Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Залежність України від РФ — міф!

Автор:

|

Липень 03, 2014

|

Рубрика:

Залежність України від РФ — міф!
Павло Шеремета

Павло Шеремета

Продукція Made in Ukraine буде конкурентоспроможною на ринку Європейського Союзу (ЄС), і найбільший попит серед європейців матимуть українські продукти харчування, послуги IT-ринку, освіти й оздоровчого туризму. Про це заявив Павло Шеремета, міністр економічного розвитку і торгівлі України.

«Наші ринки повністю відкриються протягом півроку після підписання угоди з ЄС про створення зони вільної торгівлі. Ми повинні ставити питання про те, що можемо запропонувати ЄС, а не отримати. Негативне сальдо торгівлі з ЄС у нас вже є меншим, за підсумками І кварталу, ніж із Сходом та Російською Федерацією (РФ)», — заявив він.
Міністр визнав, що в уряді працює експертна група, яка розробляє всі сценарії розвитку економіки після підписання угоди. У тому числі, прораховується «негативний сценарій» торговельних відносин із РФ. Павло Шеремета не відкидає, однак, того, що Росія може знову вдатися до «політичних санкцій в економіці». Цілком імовірно, що РФ знову буде розпочато торгові війни. У цій ситуації, за прогнозами урядовця, Україні варто розраховувати на збільшення товарообігу з ЄС. Необхідна буде модернізація та переорієнтація.
Але й без цього вже на цьому етапі Україна може запропонувати Європі свої товари. «Це те, на що багата наша земля, —продовольство. У першу чергу — курятина. Не зважаючи на всі квоти ця продукція буде конкурентоспроможною, — запевнив міністр. — Повинні запрацювати наші мізки. Тому ринок продукції IT-технологій, освіти й охорони здоров’я — це з нових галузей — можуть бути цікаві на ринку ЄС. Охорона здоров’я, яка буде підкріплена сферою туристичних послуг, туристичного оздоровлення, — може бути затребувана. Також, за умови модернізації та переорієнтації, Європу можуть зацікавити деякі сектори металургії», — перелічив п. Шеремета.
Тим більше, підкреслив він, що Росія за допомогою інформаційної війни продовжує створювати міфи про тотальну залежність експорту України від РФ. «Є міф, що наша металургія орієнтована на Росію. У самій РФ є свої металурги. Я здійснив першу поїздку в Донецьк, де металурги мені відповіли: «Ні, не Росія! Італія, Штати!» Тільки третина нашого експорту йде на ринки Співдружності Незалежних Держав (СНД). Частка експорту в ЄС за І квартал зросла, і не за рахунок зменшення частки експорту в РФ. Ризики є, у першу чергу, вони стосуються енергетично залежних підприємств, але тут давно потрібна модернізація», — нагадав чиновник.
Міністр звернув увагу на те, що Україна працює над розширенням збуту не тільки в країни СНД та ЄС: «Ще є ринки Азії, Близького Сходу, Південної Африки. Тому всім нам потрібно відкрити свідомість, у цьому – відповідь. Ми можемо експортувати на багато ринків. Made in Ukraine — це торгова марка, наша спільна відповідальність, і ми повинні працювати над тим, аби наші товари були конкурентоспроможними».
Також оприлюднено умови угоди з «Газпромом». «Україна готова сьогодні укласти так звану пакетну угоду з російською стороною щодо тих пропозицій, які зробила Європейська комісія (ЄК) на минулому раунді перемовин у Києві, і працювати тільки за такою пакетною угодою», — заявив Юрій Продан, міністра палива й енергетики України.
Чиновник також зазначив, що Україна, як і раніше, розраховує запустити «великий реверс» газу через Словаччину. «У нас укладено меморандум, у якому визначено максимальні обсяги щодо «малого реверсу» — це 22 млн. куб. м на добу. Але є ще так званий великий реверс, який може забезпечити до 30 млрд. куб. м на рік», — сказав він.
Нагадаємо, що раніше «Нафтогаз України» звернувся до ЄК із проханням дозволити великий реверс газу на словацькому напрямку. Як писав «Міст», «Газпром» з 16 червня перевів «Нафтогаз» на режим передоплати за газ. Крім того російський газовий монополіст повідомив Єврокомісії про можливі перебої з транзитом газу через Україну. Також «Газпром» звернувся до Стокгольмського міжнародного арбітражу з позовом проти «Нафтогазу України» про стягнення заборгованості розміром 4,5 млрд. USD. Своєю чергою, «Нафтогаз України» попросив Стокгольмський арбітраж стягнути з «Газпрому» переплату за газ, що постачається з 2010 року, на суму 6 млрд. USD.
Водночас, ЄК від імені ЄС виділила Україні 500 млн. EUR. Це — перший кредитний транш за новою програмою макрофінансової допомоги для країни. Ці кошти було надано після того, як Україна отримала 100 млн. EUR, згідно з попередньо погодженою програмою макрофінансової допомоги, 20 травня ц. р. Мета обох програм — підтримати Україну економічно і фінансово у складний період її розвитку.
Коментуючи цей факт, Оллі Рен, віце-президент ЄК із економічних і монетарних справ, сказав: «ЄС надає важливу допомогу Україні в її зусиллях у розв’язанні головних економічних проблем. Сьогоднішній транш є наступним конкретним виявом європейської солідарності з українським народом».
Загальна підтримка України ЄС у межах макрофінансової допомоги становить 1,61 млрд. EUR. Після виділення цього траншу залишається ще 1,01 млрд. EUR. Ця підтримка є частиною ширшого пакету допомоги Україні, про який ЄК оголосила 5 березня, а лідери ЄС підтримали під час саміту Євросоюзу 6 березня.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply