Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Яка ситуація з продовольчою безпекою України

Автор:

|

Травень 31, 2021

|

Рубрика:

Яка ситуація з продовольчою безпекою України

Пандемія коронавірусу спричинила кризу в багатьох світових галузях, зокрема, й у забезпеченні населення продовольством. А в деяких країнах, насамперед у Північній Кореї, й узагалі розпочався голод. А яка ситуація в Україні.
Олія. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України запропонувало встановити нульовий обсяг квоти на експорт насіння соняшника до 30 вересня ц. р. У пояснювальній записці до документа наголосили, що запровадження тимчасового режиму ліцензування та квотування експорту насіння соняшника на рівні «0 тонн» дозволить стабілізувати ціни на цей продукт в Україні.
Однак за даними Держстату, валовий збір насіння соняшника врожаю прогнозують на рівні 13,1 млн т, що на 13,9 % менше, ніж роком раніше. На початок нового маркетингового періоду (вересень 2020 року) наявність сировини на переробних олійних підприємствах становила лише 36,9 % від торішніх обсягів, а закупівельні ціни зросли на 30 %. «Зараз попит на насіння соняшнику переробними підприємствами олійної галузі залишається високим. За рахунок високої конкуренції як на внутрішньому, так і на світовому ринках, ціни на насіння соняшнику з початку маркетингового періоду зросли більш ніж 2,1 разу. Через високу ціну на насіння соняшнику на зовнішньому ринку обсяги експорту за період вересень-березень 2020/2021 маркетингового періоду збільшилися проти відповідного періоду 2019/2020 маркетингового періоду в 6,8 разу і склали 183 тис. т», — йдеться в пояснювальній записці.
Також чиновники підкреслили, що зростання цін на соняшникову олію стало наслідком істотного зростання цін на насіння соняшнику, що становить 85 % від вартості виробництва олії. За даними Держстату, середня ціна соняшникової нерафінованої олії зросла на 46 % і в лютому ц. р. склала 32 932 грн за 1 т. Експортна ціна на соняшникову олію з вересня 2020-го зросла на 91% або більш ніж удвічі порівняно з квітнем попереднього року. Станом на 1 квітня ц. р. вона була в межах 1520-1580 USD за 1 т.
Мед. За підсумками минулого року Україна наростила експорт меду на 45 % до 81 тис. т, що стало рекордним показником за часи незалежності. Про це повідомила громадська організація Ukrainian Agribusiness Club. До чільної п’ятірки імпортерів українського меду увійшли: Польща (26 % обсягу експорту), Німеччина (19 %), США (10 %), Бельгія (10 %) і Литва (6 %). На збільшення обсягу експорту вплинуло посилення комунікації між сільськогосподарськими компаніями та пасічниками щодо запобігання внесення неякісних добрив, що призводять до загибелі бджолиних сімей. «Уже кілька років Держпродспоживслужба, профільне міністерство й асоціації, що об’єднують пасічників і аграріїв, проводять просвітницьку роботу, яка дає результати — зменшення кількості загибелі бджолосімей, збільшення виробництва меду і, відповідно, збільшення експорту меду», — йдеться в повідомленні.
Хліб. За останній рік один з основних продуктів харчування піднявся в ціні на 12,5 % і продовжує дорожчати. Про це повідомив економічний експерт Олег Пендзін. «Незалежно від ситуації на світовому ринку з ціною пшениці, хліб в Україні дорожчає щомісяця на 1-1,5 %. Зараз в Україні загальна інфляція 7,5 %, натомість за рік хліб в Україні здорожчав на 12,5 %», — зазначив експерт. Він додав, що поки на світовому ринку зростає ціна пшениці, хліб в Україні і надалі дорожчатиме. «Ситуація не зміниться до червня ц. р.», — вважає фахівець. Водночас він не виключає, що якщо урожай пшениці буде хороший, ціна на хліб може й знизитися. «У червні прогнози на урожай, який збирають в Європі, зміняться. І якщо там буде хороший урожай пшениці, то зерно почнуть швидко продавати за зниженою ціною. Якщо на європейському континенті очікуватимуть поганий урожай, то ціна пшениці буде триматися, щоб пізніше продати її за гарною ціною», — прогнозує п. Пендзін.
Цукор. У роздрібному продажу дорожчає й цукор. Так, за рік його ціна зросла на 10,49 грн за 1 кг і сягнула 25,63 грн/кг. Від березня до квітня ц. р ціна зросла від 24,38 грн/кг на на 1,25 грн за кг. Хоча у лютому ціна цукру в роздрібному продажу була 23,13 грн. А ось торік у квітні середня вартість цукру в Україні сягала 15,14 грн/кг. Таким чином, порівняно з квітнем 2020 року, ціни на цукор зросли на 10,49 грн за 1 кг.
Сир. Україна значно збільшила імпорт сиру: від початку року завезли майже 17 т. Такі дані оприлюднила Державна митна служба України. Від січня ввезли на третину більше продукту, ніж за аналогічний період торік. У грошовому еквіваленті імпорт сирів склав понад 70 млн грн. Його ввозили переважно з Польщі, Німеччини та Нідерландів. Проте прикордонники розповіли, що експорт українського сиру також збільшився на третину і склав понад 2 т. У грошовому еквіваленті на продажі продукту за кордон Україна заробила майже 8 млн USD. Найбільше український сир купували Казахстан, Молдова й Азербайджан.
Фрукти. Зараз українці переходять на імпортні фрукти й ягоди: кількість ввезених з-за кордону стрімко зростає. За п’ять років постачання з-за кордону виросло майже у 1,5 разу. Це — історичний максимум, кажуть фахівці. Найчастіше до України привозять банани, мандарини, апельсини, лимони та персики. Також на прилавках збільшилась кількість закордонних грейпфрутів і хурми.
Крім цього, дорожчими на 1 грн стали гречка та свинину. А ціна на яловичину та на куряче філе — на 2 грн. Натомість яйця подешевшали на 22 коп. Також у квітні менше просили за картоплю, моркву та цибулю: у середньому — на 25 коп.
Як повідомляв «Міст», Україна увійшла до трійки головних постачальників продовольства в ЄС.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply