Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Здорожчання енергоносіїв спричинить стрімке зубожіння українців

Автор:

|

Вересень 20, 2021

|

Рубрика:

Здорожчання енергоносіїв спричинить стрімке зубожіння українців

На початку вересня ц. р. ціни на «блакитне паливо» на європейських газових хабах сягнули позначки в 630 USD за 1 тис. куб. м. Це історичний максимум, настільки високих цін ще не було ніколи. Однак, ідеться лише про біржові котирування — ціни, за якими на європейському газовому ринку продають лише залишки газу з терміновим постачанням. Більшість угод укладають на довготривалі терміни, і там ціни майже вдвічі нижчі.

Обмежень за спекуляціями немає
За даними Української енергетичної біржі, станом на 1 вересня газ на європейських хабах коштував від 624,55 до 632,33 USD за 1 тис. куб. м. За рік ціни зросли майже вп’ятеро: у вересні 2020-го газ коштував близько 150 USD.
Ціни на газ зростали поступово з червня 2020 року. Тоді на тлі падіння цін на нафту до від’ємних значень ціни на газ сягнули історичного мінімуму — 60 USD за 1 тис. куб. м. На початку червня ц. р. газ на європейських хабах коштував уже 360 USD, а ще за три місяці його ціна злетіла вдвічі.
Фахівці з питань енергетики називають ряд факторів, через які біржові котирування газу в Європі сягнули таких рекордних показників. Як пояснив економічний експерт Олексій Кущ, перший фактор, через який дорожчає «блакитне паливо», — глобальний: в рамках європейського «зеленого курсу» саме газ прийде на заміну нафти та стане ключовим видом палива в перехідний період, до 2050-го, коли основою енергетичного балансу стануть відновлювальні джерела енергії.
Другий фактор полягає в тому, що основний постачальник газу до Європи — Російська Федерація (РФ) — штучно знижує обсяги постачання, «накручуючи» таким чином ринкові ціни. «РФ постачає до Європи трубний газ магістральними газогонами та зріджений природній газ, собівартість виробництва якого в РФ значно нижча, ніж деінде. Трубний газ, який дешевший в транспортуванні, вони намагаються постачати за прямими контрактами з європейськими країнами, тоді як дорожчий у транспортуванні зріджений продавати через біржу, де ціни завжди вищі, ніж у довготермінових контрактах», — пояснює фахівець.
За його словами, в прямі газові контракти легше «зашити» політичні вимоги та політичні бонуси. Водночас, за рахунок зрідженого природного газу Росії зручніше створювати дефіцит на європейських «хабових» ринках, а внаслідок нестачі газу там підвищуються ціни, що означає додаткові прибутки для продавця.
«Таким чином РФ змушує європейських споживачів переходити на прямі довготермінові контракти. Вони опиняються в такій ситуації: або купують у Росії газ по 300 USD за прямими контрактами, або на хабах по 600 USD», — зазначив п. Кущ.
Геннадій Рябцев, заступник директора Науково-технічного центру «Психея», вважає, що біржові котирування на європейських газових хабах зростають через спекулятивні дії учасників ринку. «З кожної операції організатори торгів отримують зиск. Жодних обмежень за спекуляціями немає. І, зрештою, ніхто, крім споживачів, у припиненні спекуляцій не зацікавлений. Тим більше, що ці котирування не впливають на ціни, за якими отримують газ побутові споживачі країн Європи», — наголосив фахівець.
За словами експертів, враховуючи відсутність обмежень на газових біржах, немає й верхньої межі, до якої можуть зрости ціни на газ в Європі. «Можна створити штучний дефіцит у короткий проміжок часу, до прикладу, якщо будуть несприятливі кліматичні умови, дуже холодна зима. В такому разі ціна на газ може «злетіти» і до 1,5 тис. USD», — додає Олексій Кущ.
Водночас, ціни на газ, які прописані в прямих контрактах між європейськими країнами та «Газпромом», невідомі, адже умови угод є комерційною таємницею. Як припускають експерти, фактичні ціни на газ в Європі мають бути зараз на рівні 300-400 USD за 1 тис. куб. м.

Зе-влада проблему ігнорує
Високі ціни на газ на європейських хабах, за словами фахівців, не відіб’ються на гаманцях європейських побутових і промислових споживачів. На відміну від українців, які точно відчують історичні ціни на газ в Європі, адже ціна на «блакитне паливо» в Україні прив’язана саме до біржових котирувань. Тож їхнє зростання відчують як пересічні споживачі газу, так і промисловість.
За даними Української енергетичної біржі, гуртові ціни на газ в Україні вже значно зросли: у серпні 2021-го гуртова ціна на «блакитне паливо» була на рівні 15,6 тис. грн. Це вдвічі вище, ніж було в березні ц. р., коли кубометр газу коштував 7,5 тис. грн, і в чотири рази вище, ніж було рік тому — у серпні 2020-го газ коштував 4,2 тис. грн. за 1 тис. куб. м.
Цього року Україна може ще й може зіштовхнутися з дефіцитом газу: через високі ціни, що були в Європі влітку, українські трейдери не закуповували великі об’єми у сподіванні продати їх узимку за вигіднішою ціною. «Трейдери мають на такому перепродажі від 100 % до 200 % зиску залежно від сезону. Але цього року газ дорожчав уже влітку, і вони розуміли, що цього року не буде такої маржі між літніми, осінніми та зимовими цінами. Тому закуповували лише ті обсяги, які були необхідні, аби закрити поставки за своїми контрактами», — поділився п. Кущ.
«Внутрішні ціни в Україні прив’язані до найвищих спекулятивних цін у світі. А держава, замість того, щоб прив’язати ціни до внутрішніх індикаторів, цей факт ігнорує. Бо чим вищими будуть ціни на газ у гривні, тим вищим буде обсяг валового внутрішнього продукту», — додав п. Рябцев.

Захмарні ціни та шантаж
Експерти прогнозують, що ціни на «блакитне паливо» для побутових споживачів в Україні зростуть, але відіб’ється це на гаманцях українців аж наступного року. Водночас можуть зрости ціни і на опалення.
За словами Олексія Куща, «Нафтобаз України» може використати ситуацію зі зростанням цін на європейських газових хабах, спонукаючи підприємства теплової генерації укладати з ними довготривалі контракти за фіксованою, відносно низькою ціною.
«Для них ситуація — ідеальна: усі бояться захмарних цін в 15-20 тис. грн, тому, коли «Нафтогаз» пропонує «тепловикам» контракт за 7-8 тис. грн, вони це сприймають як добро. Та насправді його там немає, адже реальна, справедлива ціна на газ власного видобутку, яким оперує «Нафтогаз», має бути на рівні 3 тис. грн. за 1 тис. куб. м. Тому довготривалі контракти забезпечать «Нафтогазу» рентабельність у понад 200 %», — пояснив фахівець.
Водночас, ціни на газ для населення зростуть не одразу. До квітня 2022 року переважна більшість українців платитиме за річними контрактами, на які автоматично їх перевели газопостачальники наприкінці минулої весни.
Однак, від квітня 2022-го ціни на газ зміняться. Вже зараз місячні пропозиції від газопостачальних компаній, які розраховують регулярно, майже вдвічі вищі, ніж річні, які розраховували навесні, і на кілька гривень вищі, ніж серпневі ціни.
Геннадій Рябцев висловив сподівання, що буде реалізоване рішення Ради національної безпеки й оборони України «Про заходи з нейтралізації загроз в енергетичній сфері», де одним із пунктів було «створення справедливої методики розрахунку цін на газ». «Що це означає, не знаю, але сподіваюсь, що у вартість газу для українських споживачів буде включена ціна газу внутрішнього видобутку. Інакше для українських споживачів ціна зросте так само, як спекулятивні котирування в Європі», — запевняє він.

Радикальні дії
За такими високими тарифами більшість українців просто не зможе платити комірне. Щоб уникнути заборгованостей, Зе-влада вдається до радикальних методів. Зокрема, на «Гарячій лінії міста Львова» зараз зростає кількість скарг мешканців на відмикання багатоповерхівок від газу. Деякі будинки залишаються без газопостачання упродовж кількох тижнів, у деяких газ вимикають на кілька днів.
Як повідомила Ірина Маруняк, заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства, кількість таких звернень стрімко зростає. «Ми щодня моніторимо ситуацію щодо відімкнення будинків від газопостачання. Моніторимо причини відключення від газу, скільки днів воно триває. І бачимо, що 50 % будинків відімкнені через борги, а 50 % — із технічних причин», — зазначила вона.
За словами чиновниці, якщо у мешканця будинку є борг, то згідно з вимогами чинного законодавства, «Львівгаз» має скерувати попередження про добровільну сплату боргу, може скласти графік розтермінування погашення заборгованості. «Якщо людина не сплачує добровільно і не складає графіку розтермінування, тоді подати заяву до суду. І лише за рішенням суду і через виконавчу службу стягувати заборгованість, а не відмикати від газу весь будинок», — вважає вона.
Петро Лукіянчук, речник «Львівгазу», пояснив ситуацію з відімкненням львівських будинків від газопостачання великою кількістю порушень, які працівники установи фіксують під час перевірок. За його словами, зараз у Львові триває інвентаризація показників лічильників. Якщо мешканці, які не подають показників лічильників, не відчиняють двері контролерам «Львівгазу», то у будинках також можуть перекрити газопостачання.
Як повідомляв «Міст», «Газпром» створив штучний дефіцит газу в Європі.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply