Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Звідки візьмуться гроші на «економічних паспортах»?

Автор:

|

Грудень 18, 2021

|

Рубрика:

Звідки візьмуться гроші на «економічних паспортах»?
Олег Устенко

На початку грудня ц. р. Володимир Зеленський анонсував запровадження «економічного паспорта українця». Документ передбачає відкриття персональних рахунків для дітей, на яких будуть накопичуватися платежі від використання надр. Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, заявив, що діти, які матимуть економічний паспорт, отримуватимуть на спецрахунки кошти від рентних платежів. На момент досягнення повноліття вони начебто матимуть по 10 тис. USD.
Він зазначив, що програма передбачає створення спеціальних рахунків у Фонді майбутніх поколінь, які будуть поповнювати щомісяця. Ці кошти можна буде використати після досягнення повноліття. «В нас народжується близько 300 тис. дітей на рік. Є певні відрахування від ренти. Не виключаю, що відрахування будуть не тільки від ренти, а й від інших платежів. Наприклад, від приватизації, імпортного податку на додану вартість. Поки що говоримо тільки про ренту. Вона розподіляється між тими дітьми, які народилися і мають економічний паспорт українця. Якщо ця сума є меншою за встановлену законопроєктом, то різницю дотує держава», — пояснив депутат.
Своєю чергою, Олег Устенко, радник президента України, розповів, що такі економічні паспорти отримають діти, народжені починаючи з 2019 року. До їхнього повноліття на персоніфікованому рахунку накопичиться значна сума, а до цього кошти будуть інвестовані в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). «Що стосується джерел фінансування відповідного фонду, йдеться передусім про рентну плату. Ось чому так важливо було ухвалити у другому читанні законопроєкт 5600, який збільшує ставки рентної плати», — наголосив він і додав, що йдеться про перерозподіл лише частини рентних платежів.
«Однак рента — одне із джерел. Іншим джерелом стане частина приватизаційних надходжень, частина коштів від боротьби з контрабандою, зі скрутками. Однак йдеться про частину цих платежів», — уточнив чиновник, однак не зміг назвати, про яку частину йдеться, але зазначив, що суму таких нарахувань 2022 року досі обговорюють.
«Президент наполягає на тому, щоб ці кошти були інвестовані у фінансові інструменти з мінімальними ризиками. Таких інструментів не так багато на фінансовому ринку, тому, в основному, розглядають вкладення цих коштів в ОВДП, які зараз мають прибутковість вищу за інфляцію та мінімальні ризики», — запевнив він.
Також п. Устенко припустив, що надалі коло інвестиційних інструментів може бути розширено. Механізми управління таким фондом також обговорюють.
А Ярослав Желєзняк, заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, полічив, скільки грошей потрібно на такі «економічні паспорти» українців. «Якщо президент правильно все сказав, туди піде рента. Вся, або тільки від руди, наразі незрозуміло, — зазначив він. — Уся рента (не лише з надр) становить 41,5 млрд грн (на 2022 рік заплановано 47 млрд грн), рента за користування надрами загальнодержавного значення — 35,2 млрд грн (запланували 41 млрд грн), а рента на залізну руду — 3,5 млрд грн (на 2022 рік передбачено 4,5 млрд грн). «Зараз в Україні є 7,5 млн дітей до 14 років — розженешся на менше ніж 5 млрд», — резюмував депутат.
«Це безглуздо! Так це не працює. Це може працювати лише у країнах, де є надлишок доходів, пов’язаних із цією природою рентою», — пояснює економіст Борис Кушнірук. — Український бюджет зайвих коштів не має. До прикладу, на наступний рік країні бракує майже 190 млрд грн. Ці гроші вона буде змушена позичити».
«Це така далека перспектива, у нашій країні все дуже часто змінюється, це є серйозним ризиком того, що ця ідея просто ніяк не буде реалізована. І років за десять ці гроші можуть просто згоріти. Тому я дуже скептично ставлюся до такої дуже далекої перспективи», — сказав Ілля Несxодовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації.
Ідея створення таких фондів не нова. Вони вже не один десяток років працюють у деяких країнах. Передусім там, де є великі запаси нафти чи газу. Як, приміром, Норвегія. Але ця скандинавська країна гроші з Фонду національного добробуту витрачає вкрай рідко. Скільки їх накопичила, можна побачити на спеціальному сайті. Йдеться про понад 1 трлн USD. «Їх будуть використовувати наступні покоління. Наприклад, криза 2008 року Норвегії не дуже торкнулася, бо використали трохи грошей із цього фонду. Цей фонд можна використовувати щонайбільше на 3 %. Є спеціальний закон, який регулює використання цих грошей. Просто так хтось не може прийти до влади і використати ці гроші», — пояснила Тетяна Бондаренко, лідерка української діаспори східної Норвегії.
Як повідомляв «Міст», неплатоспроможних українців позбавлять комунальних послуг.

Євген Клен

About Author

Meest-Online