Маасом відповідно. Три документи, відомі як мінські домовленості, були підписані у форматі ТКГ — між Україною, РФ й ОБСЄ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply