Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

За лаштунками LNG-терміналу

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

За лаштунками LNG-терміналу

В Україні вибухнув скандал, який виглядає й обурливо, і трагікомічно, а в майбутньому міг би стати окремим сюжетом для пародіювання Намагаючись позбутися залежності від російського газу, президент Янукович уже кілька років розвиває ідею будівництва в Одеській області плавучого терміналу для прийому скрапленого газу, або ж LNG-терміналу. Поява альтернативного джерела палива має не просто знизити вплив Росії — це позбавить Кремль «газової дубинки» в стосунках із сусідами.

Підпис самозванця
Спорудження цього об’єкта ціною понад 1 млрд USD є одним із національних проектів, які реалізує профільна Держагенція під керівництвом Владислава Каськіва. Наприкінці листопада в урочистій атмосфері було зварено перший шов трубогону, що має з’єднати українську газотранспортну систему з майбутнім плавучим терміналом. До цієї святкової події приурочили й підписання угоди з першим інвестором терміналу, яким мала стати іспанська корпорація Gas Natural Fenosa.
І справді, у присутності прем’єра Азарова та міністра Бойка п. Каськів скріпив підписом документ із, як було оголошено, представником Gas Natural Fenosa. Микола Азаров на засіданні уряду навіть привітав міністрів «із історичним моментом — підписанням угоди про будівництво LNG-терміналу».
Але вже наступного дня іспанці заявили, що не підписували жодних контрактів щодо інвестицій в український проект. «Ми не очолюємо жодного консорціуму для будівництва такого терміналу. Ми також не вивчаємо такої можливості», — заявили очільники Gas Natural Fenosa.
Голова «Укрінвестпроекту» Каськів, який підписував угоду від української сторони, почав пояснювати цю заяву якимись «технічними неув’язками». Поштовху скандалові надав запис у блогах Financial Times про те, що Gas Natural Fenosa не знає людини, яка від її імені підписала угоду з Україною. Журналіст видання розповів, що п. Каськів і його підлеглі ідентифікували підписанта угоди як Джорді Сарда Бонвеї.
Ми спробували з’ясувати, хто ж поставив свій підпис під документом на церемонії за участю перших осіб держави. Про цю людину є небагато згадок у Інтернеті, окрім хіба що новин про скандал із LNG-терміналом. Чоловік на ім’я Jordi Sarda Bonvehi числився серед учасників цьогорічного саміту Ялтинської європейської стратегії. Він був заявлений як генеральний директор компанії OPISER.
Нам таки вдалося знайти повідомлення в пресі, де згадувалося ім’я Джорді Сарда Бонвеї. У травні ц. р. хмельницький сайт biznes.km.ua опублікував новину про зустріч мера цього обласного центру Сергія Мельника з іспанською делегацією. Щоправда, тема зустрічі була дуже далекою від зрідженого газу. Зокрема, ішлося про переробку твердих відходів, тобто сміття. «До Хмельницького завітали президент компанії «Епса Інтернешинал» Жозе Лоренс, президент компанії «Опісер» Жорді Сарда, засновник компанії «Опісер» Жан Саррі та засновник компанії «Опісер» Микола Підмогильний», — зазначалося в повідомленні.
У вітчизняному реєстрі юридичних осіб значиться лише одна компанія зі схожою назвою — «Опісер-Укранья». Ця фірма була зареєстрована на початку цього року в Києві, на вулиці Трьохсвятительській, 13, офіс 1. За цією ж адресою розташована ще одна компанія — «ЕРА-Укранья». І найцікавіше – те, що керівником останньої записаний власне Джорді Сарда Бонвеї — людина, яка підписала угоду щодо LNG-терміналу від імені Gas Natural Fenosa.
Згадки про фірму «ЕРА-Укранья» також можна знайти на західноукраїнських сайтах. Так 2011 року видання Львівщині повідомляли, що «ЕРА-Укранья» має побудувати в реґіоні сміттєпереробний завод. Стверджувалося, що ця компанія вже звела таке підприємство в іспанській Барселоні. Була навіть проведена презентація проекту, участь у якій, зокрема взяли губернатор Львівщини Михайло Цимбалюк і директор «ЕРА-Укранья» Джорді Сарда. Причому останній розповідав, що його компанія готова займатися сміттям за 10 млн EUR, які мала надати ООН.
Про скраплений газ — жодного слова. Але цікаво, що відомство Владислава Каськіва реалізує національний проект «Чисте місто», метою якого є саме будівництво нових комплексів із переробки й утилізації твердих побутових відходів. Ціна питання — орієнтовно 5 млрд грн.
Схоже, що Джорді Сарда є звичайним юристом, послугами якого користуються іспанські компанії в Україні. Непрямим доказом цього є такий факт: у тому ж реєстрі юросіб зазначено контактні телефони компанії «ЕРА-Укранья». Такі ж номери має київське представництво іспанської юридичної фірми Almansa & Asociados, Abogados. «Альманса й партнери» є багатопрофільною юридичною фірмою, яка надає юридичні консультації фізичним і юридичним особам і пропонує вирішення правових питань, що можуть виникнути в клієнта, швидко й ефективно», — сказано на сайті компанії.
Окремий розділ сторінки іспанської фірми присвячено Росії й Україні. Almansa & Asociados пропонує послуги зі створення, зміни та ліквідації корпорацій, перемовин і складання договорів, правового захисту клієнтів, представництва іспанської компанії тощо.
Якщо загадковий підписант угоди з Україною виконував роль лише юридичного консультанта корпорації Gas Natural Fenosa, як і десятків інших іспанських компаній, то очевидно, що повноважень ставити підпис на церемонії в нього було не більше, ніж у водія іспанського посольства в Києві.
До слова, сам голова дипмісії був присутній на заході за участю п. Каськіва, п. Азарова та п. Бойка, що ставить під сумнів іншу популярну версію — про те, що все це було дешевою виставою для наївного телеглядача. Дипломат би просто не прийшов. Офіційна влада переконує, що іспанський уповноважений представник компанії Gas Natural Fenosa мав прилетіти до Києва, але відмовився останньої миті. Тому його «підмінив» юрисконсульт.
Схоже, український сценарій був адресований не вітчизняним телеглядачам, а менеджменту «Газпрому», який намагалися переконати в тому, що «Нафтогаз» уже за крок до появи альтернативного джерела палива. І тим болючішим став удар по самолюбству українців, коли з’ясувалося, що угоду уклав фактично самозванець. А оперативна реакція постійного представника Путіна в Києві – Віктора Медведчука, який закликав звільнити Владислава Каськіва, ще сильніше переконує в тому, що Росія уважно стежить за іграми України в газову самостійність.

Владислав Каськів: «Будівництво LNG-терміналу — не питання моєї долі, це стратегічне питання для України»
Отримати версію цих скандальних подій «Українська правда» спробувала у безпосереднього фігуранта справи — голови Держагенції національних проектів, яке він дав скайпом із Катару, де перебуває в складі президентської делегації.
— Після того, як інформація про неуповноважену особу, котра уклала угоду, була оприлюднена Financial Times, скандал вийшов на міжнародний рівень. Поясніть, що та ким було підписано в присутності міністра Бойка й прем’єра Азарова?
— Гадаю, до цієї ситуації не можна ані застосовувати слово «скандал», ані, тим більше, говорити, що він вийшов на міжнародний рівень. Питання перебуває лише в технічній площині з’ясування іспанською стороною представника, який ставив свій підпис. Чому немає ніякої інтриги? Тому що сам факт участі іспанської сторони в перемовинах не підлягає сумніву. Й інформація про те, що іспанська компанія Gas Natural Fenosa не має даних про цей проект, суперечить дійсності. Це заперечується хоча би тим фактом, що саме ця компанія розробляла технічно-економічне обґрунтування (ТЕО) проекту будівництва терміналу скрапленого газу.
— Саме ТЕО вже закінчене?
— Так, ТЕО повністю закінчене, його прийнято українською стороною. Понад те, його затверджено рішенням уряду, там стоять усі відповідні підписи сторін. Його розробляла компанія Gas Natural Engineering (Socoin), яка є прямим підрозділом компанії Gas Natural Fenosa. Це — перший достеменний факт. Другий документально підтверджений факт — це те, що представники Gas Natural Fenosa брали участь у перемовинах про частку в консорціумі з будівництва терміналу. 15 вересня ц. р. у Ялті відбулася координаційна зустріч у вузькому колі семи компаній — потенційних учасників проекту. Серед них був присутній і німецький директор Gas Natural Europa, і Джорді Сарда Бонвеї, який поставив підпис під угодою.
— Але як ви перевіряли правомочність п. Бонвеї представляти компанію Fenosa? Якщо зараз Fenosa каже, що вона не має такого працівника…
— На зустрічі потенційних інвесторів терміналу, що відбулася в Ялті, п. Бонвеї брав участь у перемовинах разом з іншим паном, керівником німецького представництва Gas Natural Europe. Тому на момент підписання угоди в нас не було жодного сумніву з приводу того, що ця людина представляє компанію. Але, у будь-якому разі, ми з повагою приймемо будь-яке рішення компанії Gas Natural Fenosa, навіть якщо вона вирішить не брати участі в інвестуванні терміналу. Бо розуміємо, під яким тиском їй доводилося ухвалювати це рішення.
— Стривайте! Який може бути тиск на іспанську міжнародну компанію?
— Багато міжнародних компаній, які працюють на європейському та світовому ринку, перебувають у серйозних умовах тиску і конфлікту інтересів.
— Ви натякаєте на Росію. Коли іспанці готували вам ТЕО, то не боялися. А зараз злякалися? Це —несерйозно…
— Я розмовляю лише мовою фактів. Повідомлення в пресі про те, що компанія нічого не знала про цей проект, не витримують критики. Тому що я називаю факти — очевидні, публічні факти, які документувалися на відео та фото. І просто не помічати цього – неправильно.
— А хто такий цей Сарда Бонвеї? Чи його посада вказана в угоді, яку він підписав на очах у п. Азарова та п. Клюєва?
— В угоді стоїть його підпис і написано «Сарда Бонвеї». Ми трактували його однозначно як представника цієї компанії, тому що він брав участь у всіх перемовинах на всіх етапах підготовки.
— Може, він був водієм людини, яка також брала участь у перемовинах?
— Він не викликав у нас сумнівів…
— «Українська правда» виявила, що п. Бонвеї є представником компанії, яка займається переробкою сміття в Барселоні…
— Мені взагалі абсурдно коментувати ці припущення. Я про це нічого не знаю й готовий обговорювати лише офіційні дані.
— Чи був якийсь лист із боку компанії Fenosa, яким Сарда Бонвеї делегувалися повноваження підписувати документ?
— Ні, такого листа ми не отримували й не могли отримати. Ми очікували, що на підписання угоди прибуде Джорді Ґарсіа Табернеро, генеральний директор із зовнішніх відносин компанії Gas Natural Fenosa. І нас справді здивувала його відсутність. Тому й було ухвалене рішення іспанською стороною, власне кажучи, цим п. Сардою, замінити його в цій процедурі. Можу це пояснити якраз дискомунікацією між цими шановними панами. Можливо, після прийняття якихось рішень в останню хвилину просто не всі учасники цього процесу були поінформовані, а п. Сарда взяв на себе цю ініціативу.
— Який документ вони підписували? Під яким документом ви ставили підпис?
— Угода про співпрацю, остаточною метою якої була участь цієї компанії в консорціумі інвесторів із будівництва українського терміналу скрапленого газу. Жодного критичного чи ексклюзивного значення ця угода не мала. Тому що консорціум передбачає участь різних інвесторів із різних реґіонів. У компанії Fenosa жодних ексклюзивних функцій не було.
— За цією угодою, яку підписали в присутності п. Бойка та п. Азарова, скільки Gas Natural Fenosa мали вкласти в консорціум?
— Ця угода не регулювала обсягу суми. Вона лише регулювала маршрут, яким ми рухаємося. У нас передбачена формула консорціуму інвесторів. Фінансову участь України — на рівні 7 % вартості загального інвестування. Причому Україна отримала пакет розміром 25 % у цьому консорціумі. Інших 75 % буде розподілено серед приватних компаній-партнерів, де, як ми очікували й очікуємо далі, буде й компанія Gas Natural Fenosa. І ніякої ексклюзивності тут немає. На відміну від іншої угоди, підписаної в рамках початку будівництва LNG-терміналу з американською компанією Excelerate Energy. Ідеться по морську платформу базування терміналу, яка має прийти на чорноморське узбережжя України. Ми реалізуємо цю домовленість із Excelerate Energy повною мірою. Це має справді виняткове значення для цього проекту.
— Яка вартість ТЕО будівництва LNG-терміналу, і який обсяг інвестицій він вимагає?
— Вартість ТЕО — 285 тис. EUR. Це була найнижча вартість на ринку. Гроші повністю виплачені компанії Gas Natural Engineering (Socoin), й уряд це ТЕО вже затвердив.
— А яка вартість самого проекту?
— На основі цього ТЕО загальна вартість проекту становить 856 млн EUR. 130 млн EUR піде на будівництво підвідного морського каналу, яке здійснюється за кредитні кошти, залучені державним підприємством.
— Як ви тепер уявляєте, чи інші компанії будуть психологічно готові брати участь у консорціумі інвесторів — коли фірма, що готувала ТЕО, відмовилася це робити?
— Така стандартна світова практика. Існує спеціалізована компанія — це інжиніринговий підрозділ Gas Natural Fenosa під назвою Socoin. І ключовий аргумент: у більшості проектів, де розробником був Socoin, сама Gas Natural Fenosa не бере фінансової участі.
— Хто буде фінансувати проект LNG-терміналу, коли один з учасників фактично відмовився це робити?
— У консорціумі інвесторів можуть брати участь не сотні, а тисячі учасників.
— Але хіба є ще хтось, із ким підписані такі угоди?
— Кожен проект має свою логіку реалізації. Ми весь цей час вели перемовини із цілою групою інвесторів — як мінімум із п’ятьма компаніями. І для того, щоби їх публічно реалізувати, нам потрібно вже небагато часу.
— Де гарантія, що ці компанії так само не «зіскочать», як це зробила Fenosa?
— Гарантій немає. Вони є лише тоді, коли підписано угоди. Але є висока ймовірність цього та надзвичайні зусилля, яких докладає уряд України, агенція, наша команда для того, щоби це відбулося. Із комерційної точки зору, цей проект — дуже привабливий на ринку. Єдине застереження — шалений опір, який чиниться в геополітичній площині. Але я переконаний, ми досягли критичної маси, коли вже неможливо зупинити реалізацію цього проекту.
— За яким графіком має бути сформований цей пул інвесторів для будівництва терміналу?
— Є три паралельних процеси. Ми вже розпочали будівництво трубогінного з’єднання терміналу з газотранспортною системою України. Днями завершується процес відбору партнера та кредитора для фінансування морської частини. Тобто, будівництво підвідного каналу для базування цієї платформи. Спорудження самого підвідного каналу триватиме приблизно рік. І до середини весни ми маємо закінчити роботу зі структурування вже консорціуму інвесторів.
— Коли з’явилася інформація про те, що іспанська компанія не визнає повноважень цього пана, чи президент Янукович або прем’єр Азаров запитували, що все це означає?
— І президент, і прем’єр поінформовані про ці обставини. Але ще раз наголошу, що тут немає інтриги. Бо, насправді, коли стоїть питання, хто уповноважений з іспанської сторони на підписання, то це питання – не до української сторони.
— Чи не стало це непорозуміння наслідком того, що ви хотіли показати Росії, що вже виходите на фінальну стадію формування консорціуму з будівництва терміналу, щоби добитися знижки на газ на наступний рік? Просто використати цей піар-привід у політичній боротьбі з Росією?
— Піар-приводи — не моя спеціалізація. У мене є інтерес виконати свою роботу й забезпечити енергетичну незалежність України за рахунок реалізації цього проекту. Я розумію всю важливість цієї роботи, усю її небезпечність, у тому числі й публічну.
— У зв’язку з тим, що спливла інформація про це дивне підписання, на вашу адресу посипалися звинувачення в тому, що інші нацпроекти так само не було втілено. Наприклад, швидкісний потяг Бориспіль-Київ. Там досі нічого не відбувається…
— Це вже – маніпулювання громадською думкою. Національний проект «Повітряний експрес» рухається за узгодженим із китайською стороною планом. У нас виникли обставини, коли на черговому етапі реалізації вони надали проект технічної угоди, яка не задовольняє підписаний комерційний контракт. І ми завершуємо узгодження цього документа, відстоюючи позиції української сторони. Бо Україна не дуже зацікавлена в тому, щоб усі роботи в Україні велися без українських учасників, без використання української робочої сили. Проект буде реалізований згідно з визначеними контрактом термінами.
— Чи є якийсь прогноз, коли потяг Бориспіль-Київ може перевезти першого пасажира?
— Він повезе першого пасажира через 18 місяців після технічного початку будівництва, що стартує, щойно погодні умови дозволять це робити, як тільки навесні зійде сніг.
— Ви обіцяли запустити «Повітряний експрес» до Євро-2012. Уже скоро буде Євробаскет, але потягу досі немає…
— Ніколи й ніде ми не обіцяли реалізувати цей проект до Євро-2012, тому що це теоретично було неможливо. Це — домисли, які з’явилися в пресі. І якби ми розпочали будівництво під час Євро-2012, це анітрохи не сприяло би проведенню чемпіонату. У нас за кожним національним проектом є що доповісти суспільству. Чомусь не згадується про те, що в Одесі вже реально відбувається установка систем очистки та доочистки води в рамках реалізації національного проекту «Якісна вода». Що збудовано вже дев’ять перинатальних центрів. Що ми вже фактично на етапі проведення інвестиційного конкурсу для будівництва першої концесійної окружної дороги. Що в межах національного проекту «Чисте місто» ухвалено закони, які створюють індустрію сміттєпереробних заводів. Що ще цього року почнемо пілотний проект «Відкритий світ» у 500 школах України.
— Зараз у зв’язку із цим скандалом навколо іспанської компанії лунають думки, що ви мали подати у відставку. Ви готові?
— Гадаю, що такі розмови — природні. І якщо це буде сприяти реалізації цього проекту — які питання? Для мене взагалі будівництва LNG-терміналу — не питання моєї долі, це стратегічне питання для України, яке не реалізовувалося 20 років. Тому я готовий усунути все, що заважає втіленню цього проекту в життя.
Сергій Щербина, Сергій Лещенко, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply