Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

АТО трансформували у «відсіч і стримування»

Автор:

|

Березень 01, 2018

|

Рубрика:

АТО трансформували у «відсіч і стримування»

Військовий експерт дійшов висновку, що переформатування антитерористичної операції (АТО) в операцію Об’єднаних сил — лише зміна вивіски.

Принципові нововведення
Президент України перевів своїм підписом 20 лютого, в день четвертої річниці російського вторгнення до Криму, законопроект 7163 про деокупацію Донбасу в статус чинного закону. Згідно з цим документом, АТО офіційно вважається завершеною, і тепер Україна переходить до нового формату оборони, який називається «Відсіч і стримування збройної аґресії Російської Федерації (РФ)».
Відповідати за це на Донбасі тепер буде Об’єднаний оперативний штаб Збройних сил України (ЗСУ). Зокрема, він перебере на себе всі повноваження щодо тактичного керівництва ЗСУ, Міністерством внутрішніх справ (МВС), Національною поліцією, військовими формуваннями, Державною службою з надзвичайних ситуацій України (ДСНС), військово-цивільними адміністраціями (ВЦА) в Донецькій і Луганській областях. Стратегічне ж планування залишається за Генеральним штабом (ГШ).
Військовий експерт Олег Стариков щодо цього зауважив: «Такий штаб вже був, але тепер він стане юридичною особою, буде існувати на постійній основі, й офіцери штабу перебуватимуть там на постійній основі, а не приїжджатимуть у відрядження на три-чотири місяці, як було раніше, або навіть на кілька днів, аби потім отримати статус учасника бойових дій. Тепер цього бути не повинно».
Тим часом положення про об’єднаний штаб ЗСУ, яке буде регламентувати його роботу, ще належить прописати окремо. Петро Порошенко на засіданні військового кабінету доручив це зробити ГШ та Міністерством оборони. Однак, виходячи з тексту закону 7163, вже зараз можна виділити принципові новації.
Зокрема, відомий волонтер Мирослав Гай дійшов висновку: «Військовослужбовці отримають більше повноважень і юридичних прав у зоні військового конфлікту. Наприклад, раніше, щоб зайняти той чи інший об’єкт у «сірій зоні» або на «нулі», потрібно було узгоджувати свої дії з ВЦА та цивільними особами. Якщо цього не робили, могли настати юридичні проблеми».
Анатолій Гриценко, екс-міністр оборони України, коментував нововведення так: «Попри те, що була АТО, російській аґресії протистояли ЗСУ, хоча формально був інший статус, який не передбачав проведення таких дій рішучіше. В результаті маємо судові позови до наших бійців і офіцерів. Тепер їх тягають по судах через те, що свого часу не ввели режим воєнного часу».
Згідно з текстом закону 7163, об’єднаний штаб лише контролюватиме роботу ВЦА, а «втручання будь-яких осіб, незалежно від посади, в керівництво заходами щодо забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної аґресії РФ не допускається». Кандидатуру командувача об’єднаним штабом, відповідно до закону, ще має затвердити Президент за пропозицією ГШ, де запевнили, що у них вже є на прикметі певні кандидатури, котрі, правда, ще вимагають узгодження.

Відповідальний — Президент
Віктор Муженко, Начальник ГШ, стверджував: «Це буде людина, яка має бойовий досвід і достатньо навичок, знань і практичного досвіду для того, щоб виконувати такі завдання». А Олег Стариков наголосив: «Тепер усі повноваження при проведенні бойових операцій, а також заходи щодо цивільного життя переходять у руки командувача об’єднаним штабом. Командир буде відповідати за все. Не буде так, що за щось відповідає Служба безпеки України (СБУ), за щось — ДСНС, чи Національна поліція. З’явиться відповідальна особа, з котрої можна буде спитати за все, що відбувається в зоні конфлікту. Нарешті начальник ГШ буде займатися побудовою ЗСУ і поточною діяльністю: реалізацією військової доктрини, стратегії національної безпеки, виконувати дорожню карту стратегічного оборонного бюлетеня, а в нас було так, що начальник ГШ вів ще й бойові дії».
А оскільки командувач штабом призначається Президентом, то він отримує всю відповідальність за дії силовиків. «Тепер уже не можна буде сказати, що в тому, що відбувається в зоні конфлікту, винні Кабінет Міністрів, депутати. Відповідальність повністю несе Президент», — запевнив п. Стариков.
Однак п. Гриценко вважає, що фактично буде інакше, і глава держави нестиме відповідальність лише тоді, коли йому самому стане зручно. «Порошенко, котрий за Конституцією має виконувати функції Верховного головнокомандувача ЗСУ, всіляко, і цим законом зокрема, уникає виконання цих повноважень. Замість того, щоб задіяти закон «Про оборону» та створити на основі ГШ ставку Верховного головнокомандувача і своїми директивами, щоденною увагою організовувати оборону країни, він перекладає свої повноваження на новостворений оперативний штаб. Цей штаб очолить генерал ЗСУ, з політичної точки зору Порошенко хоче мати відповідального за все. Якщо в командира будуть успіхи, Порошенко буде прилітати на Донбас, піаритися, вручатиме ордени. Якщо будуть провали, Президент буде дистанціюватися, намагаючись залишатись білим і пухнастим і не нести персональної відповідальності», — нарікає він.
Крім цього, широкі повноваження об’єднаного штабу, наприклад, огляд особистих речей і транспорту громадян, проникнення в приватні будинки, на земельні ділянки, вимагають серйозної противаги. До речі, після затвердження положення про об’єднаний штаб коло повноважень військових може бути й розширене.
«Тому в штабі має бути створено на постійній основі підрозділ військової контррозвідки, військової прокуратури, служби правопорядку, щоб контролювати законність дій військових. Це принциповий момент», — резюмував п. Стариков.

«Ніяк не вплине»
Експерти також запевняють, що насправді міняти формат АТО та зробити де-юре те, що і так було де-факто, потрібно було ще три роки тому. Зокрема, п. Гай підкреслив: «Не буває терористів із танками, протизенітними ракетними комплексами, важким озброєнням, засобами радіоелектронної розвідки та флотом. Це не АТО, а війна».
Тим часом Олег Жданов, колишній офіцер оперативного управління ГШ, вважає: «Закон про реінтеграцію Донбасу ніяк не вплине на повернення окупованих територій. Він цього просто не передбачає. А переформатування АТО в операцію Об’єднаних сил принципово нічого не змінить. Усі процеси залишаться такими ж, як і зараз. Особливо для солдатів, котрі беруть участь у бойових діях. Адже мирного плану Президента ніхто не скасовував. Тобто змінюється лише назва. Що стосується системи управління, то Президент узяв під контроль усю зону проведення цієї операції».
«З позитивного можу виділити хіба один момент: усе управління переходить в одні руки. ВЦА, СБУ, МВС, Національною гвардією — всі будуть підпорядковані військовим. Але загалом, схваливши закон про реінтеграцію, у нас фактично продублювали закон про оборону України. Негативний момент — Президент повністю буде контролювати ситуацію на сході. Усе, навіть контрабанду, буде контролювати глава держави. Хоча з точки зору управління створення об’єднаного штабу це — правильний хід. Але тут питання в тому, як поведуться політичні сили, які мають на сході свої інтереси», — зауважив експерт.
Олег Жданов також припускає: «До того ж, у законі про реінтеграцію Донбасу є моменти, що суперечать Конституції. Наприклад, до вас можуть увірватися в будинок, провести обшук, відібрати машину тощо. І в цьому його відмінність від закону про оборону. Переформатування АТО в операцію Об’єднаних сил — зміна вивіски, яка може призвести до підвищення кількості обстрілу з боку бойовиків. Вести вогонь у відповідь нашим військовослужбовцям так ніхто і не дозволяє. Захід раніше не розумів, що таке АТО, проведена ЗСУ. Після переформатування операції ситуація для них не стане зрозумілішою».
Своєю чергою, Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння коментував новий закон так: «Коли вести мову про закон про відновлення суверенітету на окупованих територіях, то вітаю ухвалення цього документа і вважаю, що він до певної міри покращує ситуацію. Але він, як і переважна більшість нормативно-правових актів у сфері безпеки, ухвалений із великим запізненням. Найголовніше — тепер називаємо речі своїми іменами. Тобто фактично визнаємо, що чотири роки в Україні триває війна, і спричинена аґресією РФ».
«Безумовно, цей закон є, радше, політичним та юридичним актом. Він не розрахований на втілення силових дій і робить акцент на посилення тиску західних партнерів, які вже фактично зав’язані на цю війну. Їм було легко нас підбадьорювати, коли йшлося про конфлікт із незрозумілими бойовиками, а тепер ідеться про безпосередній конфлікт із РФ. Для західних партнерів це є дуже серйозним викликом. Україна впродовж чотирьох років не могла отримувати елементи або комплектуючі летальної зброї. Треба використати згадану ситуацію для того, щоб порушити питання допомоги Україні вже з іншою риторикою», — вважає експерт.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply