Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Закордонні партнери не дали українській економіці звалитися в прірву

Автор:

|

Квітень 22, 2022

|

Рубрика:

Закордонні партнери не дали українській економіці звалитися в прірву

Гаряча фаза російсько-української війни, що розпочалася 24 лютого ц. р., вбиває не лише мирних українців, але й українську економіку.

Трильйон коту під хвіст
Війна, яку розв’язала Російська Федерація (РФ), завдасть збитків Україні на більш ніж 1 трлн USD. Про це повідомив Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України. Це вартість відновлення зруйнованих міст, якщо обраховувати втрати валового внутрішнього продукту (ВВП) у довготерміновій перспективі від того, що зруйновані виробничі потужності, інфраструктура. Ця сума також передбачає втрати бізнесу від припинення роботи та руйнування логістичних ланцюгів. Адже зараз перекриті морські порти, зруйновані залізничні станції й енергетична інфраструктура.
А Юлія Свириденко, заступниця міністра економіки, додала, що наразі держава зазнала втрат на 565 млрд USD. Воєнні дії сповільнили або зупинили роботу 86 % українських компаній. Ракетними обстрілами орда знищила 15 українських ловищ.
Російсько-терористичні війська пошкодили щонайменше шість зерносховищ на сході України. Такі дані оприлюднила інформаційна аґенція Reuters із посиланням на посадовця високого ранґу в Білому домі. За даними американської адміністрації, такі атаки РФ загрожують зривом глобального постачання продовольства. «Безрозсудне пошкодження Росією цих зерносховищ є яскравим прикладом того, як війна Путіна безпосередньо стосується мирних жителів України та загрожує продовольчій безпеці в усьому світі», — сказав неназваний чиновник. При цьому він повідомив, що позаяк країни Африки та Близького Сходу залежать від експорту української пшениці, знищення цих запасів продовольства та складських приміщень може призвести до дефіциту та зростання цін і в без того вразливих економіках.
За прогнозами Світового банку (СБ), ВВП України 2022-го скоротиться на 45,1 %. «Навіть без знищення фізичної інфраструктури скоротиться обсяг виробництва в Україні. Однак масштаби скорочення значною мірою ще невизначені та залежать від тривалості й інтенсивності війни», — йдеться в нещодавній доповіді установи.
Там зазначили, що вторгнення РФ призвело до закриття підприємств, скорочення експорту та руйнування виробничих потужностей. У СБ вважають, що залежно від тривалості війни частка населення України, яка опиниться за теперішньою межею прожиткового мінімуму, до кінця ц. р. може сягнути 70 %.
Водночас на економіку РФ також чекає падіння. «Потужний вплив вже запроваджених санкцій, як очікується, призведе до скорочення ВВП Росії на 11,2 % 2022-го, що багато в чому відбуватиметься через скорочення внутрішнього попиту», — заявили експерти та додали, що очікується також і різке скорочення інвестицій в російську економіку на 17 %. За межею бідності опиняться 2,6 млн росіян.
Нарешті, аналітики встановили, що на тлі війни загалом у реґіоні Європи та Центральної Азії 2022 року обсяг виробництва скоротиться на 4,1 %, що вдвічі перевищує економічний спад 2020-го, пов’язаний із пандемією коронавірусу.

Відшкодування збитків
Денис Малюська, міністр юстиції України, вважає, що репарації від РФ можна буде отримати вже наприкінці літа ц. р. «Російські кошти перебувають на банківських рахунках в Європейському Союзі (ЄС) і Швейцарії, тому від нашого бажання це залежить мало. За найоптимістичнішими сценаріями, якщо Росія в такому ж темпі жахатиме світ своїми невимовними злочинами, і ми бачитимемо готовність Заходу адекватно на це реагувати, тоді сценарій буде оптимістичним, — зазначив він і додав, що є три шляхи таких виплат: — Перший — виплата з державного бюджету. Другий — добровільно-примусова виплата, коли ми кошти у них відберемо та розподілятимемо через спеціально створені фонди, або судові інститути. Або просто судовий порядок, зокрема, шляхом звернення до Європейського суду з прав людини». Отримати репарації у національних юрисдикціях Україні допомагатиме відома міжнародна правова група Legal Task Force. Її технологічним партнером виступить корпорація Microsoft.
Свою чергою, Денис Шмигаль заявив, що в умовах воєнного часу націоналізація майна громадян РФ, а також громадян України, які публічно заперечують війну, відбуватиметься за новим законодавством. Верховна Рада України вже схвалила відповідний закон. Як повідомив народний депутат Ярослав Желєзняк, за ухвалення в цілому законопроєкту № 7169 «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та його резидентів» щодо уточнення окремих положень проголосували 305 депутатів.
Документ передбачає, що резидентами РФ (крім юридичних осіб) є й громадяни Росії, а також особи, які не є громадянами, але мають дуже тісні зв’язки з країною-аґресоркою: які мають місце проживання або займаються там основною діяльністю.
Крім цього, за рішенням Ради національної безпеки й оборони України або суду, до резидентів РФ можуть прирівнювати фізичні або юридичні особи (незалежно від громадянства, місця проживання, місця перебування, провадження основної діяльності тощо), які публічно заперечують або підтримують збройну аґресію Росії проти України, встановлення та затвердження тимчасової окупації частини території України. Ця норма стосуватиметься й осіб, які не зупинили або не припинили свою економічну (у т. ч. господарську) діяльність на території РФ у період дії воєнного стану в Україні. Щодо всіх цих осіб застосовуватимуть примусове вилучення їхніх активів в Україні.
Глава українського уряду повідомив, що для часткової компенсації втрат від російського вторгнення Київ планує націоналізувати всю власність Росії, яка перебуває в Україні. «Є ряд бізнесів в Україні, які належать росіянам. Безумовно, відбудеться їхня націоналізація, — зазначив він. — Крім того, Україна очікує й на отримання коштів із російських активів, заморожених за кордоном.
А Національний банк (НБУ) звернувся до Кабінету Міністрів України (КМУ), з пропозицією вилучити фінансові активи виведених з ринку на початку війни «МР Банку» та «Промінвестбанку» — «доньок» «Сбербанку Росії» та ВЕБ відповідно. Про це повідомив Кирило Шевченко, голова НБУ. «У дохід держави можна буде спрямувати близько 26 млрд грн. Це кошти, облігації внутрішніх державних позик, депозитні сертифікати тощо», — перелічив він.
Посадовець нагадав, що на початку війни цим банкам анулювали ліцензії. «Тепер ми розуміємо, що наступним кроком має стати примусове вилучення цих активів. Звісно, українські вкладники цих банків спершу мають отримати свої вклади у межах гарантованої суми», — наголосив він.
Згадавши про інші фінансові установи з російськими власниками — «Форвард-банк» і «Pin-банк» — п. Шевченко зазначив, що вони не мають істотного впливу на ринок. Натомість український «Альфа-банк» є значущим для банківської системи, тому не потрапив під санкції, на відміну від низки його акціонерів. «Наше завдання — діяти так, щоб не постраждали мільйони українських вкладників. Акціонери банку повинні шукати вихід із ситуації. Я не виключаю, що це може бути продаж іншому власнику. Але це має бути продаж, який не розглядатимуть як спробу обійти санкції», — пояснив він.

Інтеграція з ЄС
Україна прискореними темпами йде до об’єднання з Євросоюзом і зараз вживає заходів для інтеграції у європейські ринки. Про це поінформував прем’єр-міністр Шмигаль. Він зазначив, що отримана Україною Версальська декларація про прискорену процедуру набуття статусу кандидата на вступ до ЄС — один із етапів на шляху до повноцінного членства. Тому дуже важливо виконати певні вимоги та бути інтегрованими у європейські ринки.
Керівник КМУ наголосив, що Україна вже уклала угоду про відкрите небо з ЄС і технічно приєдналася до європейської енергомережі ENTSO-E. «Зараз ми розпочали роботу над повноцінним комерційним приєднанням, тобто в роботі на загальному ринку. І навіть уже є перший контракт на експорт електроенергії до ЄС — 200 МВт. Це величезний євроінтеграційний прогрес», — запевнив він.
Як зазначив глава уряду, Україна продовжує рух до Євросоюзу, зокрема, прискорено працює над спільною митницею, спільними транзитними перевезеннями, угодою про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції. «Ми розуміємо, що Європа дає нам добрі сигнали і чекає на нас у Євросоюзі», — зазначив він і додавши, що багатьох людей це надихає.
Як повідомляв «Міст», Україна прагне не допустити голоду в світі.

Євген Клен

До слова
Личаківський районний суд Львова за поданням Державного бюро розслідувань та Офісу генерального прокурора України заарештував ще 154 об’єкти рухомого та нерухомого майна Віктора Медведчука, народного депутата України від проросійської «Опозиційної платформи — За життя», та його дружини Оксани Марченко. Серед заарештованого є 26 автомобілів, 30 земельних ділянок, 23 будинки, 32 квартири, 17 паркомісць і моторна яхта. Під арешт також потрапили частки у статутних капіталах 25 компаній, бенефіціарним власником яких є Медведчук або його дружина. Віктора Медведчука, який раніше втік із-під домашнього арешту, Служба безпеки України схопила 12 квітня ц. р. Натомість Оксана Марченко ще 19 лютого втекла з України до Білорусі.

About Author

Meest-Online