Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Завод із виробництва «зеленого» водню збудують на Львівщині

Автор:

|

Вересень 28, 2021

|

Рубрика:

Завод із виробництва «зеленого» водню збудують на Львівщині
Таким буде новий завод

Львівська група компаній «Еко-Оптіма» заявила про плани побудувати завод з виробництва «зеленого» водню потужністю 100 МВт на північно-східних теренах області. Якщо проєкт львівських промисловців схвалять європейські партнери, то їхній екологічний водневий завод може стати першим не лише в західному реґіоні, але й в Україні.

Що таке «зелений» водень і до чого тут Європа
«Зелений» водень отримують із використанням електроенергії з відновлюваних джерел — від вітрових і сонячних станцій. 2020 року Європейський Союз (ЄС) презентував водневу стратегію, яка передбачає широке його використання. Цей газ має замінити вуглецеві носії енергії та до 2050 року перетворити Європу на перший кліматично нейтральний континент.
У межах цієї стратегії є проєкт про забезпечення потреб ЄС таким воднем потужністю 80 ГВт. З них 40 ГВт планують виробляти в самому ЄС, решту — імпортувати. Близько 30 ГВт транспортуватимуть кораблями або газогонами з Північної Африки, а 10 ГВт до 2030-го розраховують отримати з України.
Найактивнішою у просуванні водневої стратегії є Федеративна Республіка Німеччина (ФРН), яка торік ухвалила концепцію H2 Global і створила однойменний фонд із капіталізацією близько 2,8 млрд EUR. Фонд має сприяти виробництву зеленого водню в промислових масштабах у країнах-партнерах. ФРН розглядає Україну як одного з партнерів на європейському континенті у цій справі. У липні ц. р. H2 Global оголосив про старт першого для України тендеру на проєкт з виробництва зеленого водню на 100 МВт. На нього зголосилася львівська компанія «Еко-Оптіма».

Як це працюватиме
Львівська компанія наразі розглядає два методи отримання чистого водню на майбутньому заводі. Пріоритетним є виробництво, коли цей газ отримують шляхом електролізу води. Для цього процесу також обов’язково використовують електроенергію з джерел із низьким вмістом вуглецю. «Еко-Оптіма» має для цього ресурс, оскільки з 2012 року займається альтернативною енергетикою й уже має кілька сонячних і вітроелектростанцій на Львівщині й Івано-Франківщині.
Для отримання «зеленого» водню компанія планує використовувати електролізери Siemens. Німецький концерн виготовляє промислові установки для розщеплення води на водень і кисень на 28 МВт кожна. «Під час карантину ми вели віртуальні перемовини з представниками компанії. Нам потрібно чотири такі установки», — розповів Степан Козицький, заступник генерального директора «Еко-Оптіма».
Майбутній завод — це велике приміщення, де стоятимуть ці чотири установки. До кожної з них буде підведена вода та джерело струму для електролізу, а на виході — труба для готового водню, під’єднана до газової мережі, та труба для кисню, який є побічним продуктом процесу. Що робити потім із з киснем, у компанії ще не вирішили. «В ФРН, як нам розповідали наші партнери, його або випускають в атмосферу або будують окремі заводи для балонування кисню», — стверджує співвласник «Еко-Оптіми».
Альтернативний варіант отримання екологічного водню, який розглядають, — виробництво так званого бірюзового водню. За цієї методи його добувають з природного газу за допомогою тієї ж зеленої енергії: метан як найбільший складник природного газу завдяки плазмовому піролізу розщеплюють у безкисневому середовищі, натомість утворюється технічний вуглець і водень. Вуглець потім використовують для виробництва шин, добрив у сільському господарстві тощо. «Ми видобуваємо природний газ, тобто маємо сировину для бірюзового водню. Потім ми можемо його не подавати в мережу, а використовувати для виробництва водню», — вважає п. Козицький.

Куди постачатимуть водень
Аби реалізувати проєкт із виробництва «зеленого» водню на 100 МВт, потрібно мати 300 МВт електроенергії з відновлювальних джерел. Робочі потужності української компанії зараз становлять 160 МВт, наступного року вони мають зрости до 205 МВт — якщо запустяться усі десять турбін Орівської вітростанції.
«Тобто треба ще десь брати 95 МВт енергії, щоби забезпечити виробничий процес. Єдиний вихід для нас — будувати ще зелені електростанції», — каже Степан Козицький, пояснюючи, що компанія за кілька років розраховує отримати додаткову енергію від майбутніх об’єктів у Сокалі.
Він не відкидає такого варіанту, що після повноцінного запуску заводу потужності «Еко-Оптіми» працюватимуть лише на виробництво водню. А також частково газовидобувні потужності «Західнадрасервісу», якщо водень видобуватимуть із природного газу.
Проєкт «Еко-Оптіми» передбачає, що їхній зелений водень транспортуватимуть до ЄС магістральним газогоном Уренгой-Помари-Ужгород-Братислава, що має відгалуження на Львівщині. Саме тому компанія хоче збудувати завод неподалік від власних місць видобутку природного газу, які сполучені зі загальною газотранспортною системою (ГТС).
Водень планують транспортувати не у чистому вигляді, оскільки він здатен швидко пошкодити трубу, а змішаним із природним газом. Початкова концентрація — 1,5 % водню, яку згодом можна було б збільшити до 5 %. Але, як констатує п. Козицький, щоби втілити в життя цю частину проєкту, треба змінити кодекс ГТС, який дозволив би транспортувати водень магістральними газогонами.
«Йдеться про те, щоб розбавляти природний газ воднем. Наразі немає такої інфраструктури та потужності, щоби його повністю замінити. Наприклад, торік Росія транспортувала через Україну в Європу понад 40 млрд куб. м природного газу. Де взяти стільки електролізерів та енергії, щоби виготовити такий обсяг водню? На це треба, на мою думку, щонайменше півстоліття», — вважає експерт. За його словами, суміш природного газу з невеликою часткою водню збільшує теплоту згоряння та дещо зменшує викиди вуглекислого газу в атмосферу, що може бути цікавим європейській промисловості.

За які гроші
Для реалізації проєкту «Еко-Оптіми» потрібно 300 млн EUR, зокрема, 100 млн EUR — на добудову нових електрогенерувальних потужностей. Тому шукають фінансування та потенційних партнерів за кордоном. Збудувати завод та експлуатувати його без гарантій європейських гарантій неможливо, позаяк саме ЄС буде головним споживачем екологічного водню. Водночас варіант отримання грошей в Україні компанія не розглядає. «Це бізнес з окупністю 50-70 років. Жоден бізнесмен в Україні не буде вкладатися в таку справу, зважаючи на ризики. Тут потрібні дотації. Але на дотації від держави не розраховуємо, їх немає і не буде. Це європейський проєкт, тож саме Європа готова за це платити», — каже співвласник «Еко-Оптіми».
Наразі вже є узгоджений контракт із австрійською компанією RAG Austria AG і німецькою Bayerngas GmbH.
«Австрійська RAG — наш давній партнер. Колись ми купили в них нашу першу бурову установку, здається, це був 2008 рік. Вони нам запропонували: робіть «зелений» водень і транспортуйте його в Європу. Ми кажемо: збудуємо завод, але такий водень буде коштувати близько 6 EUR за 1 кг, а не 2,75 EUR, як продають звичайний водень на українських хімічних заводах. Вони відповідають: гаразд, ми готові купити за такою ціною, лишень би це був екологічно чистий водень», — розповів Степан Козицький.
За його словами, представники австрійської та німецької компаній незабаром мають приїхати на Львівщину. Остаточне рішення, де саме «Еко-Оптіма» будуватиме завод, ухвалять після цього візиту. При цьому фахівець додав, що німці й австрійці воліють отримувати зелений водень у потрібному обсязі вже до 2030-го.

Коли збудують завод
Як стверджує п. Козицький, якщо наступного року вони виграють тендер, то розпочати виробництво зможуть відносно швидко, оскільки завод із виробництва водню не є складним. Крім цього, компанія вже має мережу для транспортування газу. «До прикладу, ми виграємо тендер у липні наступного року. Компанія Siemens постачає свої турбіни впродовж пів року після сплати авансу, це вже перевірено. Паралельно можемо вести будівельно-монтажні роботи», — наголосив представник «Еко-Оптіми» та додав, що за оптимістичним сценарієм, почати виробляти перший «зелений» водень змогли б до кінця наступного року.
За його словами, якщо завод запустять, то на ньому можуть працювати до 30 фахівців. Водночас п. Козицький повідомив, що наразі компанія не має готової будівельної документації майбутнього заводу.
Раніше про плани будувати завод з виробництва «зеленого» водню заявляла українська компанія «Водень України», яка спеціально для цього придбала земельну ділянку на півдні Одеської області. Власники компанії заявляли, що розглядають варіант транспортування зеленого водню в ЄС річним транспортом Дунаєм або через українську ГТС.
Як повідомляв «Міст», «Північний потік-2» може виявитися нікому не потрібним.

Катерина Чурилова, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply