Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Заступник міністра соціальної політики заперечив свою ж заборону секондгенду

Автор:

|

Січень 09, 2020

|

Рубрика:

Заступник міністра соціальної політики заперечив свою ж заборону секондгенду
Олег Коваль

Обіцянку унеможливити ввезення в Україну вживаних одягу й взуття відкорегували.

«Ми — гідна нація»
Олег Коваль, заступник міністра соціальної політики України, напередодні Нового року ошелешив своєю заявою: «Ми будемо вносити пропозицію заборони ввозити секондгенд в Україну». Урядовець також стверджував: «Ми тільки дозволимо, наприклад, обладнання для водолазів, спеціальну форму високої якості, яка захищає пожежника тощо».
«Відповідні пропозиції готують спільно з Державною митною службою та Реанімаційним пакетом реформ. Ми вимагаємо від державних установ листи-звернення міністерству соціальної політики, що вони чекають гуманітарну допомогу в певній кількості зі встановленням на баланс. Якщо ми потім перевіримо, то відповідні державні службовці понесуть відповідне покарання», — запевнив урядовець і наголосив: «Я особисто буду звертатися до правоохоронних органів із проханням порушити кримінальну справу щодо цих дій. Я вже кілька заяв підписав».
А на запитання «Про які втрати від несплати мита за ввезення секондгенду під виглядом гуманітарної допомоги ідеться?» п. Коваль відповів: «В Україні поширена практика, коли під виглядом гуманітарної допомоги на територію країни насправді ввозять речі для продажу в секондгенді без митного оформлення. За моїми підрахунками, за тиждень держава у вигляді втрат по несплаті митних платежів втрачає близько 2 млн USD. Тобто щороку — від двох до трьох мільярдів гривень».
Але урядовець вдався до пафосу, з яким погодяться лише такі ж, як він, високооплачувані українці. Бо заявив: «Ми — гідна нація і нам не потрібні мільйони тонн секондгенду в країні».

Неоднозначний резонанс
Михайло Цимбалюк, народний депутат парламентської фракції «Батьківщина», зауважив із цього приводу: «Мабуть, чиновник живе в паралельній реальності, або не володіє достеменною інформацією. В українській історії ми вже мали профільного міністра Андрія Реву, котрий закликав українців менше їсти і таким чином ставати багатшими. Зараз же нам рекомендують менше одягатися».
«Боротися з окремими випадками недоброчесності, завдаючи удару по всій «гуманітарці» — непрофесійно та недалекоглядно. Магазини секонд-гендів є єдиною можливість для мільйонів українців вирватися зі заклятого прожиткового мінімуму і так званого споживчого кошику, яким уряд пропонує своїм громадянам купувати пару штанів один раз на чотири роки», — зауважив депутат
Та урядову, ініціативу привітала Ірина Науменко, директорка Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення Української асоціації підприємств легкої промисловості. «Хтось отримує прибуток, не сплачуються податки, бюджет втрачає мільярди щороку, а ми втрачаємо десятки тисяч робочих місць, бо на наших підприємствах спад виробництва», — констатувала вона.
За даними асоціації, лише за дев’ять місяців 2019-го до України завезли до 100 тис. т вживаних речей, у т. ч. гуманітарних вантажів. Це 3,2 кг ношеного одягу на кожного жителя України.
Натомість у міжнародному благодійному фонді «Карітас України» запевнили Лілію Ржеутську, журналістку Deutsche Welle, що «доброчесним благодійникам складно було виконати усі правила завезення гуманітарних вантажів через надмірну забюрократизованість». Роман Сиротич, представник київського офісу «Карітас України», розповів: «Нам нещодавно відправили 120 піджаків, то на кожен ми мали подати 120 прізвищ із номерами телефонів людей, котрі отримають ці піджаки і ще купу документів».
Але п. Сиротич припускає, що посилення правил тепер відсіє недоброчесні організації, які заробляють на ввезенні секондгенду для продажу. При цьому, за його словами, зараз збирати вживаний одяг як пожертву стало набагато простіше, ніж завозити з-закордону, тому його організація зараз здебільшого збирає гуманітарну допомогу для нужденних усередині країни.

«Не стали багатшими»
А вже наступного дня після оголошення заступником міністра соціальної політики війни секондгендам у розділі «Електронні петиції» на сайті офісу президента України з’явилося звернення до нього з проханням не перешкоджати реалізації вживаних одягу та взуття та поясненням, що «не кожен може собі дозволити піти в торговий центр і купити нові речі, для звичайних людей секондгенд — це хоч якийсь вихід із цієї ситуації».
Повідомляючи про це, в найавторитетнішому київському часописі «Дзеркало тижня. Україна» зауважили: «Українці чудово розуміють, що бажання Мінсоцполітики заборонити ввезення секондгенду нібито продиктоване турботою про державу — секондгенд часто ввозять під виглядом гуманітарної допомоги, яку не обкладають податком, і держава втрачає надходження до бюджету, бо це потім продають. Проте боротьба з недобросовісними постачальниками не має нічого спільного з турботою про споживача, особливо незаможного, який і в майбутньому не буде мати можливості придбати «якісну українську продукцію», яку пророкує на українському ринку Мінсоцполітики після заборони ввезення секондгенду».
У тижневику також прогнозували: «Навряд чи варто очікувати надходжень на ринок якісного одягу та взуття за мінімальною вартістю. Секондгенд зникне з прилавків лише після підвищення добробуту українців. І зовсім не він гальмує, як вважають автори проекту, розвиток легкої промисловості, а відсутність державної підтримки і спрямованість галузі на експорт, а не внутрішні потреби держави, а також фактори, які допускають проникнення незаконно оформлених вантажів на територію України — корупція і недбалість».
«В Україні це не перша спроба заборонити продаж секондгенду — про це замислювалися ще в 2010-х рр. Проте далі слів намагання не пішло, як і в справі боротьби з незаконним продажем того, що ввозять під виглядом гуманітарної допомоги і продають», — нагадали у виданні.
А в київській «Газеті по-українськи» в публікації «Українці не стали багатшими» цитували сказане Олексієм Дорошенком, головою Національної ради економічного розвитку: «Чи стали люди багатші — не впевнений. Слово «багатство» передбачає, що грошей вистачає не тільки на їжу. Ще можна заощаджувати. Такого в Україні поки що немає».

Догори дриґом
Тож 30 грудня Олег Коваль відкорегував у Facebook анонсовану 26 грудня ним заборону секондгенду. Цього разу він запевнив, що все, виявляється, навпаки: «Міністерство соціальної політики бореться зі «схемами на гуманітарні» і не виступає проти бізнесу «секондгенду».
«Наше завдання — припинити потік контрабанди, яку завозять до України під виглядом гуманітарної допомоги. Тому що достатньо часто «гуманітарний вантаж» використовується не для допомоги людям, а для ухиляння від сплати податків. Знаєте чому? Тому що «гуманітарну допомогу» не потрібно розмитнювати! Гуманітарний вантаж — це предмети, які безкоштовно роздаються цільовим категоріям населення чи установам», — стверджував він.
Заступник міністра також пояснив: «Мінсоцполітики — єдиний орган влади в Україні, який може надати тому чи іншому вантажу статус «гуманітарного». Коли я очолив робочу групу з надання відповідного статусу, я здивувався обсягам речей, які завозять до України під виглядом «гуманітарки». Здивувався у неґативному сенсі — після перетину кордону ці вантажі фактично зникають із наших «радарів».
«При цьому кількість нужденних фактично не зменшується. За нашою інформацією, частина цих «гуманітарних речей» потім продають у магазинах або навіть бутіках. Наприклад, товари завозять до України під виглядом гуманітарної, тобто безкоштовної допомоги, а потім продаються людям за гроші! Це схема! Це корупція! Це ухиляння від сплати податків! Щороку від цих схем державний бюджет втрачає до 2 млрд грн! Ось проти цього і спрямована наша ініціатива», — наголосив п. Коваль.
Відтак, урядовець заприсягнувся: «Ми жодним чином не виступаємо проти легальних магазинів із вживаними речами, тобто секондгендом. Якщо товари в ці магазини завезені та продаються відповідно до норм вітчизняного законодавства, ми не маємо нічого проти! Мінсоцполітики бореться зі «схемами на гуманітарні», а не з легальним секондгендом».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply