Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Американські сенатори заохочували українську владу

Автор:

|

Червень 10, 2021

|

Рубрика:

Американські сенатори заохочували українську владу
Джин Шахін, Кріс Мерфі, Роб Портман на прес-конференції біля Офісу президента України

Київ відвідала з офіційним візитом двопартійна американська делегація.

Підтвердити та підкреслити
Посольство Сполучених Штатів у Києві, анонсуючи візит американських сенаторів, пояснило, що його мета — «підтвердити прихильність США своїм партнерам», «заохочувати продовження реформ в Україні для зміцнення її демократії та висловити солідарність із країною, яка продовжує стикатися з дедалі аґресивнішою політикою Російської Федерації (РФ)» й «підкреслити нагальну необхідність активізації зусиль у боротьбі з корупцією та важливість вільних незалежних засобів масової інформації». І що, зокрема, до Києва завітають двоє демократів — голова підкомітету закордонних відносин Сенату з європейської й реґіональної безпекової співпраці та віцеголова групи підтримки України в Сенаті Джин Шахін, її однопартієць, голова сенатського європейського комітету та віцеголова групи підтримки України в Сенаті Кріс Мерфі, а також республіканець — співзасновник і співголова групи підтримки України в Сенаті США Роб Портман.
Зокрема, сенаторка Шахін наголосила: «Україна та Грузія є важливими партнерами США проти дедалі аґресивнішої РФ, і дуже важливо, щоб ми передали нашу солідарність із народами України і Грузії та заохотили політичних лідерів продовжувати необхідні реформи, які зміцнять їхню демократію. Ми підтримуємо Україну та Грузію в їхньому бажанні досягти своїх євроатлантичних цілей, і США прагнуть відіграти свою роль, щоб допомогти втілити членство в НАТО й Європейський Союз (ЄС). Двопартійна подорож стане чітким повідомленням про те, що Сполучені Штати прагнуть відбудувати наші трансатлантичні відносини та підтвердити глобальне лідерство США в просуванні демократичних цінностей».

Санкції не працюють
1 червня, коли сенатори прибули до Києва, Євгеній Єнін, заступник міністра закордонних справ України, запевнив: «Завтра говоритимемо про те, як разом зробити Україну сильнішою». А наступного дня делегацію Конґресу США прийняв Володимир Зеленський. Разом із ним зі сенаторами спілкувалися віцепрем’єр і міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резников, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та керівник української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України Леонід Кравчук.
Президент передусім поскаржився сенаторам, що «РФ лише на словах декларує відведення своїх сил і виконання зобов’язань — загалом відвели лише близько 10 тис. військових». Головнокомандувач Збройними силами України Руслан Хомчак підтвердив: «Керівництво Росії продовжує реалізацію своїх планів щодо аґресії проти України. Супротивник утримує групу збройних сил у прикордонних із Україною районах Воронезької, Білгородської, Ростовської областей і на території тимчасово окупованого Криму».
Відтак Зеленський зауважив сенаторам: «Теперішні санкції з боку ЄС та США на сьогодні вже не працюють — Росія звикла з цим жити, забираючи при цьому інші території та загрожуючи Європі. Весь цивілізований світ не може цього дозволяти. Тому вважаю, що треба не просто тиснути, а вибудувати новий формат санкційної політики».

Двопартійний консенсус
В інтерв’ю «Центру практичної допомоги захисникам України Axios український лідер повідомив, що обговорював із сенаторами можливе збільшення військової допомоги. А також конкретизував: «Йшлося про безпеку, про посилення безпеки в Чорному й Азовському морях, уздовж берегової лінії, оскільки наша позиція там, на мій погляд, досить слабка. РФ фактично домінує на всьому Чорному морі, це правда, і ми визнаємо це, і хотіли б мати там серйозну силу для захисту нашої країни і наших кордонів, тільки з оборонною метою».
Сенаторка Шахін відреагувала так: «Ми отримали чітку картину тих викликів і проблем, із якими зіштовхується ваша армія і люди на фронті. Це дасть нам додаткові арґументи, коли ми приїдемо в США, про необхідність продовжувати надавати допомогу Україні. Маємо надіслати дуже сильний сигнал Росії, що вона повинна відвести всіх своїх військових від кордонів з Україною».
А після зустрічі з міністром оборони України доповнила: «Він був дуже конкретним про те, які саме засоби необхідні українському війську. Ми почули це повідомлення і перекажемо його Конґресу та передамо у Білий дім». На брифінгу за результатами зустрічі сенатори запевнили: «У США —двопартійний консенсус у питанні подальшого надання військової допомоги Україні, цю позицію поділяють і у Конґресі, і в адміністрації президента Джо Байдена».

Буде подальший розвиток
Зеленський також наполягав: «Тільки США можуть не допустити завершення будівництва газогону «Північний потік-2» (ПП2). Це не просто енергетична безпека, про яку говорять усі дипломати й політики, це окрема потужна зброя РФ, яку дають їй до рук. А потім Європа питає, як можна захиститися від Росії. Відповідь дуже проста — не давати зброю ворогу. Після запуску ПП2 Росія може відімкнути Україну від постачання газу, в результаті чого український бюджет втрачатиме 3 млрд USD на рік. Нам не буде чим платити українській армії. Питання ПП2 є актуальним напередодні зустрічі президентів США та РФ, тому Україна готова надати американській стороні повну інформацію щодо цього питання».
Сенаторка Шахін запевнила: «У Конґресі є двопартійна опозиція до «ПП2» і несприйняття його завершення. Торік ми ухвалили пакет санкцій щодо цього проєкту і сподіваємося на ухвалення додаткових санкцій цього року. Ми вважаємо, що ПП2 матиме серйозні наслідки для України, а також серйозні наслідки для енергетичної безпеки Європи в майбутньому, оскільки завершення цього проєкту дасть РФ потужну зброю, яку можна буде використати проти Європи».
«Ми й надалі будемо розглядати засоби, яким чином вплинути на завершення цього проєкту, а також на його подальшу експлуатацію після завершення, адже, як відомо, перед запуском в експлуатацію він має отримати дозволи й ліцензії. Восени в Німеччині відбудуться вибори. Їхні результати можуть вплинути на інші країни. Тобто буде подальший розвиток подій, який у кінцевому підсумку матиме вплив на завершення проєкту ПП2», — пообіцяла вона.

НАТО — після реформ
Зеленський також запевнив сенаторів, що посилити позиції РФ в Європі може ненадання Україні чіткого сигналу та конкретних термінів стосовно отримання Плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО. І що Україна сподівається, що під час саміту «Кримської платформи» США будуть представлені на найвищому рівні.
Він також розповів про реформування Служби безпеки України (СБУ) та завершення земельної реформи та розробки законопроєкту, який має усунути вплив олігархів на управління державою. І про те, що залучення американських фахівців могло б допомогти у роботі Центру протидії дезінформації.
Натомість сенатор Портман зауважив: «Ми відчуваємо, що для України важливо бути в тісному зв’язку зі Заходом. На мою думку, частиною цього зближення є просування процесу надання ПДЧ у НАТО для України. Ми сьогодні обговорювали питання процесу ПДЧ, який буде наступним логічним кроком для членства в НАТО. Я сподіваюсь, ми зможемо зробити наступний крок щодо ПДЧ для України, щоб ми могли прийняти Україну до спільноти вільних країн, щоб інші країни розуміли, що це в їхніх інтересах, оскільки те, що відбувається на східному кордоні України, впливає не лише на Україну, а на всі демократії. Україна провела вже кілька важливих реформ у контексті руху до НАТО, і буде проводити інші, зокрема, йдеться про цивільний контроль над збройними силами та модернізацію армії».
Своєю чергою, сенатор Мерфі нагадав: «НАТО — безпековий альянс, який ґрунтується на спільних цінностях. Сьогодні я підкреслив, що продовження поступу у здійсненні політичних реформ прискорить і підсилить наближення України до НАТО і, хоча ми не говоримо за членство в Євросоюзі, до ЄС також. Для подальшого руху України до альянсу дуже важливим є реформа СБУ, реформи, спрямовані на забезпечення незалежності Національного антикорупційного бюро України та подальші реформи у сфері корпоративного управління».
А сенаторка Шагін підсумувала: «Продовження втілення Україною важливих реформ зі зміцнення демократії — ключове для нашого тривалого партнерства та протистояння російській аґресії».
Як повідомляв «Міст», раніше підтримати Україну приїжджав сенатор Рональд Джонсон.

Ігор Голод

До слова
Минулого тижня Олена Зеркаль, радниця міністра енергетики України, заявила, що Курт Волкер працює на лобістську компанію, яка відстоює інтереси ПП2. Останній відгукнувся миттєво. «Я був здивований прочитати, що я працюю проти інтересів України. Це неправда. Я не лобіюю ПП2, і про мої погляди на ПП2 добре відомо. Я дуже відверто публічно висловлювався про протидію цьому проєкту, — заявив дипломат. — Це правда, що оператор ПП2 найняв BGR, щоб представляти його у Вашинґтоні. Але я не причетний до цього. Насправді мене «викреслили» через мої погляди на П2. А в BGR є окрема особа, яка це робить». Він також вказав, що не знає, звідки пішли чутки. «Я знаю Олену, тож був здивований, що вона не запитала у мене. Я не впевнений, яка причина цього, в Україні не буває без чуток. Але ключовий момент — це те, що це неправда», — запевнив дипломат.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply