Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Абсурдна гібридна війна РФ проти України не вщухає

Автор:

|

Грудень 19, 2021

|

Рубрика:

Абсурдна гібридна війна РФ проти України не вщухає
Пошуково-рятувальний корабель «Донбас»

У Кремлі намагаються перевернути реалії догори дриґом.

«Ось-ось почнеться»
Щойно президент США зателефонував 9 грудня своєму українському колезі за посадою Володимирові Зеленському, щоб розповісти про розмову з Путіним, як їхній діалог урвала «пропаґандистська артилерія» останнього з них. Федеральна служба безпеки (ФСБ) Російської Федерації (РФ) заявила, що пошуково-рятувальний корабель Військово-морських сил України (ВМС) «Донбас» опинився на відстані 18 морських миль від Керченської протоки, не виконує вимог змінити курс і створює цим загрозу безпеці судноплавства. І що «заявок на проходження Керч-Єнікальським каналом українська сторона не подавала».
Представники ФСБ також розповіли, що корабель берегової охорони прикордонної служби РФ попередив «Донбас» про «необхідність дотримання російського законодавства в частині, що стосується подання необхідних заявок на проходження Керченською протокою». І що з «Донбасу» отримали «відповідь, що слідувати через Керченську протоку не планує».
Невдовзі в ФСБ повідомила: «Донбас» ліг на зворотний від Керченської протоки курс, на запити не реагує. Дії екіпажу українського корабля розцінюють як провокаційні і такі, що створюють загрозу безпеці мореплавання».
Натомість Андрій Клименко, керівник моніторингової групи щодо свободи судноплавства, розповів 9 грудня те, про що промовчала ФСБ: ракетний катер Чорноморського флоту РФ «Шуя» погрожував «Донбасу» застосуванням зброї, якщо той не змінить курс. Оглядач Петро Шуклінов доповнив: «ФСБ підняло все, що тільки змогло. У небо — літаки, протоку перекрили, нагнали бойових кораблів. Виступили з гучною заявою про мало не підготовку до вторгнення. Кілька годин російські пропаґандисти кидалися в паніці: ось-ось почнеться третя світова війна — «через провокацію Америки». Припускаю, що це була інформаційно-психологічна спецоперація, мета якої — створити наголос, істерію навколо дій України. «А український корабель тим часом спокійно завершив патрулювання та продовжив свою звичну роботу в Азовському морі. Ми зателефонували міністру оборони, зв’язалися зі спецслужбами — штурм Москви поки що не планується», — заспокоїв п. Шуклінов.

Чия провокація?
Дмитро Пєсков, речник президента РФ, заявив того ж 9 грудня: «Події вкотре показують потенційну шкоду та потенційну небезпеку, яка може виникати з таких провокаційних дій. Будь-яка подібна провокація може призвести до дуже і дуже серйозних наслідків. Це те, про що не раз казав президент Путін».
Але він не пояснив, у чому ж полягала «провокація». Як і Марія Захарова, офіційна представниця Міністерства закордонних справ РФ, яка заявила: «На мою думку, це очевидно — це чергова провокація. Вона просто не одна, вона не поодинока, вона не індивідуальна, це комплекс провокативних дій, який здійснюють навколо наших кордонів».
Натомість п. Клименко розповів, що коли на українському прикордонному кораблі поцікавилися 9 грудня в такого ж російського судна, що воно робить поблизу Маріуполя, то отримали відповідь: «Відповідно до договору від 24 грудня 2003 року між РФ та Україною акваторія Азовського моря є внутрішніми водами РФ та України. Дію відповідно до законодавства РФ, яке поширюється на всю акваторію Азовського моря в частині, що не суперечить договору між РФ і Україною. В акваторію порту Маріуполь я не входжу. Стою на якорі й дотримуюся заходів безпеки мореплавання».
Тобто ФСБ і речник президента РФ назвали провокацією те, що навіть приблизно не нагадувало нахабство російських військових моряків. Насправді ж провокаційними були якраз навпаки — вимоги росіян українцям подавати «заявки на проходження» й змінювати курс.
Бо вони суперечать підписаному 24 грудня 2003 року «Договору між Україною та Російською Федерацією про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки». У ньому передбачене зовсім інше: «Торгові судна та військові кораблі, а також інші державні судна під прапором України або Російської Федерації, які експлуатують в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства».

Адресували Байдену
Російська «пропаґандистська артилерія» сподівалася своєю нісенітницею, по-перше, завадити розмові Байдена зі Зеленським зайвим галасом. По-друге, намагалася перевернути реалії догори дриґом. Бо того ж 9 грудня Генеральна Асамблея (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) учетверте поспіль схвалила резолюцію проти мілітаризації окупованого Росією Криму. І, зокрема, зобов’язала у ній Росію припинити порушення свободи мореплавства в Чорному й Азовському морях.
«Донбас» ліг на зворотний від Керченської протоки курс, вочевидь, тому, що 2018-го росіяни захопили три кораблі ВМС України під час їхнього переходу з Чорного до Азовського моря й повернули аж 2019 року розграбованому стані. У штабі операції Об’єднаних сил запевнили 9 грудня: «Судно ВМС Збройних сил України «Донбас» не заходило у чутливі зони. Корабель виконує завдання у своїх територіальних водах. Зараз «Донбас» повертається на базу».
А Олексій Резников, міністр оборони Україна, пояснив того ж 9 грудня: «Була провокаційна заява російської сторони, з боку ефесбешних кораблів, нібито наш український корабель становить загрозу і майже атакував Керченську протоку. Насправді це дуже дивно, адже це наше пошуково-рятувальне судно, без озброєння, яке виконувало свою роботу, перебувало за 18 морських миль в Азовському морі, яке є морем спільного користування. Тобто ми абсолютно на законних підставах там перебували. Цікаво, що ця провокаційна інформаційна атака була зроблена під час розмови президента України з президентом США. У нас триває гібридна війна, і Російська Федерація ніяк не заспокоїться».

Якщо вріжеться у міст…
Михайло Макарук, речник міжнародної розвідувальної спільноти Inform Napalm, також дійшов висновку, що росіяни «спробували створити інформаційну акцію, яка мала на меті зірвати перемовини президентів України та США». Натомість Борис Бабін, експредставник президента України в Криму, виснував таке: «Метою провокації звісно можна вважати й спекуляції на фоні спілкування Байдена та Путіна. Але я впевнений, що справа в резолюції ГА ООН щодо мілітаризації РФ Чорного й Азовського морів, яку схвалили саме 9 грудня. Фабрикація «інциденту» росіянами якраз «перебиває» цей вкрай болючий для аґресора факт».
Своєю чергою, Тарас Чмут, засновник «Українського мілітарного центру», запропонував таку версію істерики росіян: «Донбас» — не катер. Це повноцінний корабель зі значним тоннажем. На нього висадитися непросто, штовхнути не вдасться. У нього інертність, маса. Якщо він вріжеться у міст, то, можливо, й міст розвалить. Саме під цим приводом, — врятувати Керченський міст від «українських диверсій», — Росія й перевіряє навіть торгові судна у протоці».
А Андрій Клименко доповнив: «Леґенда ФСБ РФ — раптом на облавку опиниться диверсійна група України, яка приведе в дію вибухівку в момент, коли корабель проходитиме під мостом. Ось така у них хвороба в голові. З такої точки зору теоретично можна все, що завгодно, розглядати як загрозу мосту».

«Матінко, не підведи»
Тим часом у британській телерадіокорпорації Бі-бі-сі опублікували цікаве спостереження: «Головний редактор російської державної медіакомпанії Russia Today Маргарита Сімоньян прокоментувала те, що відбувається (в Азовському морі. — Ред.), так: «Почалося, чи що? Матінко, не підведи». Після того, як стало відомо, що «Донбас» ліг на зворотний курс, Симоньян написала «Розходимось», супроводивши напис сумним смайлом».
Російський сенатор Ольга Ковітіді договорилися до того, що саме «ситуація в Керченській протоці наближає світ до розгортання гарячого конфлікту в самому центрі Європи». Тобто не виключено, що в Москві сподівалися, що «Донбас» допливе до Керченської протоки й створить таким чином casus belli — формальний привід для розв’язування Росією повномасштабної війни проти України.
Але його, звісно ж, не визнали б на Заході. Посольство США в Україні відреагувало на інцидент в Азовському морі такою заявою: «Донбас» має повне право плавати у водах України. Неправдиві звинувачення Росії є частиною її невпинної кампанії з відволікання від її останніх аґресивних провокаційних дій. Нові незаконні обмеження в Керченській протоці й Азовському морі — черговий акт аґресії проти України».
Як повідомляв «Міст», у Гаазі почався перший раунд дебатів у справі українських моряків.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online